Bizi Takip Edin

FITNESS

ERKEKLERDE BAKLAVA DİLİMİ ESTETİĞİ…

-

 

Baklava Dilimi son zamanlarda kiminin sadece iştahını kabartan iki kelime olsa da özellikle sporla ilgilenen erkekler için bambaşka anlamlar içermekte. Sistematik çalışıldığı sürece gözler önünde olan (ki bazen ne kadar spor yaparsak yapalım belirginleştiremediğimiz) fakat sporu ve diyeti bıraktığımız anda balkabağına dönen karın kaslarımız için daha başka neler yapabileceğimizi araştırdık. 

Bu araştırmamız sırasında Vaser Hidef yöntemini keşfettik. Karşımıza çıkan ilk isim Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Naci Çelik olunca kapısını çalıp, yapılacakları öğrenip sizler için aşağıdaki yazıyı derledik.

Op. Dr. Naci Çelik, 2011 yılında bu yöntemin mucidi Alfredo Hoyos ile Kolombiya’da buluşup 2 haftalık bir çalışmadan sonra sistemi Türkiye ’ye getirmiş. Vaser Hidef yöntem olarak çok özel bir liposuction sistemi. Çeşitli teknik ve cihazlarla kasların arasındaki ve üzerindeki yağların vücuttan uzaklaştırılması ile eritemediğimiz yağlar yüzünden görünmeyen kaslarımızı belirginleştiriyor. Vaser Hidef sadece karın bölgesinde baklava dilimleri yapmak için değil vücudun tümünde etkili olan bir teknik. Kollarda yapılan işlem ile deltoid, biceps ve triceps kasların belirginliğini arttırıyor. Göğüs bölgesinde yapılan işlem ise pektoral, latissimus dorsi, ve serratus kaslarının belirginleştirir.
Karın ve bel bölgesinde yapılan işlem ile rectus abdominis ( six pack veya baklava dilimleri), internal ve eksternal oblique kaslar ve sırtta yapılan işlemle sırt kasları ortaya çıkartılır. Ayrıca aynı ameliyatla alınan yağların kas içine ve kas altına enjeksiyonları ile kasların büyütülmesi de sağlanır. Üstelik bu kadar işlem birkaç minik delikten yapılacağı için ameliyat izi görülmesi mümkün değil.

Peki, kimler bu ameliyat için uygun?

Dr. Naci Çelik birkaç kategoride bize özetliyor:

Genç ve orta yas grubundaki erkekler ve atletik görünüm isteyen kadınlar
Yoğun ya da seyrek spor yapmasına rağmen kaslarını ortaya tam olarak çıkaramayan kişiler
Beden Kitle Endeksi 30 un altında olan kişiler
Zayıf hastalar
Genel olarak şişman olmayıp bölgesel yağ fazlalıkları olan hastalar (hafif ve ortanın üzerinde kilolu olan hastalara da Vaser Hidef yapılabilir).

Peki ameliyat sonrası neler öneriliyor?

Yapılan işlemde ortaya çıkan kaslar kişinin kendi kasları olacağı için hasta kendine herhangi bir şekilde yabancılaşmaz ve ameliyat sonrası halinden ilk günden itibaren mutlu olur diyen Dr. Naci Çelik Vaser Hidef işleminden sonra spora devam edilirse, ki her hastasına bunu öneriyor, kasların daha da belirginleştiğini anlattı. Spor bırakılırsa kaslar daha az belirgin olsa da hep oradadır ve karşı tarafa her zaman spor yapmış bir izlenim bırakır. Hatta 8-10 kiloya kadar kilo almanın ameliyat sonucunu çok etkileyecek bir durumu olmaz lakin daha fazla kilo almamak gerekir ki orada zaten bulunan mevcut yağ hücreleri gelişip büyümesin.

Operasyon hastanede genel anestezi altında yapılan ve 2-5 saat suren bir işlemdir. Operasyon sonrası hasta özel hidef korsesi giyer ve bu korseyi ortalama 2 (1-4 hafta) hafta kadar kullanır. Dr. Naci Çelik hastanın ameliyat sonrası 2-7 gün içinde normal yaşantısına ve spor yapmaya dönebileceğini belirtmekte.

Bayan hastalara da Vaser Hidef işlemi yapılabiliyor. Burada da hastanın vücut yapısı ve isteğe göre hastanın oldukça atletik bir vücut yapılabilirken, eğer hasta isterse “model body” dediğimiz kaslar daha az belirgin ancak hala ince ve daha kıvrımlı bir vücut da yapılabiliyor. Mesela kadınlarda alınan yağlar sıklıkla meme büyültmede ve popo dikleştirilmede kullanılıyor.

En çok aklımıza takılan konuyu da Dr. Naci Çelik cevaplandırdı:

Bu kaslar ortaya çıktığı zaman yapay bir görünüm olmuyor mu? Mesela spor yaparken nasıl görünüyor?

Cerrahımızın verdiği bilgiye göre aslında tekniğin tam adı Vaser 4D Hidef. Klasik bildiğimiz anlamda liposuction 2D yani iki boyutlu bir işlemdir. Biraz daha tecrübeli işini bile bir doktorun yapacağı liposculpture işlemi ise (ki yine vaser cihazı ile yapılabilir) 3D yani üç boyutludur. Peki, 4D yani 4. boyut nereden geliyor. Bu olayın hareket boyutudur. Kaslarımız fleksiyon veya ekstansiyon pozisyonlarında farklı kalınlık ve uzunluktadır. Hareket esnasında kasların bu harekete uyumu 4D etkisi ile verilir ve herhangi yapay bir görünüm (örneğin karın kasına silikon taktıranlar gibi) oluşmaz.

Dr. Naci Çelik bu ameliyatın yapılacak türüne göre başka ameliyatlarla da kombine edilebileceğini belirtiyor. Mesela kaslarınızı belirginleştirirken alınan yağlar yüze enjekte edilerek genç bir görünüme kavuşabilir, burnunuzdaki kemerden veya jinekomasti de denen erkeklerin nefret ettiği büyük memelerden de aynı operasyonda kurtulabilirsiniz.

Estetik ve Plastik Cerrah
Op. Dr. Naci Çelik
http://www.drnacicelik.com/tr/

FITNESS

Yağ Yaktıran TRX Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Ağırlık antrenmanlarına biraz ara verip, kendi vücut ağırlığınızla çalışmaya ne dersiniz?

Master Trainer Can Bayık, sizi hem güçlendirecek hem de yağ yakımınızı hızlandıracak 2 haftalık bir TRX Antrenman programı hazırladı. Bu iki haftalık antrenman programının ilk haftasını videoda görebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yağ yakarken güçlenin

Umut Doğan Yıldız

-

Bir dakikalık intervalleri daha hafif ağırlıklarla yapacağınız bu antrenman programı, yoğunluğun sürekli yüksek kalmasını sağlayarak fazladan kalori yakmanızı sağlar.

Kişisel antrenör Mark Ross, “Hareketleri yapmaya başladıktan 30 saniye sonra laktik asit birikimi başlar. Bu noktadan sonra da kilo vermenizi sağlayacak olan metabolik baskı ortaya çıkar,” diyor. Kardiyoyu ve ağırlık çalışmasını aynı anda yapabileceğiniz bu programla beklediğinizden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

01 SIDE BEND TO LATERAL LUNGE

60 SANİYE X 3 TUR

Antrenmanı ilk hafta boyunca çarşamba, son iki hafta ise pazartesi ve cuma günleri yapın. İlk kombinasyona başlamak için sağ elinize bir adet dambıl alın. Gövdenizi yana doğru esneterek ağırlığı diz hizanıza indirin (A). Tekrar dik durun ve sol bacağınızla solunuza doğru lunge yapın. Ardından dambılı sol ayağınıza doğru indirin (B). Ayağa kalkarak ilk tekrarı tamamlayın. 30 saniyenin sonunda hareketi diğer yöne doğru uygulayın.

02 BULGARIAN HIP HINGE TO REVERSE FLY

60 SANİYE X 3 TUR

Dambılları vücudunuzun yanlarında tutarak bir ayağınızı sehpanın üzerine yerleştirin. Diğer ayağınızla sehpadan bir adım uzaklaşın. Kalçanızın geriye doğru çekildiğini hayal ederek göğsünüzü öne doğru alçaltın. Kollarınızı tamamen düzleştirin (A). Kollarınızı yanlara doğru açarak sırtınızla aynı hizaya getirin (B). Ardından ağırlıkları tekrar alçaltın. Gövdenizi dikleştirerek başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi 30 saniye yaptıktan sonra bacaklarınızın konumunu değiştirin.

03 BULGARIAN SPLIT SQUAT TO LATERAL RAISE

60 SANİYE X 3 TUR

Sıra quadriceps kaslarınıza geldi. Ayağınızı bir önceki egzersizdeki gibi sehpanın üzerine yerleştirerek squat yapın. Diziniz zemine yaklaşıncaya dek alçalın (A). Ayağa kalkmadan önce dambılları gövdenizin yanlarına doğru açın (B). Hareketin tepe noktasında omuz kaslarınızı sıkıştırdıktan sonra ağırlıkları kontrollü bir şekilde alçaltın. Öndeki ayağınızın topuğuyla zemine baskı uygulayarak yükselin. 30 saniyenin ardından bacaklarınızın konumunu değiştirin.

04 FRONT SQUAT TO ARNOLD PRESS

60 SANİYE X 3 TUR

Dambılları omuzlarınızın önünde tutarak avuç içlerinizin size dönük olmasını sağlayın. Alçalarak squat yapın (A). Ayağa kalkın ve dambılları başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlıkları kaldırırken dirseklerinizi dışarıya doğru açarak bileklerinizin dönüş yapmasını sağlayın (B). Dambılları omuz hizanıza doğru alçaltarak avuç içlerinizi tekrar yüzünüze doğru çevirin. Egzersizi 60 saniye boyunca yaptıktan sonra 30 saniye dinlenin. Ardından kalori yakımına devam edebilmek için ikinci tura başlayın.

Devamı

FITNESS

Bir çift dambılla yağ yakma

Umut Doğan Yıldız

-

Yağ oranınız kabul edilemez seviyelere yükseldiyse, bir çift dambıla sarılarak eski formunuzu yakalayabilirsiniz.

Büyük kas gruplarınızı hedefleyen bu antrenmanla metabolizmanızı ateşleyebilir ve yalnızca bir ay içerisinde büyük bir fark yaratabilirsiniz.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

18 DAKİKA SAVAŞ

İki adet dambılla vücudunuzun depoladığı yağlara mümkün oldukça etkili bir biçimde saldırmak istiyorsanız, iki farklı egzersizin tek harekette buluştuğu bu antrenman programını uygulamaya başlayın. Her bir karma hareketi 60 saniye boyunca yaparak 30 saniye dinlenin. Hareketleri toplam üç tur şeklinde yapın ve 18 dakikada vücudunuzda çalışmayan kasın kalmadığı kalori yangınını başlatın. Tünelin sonunda yağsız kas kütlenizin arttığı bir fizik sizi bekliyor olacak.

01 TALL KNEELING HAMMER CURL TO FRONT RAISE

60 SANİYE x 3 TUR

Antrenmanı programınızın ilk iki haftasında pazartesi ve cuma günleri uygulayın. Sonraki iki haftada ise çarşamba günleri yapın. Her iki elinize de birer dambıl alarak dizlerinizin üzerine çökün. Dambılları vücudunuzun yanlarında tutun. Her iki dambılı da yukarıya doğru kaldırarak biceps kaslarınızı sıkın (A). Ardından ağırlıkları kasıklarınıza doğru indirin. Şimdi her iki kolunuzu birden öne doğru kaldırın (B). Ağırlıkları alçaltarak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersiz karın, biceps ve omuz kaslarınızı aynı anda çalıştıracak.

02 FLAT-BENCH CHEST FLY TO PULLOVER

60 SANİYE x 3 TUR

Şimdiki ikili egzersiz, göğüs ve sırt kaslarınızın etkili bir biçimde çalışmasını sağlayacak. Sehpanın üzerine uzanın. Kollarınızı düzleştirerek dambılları göğsünüzün hizasında yukarıya kaldırın. Kollarınızı mümkün olduğunca düz tutarak ağırlıkları göğsünüzü esnetecek şekilde alçaltın (A). Ağırlıkları tekrar yukarıya doğru kaldırarak başlangıç pozisyonuna dönün. Ardından dirseklerinizi hafifçe bükerek dambılları başınızın arkasına doğru alçaltın (B). Ağırlıkları tekrar göğüs hizanızda yukarıya kaldırın.

03 RENEGADE ROW TO BEAR CRAWL

60 SANİYE x 3 TUR

Dambılları elinizden bırakmayın ve şınav pozisyonu alarak bacaklarınızı geniş bir biçimde açın. Merkez bölgenizi sıkarak dambıllardan birini göğsünüze doğru çekin (A). Hareketi diğer kolunuzla tekrar ettikten sonra ellerinizle ileriye doğru yürüyün (B). Ayaklarınızı da şınav pozisyonuna geçecek şekilde öne getirerek hareketi tamamlayın. Bel bölgenizdeki yağlardan kurtulacağınız bu hareketi 60 saniye boyunca yapmaya devam edin.

04 GOOD MORNING TO BENT-OVER ROW

60 SANİYE x 3 TUR

İlk turun son hareketi kalori yakımınızı doruk noktasına çıkaracak. Ağırlıkları hammer curl egzersizinin en üst evresindeki gibi tutun. Kalçanızın etrafındaki bir bant kalçanızı geriye çekiyormuş gibi düşünün ve kalçanızı doksan derecelik açıyla bükün (A). Göğsünüzü dik ve sırtınızı düz tutun. Ağırlıkları aşağıya doğru sarkıtın (B). Ardından ağırlıkları tekrar kendinize doğru çekin. Kalçanızı öne doğru iterek ayağa kalkın. Süreyi tamamladıktan sonra ilk harekete dönerek ikinci tura başlayın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com