Bizi Takip Edin

FITNESS

EN İYİ 10 KETTLEBELL HAREKETİ

-

 

Rusya’nın devrimci gym antrenmanıyla vücudunuzdaki yağları yakın ve tüm vücudunuza güçlü bir kas yapı oluşturun. Bu 10 hareketlik kettlebell çalışması vücudunuzun her santimindeki kasları çalıştıracak!

Tek kit ile 10 ayrı hareket

Ev antrenmanları için oluşturduğunuz cephanenizin Kalaşnikof’u kettlebell ucuz, taşınabilir ve çok fonksiyonlu. Çok sayıda akademik çalışmanın gösterdiği üzere kalori yakmak, duruşunu düzeltmek ve kas yapmak için ideal ekipman. Kettlebell Athletics firmasının sahibi Jason Brown şöyle söylüyor: “Kettlebelllerin ağırlık yükleri antrenmanınıza göre değişir. Bu her gün taşınıdığız herhangi bir objeye benzer ve fonksiyonel güç kazanma imkanı sağlar. Şekli dolayısıyla bir antrenmandan diğerine ağırlığı bırakmadan geçme şansınız olur.” Bu geçişler metabolizmanının yakma hızını arttıracak. Bu hareketlerden beşini bir istasyon çalışması için kullanın!

1

Kettlebell swing

Kettlebell hareketlerinin kralı: İki elinizle, içlerin kendinize dönük şekilde ağırlığı kaldırın. Göğüs hizanıza kadar kaldırabilmek için kalçalarınızı dışarı itin.

Saatte 1200 kilokaloriye kadar yakma işlemi için patlayıcı kalkışlar yapın.

2

One-arm swing

Bir önceki hareketi tekrarlamanız gerekiyor, fakat bu sefer salınırken ağırlığı tek elle kaldırmalısınız. Her tekrarın başında ağırlığı taşıyan elinizi değiştirin.

Bu basit hedeflediğiniz kasları çalıştırmak için gövdenizi güçlü kılacak.

3

Double swing

Geniş bir duruş alın ve ağırlıkları kaldırın. Dizlerinizi kırın ve küçük hareketlerle başlayın. Daha sonra göğüs hizasına kadar çekin.

Bu hareket güç ve genişliğiniz için bütün sırt kaslarınızı çalıştırıyor olacak.

4

Single-arm front squat

Bir dirseğiniz açık, ağırlık diğer omuzunda olacak şekilde alçak bir squat pozisyonu alın. Ayağa kalkın; ağırlığı göğüs hizanıza yakın tutun.

Abdominalleriniz çok sıkı çalışıyor olacak ve güçlü bir gövdeye sahip olacaksınız.

5

Single-arm press

Ağırlığı omuz hizanızda tutun sonra yukarı kaldırın. Putin’den daha güçlü delta kasları için yavaşça indirin.

Bu ağırlık kaldırışı dumbell press’den daha etkili olacak.

6

Double clean & press

İki ağırlık alıyoruz. Temiz olmasına dikkat edin ki kancalar dirseklerinize doğru sabit kalabilsin. Başınızın üstüne yükseltin.

Sırtınıza ağırlık binecek ve kaslarını zorlayarak daha güçlü olmalarını sağlayacak.

7

Single-arm snatch

Kettlebell’i bacaklarınızın arasında salın. Sonra göğüs hizasına kaldırarak ileri ve yukarı kaldırın. Başınızın üstüne kaldırın. Kolları değiştirin.

Çok mu zor oldu? Ara verin; önce göğüs hizasına sonra ağır ağır baş üstüne ilerleyin.

8

Turkish get-up

Bell üzerinizde olacak şekilde yere uzanın. Ağırlıkla beraber, bırakmadan yukarı doğru olabildiğince esneyin. Kalkmak için kollarınızı kullanmamaya çalışın.

Bu fonksiyonel hareket gövdenizi, kalça kaslarınızı, omuzlarını ve bacaklarınızı yoğun şekilde çalıştıracak.

9

Kettlebell windmill

Gösterilen şekilde durarak ağırlığı başınızın üstünde tutun. Kalçanızı sağa yatırın; kolunuzu sol ayağınıza doğru uzatın. Sonra aynı şeyleri sola doğru tekrarlayın.

Demirden abdonimaller için ideal.

10

Goblet squat

Alçak bir squat pozisyonunda ağırlığı göğsünüz hizasında tutun. Ablerinizi gerin ve patlayıcı bir şekilde ayağa kalkın.

Kalça kaslarınızı açmak için bunu antrenmanlarınızdan önce yapmalısınız.

 

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com