Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

ERKEK OLAMAMA KORKUSUNU YENİN

-

 

Cinsel sorunlarınızı doktorlarla konuşmayı engelleyen psikolojik nedenleri keşfedin.


Anadolu Sağlık Merkezi’nin stratejik ortağı Johns Hopkins Çocuk Merkezi Araştırmacıları, erkeklik ile ilgili efsanelerin, ilk gençlik dönemindeki erkekleri nasıl etkilediğini araştırdı. Ülke çapında gerçekleştirilen araştırmada; erkeklik ile ilgili inanışlar, ebeveynler ile iletişim, sosyo-ekonomik statü, okul performansı, sağlık sigortası ve bir doktora ya da başka bir sağlık uzmanına yılda kaç kere gidildiği sorgulandı.

Yaşları 15 ilâ 19 arasında değişen 1.600 genç erkekle yapılan araştırma sonuçlara göre; erkeklik ile ilgili inanışların, ilk gençlik dönemindeki erkekleri cinsel sağlık hizmetlerinden uzaklaştırdığı ortaya çıktı. Ebeveynleri ile cinsel sağlık konusunda açıkça konuşabilen gençlerin, tedavi ve korunma için doktora gitmeye daha yatkın oldukları görüldü. Araştırma verilerine göre; ebeveynlerin her ikisi ile açık bir biçimde cinsel sağlık konularını konuşabilen genç erkekler, aileleriyle bu konuları konuşamayanlara göre, düzenli olarak doktora gitmeye daha yatkınlar. Cinsel konuları sadece babaları  konuşabilen erkek çocuklar arasında erkeklikle ilgili geleneksel inanışlar daha basıkın olsa da, bu gençler hiçbir ebeveyni ile konuşamayanlara göre doktora gitmeyi daha rahat kabul ediyor. Araştırmada tıbbi yardım almaya daha yatkın olan erkeklerin, kuzey doğu bölgemizde yaşamakla birlikte; hem daha genç hem de anne ve babaları ile cinsel sağlık konusunda konuşabilenler olduğu  tespit edildi. Ayrıca cinsel sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sağlık sigortası eksikliğinin halen önemli bir engel teşkil ettiği de saptandı.

Johns Hopkins Çocuk Merkezi’nde bir pediyatrist ve ergenlik uzmanı olan Dr. Arik Marcell, “Genç erkeklerde görülen pek çok hastalık, örneğin ilişkiyle geçen enfeksiyonlar, bir doktor veya hemşire tarafından zamanında müdahale ile engellenebiliyor. Ancak cinsil sağlık konusnda tıbbi yardım almanın zayıflık olduğunu iddia eden inanışlar, ciddi bir risk faktörü oluşturuyor. Bu sebeple gençlere doktora gitmenin bir zayıflık göstergesi olmadığı mesajını vermeli ve ebeveynleri oğullar ile yaşları ilerledikçe cinsel sağlık konusunda konuşmalarını teşvik etmeliyiz,” dedi.

 

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Vajinal orgazm nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Vajinal orgazm nasıl meydana gelir, vajinal orgazm nedir, vajinal orgazm nasıl olunur? İşte vajinal orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz.

Vajinal orgazm vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki,  “G noktası”nın  uyarılması sonucu  yaşanıyor.

Vajinal orgazm nedir? 

Vajinal orgazm, vajinadan gelen ve genellikle G noktasına bağlı uyarılardır. Tahrik olduğunda , nefes hızı artar, G noktasına ve vajinanın alt kısımlarına kan daha hızlı bir şekilde hücum eder. Bu sırada vajina penisi daha iyi kavrayabilmek adına darlaşır.  G noktası vajinanın ön tarafının 50-80 mm içinde yer alır. Buraya baskı uygulandığında vajina duvarının arkasındaki klitoral kompleksin parçası olan hassas kısım uyarılır. Bu uyarı kişiye çok yoğun ve haz verici bir his verir ve idrar gelmesine benzer bir his olarak da tarif edilebilir.

Genital bölgedeki kasların gerginleşmesi, üst düzey bir coşkuya doğru yol alabilir.

Vajinal orgazm nasıl olunur? Vajinal orgazm nasıl yaşanır?

 Yapılan araştırmalara göre yalnızca üç kadından sadece biri sevişme anında vajinal orgazma ulaşabiliyor. G noktasındaki uyarıları tüm vücuda yayılmaya başladığı anda büyük patlama geliyor demektir.

Misyoner pozisyonu vajinal orgazm için birebir

Derin bir penetrasyonun gerçekleşebilmesi için kalçadan eğilmek yeterli olacaktır. Örneğin ilk olarak bacakların birbirine yakın olduğu, alnın ya da dirseklerin yatağa dayalı olduğu pozisyon ya da bacakların çeneye doğru yaklaştırıldığı misyoner pozisyonu vajinal orgazmdaki büyük patlamaya olumlu etkide bulunur.

 

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Kadınlar erekte olur mu?

Umut Doğan Yıldız

-

The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann kadın ereksiyonu meselesini açıklıyor.

Kadın ereksiyonu denilen şey gerçekmiş! 

Bir klitoris gerçeği: Orada 8.000 sinir ucu var ve bu oran erkeklerin penisindekinin tam iki katı. The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann“Klitoris, dört bacak ve boyun kısmından oluşan büyük bir organdır. İçeride kalan ve genital bölgeyi çevreleyen kısmı 11 cm’e kadar uzanabilir” diyor.

Kadınların cinsel organı daha hassas!

Klitoris, peniste bulunan erektil dokunun aynısına sahip.  Bu nedenle  kadınlar da erekte olabiliyorlar.  Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann, Kadınlar gecede sekiz kereye kadar erekte oluyor” diyor. Sabah ereksiyonunun kadınlardaki haline “klitoral gece ereksiyonu” deniyor.

Brochmann, bu durumu şöyle anlatarak açıklama yapıyor:

“Cinsel uyarılma söz konusu olduğunda erkek ve kadınlar arasında, anatomik ve fizyolojik fark çok az. Biz kadınlar da penis gibi erekte olabilen ve uyarılan bir cinsel organa sahibiz. Bu çoğu kadının sabahları seks yapmaktan hoşlanmasının nedenini açıklayabilir.”

Devamı

Popüler