Bizi Takip Edin

SAĞLIK

ERKEKLER İÇİN ÖLÜMÜ HABER VEREBİLECEK İLGİNÇ İŞARET

-

 

olumBu duyuyu kaybetmek ciddi bir sıkıntının sinyali olabilir.

Derin bir nefes alın: University of Chicago’da gerçekleştirilen araştırmaya göre koku duyunuzu kaybetmiş olmanız hayati tehlikeniz olduğunu kalp yetmezliği, akciğer hastalıkları ve kanserden daha net bir şekilde ortaya koyuyor olabilir.

Araştırmacılar 57 yaşın üzerindeki 3000 yetişkinin koku yetilerini teste tabi tutup, 5 yıl sonra kimlerin hayatta olduğunu kontrol ediyor. Koku testinden başarısız olan %4lük kesim, koku duyuları normal olanlara göre 4 kat daha fazla ölüm riski taşımış oluyor.

Koku alamama problemi hayatta kalma açısından bilinen tüm ölüm sebeplerinden daha büyük bir risk faktörü oluşturuyor.

Kötü haber şu: Doktor ve yazar Jayant Pinto’ya göre erkeklerin koku alma yetilerini kaybetme riski kadınlara göre %30-40 oranında daha fazla.

Peki nasıl oluyor da koku alma ölüm riskini belirliyor olabilir? Pinto ve diğer araştırmacılar tam olarak emin değiller fakat birkaç tahminleri var.

Pinto’ya göre koku yetisini kaybetmek yaşlanma sürecinin normal bir parçası olan ve ölüme sebep olacak bir durum olarak vücudunuzun hücre onarımı ve yenilenmesinin gerçekleşemediğini işaret ediyor olabilir. Bu diğer vücut parçalarından çok daha fazla şekilde, hücre yenilenmesine ihtiyaç duyan koku alma sistemiyle ilgili bir durumdur.

Başka bir olasılık: Pinto’ya göre koku almaktan sorumlu olan sinirler hem beyne direkt olarak bağlantılı olan, hem de çevre etmenlere maruz kalan tek parçadır. Yani hayatınız boyunca fazla miktarda kirlilik, toksinler ve mikroplarla karşı karşıya kaldıysanız bu koku duyunuza ve bütün beden sağlığınıza büyük zararlar verecektir.

Pinto’ya göre azalan koku yetileri aynı duyma bozuklukları gibi yaşlanmayla alakalı bir durumdur. Uzmanlar gençlik ve koku duyuları arasındaki sağlık ilişkisi hakkında bir netliğe sahip değiller fakat yakın gelecekte bu çalışmaların da gerçekleştirildiğini söylüyorlar.

Koklama kabiliyetinizin azaldığının en klasik göstergesi etrafınızdaki yanık ve benzeri nahoş kokuları herkesin fark edip, sizin edememenizdir. Eğer bu durumla karşı karşıya kalıyorsanız, öncelikle sakin olun, fakat yakın bir zamanda bir doktor randevusu almaya bakın.

 

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com