EGZERSİZ BAĞIMLISI OLDUĞUNUZUN 7 İŞARETİ

Egzersiz, bağımlılığa dönüştüğü takdirde sağlık faydalarını tersine çevirebilir.

1

Egzersiz yapmak harika bir şey. Stresi azaltıyor, kemik sağlığını koruyor, kalp fonksiyonlarını iyileştiriyor. Ancak, bazı insanlar için bu sağlıklı alışkanlık bağımlılığa dönüşebiliyor. Egzersiz bağımlıları sakatlıklara ya da hastalıklara aldırmadan her gün saatlerce antrenman yapıyorlar. Hatta işi, okulu ya da önemli sosyal etkinlikleri görmezden gelip salonun yolunu tutabiliyorlar. Egzersiz bağımlılığı konusunda birtakım kritik çizgiler bulunuyor. Aşağıda okuyacağınız işaretlerden 3 ya da daha fazlası varsa, egzersiz bağımlısı olup olmadığınız konusunda endişelenmeye başlayabilirsiniz.

  • Tolerans: İstediğin sonuçlara ulaşabilmek için hep daha fazla antrenman yapmak istiyorsunuz.
  • Vazgeçme: Tek bir egzersiz gününü atlamak bile söz konusu olsa kendinizi asabi ya da endişeli hissediyorsunuz.
  • Amaç: Egzersizlerinizde, kendinizi hep planladığınızdan daha uzun süre antrenman yaparken buluveriyorsunuz.
  • Kontrol eksikliği: Egzersiz hayatınızın iplerini eline almış durumda ve siz bu duruma bir son veremiyorsunuz.
  • Zaman: Vaktinizin çoğunu gerek egzersiz yaparak gerekse de egzersiz üzerine düşünerek harcıyorsun.
  • Diğer aktivitelerde azalma: Ailenizle ya da arkadaşlarınızla geçirebileceğiniz zamanı egzersize harcıyor, kendinizi buna mecbur hissediyorsunuz.
  • Uzatma: Sakatlıklara ya da hastalıklara aldırmadan antrenman yapıyorsunuz.2

Peki egzersiz bağımlısı olduysanız ya da o yolda ilerliyorsanız ne yapabilirsiniz?

1- Yardım alabilirsiniz. Araştırma yapabilir, sevdiklerinizle bu durumu konuşabilir ve çözüme yönelik ilk adımı bu şekilde atabilirsiniz.

2- Sağlıklı egzersiz ile sağlıksız egzersiz arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Çoğunlukla, haftanın her günü olmamak şartıyla günde 30-60 dakika arası orta seviyeli kardiyovasküler aktivite ve haftada 3 gün olmak üzere 20-30 dakika güç antrenmanları öneriliyor.

3- Kendinizi sıklıkla kontrol etmeniz gereken noktalar var. Örneğin, egzersizler beslenme bozukluklarına yol açıyor ya da halihazırda bulunan semptomları olumsuz mu etkiliyor? Egzersiz bağımlılığınız tetikleniyor mu? Eğer egzersiz bağımlılığı yeni yeni oluşuyorsa, bu konuda kendinize adil davranmakta da güçlük çekebilirsiniz. O yüzden, daha sağlıklı bir gözlem yapılabilmesi için yakınınızdakilerden sizi gözlemlemelerini talep edebilirsiniz.

4- Profesyonel yardım alabilir ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmesini talep edebilirsiniz. Bu kişi terapistiniz ya da doktorunuz olabilir. Eğer kilo almanız gerekiyorsa, muhtemelen sizden kardiyo antrenmanlarına ara vermenizi ya da sadece kardiyo antrenmanlarına bağlı kalmamanızı talep edeceklerdir. Eğer almanız gereken kilo azsa, haftada birkaç gün ağırlık çalışmanız ve az miktarda kardiyo yapmanızı söyleyeceklerdir. Eğer kilo sorununuz bulunmuyor fakat aynı zamanda da egzersiz bağımlılığından ya da beslenme bozukluğundan şikayet ediyorsanız, aktivitelerinizi sınırlandırmanızı isteyeceklerdir. Düzelme süreci boyunca sizin kendinizi nasıl hissettiğinizi gözlemleyeceklerdir.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!