Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

DÜZ DUVARA TIRMANIN

-

 

Korkmayın, düşündüğünüz şeyden bahsetmiyoruz!
Son yıllarda popülerliği gittikçe artan tırmanış sporuyla tanışmaya hazır olun…
Bazı sporları cazip kılan içerdiği riskler ve buna bağlı olarak yaşattığı adrenalindir. Kaya tırmanışı da doğasında bolca risk içeren sporların başında geliyor. Hani annenizin “Evladım nerden bulursun öyle abuk sabuk sporları, otur evinde bak sana çay yaptım.” diye karşı çıkacağı türden bir uğraş bu. Kaya tırmanışına başlamak için kendinizi Nasuh Mahruki’nin peşine takmanız gerekmiyor. İstanbul’un göbeğinde, Taksim’de bu sporla tanışmanız ve tüm inceliklerini yapay tırmanış duvarlarıyla öğrenmeniz mümkün. Boulderhane’de alacağınız eğitim ve yapay tırmanış duvarlarında yapacağınız idmanlarla kendinizi doğal kayalıklara tırmanmak için hazırlayabilirsiniz.
Kaya tırmanışı ve bouldering:

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, son yıllarda bağımsız bir spor dalı olarak kendini gösteriyor. Denge, estetik, esneklik, güç ve strateji, kaya tırmanışı sporunda öne çıkan en önemli unsurlar. Kaya tırmanışında sadece fiziksel güç değil, zekâ da önemli bir rol oynuyor. Kaya tırmanışı kendi içinde iki gruba ayrılıyor: Geleneksel tırmanış ve sportif tırmanış.Geleneksel tırmanış, önceden konulmuş boltlar olmadan sadece yanınızdaki malzemeleri kullanarak tırmanma şeklidir. Sportif tırmanışta ise önceden yerleştirilmiş boltlar (düşüş mesafesini kısaltmak amacıyla emniyet noktası oluşturmak için kayaya çakılan 2 tonun üzerinde çekeri olan çelik dübellere bolt denir) takip edilerek belli bir rota üzerinden tırmanış yapılıyor. Sportif tırmanış geleneksel tırmanışa oranla çok daha kolay, bu yüzden yeni başlayanlar için daha mantıklı bir tercih. Bouldering ise genellikle 3,5-4 metre yüksekliğindeki kayalarda veya yapay tırmanış duvarlarında teknik, kuvvet ve dayanıklılık gibi becerilerin gelişmesine katkı sağlayan bir spor dalı.

Kaya tırmanışçıları bouldering sporunu genellikle bir antrenman olarak yapıyor. Ayrıca bu spora yeni başlamak isteyenler için bouldering hem temel bilgileri öğrenmek, hem de kendinizi geliştirmek için ideal bir yol. yani “Görevimiz Tehlike 2”nin açılış sahnesindeki Tom Cruise gibi kayadan kayaya ceylan edasıyla sekmeden önce, düz duvara tırmanmayı başarmanız gerekiyor. Bouldering sporunda kaya tırmanışında giyilen ayakkabılar kullanılıyor.Antrenmanlarda tırmanıcı yerden çok yükselmeden çeşitli tırmanış problemlerini çalışabiliyor ve teknik, strateji, kuvvet ve kuvvette dayanıklılık gibi tırmanmada oldukça önemli rol oynayan becerilerini geliştirme fırsatı buluyor. Bouldering, kaya tırmanışı için etkili bir antrenman olsa da kimi tırmanışçılar sadece bouldering yapıyorlar. Kısacası nasıl kaya tırmanışı zamanla dağcılığın bir dalı olmaktan çıkıp bağımsız bir spor olarak rüştünü ispat ettiyse, bouldering de aynı yolda ilerliyor. Günümüzde hem Türkiye’de, hem de yurtdışında birçok bouldering müsabakası düzenlenmesi bunun en büyük kanıtı.

Boulderhane:
Tırmanışın nasıl bir spor olduğunu sizlerle yaşayarak paylaşabilmek için Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Boulderhane tırmanış duvarlarını ziyaret ettik. 12 yıllık dağcı İbrahim Akçay ve Volkan Türer’in birlikte işlettikleri mekân 2001 yılında kurulmuş. 185 m2 duvar yüzeyi ve 1.500 adet tutamak sayısıyla Boulderhane Climbing Gym sadece tırmanışçılar için iyi bir antrenman olanağı sunmuyor, bu spora yeni başlamak isteyenlere de kendini geliştirme fırsatı veriyor. Boulderhane’de bulunan tırmanış duvarlarında kolaydan zor derecelere kadar çok miktarda işaretli tırmanış rotaları bulunuyor. Ayrıca, Boulderhane tırmanış eğitmenleriyle yürüttüğü kaya tırmanış eğitim programlarıyla bu sporu İstanbul’un göbeğinde öğrenebilmenizi sağlıyor.
Kaya tırmanışı kursunda öğrenciler, kayaların yapısına göre tırmanış modellerinden malzemelerin tanıtımlarına, tırmanış dilinden beslenme programlarına kadar birçok teorik bilgiyi öğreniyor. Dahası, kaya tırmanışında kullanılan düğümler ve bir kaya bloğuna tırmanma yöntemleri de ayrıntılarıyla kursta anlatılıyor. Kursu bitirdikten sonra öğrendiklerinizi uygulamanız için de Boulderhane her türlü olanağı sunuyor. Kurs sonrasında, öncelikle Boulderhane’nin yapay duvar tırmanış duvarlarında kendinizi test edebiliyor ve öğrendiğiniz temel teknikleri geliştirebiliyorsunuz. Ancak, bir süre sonra yapay tırmanış duvarları size yeterli gelmeyebilir. Ondan sonra yine Boulderhane bünyesinde organize edilen ve İzmit yakınlarındaki Ballıkayalar’da yapılan ipli iniş ve yukarıdan emniyetli tırmanış (top rope) turlarına katılabiliyorsunuz.

Boulderhane ziyaretimizde bizi karşılayan Volkan Türer Boulderhane’nin özellikle bu sporu yapanlar için harika bir antrenman olanağı sunduğundan ve bu spora yeni başlamak için de ideal bir başlangıç olduğundan bahsediyor: “Kaya tırmanışı yapan insanlar buraya geliyor ve hem formda kalmak, hem de tekniklerini geliştirmek için antrenman yapıyor. Bunun dışında daha önce hiç tırmanış yapmamış ama doğa sporlarına meraklı insanlar da verdiğimiz eğitim programları ve yapay duvarlardaki pratik çalışmalarıyla kendilerini gerçek bir kaya tırmanışına hazırlayabiliyorlar.” Boulderhane’de verilen eğitimleri aldıktan sonra önünüzde çeşitli alternatifler bulunuyor. Kimisi kaya tırmanışına yönelirken, kimi de kar ve buz tırmanışına merak salıyor. Hatta bu sporu sadece yapay tırmanış duvarlarında sürdüren bile mevcut.Söylediğimiz gibi, bouldering sporu artık ayrı bir spor branşı olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle Avrupa ve Amerika’da artan yapay tırmanış tesisleri ve organize edilen özel boulder yarışmaları buna en güzel örnek. Ülkemizde de daha geçtiğimiz ay Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde bulunan Türkiye’nin en büyük tırmanış duvarlarından birinde, Balkan Yapay Tırmanış Şampiyonası gerçekleştirildi. Volkan Türer aynı zamanda tırmanış ve doğa sporlarına olan ilgideki inanılmaz artıştan bahsediyor, özellikle de son yıllarda: “Dağcılık ve tırmanış sporlarına karşı olan ilgide çok büyük bir artış var ve Boulderhane gibi bir yerde bu artışı çok net olarak gözlemleyebiliyorsunuz.”

Tırmanış:
Boulderhane hakkında gerekli bilgileri aldıktan sonra yapay tırmanış duvarlarına yöneliyoruz. Yapay tırmanış duvarlarına tırmanmak için gerekli olan malzemeler Boulderhane’de mevcut.

Siz sadece rahat edebileceğiniz spor kıyafetiyle gidiyorsunuz. ‘Friction’ adı verilen tırmanış ayakkabılarımızı ayağımıza geçirdikten sonra, parmaklarımızın eklem yerlerine aşınma ve soyulmalarını engellemek ve için parmak bantları takıyoruz. Ve büründüğümüz yorgun savaşçı havasıyla karizmamız bir anda tavan yapıyor.Tırmanış duvarlarının olduğu salon hem kolay, hem de oldukça zorlu tırmanış rotalarını içeriyor ve 90 derece dik eğimli duvarlardan, kendinizi Örümcek Adam gibi hissettiren 180 derece tavana kadar her yerde tırmanış yapmanız için gerekli olan tutamaklar gözümüze çarpıyor. Aldığımız komut ve tavsiyelerle tırmanmaya başlıyoruz. Ayaklarımız tamamen yerden kesildikten sonra, tırmanışın zorluklarını daha net anlamaya başlıyoruz. İlk anladığımız parmaklarınızdan sırt kaslarına kadar, tüm vücudunuzu çalıştıran bir spor olması. Spor salonlarındaki cihazlar gibi dakikada kaç kalori yaktığımızı yazan bir gösterge olsa, kısa süre içerisinde 3 haneli rakamlara ulaşacağımıza eminiz.  Zaten kaya tırmanışçılarının Boulderhane’yi sıkça ziyaret ederek antrenman yapma sebeplerinin başında da iyi bir kardiyo antrenmanı yapmak ve kaslarının kuvvetini artırmak geliyor. Yerle aramızdaki mesafe artıkça tecrübesizliğin de verdiği endişeyle “Acaba yere düşersek ne olur?” sorusu aklımıza geliyor. Doğada yapılan kaya tırmanışlarında yere çakılmanızı önleyen güvenlik ipi önemli bir güven unsuru. Bizim güvencemiz ise tırmanış duvarlarının bulunduğu salonun zemininin 25-30 santimetre yüksekliğinde bir süngerden oluşması. Yani duvardan yere düşseniz bile, bu çok sert bir düşüş olmuyor. Ancak kendinizi geliştirip daha zorlu duvarlarda tırmanmaya başladığınızda düşmek bu sporun bir parçası. Kısacası iyi bir bouldercı aynı zamanda iyi bir ‘konucu’ olmak zorunda; çünkü özellikle zor rotalarda birçok kez duvardan atlamak zorunda kalabilir veya ayağınızın kayması sonucu kendinizi yerde bulabilirsiniz.

Kısa bouldering deneyimimiz bittikten sonra (özellikle ertesi gün) varlığını hafifi bir ağır ile hissettiren kaslarımız, bu sporun ne kadar yorucu bir çalışma olduğunu hatırlatıyor. Çalışma sonunda sadece kol ve bacak kaslarımızın değil, tepeden tırnağa bütün kaslarımızın çalıştığını hissediyoruz. Aldığımız heyecanın tadının ise damağımızda kaldığını söylemek gerek. Riskleri göze alıp gerçek bir “erkek sporu” ile uğraşmak isteyen herkese tereddütsüz tavsiye ederiz.

ERKEK AKLI

Biriktirme hastalığı nedir?

Umut Doğan Yıldız

-

Evinizde ne işe yaradığı / yarayacağı bile belli olmayan şeyleri toplayıp atmaya kıyamıyorsanız dikkat! Belki de hastasınız.

Bugün 60-80 yaş ve üstündekilerin size göre “çöp” olan, kullanılmayan, evde kalabalık eden bir yığın şeyi topladığına, bir yerlere sokuşturduğuna tanık olmuşsunuzdur. Bunlar, savaş görmüş; yokluğu, kıtlığı yaşamış insanlar oldukları için davranışlarının bir açıklaması vardır ve hoş görülebilir. Yaşadıkları o yılları olur da yeniden yaşamak zorunda kalırlarsa diye kendilerince önlem alırlar. Örneğin evlerine doğalgaz bağlanmıştır ama odalardaki sobaları atamazlar. Doğalgaz kesilirse nasıl ısınacaklarını düşündükleri için eski, iç tuğlaları dökülmüş kömür sobalarını, çalışıp çalışmadığını bile bilmedikleri elektrikli ısıtıcıları bir türlü kapının önüne çıkaramazlar. İtiraf etmek gerekirse, Türkiye’de hemen herkesin bu tür davranışlar sergileyen en az bir akrabası, tanıdığı var ve bu tutumları kanıksanmış halde…

Bir de istifçiler var

Tıbbi tanımıyla dispozofobi, ya da kompulsif biriktirme hastalığına sahip olanlar… Bunlar biraz farklı. Bir kere biriktirdikleri hiçbir şeyin belli bir mantığı yok. Örneğin yıllarca dikiş dikmiş yaşlı bir terzinin (artık biraz da o eski ve güzel günleri yeniden yaşar gibi) evini kumaşlarla, renk renk iplik makaralarıyla doldurması gibi değil onlarınki. Veya çocuğunun bebeklik kıyafetlerini, ilk ayakkabısını, ilkokul 1. sınıftaki ilk defterini saklayan anneler gibi değiller. Ya da koleksiyoncular gibi bir veya birden fazla ilgi alanına hitap eden eski ve değerli buldukları eşyaları da toplamıyorlar. İstifçiler, değersiz, sağlıksız, kullanılmayan tüm eşyaları biriktiriyor. Biriktirdiklerinin hiç biri de birbiriyle alakalı değil. Örneğin çekmecelerdeki eprimiş, lastikleri çürümüş eski çoraplar, artık içine girmedikleri 20-30 yıllık giysiler bir yana yedikleri yoğurdun plastik kabı, ödenmiş eski faturalar, okudukları gazeteler, kırık dökük eşyalar, ev araç gereçleri, plastik eşyalar hatta market poşetleri bile biriktirdikleri arasında yer alıyor.

Gerçek sayıları bilinmiyor

İstatistiklere göre Türkiye’de nüfusun %3’ü istifçi! Hastalığın görülme sıklığı da azımsanmayacak kadar fazla. Bu yüzden %3, aslında tahmini bir oran. Arada bir haber bültenlerine “çöp ev” olarak yansıyor ancak gerçekte çok daha fazla sayıda istifçimiz var. Bu kişilerin net olarak tespit edilememe sebebi ise hem kendileri hem yakınları tarafından gizli tutulmaları… Gizli tutulma sebepleri ise hem sorunun farkında olmamaları, hem de sergiledikleri davranışlar. Şöyle ki, istifçiler biriktirdikleri bütün bu gereksiz eşyanın atılması olasılığına karşı sürekli tetikte yaşıyor. Biriktirdikleriyle birlikte psikolojileri de değişiyor ve davranış bozuklukları sergilemeye başlıyorlar. Genel bir kaygı ve gerilimle yaşayıp, kendilerini bir türlü rahat hissedemiyorlar. Biriktirdikleri her ne varsa gerekliymiş gibi davrandıkları ve işe yaramaz eşyalarından bir türlü kopamadıkları için bu kişilere yardım etmek de güçleşiyor. Eşyaların atılmasına engel oluyor ve evlerinin boşaltılmasına, temizlenmesine aşırı tepki gösteriyor, bağırıp kavga çıkarıyor. Sakladıkları bu eşyaların yerini bile unuttukları için aslında hiç işe yaramayan çer çöp arasından herhangi birini bulamadıklarında evlerine girip çıkandan biliyor, onları suçluyorlar. Daha da ilginci, herhangi bir eşyaya sahip olduklarını da unutup, yeniden alıyorlar. Bir süre sonra evlerinde adım atacak yer kalmıyor, ev yaşam alanı olmaktan çıkıyor ve giderek yalnızlaşıyorlar: Ya kimseyi ağırlayamaz hale geliyorlar ya da insanlar yavaş yavaş ziyaretten vazgeçiyor. Bir tür “kaçık” muamelesi görmeye başlıyorlar.

Çocukluktan Başlayabilir

Uzmanlara göre biriktirme hastalığı kendini ilk çocuklukta belli ediyor. Önceleri kalem, silgi vs. gibi eşyalarını biriktiren çocuk, yaş ilerleyip de eskilerine tutkuyla sahip çıkmaya başlıyorsa duruma müdahale edilmesi gerekiyor. Daha çok 50 yaş sonrasında görülmeye başlanan istifçilik, aslında bir tür obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKKB) durumu… Zaten OKKB’li yani takıntılı hastaların %15’inde istifçilik gözlemleniyor. Bunun temelinde ise dürtü kontrol bozukluğu var. Kişi, takıntılı bir şekilde eline geçen her şeyi evine getirip biriktirmeye çalışıyor ve getirdiği her ne olursa olsun dışarıya atılmasından son derece rahatsız oluyor. Yazının en başında sözünü ettiğimiz yokluk yaşamış ve biriktirme alışkanlığı kanıksanmış insanlar için de böyle bir tehlike var çünkü çocukluk dönemlerinde çeşitli nedenlerden dolayı kıtlıklar ve ciddi ekonomik sorunlar yaşamış olan bu insanlar, ilerleyen yıllarda biriktirme hastalığına yakalanabiliyorlar.

Online istifçiler de var

Öte yandan anne ve babadan, eşten, sevgiliden kalan veya çok sevilen bir arkadaştan hediye gelen bir eşya da ayrılma, koruma ve savunma içgüdüsü ile biriktirilmeye başlanabiliyor. Dolayısıyla duygusal yoksunluklar, reddedilme, aldatılma, sevgi ve şefkat ihtiyacının yeterince karşılanamaması, ilginin eşyalara ya da hayvanlara dönmesine sebep olabiliyor. Sakat, tedavi sürecini tamamlaması için kol kanat gerilenler hariç evinde onlarca havyan besleyen, bunları kimseye veremeyen, gerçekte bakımlarını da yapmadıkları için ciddi sağlık sorunlarına açık hale gelen insanlar da biriktirme alışkanlığına sahip olarak değerlendirilebiliyor.

Daha da ilgincini söyleyelim: Gelen yüzlerce işe yaramaz, okunmuş mail’i silmeyenler de uzmanlara göre istifçi kategorisine giriyor. Bu arada… İstifçiler interneti de aynı amaç için kullanıyor. Neredeyse tüm vaktini internetteki alışveriş sitelerinde ve indirim ilanlarıyla geçiren bu online istifçiler, gerekli gereksiz, ihtiyacı olsun olmasın, ne olursa sipariş veriyor ve “lazım olur”, “işime yarar” düşüncesiyle gereksiz pek çok eşyayı satın alıyorlar. Aralarında kredi kartlarının limitini aşan çok oluyor ama bunu da önemsemiyorlar. Bazıları da ilginç bir şeyler bulmak, başkası satın almadan sahiplenmek dürtüsüyle eskicileri, bit pazarlarını turluyor.

Hastalık olarak yeni tanımlandı

Biriktirme hastalığının “hastalık” olarak ya da obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olarak teşhis edilmesi çok eskilere dayanmıyor. Bunun nedenlerinden biri hastalık belirtilerinin genellikle depresyon, anksiyete, toplumsal anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik sorunları olan kişilerde gözlemlenmesi ve bu hastalıkların belirtisi gibi ele alınması. Bir diğer nedeni ise genellikle yaşlılarda gözlemlendiği için ya anlayış ve hoşgörüyle karşılanması ya da görmezden gelinmesi…

Hastalığın önce ABD’de tanımlandığını söylemek yanlış olmaz. Bu da iki TV programı sayesinde oldu: “Hoarders” ve “Hoarding: Buried Alive”. Bir anda istifçilerin zannedilenden çok daha fazla olduğu da bu programlar sayesinde anlaşıldı. Günümüzde sadece ABD’de 700 bin ila 1,5 milyon istifçi olduğu tahmin ediliyor. Hatta hastalığın obsesif kompulsif kişilik bozukluğuyla alakalı olduğu, bu hastalığa da 14’üncü kromozomun sebep olduğu bile iddia ediliyor. Genel kanı ise istifçilerin aynı zamanda mükemmeliyetçi olduğu ve bir şeyleri atarak yanlış karar vermiş olmaktansa her şeyi toplayıp sakladığı yönünde.

Peki, tedavisi yok mu? Var ancak onun da bir kriteri var: Genellikle biriktirme hali kişinin kendisi ya da çevresindekilerin hayatı üzerinde engel haline geldiyse duruma müdahale ediliyor. Öyle ki yine ABD’de banyo küvetinde bile bir şeyler biriktirdiği için yıkanmayan, evini karınca, böcek hatta fareler basan, biriktirdikleri onca ıvır zıvırdan kendilerine yer kalmadığı için evinin bahçesinde uyuyan istifçiler var!

Burada kritik nokta şu: İstifçi, hiçbir şekilde tedavi için başvurmuyor çünkü hasta olduğunu fark etmiyor, biri söylese de bunu kabul etmiyor. Durumu her kim fark ettiyse gerekeni yapıp, meseleye el konması için çabalaması şart. Tedavi için de istifçinin davranış terapilerine girmesi, içinde bulunduğu durumu fark etmesi yönünde tedaviler uygulanması gerekiyor.

Bir istifçiyi nasıl tanırsınız?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi, biriktirme hastalığının belirtileri var. Şöyle ki;
· Gerekli gereksiz demeden her şeyi biriktiriyorlarsa,
· Topladıklarını hiçbir şekilde atmıyor, biri atmaya kalktığında da öfkelenip kavga çıkarıyor ya da en hafifinden öfkelenip kaygılanıyorlarsa,
· Günlük hayatlarında da farklı derecelerde davranış bozuklukları gösteriyorlarsa,
· Topladıkları eşyaların birbiriyle ortak bir noktası yoksa ve birbiriyle ilgisiz şeylerse,
· Evlerinde hareket alanları kalmadıysa, evin tüm odaları hatta mutfak, tuvalet ve banyo bile eşya ile doluysa bu kişiler için istifçi diyebiliriz.

Devamı

ERKEK AKLI

Anksiyeteyle baş etme rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Anksiyete düzenli olarak kapınızı çalıyor ve gelecekte olabilecek en kötü şeyi önceden tahmin etmeye çalışıyorsunuz.

 Eğer anksiyete, diğer adıyla kaygı, varlığınızı felç ediyorsa, harekete geçmenin zamanı gelmiş de geçiyor demektir. Yatışmanın ve rahatlamanın ilk basamağıysa meditasyondan geçiyor.

DERLEYEN: EKİN NAZLI

KAYGI, STRES VE DEPRESYONUN ortak noktalarından biri, zihnimizin olumsuz olayları tekrar tekrar ve devamlı olarak aklımıza getirmesidir. Psikolojide buna ruminasyon, yani zihinsel geviş getirme denir. Bu eğilim, otomatik bir şekilde sürekli geçmiş olaylardan bahsetme, gelecekteki olayları aşırı bir biçimde tahmin etmeye çalışma ve durmaksızın kaygı duymayla tarif edilebilir. Düşüncelerimiz tekrarlayıcı, kendini besleyici ve de kronik olumsuzluklar üzerine kuruludur. Bu durumdayken kaygı hâlinden çıkmak daha da zorlaşır ve kaygı yerleşir, daha doğrusu biz kaygının üzerine yerleşiriz.

Meditasyon da bu ruminasyon döngüsünden ve düşünce tuzağından çıkmamıza yardımcı oluyor ve yargılama gelgitlerimizi yeniden düşünmemizi sağlıyor. Şimdiki ana odaklanan, kendini ve etrafını dinlemeyle vücut duyumlarına dayanan meditasyon, kendimizi merkeze almamızı sağlayarak bizi sakinleştiriyor. Sakinleşirken ne zihnimize yardım talebinde bulunuyoruz ne de bir şey için savaş veriyoruz. Böylece zihnimizdeki kara bulutlar çekiliyor ve güneş kendini yeniden gösteriyor.

Kaygı Krizini Atlatın

Kaygı çok güçlü olduğunda uzaklaşıp mesafe alacak vaktimiz olmuyor. Böyle durumlarda dikkatimizi vücut duyumlarımıza, zihnimizi ise harekete geçmeye yönlendirmeliyiz.

Düşünce ve duygularınızın karmaşıklaştığını hissettiğinizde, kendinize “Şu anda kendimi nasıl hissediyorum?” diye sorun. Bu karmaşık hislerinize merakla yaklaşın; o anın basit bir izleyicisi olmayın.

Nefes alıp vermeye odaklanın.

Düşünce, duygu ve beden duyumlarınıza odaklanın. Bilinçli olarak yaklaşmak, acınızı daha iyi tanımanıza yardım eder. Varlığınızın kaynağının istikrarlı olduğunu ve zor durumlar karşısında hayatta kalabileceğinizi bilmek önemlidir.

Gerçek hakkında bilinçli olun. Zor zamanlardan geçmek var olmanın nedenlerindendir. Duygusal acının düşmanımız olmadığını bilmeliyiz. Acı çekiyoruz çünkü bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmiyoruz.

Sorumluluklarımızı fark etmeliyiz. Hayatımızın tanığıyız, kurbanı değil.
Olayları olabildiğince objektif bir şekilde algılamaya çalışın. Bazen bir şeyler yapabiliriz, bazen de yapamayız. Hiçbir şey yapmamayı seçmek, iyi düşünülmesi gereken bir harekettir. Şu anda tepki göstermek problemimizi değiştirebilir. Bu strateji bize etkili bir şekilde yardımcı olabilir.

Dikkatinizi acının kaynağına verin. Suçluluktan, korkudan, kızgınlıktan, bir şeyleri kaybetmekten mi kaynaklanıyor? Bu geçici bir heves ya da inanış mı?

Etkilerle nedenleri birbirinden ayırın. “Problem nedir?”, “Bana olan etkileri neler?” sorularını sorarak durumun hatlarını yeniden belirleyin.

Bulimia Krizinin Önüne Geçin

Yemek bazen bambaşka bir sorunumuzun çözümü gibi görünür. Bu tarz bir açlık krizinde neler yapabileceğinizi öğrenin.

“Şu anda kendimi nasıl hissediyorum?” sorusunu kendinize sorun.
Bedensel gerginlikleri belirleyin ve kendinizi şu ana odaklayın.
Zihninizi rahatlatmak için alıştırmayı birkaç dakika yapın.
Yemek arzusu ve ihtiyacıyla alakalı kendinizi sorgulayın.

Kendinizi yeniden sorgulayın. Rahatlama ihtiyacınız haklı bir gereksinim ama bu şekilde rahatlamak hoşunuza gitmiyor ve akabinde kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Kendinizi iyi hissedebileceğiniz başka bir yol var mı? Mesela banyo yapmak, masaj yaptırmak, kuaföre gitmek, arkadaşınıza telefon açmak gibi…

Eğer yiyeceğe ihtiyacınız varsa besin değerini sorgulayın: Besleyici mi, işlenmiş gıda mı?

Her lokmada yemeği ağzınıza koymadan önce onu beş duyunuzla duyumsayın.

Çatalınızı her lokmadan sonra yerine koyun ve lokmanızı uzun uzun çiğneyin. Eğer imkânınız varsa 20’ye kadar sayın. Yutmanın bir refleksmiş gibi tek başına gerçekleştiğini gözlemleyin.

Bir sonraki lokmayı ağzınıza almadan önce ihtiyacınız veya arzunuz var mı diye sorgulayın. Vücudunuzu gözlemleyin: Doydunuz mu, yoksa hâlâ aç mısınız?

Her lokmada bu hareketleri tekrarlayın.

Topluluk içinde, arkadaşlarınızlayken, bir toplantıda veya akşam yemeğindeyken sıkıldığınızı kabul edin. Sıkılmamak için kendinizi doyurmaya çalışmayın. Bilinçli bir gözlemci olun.

Üzücü Bir Olayla Kısa Sürede Baş Edin

Bu alıştırmayı rahatsızlık verici bir olay esnasında uygulayabilirsiniz.
Kendinize “Kendimi şu anda nasıl hissediyorum?” diye sorun.

Düşünce, duygu ve beden duyumlarınızın farkına varın.

Dikkatinizi nefes alıp verişinize ve duyumlarınıza yönlendirin. Şu anda kalın. Eğer vücudunuzda olup bitenlerin tanığıysanız, mükemmel bir kuşbakışına sahipsiniz demektir.

Kendinize şunu söyleyin: “İyiyim, her ne olursa olsun iyiyim.”

Devamı

ERKEK AKLI

Meditasyon yapmanın etkileri

Umut Doğan Yıldız

-

Meditasyon yapmanın sağlığımıza ve ruhumuza etkileri nelerdir?

DERLEYEN: ZEYNEP İLAYDA ZAFER

Birçoğumuz daha çok burpee yapmak, kombucha’mızı evde hazırlamak ya da kolayca ketozise girebilmek gibi hedefler koyup, yolun daha yarısına gelmeden bunlardan vazgeçiyoruz.

Bunların yerine, size fazlasıyla gerçekleştirilebilir bir çözüm önermeme izin verin: Bir ay boyunca, haftada birkaç gün, sadece bir dakikalığına meditasyon yapmayı deneyin.

Sağlıklı alışkanlıklar edinmek zordur ve hedeflerimizi gerçekleştirme isteğinin azalarak bitmesinin bir nedeni var. Başarısızlığa programlanmış olabiliriz. Evrim bize hayatta kalmaya odaklanmış bir beyin miras bıraktı, uzun vadeli sağlık planlamasına yatkın olan bir beyin değil. Doğal seçilim bizi tehditleri algılamak, yiyecek ve eş bulmak için hazırladı, düzenli diş ipi kullanmak için değil. Size bu mütevazı ve bir ay sürecek olan teklifi yapmamın sebebi ise evrimin bu yönüne meydan okuduğumuz gerçeği. Bu konuda iki şey işinizi oldukça kolaylaştıracak:

İlk olarak, her gün meditasyon yapmaktansa haftada birkaç gün yapmak iyi bir hedef. Tutarlılık meyvesini verecektir: Ne kadar sık meditasyon yaparsanız işiniz o kadar kolaylaşır ve faydaları daha derin ve kalıcı olur. Fakat bir günü atlarsanız, içinizdeki eleştirmen başarısız olduğunuz konusunda canınızı sıkmaya fırsat bulamayacaktır. O yüzden bu yaklaşıma “neredeyse her gün” diyorum. Bu yaklaşımın özelliklerinden biri olan ve davranış değişikliği araştırmalarında ana noktalardan biri olan “psikolojik esneklik”; meditasyon pratiği, yeni bir spor salonu rutini ya da Esperanto öğrenmek gibi kalıcı bir alışkanlık edinmenize yardımcı olabilir.

İkincisi, bir dakika gerçekten çok ama çok kısa bir zaman dilimi. Bir dakikalık bir teklif rahatsız edici bir taahhüt gerektirmiyor. Dahası, rahatça ölçülebilir bir aralık. Bir dakikalık bir meditasyondan sonra, insanlar genellikle kendi kendilerine, “Zaten bir dakikaya ulaştım, biraz daha devam edebilirim,” diyor. Meditasyon hocası Cory Muscara’nın da açıkladığı üzere, bu çok önemli bir nokta çünkü “dışsal” bir motivasyondan (yapmak zorundaymışsınız gibi hissettiğiniz için meditasyon yapmak gibi), daha güçlü olan “içsel” motivasyona doğru (istediğiniz için meditasyon yapmak) geçiş yapıyorsunuz. Daha çok meditasyon yapmaya niyetlendiğiniz anda da gerçekten bununla ilgilendiğiniz için yapıyorsunuz ve bu da etkilerinin daha uzun sürmesini sağlıyor.

Şirketim 10% Happier, trilyon dolarlık şirket Apple’ın çalışanlarıyla her yıl bir ay boyunca yapılan “Mindful Minute” testini gerçekleştiriyor. Amaç, katılımcıların 30 gün içinde 25 gün, en az bir dakika boyunca düşünceleriyle bilinçli zaman geçirmesi. Bu yöntem, farkındalığın hayatlarına nasıl katkıda bulunduğunu anlamalarını sağlıyor ve kendilerini başarısız hissetmeden haftada bir günü kaçırma özgürlüğünü tattırıyor. (Katılmak için Apple çalışanı olmanıza gerek yok.)

Bu düşük çıtayla bile, yeni meditasyon alışkanlığını kalıcı hâle getirebilmenin daha stratejik yolları var:

PROGRAMINIZ HAKKINDA STRATEJİK DÜŞÜNÜN

Bazı insanlar belirli saatlere uymanın – yatmadan hemen önce, sabah ilk iş, egzersizden hemen sonra gibi  alışkanlık edinmeyi kolaylaştırdığını düşünür. Alışkanlık oluşumu üzerine çalışan bilim insanları ise “sıralama, rutin ve ödül”den bahsediyor. Siz de sıralama, rutin ve ödül döngüsünü izleyerek kendinize bir meditasyon şeması oluşturabilirsiniz. Örneğin, “Arabamı park ettikten sonra [sıralama] beş dakika meditasyon yapacağım [rutin] ve biraz sakinleşecek, farkındalığımın arttığını hissedeceğim [ödül].” Alışkanlığın yer edinmesi için bu döngüyü tekrar edin. Hatta günlük meditasyon seansınızı takviminize kaydetmek işe yarayabilir. Bununla beraber, eğer benim gibi öngörülemez bir programınız varsa, stratejik düşünmek meditasyonunuzu bulabildiğiniz zamana ve yere sıkıştırmak anlamına gelebilir.

KENDİNİZİ SORUMLU TUTUN

Bazı insanlar kendi kendilerine sağlıklı bir alışkanlık edinemeyebilirler. Ancak, başkaları onları sorumlu tuttuğu zaman bunu daha kolay yaparlar. Bu tarz bir sorumluluğu topluluk gibi bir şeye katılarak üstlenebilirsiniz. Bu, birkaç arkadaşınızı bir araya getirip işe koyulmak kadar basit de olabilir. Başka bir seçenek ise toplu meditasyon sınıflarına katılmanız olacaktır. Fakat iyice araştırma yapmalı ve bunları gidip kendiniz görmelisiniz.

FAYDALARINA ODAKLANIN

Tıpkı fareler gibi, bizler de bizi iyi hissettirdiği ve bize bir şey verdiği sürece bir eylemi yapmaya devam etmeye eğilimliyiz. Bu durumun da en az iki aşaması var.

İkinci aşama ise hem içsel durumunuz hem de dışarıya yansıttığınız davranışlarınız bakımından hayatınızda beliren faydalarını fark etmek. Ben, meditasyonun beni daha iyi hissettirdiğini ve daha iyi davranmamı sağladığını fark ettim. Meditasyonun en iyi çözüm olduğuna inanıyorum, yani iyi alışkanlıklar konusunda türünün en iyisi, çünkü düzenli bir doz farkındalık, diğer hangi çözümleri kovalamanız gerektiğini ve bunu en iyi şekilde nasıl gerçekleştireceğinizi çözmeniz bakımından ihtiyacınız olan açıklığı ve akıl sağlığını size sağlayabilir.

Bence denemeye değer. Son birkaç yıldır ne zaman meditasyon hakkında bir konuşma yapsam, şu tavsiyeyi veriyorum: Bir ay meditasyon yapmayı deneyin, hiçbir işe yaramadığını düşünüyorsanız Twitter’da beni bulun ve bana bir geri zekâlı olduğumu söyleyin. Bu süreçte birçok kişi bana geri zekâlı dedi, ama bu nedenle değil.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com