Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Umut Doğan Yıldız

-

 

Cinsel sağlığınızla ilgili problemler genellikle birdenbire ortaya çıkmaz. Özellikle de cinsel isteksizlik konusunda zihinsel değil, fiziksel nedenlerinden bahsediyorsak çoğu durumda sorunun nereden kaynaklandığını bize gösterecek belirli işaretler vardır.

Bazen küçük bir ereksiyon problemi bir felakete doğru ilerlediğinizi gösterebilir. Ayrıca bu, vücudunuzun çözmeniz gereken daha ciddi başka sorunları olduğunu söyleme şekli olabilir, şeklinde açıklıyor Los Angeles’taki Urology Cancer Specialist’in yöneticisi Dr. S. Adam Ramin. Kısacası, penis problemleri ihmal etmeye gelmez. Aşağıdaki 7 beklenmedik işaret, iktidarsızlık problemine doğru gittiğinizi gösterebilir:

Bir süredir sabah ereksiyonu hayatınızda yok

Sabah ereksiyonunun sebebi, durmaksızın ereksiyon halinde olmanızı engelleyen noradrenalin hormonunu beyninizin uyku esnasında daha az salgılamasıdır. Dr. Ramin’e göre, sık sık sabah ereksiyonu yaşamanız penisinize giden damarların sağlıklı olduğunu gösterdiğinden, iyi bir şeydir. Bunun tersi bir durum söz konusuysa, bu damarlar olması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir ve bu da cinsel hayatınıza yansıyabilir.

Eskisi gibi sürekli seks düşünmek artık yok

Eskiden sizi etkileyen şeylerde artık bir hareketlenme olmuyorsa, büyük olasılıkla testosteron seviyeleriniz normalden daha düşüktür. New York’tan ürolog ve seks uzmanı Dr. David Shusterman, testosteronun seks isteğinden sorumlu ana hormon olduğunu belirtiyor. Düşük testosteron kendini yorgunluk, duygu değişiklikleri ve kas kazanmada zorlanma olarak da gösterebilir.

Kolestrol veya kan basıncı ölçüleri yüksek çıktı

Hem yüksek kolesterol hem de yüksek kan basıncı damarlarınıza zarar vererek elastikiyetlerini kaybetmelerine neden olabilir. Dr. Ramin, bunun damarlarınızın genişleyerek penisinize daha fazla kan taşımasını zorlaştıracağını belirtiyor. “Damarlar genişlemezse ereksiyon için yeterli kan akışı olmayacaktır.”

Reçeteli bir ilaç kullanıyorsunuz

Antidepresanlar ve tansiyon ilaçları ereksiyon problemine yol açabilir. Dr. Ramin, antidepresanların norepinefrin gibi sizi uyaran hormonların ve kimyasal sinyallerin beyne ulaşmasını zorlaştıracağını söylüyor. Düşen libido da ereksiyon problemine yol açar.

Yüksek tansiyon ilaçları ise kan basıncınızı düşürmeye yarar ancak düşen kan basıncı, penisinize giden damarlarda daha az kan, dolayısıyla daha zor bir ereksiyon demektir.

Diş etleri sorunu yaşıyorsunuz

Diş etlerinizin iktidarsızlıkla ne ilgisi olabileceğini hemen söyleyelim: Diş eti hastalıkları iktidarsızlığa doğrudan sebep olmasa da vücut genelinde damarlarınıza zarar verecek bir enflamasyona neden olabilir. Damarlarınız düzgün bir şekilde çalışmadığında ne olduğunu da zaten anladınız.

Eskisi kadar peniste sertleşme olmuyor 

Dr. Ramin, iktidarsızlık için “Bu genellikle yavaş ilerleyen bir sorun,” diyor. İlk aşama ise seks için yeteri kadar sert bir ereksiyona sahip olmanıza rağmen eskisi kadar sert olmadığını fark etmeniz veya bu sertliğin devam etmesiyle ilgili problem yaşıyor olmanızdır. Sertlik sorununuz olup olmadığını kendi geçmiş durumunuzla kıyaslayarak belirleyebilirsiniz. Bu durumu sık sık yaşıyorsanız ve zihinsel bir nedeni yoksa daha büyük bir sorununuz olabilir demektir.

Uyku sorunu yaşıyorsunuz

Yetersiz uykunun sonucu ereksiyon problemi olabilir. Özellikle uyurken sık sık nefesinizin durmasına yol açan uyku apnesi, ereksiyon sorununun sebeplerindendir. International Society for Sexual Medicine’e göre, uyku apnesi yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 70’i aynı zamanda iktidarsızlıktan mustarip. Dr. Shusterman, uyku eksikliğinin testosteron seviyelerinizin düşmesine ve daha stresli veya kaygılı hissetmenize neden olabileceğini açıklıyor. Tüm bunlar da libidonuzu öldürüp ereksiyonu zorlaştıran faktörlerdir.

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Vajinal orgazm nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Vajinal orgazm nasıl meydana gelir, vajinal orgazm nedir, vajinal orgazm nasıl olunur? İşte vajinal orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz.

Vajinal orgazm vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki,  “G noktası”nın  uyarılması sonucu  yaşanıyor.

Vajinal orgazm nedir? 

Vajinal orgazm, vajinadan gelen ve genellikle G noktasına bağlı uyarılardır. Tahrik olduğunda , nefes hızı artar, G noktasına ve vajinanın alt kısımlarına kan daha hızlı bir şekilde hücum eder. Bu sırada vajina penisi daha iyi kavrayabilmek adına darlaşır.  G noktası vajinanın ön tarafının 50-80 mm içinde yer alır. Buraya baskı uygulandığında vajina duvarının arkasındaki klitoral kompleksin parçası olan hassas kısım uyarılır. Bu uyarı kişiye çok yoğun ve haz verici bir his verir ve idrar gelmesine benzer bir his olarak da tarif edilebilir.

Genital bölgedeki kasların gerginleşmesi, üst düzey bir coşkuya doğru yol alabilir.

Vajinal orgazm nasıl olunur? Vajinal orgazm nasıl yaşanır?

 Yapılan araştırmalara göre yalnızca üç kadından sadece biri sevişme anında vajinal orgazma ulaşabiliyor. G noktasındaki uyarıları tüm vücuda yayılmaya başladığı anda büyük patlama geliyor demektir.

Misyoner pozisyonu vajinal orgazm için birebir

Derin bir penetrasyonun gerçekleşebilmesi için kalçadan eğilmek yeterli olacaktır. Örneğin ilk olarak bacakların birbirine yakın olduğu, alnın ya da dirseklerin yatağa dayalı olduğu pozisyon ya da bacakların çeneye doğru yaklaştırıldığı misyoner pozisyonu vajinal orgazmdaki büyük patlamaya olumlu etkide bulunur.

 

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Kadınlar erekte olur mu?

Umut Doğan Yıldız

-

The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann kadın ereksiyonu meselesini açıklıyor.

Kadın ereksiyonu denilen şey gerçekmiş! 

Bir klitoris gerçeği: Orada 8.000 sinir ucu var ve bu oran erkeklerin penisindekinin tam iki katı. The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann“Klitoris, dört bacak ve boyun kısmından oluşan büyük bir organdır. İçeride kalan ve genital bölgeyi çevreleyen kısmı 11 cm’e kadar uzanabilir” diyor.

Kadınların cinsel organı daha hassas!

Klitoris, peniste bulunan erektil dokunun aynısına sahip.  Bu nedenle  kadınlar da erekte olabiliyorlar.  Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann, Kadınlar gecede sekiz kereye kadar erekte oluyor” diyor. Sabah ereksiyonunun kadınlardaki haline “klitoral gece ereksiyonu” deniyor.

Brochmann, bu durumu şöyle anlatarak açıklama yapıyor:

“Cinsel uyarılma söz konusu olduğunda erkek ve kadınlar arasında, anatomik ve fizyolojik fark çok az. Biz kadınlar da penis gibi erekte olabilen ve uyarılan bir cinsel organa sahibiz. Bu çoğu kadının sabahları seks yapmaktan hoşlanmasının nedenini açıklayabilir.”

Devamı

Popüler