Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

DÜZ DUVARA TIRMANIN

-

 

Korkmayın, düşündüğünüz şeyden bahsetmiyoruz!
Son yıllarda popülerliği gittikçe artan tırmanış sporuyla tanışmaya hazır olun…
Bazı sporları cazip kılan içerdiği riskler ve buna bağlı olarak yaşattığı adrenalindir. Kaya tırmanışı da doğasında bolca risk içeren sporların başında geliyor. Hani annenizin “Evladım nerden bulursun öyle abuk sabuk sporları, otur evinde bak sana çay yaptım.” diye karşı çıkacağı türden bir uğraş bu. Kaya tırmanışına başlamak için kendinizi Nasuh Mahruki’nin peşine takmanız gerekmiyor. İstanbul’un göbeğinde, Taksim’de bu sporla tanışmanız ve tüm inceliklerini yapay tırmanış duvarlarıyla öğrenmeniz mümkün. Boulderhane’de alacağınız eğitim ve yapay tırmanış duvarlarında yapacağınız idmanlarla kendinizi doğal kayalıklara tırmanmak için hazırlayabilirsiniz.
Kaya tırmanışı ve bouldering:

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak tanınan kaya tırmanışı, son yıllarda bağımsız bir spor dalı olarak kendini gösteriyor. Denge, estetik, esneklik, güç ve strateji, kaya tırmanışı sporunda öne çıkan en önemli unsurlar. Kaya tırmanışında sadece fiziksel güç değil, zekâ da önemli bir rol oynuyor. Kaya tırmanışı kendi içinde iki gruba ayrılıyor: Geleneksel tırmanış ve sportif tırmanış.Geleneksel tırmanış, önceden konulmuş boltlar olmadan sadece yanınızdaki malzemeleri kullanarak tırmanma şeklidir. Sportif tırmanışta ise önceden yerleştirilmiş boltlar (düşüş mesafesini kısaltmak amacıyla emniyet noktası oluşturmak için kayaya çakılan 2 tonun üzerinde çekeri olan çelik dübellere bolt denir) takip edilerek belli bir rota üzerinden tırmanış yapılıyor. Sportif tırmanış geleneksel tırmanışa oranla çok daha kolay, bu yüzden yeni başlayanlar için daha mantıklı bir tercih. Bouldering ise genellikle 3,5-4 metre yüksekliğindeki kayalarda veya yapay tırmanış duvarlarında teknik, kuvvet ve dayanıklılık gibi becerilerin gelişmesine katkı sağlayan bir spor dalı.

Kaya tırmanışçıları bouldering sporunu genellikle bir antrenman olarak yapıyor. Ayrıca bu spora yeni başlamak isteyenler için bouldering hem temel bilgileri öğrenmek, hem de kendinizi geliştirmek için ideal bir yol. yani “Görevimiz Tehlike 2”nin açılış sahnesindeki Tom Cruise gibi kayadan kayaya ceylan edasıyla sekmeden önce, düz duvara tırmanmayı başarmanız gerekiyor. Bouldering sporunda kaya tırmanışında giyilen ayakkabılar kullanılıyor.Antrenmanlarda tırmanıcı yerden çok yükselmeden çeşitli tırmanış problemlerini çalışabiliyor ve teknik, strateji, kuvvet ve kuvvette dayanıklılık gibi tırmanmada oldukça önemli rol oynayan becerilerini geliştirme fırsatı buluyor. Bouldering, kaya tırmanışı için etkili bir antrenman olsa da kimi tırmanışçılar sadece bouldering yapıyorlar. Kısacası nasıl kaya tırmanışı zamanla dağcılığın bir dalı olmaktan çıkıp bağımsız bir spor olarak rüştünü ispat ettiyse, bouldering de aynı yolda ilerliyor. Günümüzde hem Türkiye’de, hem de yurtdışında birçok bouldering müsabakası düzenlenmesi bunun en büyük kanıtı.

Boulderhane:
Tırmanışın nasıl bir spor olduğunu sizlerle yaşayarak paylaşabilmek için Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Boulderhane tırmanış duvarlarını ziyaret ettik. 12 yıllık dağcı İbrahim Akçay ve Volkan Türer’in birlikte işlettikleri mekân 2001 yılında kurulmuş. 185 m2 duvar yüzeyi ve 1.500 adet tutamak sayısıyla Boulderhane Climbing Gym sadece tırmanışçılar için iyi bir antrenman olanağı sunmuyor, bu spora yeni başlamak isteyenlere de kendini geliştirme fırsatı veriyor. Boulderhane’de bulunan tırmanış duvarlarında kolaydan zor derecelere kadar çok miktarda işaretli tırmanış rotaları bulunuyor. Ayrıca, Boulderhane tırmanış eğitmenleriyle yürüttüğü kaya tırmanış eğitim programlarıyla bu sporu İstanbul’un göbeğinde öğrenebilmenizi sağlıyor.
Kaya tırmanışı kursunda öğrenciler, kayaların yapısına göre tırmanış modellerinden malzemelerin tanıtımlarına, tırmanış dilinden beslenme programlarına kadar birçok teorik bilgiyi öğreniyor. Dahası, kaya tırmanışında kullanılan düğümler ve bir kaya bloğuna tırmanma yöntemleri de ayrıntılarıyla kursta anlatılıyor. Kursu bitirdikten sonra öğrendiklerinizi uygulamanız için de Boulderhane her türlü olanağı sunuyor. Kurs sonrasında, öncelikle Boulderhane’nin yapay duvar tırmanış duvarlarında kendinizi test edebiliyor ve öğrendiğiniz temel teknikleri geliştirebiliyorsunuz. Ancak, bir süre sonra yapay tırmanış duvarları size yeterli gelmeyebilir. Ondan sonra yine Boulderhane bünyesinde organize edilen ve İzmit yakınlarındaki Ballıkayalar’da yapılan ipli iniş ve yukarıdan emniyetli tırmanış (top rope) turlarına katılabiliyorsunuz.

Boulderhane ziyaretimizde bizi karşılayan Volkan Türer Boulderhane’nin özellikle bu sporu yapanlar için harika bir antrenman olanağı sunduğundan ve bu spora yeni başlamak için de ideal bir başlangıç olduğundan bahsediyor: “Kaya tırmanışı yapan insanlar buraya geliyor ve hem formda kalmak, hem de tekniklerini geliştirmek için antrenman yapıyor. Bunun dışında daha önce hiç tırmanış yapmamış ama doğa sporlarına meraklı insanlar da verdiğimiz eğitim programları ve yapay duvarlardaki pratik çalışmalarıyla kendilerini gerçek bir kaya tırmanışına hazırlayabiliyorlar.” Boulderhane’de verilen eğitimleri aldıktan sonra önünüzde çeşitli alternatifler bulunuyor. Kimisi kaya tırmanışına yönelirken, kimi de kar ve buz tırmanışına merak salıyor. Hatta bu sporu sadece yapay tırmanış duvarlarında sürdüren bile mevcut.Söylediğimiz gibi, bouldering sporu artık ayrı bir spor branşı olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle Avrupa ve Amerika’da artan yapay tırmanış tesisleri ve organize edilen özel boulder yarışmaları buna en güzel örnek. Ülkemizde de daha geçtiğimiz ay Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde bulunan Türkiye’nin en büyük tırmanış duvarlarından birinde, Balkan Yapay Tırmanış Şampiyonası gerçekleştirildi. Volkan Türer aynı zamanda tırmanış ve doğa sporlarına olan ilgideki inanılmaz artıştan bahsediyor, özellikle de son yıllarda: “Dağcılık ve tırmanış sporlarına karşı olan ilgide çok büyük bir artış var ve Boulderhane gibi bir yerde bu artışı çok net olarak gözlemleyebiliyorsunuz.”

Tırmanış:
Boulderhane hakkında gerekli bilgileri aldıktan sonra yapay tırmanış duvarlarına yöneliyoruz. Yapay tırmanış duvarlarına tırmanmak için gerekli olan malzemeler Boulderhane’de mevcut.

Siz sadece rahat edebileceğiniz spor kıyafetiyle gidiyorsunuz. ‘Friction’ adı verilen tırmanış ayakkabılarımızı ayağımıza geçirdikten sonra, parmaklarımızın eklem yerlerine aşınma ve soyulmalarını engellemek ve için parmak bantları takıyoruz. Ve büründüğümüz yorgun savaşçı havasıyla karizmamız bir anda tavan yapıyor.Tırmanış duvarlarının olduğu salon hem kolay, hem de oldukça zorlu tırmanış rotalarını içeriyor ve 90 derece dik eğimli duvarlardan, kendinizi Örümcek Adam gibi hissettiren 180 derece tavana kadar her yerde tırmanış yapmanız için gerekli olan tutamaklar gözümüze çarpıyor. Aldığımız komut ve tavsiyelerle tırmanmaya başlıyoruz. Ayaklarımız tamamen yerden kesildikten sonra, tırmanışın zorluklarını daha net anlamaya başlıyoruz. İlk anladığımız parmaklarınızdan sırt kaslarına kadar, tüm vücudunuzu çalıştıran bir spor olması. Spor salonlarındaki cihazlar gibi dakikada kaç kalori yaktığımızı yazan bir gösterge olsa, kısa süre içerisinde 3 haneli rakamlara ulaşacağımıza eminiz.  Zaten kaya tırmanışçılarının Boulderhane’yi sıkça ziyaret ederek antrenman yapma sebeplerinin başında da iyi bir kardiyo antrenmanı yapmak ve kaslarının kuvvetini artırmak geliyor. Yerle aramızdaki mesafe artıkça tecrübesizliğin de verdiği endişeyle “Acaba yere düşersek ne olur?” sorusu aklımıza geliyor. Doğada yapılan kaya tırmanışlarında yere çakılmanızı önleyen güvenlik ipi önemli bir güven unsuru. Bizim güvencemiz ise tırmanış duvarlarının bulunduğu salonun zemininin 25-30 santimetre yüksekliğinde bir süngerden oluşması. Yani duvardan yere düşseniz bile, bu çok sert bir düşüş olmuyor. Ancak kendinizi geliştirip daha zorlu duvarlarda tırmanmaya başladığınızda düşmek bu sporun bir parçası. Kısacası iyi bir bouldercı aynı zamanda iyi bir ‘konucu’ olmak zorunda; çünkü özellikle zor rotalarda birçok kez duvardan atlamak zorunda kalabilir veya ayağınızın kayması sonucu kendinizi yerde bulabilirsiniz.

Kısa bouldering deneyimimiz bittikten sonra (özellikle ertesi gün) varlığını hafifi bir ağır ile hissettiren kaslarımız, bu sporun ne kadar yorucu bir çalışma olduğunu hatırlatıyor. Çalışma sonunda sadece kol ve bacak kaslarımızın değil, tepeden tırnağa bütün kaslarımızın çalıştığını hissediyoruz. Aldığımız heyecanın tadının ise damağımızda kaldığını söylemek gerek. Riskleri göze alıp gerçek bir “erkek sporu” ile uğraşmak isteyen herkese tereddütsüz tavsiye ederiz.

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

Popüler