Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

DOĞRU BESLEN FORMDA KAL

BESLENME

DOĞRU BESLEN FORMDA KAL

-

 

Daha hızlı yağ yakmak ve daha dayanıklı olmak için yemeniz gereken besinler…

Eğer bir çizgi film kahramanıysanız beslenme son derece kolaydır. Mesela Temel Reis’i gözünüzün önüne getirin: Bir kutu ıspanak yiyerek, Safinaz’a yamuk yapan Kabasakal’ı atmosferin dışına yollayacak kadar güçlenebiliyordu. Eminiz ki ıspanağın aslında o kadar demir içermediğini, 1870’de bir doktorun ondalık işareti yanlış yere koyduğu için öyle sanıldığını öğrendiğinizde moraliniz epey bozulmuştur.
Egzersiz ve beslenme uzmanı diyetisyen Dr. Lonnie Lowery “Hiçbir besin maddesi sizi bir günde daha güçlü ve daha hızlı yapmaz” diye acı gerçeğin altını çiziyor. Yani amacınız ister kaslanmak, ister daha uzun süre koşabilmek isterse de kilo vermek olsun. Bütün hedeflerinizi uzun vadeli düşünmelisiniz. Dr. Lowery “Doğru beslenmek emeklilik için para biriktirmek gibidir. Bugün ufak ufak biriktirirsiniz, günü geldiğindeyse elinizde büyük bir sermayeniz olur” diyor. O halde şimdiden yatırım yapmaya başlayalım. Sahip olduğunuz (ya da sahip olmak istediğiniz) vücut için gerekli tüm yakıtları öğrenmek için en son araştırmalara göz attık. Bakın işinizi kolaylaştıracak tüyolar neler…

Dayanıklılığınızı artırın

Vücudunuz bir bakıma deriyle çevrili bir yakıt fıçısı gibidir. Ortalama boyutlardaki bir erkek, günler, haftalar, belki de aylar boyunca kendisini ayakta tutmasını sağlayacak yağa sahiptir. O halde neden bir kerede birkaç saatten daha fazla egzersiz yapmak bu kadar zor? Tek kelimelik bir cevabımız var: Glikojen. Bu, glikozun depolanmış halidir. Vücudunuzun en önemli ve en çabuk ulaşılabilir enerji kaynağıdır. Kaslarınızda ve karaciğerinizde depolanan glikojene dokunmadan iş yerinde masa başında çalışabilir, uyuyabilir ya da bütün gün boyunca şehri bir uçtan öbür uca gezebilirsiniz Ancak bir kere zorlanmaya başladığınızda, enerji kaynağınız glikojen anında kartını okutup mesaiye başlar.<p>
“Çoğu yetişkin en fazla 1-3 saat egzersiz yapacak kadar glikojene sahiptir” diyor diyetisyen ve spor beslenme uzmanı Marie Spano. “Eğer orta ve yüksek yoğunlukta egzersiz yapıyorsanız glikojen seviyeniz daha hızlı düşer.” Vücudunuz asla tüm glikojeni kullanmanıza izin vermez. (Birazı, acil durumlar için saklanır.) İbre sıfıra doğru yaklaştıkça yavaşlamaya başlarsınız. Ağır bir antrenman yapmak istiyorsanız, bu zamanı mümkün olduğunca ertelemelisiniz.

Tuz dayanıklılık için gereklidir

Tuzun şeytani güçleriyle ilgili pek çok hipotez var. Ondan kaçmak da yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapan erkekler için üzücü olabilir. Özellikle de sıcak ve nemli şartlarda. Eğer düzenli olarak vücut ağırlığınızın yüzde 2-3’ü kadar terliyorsanız (bu, çoğumuz için 1,4-2,8 kilogram arasıdır) daha fazla sodyuma ihtiyacınız olacağı kesin.

Uzun yol almak için yüklenin

Araştırmalar gösteriyor ki doğru miktarda karbonhidrat tüketmek koşu ya da ağırlık seansı öncesi glikojen deponuzu maksimize eder. Tankı doldurmak için antrenman öncesi gıdanız, vücut ağırlığınızın her 450 gramı için bir ya da yarım gram karbonhidrat içermelidir. Hemen aklınız karışmasın. İşlem oldukça kolay. Örneğin 80 kilogramlık bir erkek için bu yelpaze karbonhidratlardan gelen 345-700 kalori arasında değişir. (Yani 2-5 tabak makarna!) Peki bu yelpazedeki en doğru rakam hangisi? Yemeğinizi ne kadar zamanda sindireceğinize bağlı. Antrenman saatinize ne kadar zaman varsa, o kadar çok yemelisiniz.

Dayanıklılık için su için

Egzersizden kaynaklanan dehidrasyon (sıvı kaybı), motor nöronlarınızı yavaşlatır. Deniz yerine balçıkta yüzüyormuş hissi duyarsınız. Yani sadece kendinizi yorgun hissetmekle kalmazsınız, performansınız da düşer, yavaşlarsınız. Dahası, yeteri kadar sıvı tüketmemek, vücudunuzun egzersiz sırasında ya da sonrasında ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin kolayca emilip dağıldığı bir sistemin de etkisiz hale gelmesi anlamına gelir.

Herkesin ağzında sakız olan bilgiler olsa da aslında ne kadar sıvıya ihtiyaç duyacağınızı bilmek kolay değildir. Ter oranı saatte 500 miligramdan, 2000’e çıkabilir. Tahmin edebileceğiniz üzere, hava durumuna bağlı olarak da değişir. Size ilk önerimiz, ne olursa olsun susuzluk hissini kendinize bir ölçü olarak almamanız. Canınız su istediğinde artık çoktan dehidrasyon sürecine girmişsiniz demektir.

Neyse ki yeteri kadar sıvı tükettiğinizi anlamanın bir yolu var: Uzun bir koşu ya da ağırlık seansı sonrası kilonuzu ölçün. Kaybettiğiniz ağırlığın çoğu sudur. Her 100 gramlık kaybı, 150 mililitre suyla telafi edin. Sıvı kaybının bir başka işareti de idrarınızdır. Yeterli sıvı alımında idrarın rengi soluk sarıdır. Dahası idrar torbanız üç saatten daha uzun süredir imdat çağırısında bulunmuyorsa, yeteri kadar sıvı tüketmiyorsunuz demektir.

Kas inşa edin

Vücudunuzun içi her daim bir tadilat içindedir. Moleküler işçiler vardiyalar halinde her an kas dokularınızı parçalayıp, yeniden inşa ederler. Ne var ki ağırlık çalışmasıyla iş yükü artan işçileriniz, daha da çok çalışmak için doğru inşaat malzemelerine ihtiyaç duyar.

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden Dr. Stuart Phillips “Ağırlık çalışmasından hemen sonra protein tüketin” diyor. Hiçbir şey yememek gibi bir hata yaparsanız kaslarınız gelişmemekle kalmaz, onları kaybedebilirsiniz bile. Oysaki besin ve takviyeler konusunda stratejik davranırsanız antrenmanlarınızdan en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Susuzken kaldırmayın

Ağırlık çalışmasının bizzat kendisi dehidrasyona neden olmaz. Zaten, bu çalışmalar genelde klimalı ortamlarda yapılır. Ancak ağırlık seansınızdan önce vücudunuz susuz kalmışsa evden hiç çıkmasanız daha iyi ederseniz. ABD’de yayımlanan Journal of Applied Physiology dergisinin araştırmasına göre ağırlık çalışırken susuz kaldığınızda, kortizol dâhil olmak üzere stres hormonları üretmekle kalmaz, vücudun en iyi kas işçisi olan testosteronu da baltalamış olursunuz. Sabah ilk yaptığınız ağırlık kaldırmaksa bunun öncesinde bir bardak su için.

Gelişmek için whey proteini

Kas gelişiminde kimse whey proteininin eline su dökemez: Dr. Phillips’e göre en büyük faydayı whey proteini sağlar. Diğer protein kaynaklarından daha hızlı sindirilir. Kaslarınıza daha çabuk etki eder. Yüksek miktarda lösin aminoasidine sahip olduğu için, kaslarınızı diğer bütün takviyelerden daha hızlı geliştirir. Dr. Phillips antrenman sonrasında 25 gram whey proteini almanızı öneriyor. Daha fazla almaktan bir zarar çıkmaz ama faydası da yok.

Proteini karbonhidratlarla birleştirin

Karbonhidratlar, proteinin kaslarınıza daha çabuk ulaşmasını sağlayarak gelişimlerini hızlandırır. Bazı araştırmalar gösteriyor ki protein, glikojen üretimini de hızlandırıyor. Düşük karbonhidratlı bir rejimde olsanız bile antrenman sonrasında proteinle beraber karbonhidrat da almalısınız. Bizce en iyi yol karbonhidrat içeren bir protein takviyesi kullanmak. Aynı şekilde protein takviyesi yerine süt de kullanabilirsiniz. 750 mililitrelik bir karışım, 30 gram protein, 35 gram karbonhidrat ve bol miktarda kas üretimini sağlayan lösin aminoasidi sağlar.

Kas vitamini alın

Bir zamanlar vücut çalışanlar sık sık güneşlenir, bu sonsuz enerji kaynağının faydalarından yararlanırlardı. Günümüzün araştırmacıları, eski vücut geliştirmecilerin sezgileriyle buldukları bu bilgiyi bilimsel temele oturttu. Güneşlenerek aldığınız D vitamini, kas sağlığı ve fonksiyonları açısından kilit rol oynuyor. Henüz kimse D vitaminin, sağlıklı ve fit bir erkeğin performansını artırıp artırmadığını bilemiyor çünkü araştırmalara genelde çok genç ve çok yaşlılar üzerine yapılıyor.
Takviyelerle ya da güneşlenerek vücudunuza daha fazla D vitamini yollamanın kaslarınızın daha fazla güçlenmesini ve sakatlıklardan kaçınmanızı sağladığı kesin. ABD’deki Wyoming Üniversitesi araştırmacıları her gün 1000-2000 IU’luk D vitamini almanın faydalı olacağını söylüyor.

Yorgunlukla savaşın

Beta alanin, bilimin şiddetle arkasında durduğu bir besin takviyesi. Karnosin adı verilen kimyasal bileşiği oluşturmak için vücudun kullandığı bir aminoasit. Dr. Hoffman, karnosinin kaslarımızda bulunduğunu ve yorgunluğu geciktirmeyi sağladığını söylüyor. Araştırmalar beta alaninin, güç ve dayanıklılığı da artırdığını gösteriyor. Henüz kullanmanız gereken belli bir dozaj yok. Oklahoma Üniversitesi araştırmacıları, dört doza bölünmüş şekilde günde 6,4 gram almanızın ideal olduğunu belirtiyor. En önemlisi de şu: Sonuçları görmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Kaslarınızda etkili olacak kadar karnosin oluşması 2-4 haftalık bir süre alıyor. İyi haber: Takviyeyi bıraktıktan sonra etkisi haftalarca kalmaya devam ediyor.

Daha fazla enerji için yiyin

Journal of Applied Physiology dergisi araştırmasına göre tükenene kadar çalışan sporcular, düşük karbonhidratlı beslenme düzeninde kas inşa süreçleri yavaşlatıyor. “Karbonhidrat alımını ne kadar düşürürseniz, enerji için çeşitli yakıtlara ihtiyaç duyarsız” diyor Dr. Phillips: “Eğer karbonhidrattan gelen kalorinin oranı, günlük aldığını kalorinin yüzde 40’ından azsa performansınızdan ödün vermek zorunda kalırsınız.”

Yağ yakın

Kimi erkekler vücut yağı kaybetmek için antrenman yapmaz. Daha güçlü ve hızlı olmak için beslenirler, egzersiz yaparlar ve iyi bir fizik sadece bu anlaşmanın bir parçası haline gelir. Aslına bakarsanız görüntülerine çok fazla odaklanan erkekler antrenmanları için gerekli yakıtı almaktan kaçındıkları için çalışmalarının faydasını göremezler. Çoğumuz için daha iyi bir performans sadece iyi ikramiyedir. Asıl istediğimiz, kas kaybetmeden yağlardan kurtulmaktır.

Yağa karşı yağla savaşın

İnce bir vücut iyi yağlanmış bir makine gibidir. American Journal of Clinical Nutrition dergisindeki bir araştırma gösterdi ki her gün 1,9 gram omega-3 yağ asidi alan ve haftada iki saat kardiyo yapan erkekler, vücut yağlarını kaybederken trigliserit seviyelerini düşürüyor. İyi kolesterol (HDL) oranları da artıyor. Oysaki aynı egzersiz düzeniyle daha çok omega-6 yağ asidi içeren ayçiçeği yağı kullanan deneklerin yağlarından kurtulması epey zorlaştı. Kısacası omega-3 yağ asidi çok daha güçlü bir yağ çözücü.

Omega yağ asitleri arasındaki bu dengeyi iki aşamalı bir süreçle düzeltebilirsiniz. Dr. Aragon ilk olarak günde 3-6 adet balık yağı hapı kullanarak toplam 1-2 gram DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit) elde etmeniz gerektiğini söylüyor. (Bunlar omega-3 yağ asitleri tabii ki!) İkinci olarak da omega-6’yı kesmelisiniz. Örneğin bazı salata sosları ve mayonez çeşitleri, soya filizi yağı içerir. Bunlar en fazla omega-6 yağ asidi içeren besinlerdir. Onun yerine natürel sızma zeytinyağı içeren salata soslarını kullanın. (Kalbe dost tekli doymamış yağları içerirler.) Mayonez yerine de hardal kullanın.

En iyi shake’i yapın

Protein içeceğinizi köpürtene kadar çalkalayın. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, erkeklere çeşitli hacimlerde protein içecekleri içirdi. En köpüklü protein içeceğini içenler, bir sonraki öğünde yüzde 12 daha az yemek tükettiler. Bilim insanlarına göre, köpük tabakası sayesinde içecek göze büyük görünürse, erkekler de kendilerini daha fazla içmiş gibi hissediyor.

Kilo vermek adına yiyin

Proteini asla ama asla unutmayın. Proteinlerden gelen kalorilerin yaklaşık yüzde 25’i sindirim, emilim ve vücuttaki kimyasal değişimler sırasında yakılır. Bu yüzden çok fazla kilo aldırma etkisi olmaz. Yağ kaybetmek için didirken kaslarınızı da korur.

Medicine and Science in Sports & Exercise dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, kalorilerin yüzde 35’inin proteinden geldiği bir diyet, sporcuların kas kütlelerini korumalarını sağladı. Oysaki bu oran sadece yüzde 15 olduğunda, yani sadece iki haftada ortalama 1,6 kilogram kas kaybetmişlerdi. Sağlıklı kilo vermeye çalışıyorsanız her gün vücut ağırlığınızın bir kilosu için 2,2 gram protein almaya çalışın.

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sporcunun Yemesi Gereken Yiyecekler

-

Sporcuların öğünlerine göre yemesi gereken yiyecekleri sizler için derledik. İşte sporcuların yemesi gereken yiyecekler.

Arada sırada tükettiginiz süper gıdalar dönüşümünüzü desteklemek için yeterli olmayacak. Bu nedenle, önde gelen beslenme uzmanlarından Vicky Newbold’a her öğünde size yardımcı olacak yiyecekleri sorduk.

SPORCULAR KAHVALTIDA NE YEMELİ?

Gününüze bu güçlü besin değeri olan gıdaları katın.

YAZ ORMAN MEYVELERİ

Shake’iniz veya geceden hazırlayacagınız yulaf ezmesi için mükemmel bir ilave olan bu meyvelerin tercih edeceginiz herhangi bir çesidi, çogu diger meyveden daha az seker içerir. Orman meyveleri aynı zamanda C vitamini ve toparlanmanızı iyilestirecek antioksidanlarla doludur. Kolaylık olması açısından donmus olarak alın ve besin degerlerini daha uygun iyatla elde edin.

YULAF

Çogu kahvaltının iskeletini olusturan yulalar, kaslarınızı glikojenle doldurarak antrenmanınız için yakıt saglayan kompleks, yavas salınan karbonhid-ratlardır. Kalp dostu bir tahıl olarak, sindiriminizi yavaslatan beta-glukan içerir, böylece zor kazanılan ilerlemenizin gece atıstırmalarıyla raydan çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

SÜT

Protein alımınızı gün içine dagıtmak ideal kas gelisimi için akıllıca bir adımdır. Evden ayrılmadan önce bir bardak süt için ya da yulafınızın üzerine dökün; evet, latte’nizdeki süt de sayılır. Nasıl alırsanız alın, 330 ml’si size 11 g protein ve ek olarak iyi miktarda kalsiyum sunacaktır.

ISPANAK

Size Temel Reis’in bicepslerini vermeyebilir ancak yumurtanızın yanında tüketeceginiz bir avuç dolusu ıspanak demire ek olarak A, C, K vitaminleri ve folik asit sunar; folik asit kas hacmi ve gücü kazanmak için hayati bir besin degeridir. Kahvaltıda bu sebzeden bir porsiyon tüketmeyi atlamayın.

ÖGÜTÜLMÜŞ KETEN TOHUMU

Üst malzeme olarak biraz serpeceginiz kabuklu yemis tadındaki bu tohum, protein, omega-3 yag asitleri ve lif (çogumuzun yeterince almadıgı) kaynagıdır. Ayrıca, kardiyovasküler koruma ile iliskilendirilmis bir polifenol olan lignanlar yönünden de zengindir. Bu, kilo verme amaçlı istasyon antrenmanlarınızı güçlü bir sekilde tamamlamanızı sağlayacak.

ÖĞLE YEMEĞİNİZE YÜKLEME YAPIN

Saklama kabındaki tavuk göğüs etinizi bir kenara koyun ve gün ortası öğününüzü maksimum etki için incelikle oluşturun.

TAVUK SOSİSİ

Kırmızı et için kolay bir alternatif olan bu sosislerden iki tanesi nerdeyse 20 g protein sunar ve hacim veren niyasinle doludur. Her zamanki sosislerinizden daha az yağlıdır ancak makarna ve risotto’nuzla bir o kadar da iyi gider.

BEYAZ PEYNİR

Yağ oranı cheddar peynirinden daha düşük ve lezzetli bir tuzluluğa sahip olan bu peynirin birazı dahi öğle yemeğinize aşırı kalori eklemeden yarar sağlar. Salatalarınıza, omletinize ve yahninize birkaç küp ekleyerek kalsiyum ve iyot seviyelerinizi tek ısırıkta, suçluluk duymadan artırabilirsiniz.

TATLI PATATES

Çok yönlü bu karbonhidrat kaynağı, antrenman öncesi veya sonrası için size yüksek enerji sağlar. Tatlı patatesler B1, B2 ve B6 vitaminleri ile doludur. Bu vitaminler etkili enerji metabolizmasını destekler. Tatlı patatesi tercih edip püre haline getirin, kalın parçalar halinde güveç yapın veya cips olarak ince doğrayın. Nasıl soslamak istersiniz?

MERCİMEK

Öğle yemeğinizi kas gelişiminizi ertelemeden daha bitki bazlı hale getirmek istiyorsanız mercimeği tercih edin. Düşük yağlı olup porsiyon başına 15 g protein içeren bu enerji yükseltici gıda, oksijenin vücudunuzda taşınması için temel öneme sahip olan demir içerir.

HİNDİ KIYMASI

En yağsız yüksek proteinli etlerden biri olan hindi, diğer aromaların emilimini istisnai derecede iyi bir şekilde sağlar, bu nedenle öğle yemeği için köfte veya baharatlı gıdalar hazırlıyorsanız idealdir. Ayrıca kas gelişimi için protein sentezinde önemli rol oynayan B6 vitamini ile doludur.

AKŞAM YEMEĞİNİN KAZANANLARI

Akşam yemeğini, zor elde edilen fitness kazanımlarınıza köstek değil destek olan bir öğünle tamamlayın.

SULTANİ BEZELYE

sultani bezelyeler tabağınızda olmayı hak eden, lif zengini bir ilavedir. Büyük bir avuç dolusu bezelyede sadece 40 kcal vardır ve bir porsiyonu, günlük tüketmeniz gereken beş porsiyon sebze ve meyveden birini karşılar. Bir miktar pişirip kalanını akşam yemeği hazırlarken çiğ olarak tüketebilirsiniz.

KIRMIZI PANCAR

Pancarlar güçlü antioksidanlardır. Egzersizin oksijen maliyetini azaltan ve toleransı artıran besinsel nitratla yüklüdür, bu sayede daha uzun süre daha zorlu antrenmanlar yapabilirsiniz. Nitrik oksit seviyelerindeki yükselme, kan akışının artmasını sağlayarak kas kasılmalarını güçlendirir, bu da hacimli görünüm için kullanışlı olur.

ALABALIK

Haftada bir kez akşam öğününüze baz olarak alabalık gibi yağlı bir balığı seçin. Sahip olduğu omega-3 antienflamatuardır ve kardiyovasküler hastalık riskinizi düşürür, kas gelişimine yardımcı olur. Fırında pişirin, ızgara yapın, hızlı ve kolay yakıt takviyesi için limon ve soğanla birlikte buharda pişirerek akşam 7 civarı tüketin.

TAM TAHILLI BASMATI PİRİNCİ

Günün son öğünü için tam tahılları tercih edin. Bunlar kan glukoz seviyelerinizi beyaz pirinç kadar yükseltmeyecektir ve daha yavaş salınan karbonhidrat kaynağı sunmasıyla ertesi gün erken saatlerde antrenman yapacaksanız idealdir. Aynı zamanda doygunluğa yardımcı olarak yatmadan önce şekerli atıştırmalıklara uzanmanızı engeller.

TOFU

Et tüketmiyor olun veya olmayın, kas kazandıran süper besin tofu -diğer vegan protein kaynaklarının aksine- temel amino asitlerin dokuzunu da içerir. Nötr aroması, marinelerin ve baharatların emilimini iyi sağladığını gösterir, bu da onu tava yemeklerinde ve körili yemeklerde kullanım için ideal kılar.

ATIŞTIRMALIK ÇÖZÜMLERİ

PİRİNÇ PATLAKLARI

Yüksek glisemik indeksli pirinç patlakları, antrenmanınızdan önce idealdir. Vücudunuz tarafından hızla sindirilerek spordaki tekrarlarınıza güç vermeye hazırdır, zamanınız olmadıgında antrenmana bos bir mideyle gitmekten sizi kurtarırlar. Üstün antrenman öncesi kombinasyonu için fıstık ezmesi veya muzla süsleyin.

YUMURTA

Yüksek kaliteli protein, saglıklı yaglar ve B vitamini ile mineral saglayan besleyici güç. Sarısını ise atmamalısınız çünkü besin degerleri bütün yumurtanın içine dolusmus haldedir. Haslanmıs, tavada veya dürüm içine eklenmis olarak tüketeceginiz yumurta, günün her saatinde güvenebileceginiz hızlı bir mini ögündür.

MUZ

Hızlıca alıp tüketebileceginiz bu meyvenin enerji veren etkileri iyi bilinir ancak sahip oldugu potasyum miktarı da bir o kadar etkileyicidir. Bu önemli elektrolit ter yoluyla kaybedilir, bu nedenle antrenman sonrası sıvı alımında bunu yerine koymak oldukça önemlidir. Shake’inize karıstırın, yogurdunuza dograyın veya lezzetli bir atıstırmalık olarak fıstık ezmesiyle eslestirin.

SÜZME YOĞURT

Ne kadar sıradan ve sade görünse de bu yogurt yeniden yakıt alımı için karbonhidratları, kemik gücü için kalsiyumu ve kas kazanımınızı artırmak için whey proteini bir araya getirir. Ayrıca antrenmanınızın ilerleyen dakikalarında faydalı olacak kasein içerir ve gece boyunca kas proteini sentezini gelistirir. Aynı zamanda ertesi sabah dinlenme metabolizma hızınızı artırır.

SOMUN EKMEK

Özellikle dayanıklılık alanındaki atletler arasında popüler olan bu ekmegin bir dilimi antrenman sonrasında kas glikojenini yenileyen hızlı tepkili karbonhidratlar içerir. Etkili enerji metabolizmasını desteklemek için sıklıkla demir ve B vitaminleriyle güçlendirilen ekmek, aynı zamanda kalori eksikligi çekerken tat duyularınız için ugrassız bir ödüldür.

Devamı

anaslide

Karpuzun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

-

Lezzetli ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sağlık açısından da önemli faydalar sağlayan karpuzun yaz sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yüzde 92’si sudan oluşan bu leziz meyve, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. Üstelik çekirdeği de faydalı! Ancak şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketmende fayda var.  2 dilim (280 gram) karpuz 80 kalori olup; 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir, 1 gr lif içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışmalarını; insülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmelerini ve 2 dilimi (280 gr) aşmamaları gerektiğini belirken, diyabet hastalarının kan şekeri dengesini sağlamak adına karpuzu peynir ile tüketmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Karpuzla gelen faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

Ödemi azaltıyor

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan diüretik özelliği bulunuyor yani sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında ilaç gibi bir besin. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olan karpuz, sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekliyor.

Kan basıncını dengeliyor

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor. Potasyum ‘vazodilatatör’ olarak kabul ediliyor yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltıyor. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besin. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

 Kansere karşı savaşıyor

Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir. Çiğ olarak tadını sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir.

Uykuyu düzenliyor

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı oluyor. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltıyor.

Hafızayı güçlendiriyor

Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca yağ emilimine yardımcı oluyor, kronik inflamasyonu azaltıyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanından karpuzlu 3 lezzetli tarif

KARPUZ SMOTHIE (200 kalori)

2 dilim karpuz

5 adet çilek

1 limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Karpuz doğranıp çileklerle beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan karpuz ve çilekler, limon suyu ve bal ile beraber blender’dan geçirilir, bardaklara paylaştırılarak, dilersen üzerine taze nane yapraklarıyla servis edebilirsin.

 

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

KARPUZ PİZZA (150 kalori /1 dilim)

4 pizza dilimi şeklinde kesilmiş karpuz

4 kaşık lor peyniri

4-5 dal nane

Yapılışı: Pizza dilimi şeklinde olan karpuzları tabağa yerleştir. Üzerine lor peynirlerini ekle. Nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapabilirsin.

KARPUZLU SALATA (180 kalori)

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru: Karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsimiyle birlikte tüketim miktarı tavan yapan bu lezzetli meyve, kilo alma konusunda birçok kişiyi kaygılandırsa da en iyi dostlarımızdan biri

Bir dilim soğuk karpuz birçoğumuzu çocukluk günlerine geri götürse de, birçok kişi bu meyvenin tatlı olması nedeniyle beslenme programlarını sabote ettiğini düşünüyor. Öyleyse karpuzseverlere güzel bir haber verelim: karpuz yemek, yağlanma riskinizi artırmadan tatlı bir şeyler yemenin en iyi yollarından biridir. Tabii kontrollü bir biçimde tüketirseniz.

Karpuz Besin Değeri

Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, buna karşın oldukça besleyicidir. Karpuzu her ısırdığınızda ciddi oranda A, B6 ve C vitamini alırsınız. Karpuzda ayrıca bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit bulunur. Karpuzda ayrıca mütevazı miktarda potasyum da bulunur.

150 gram karpuzdaki kalori miktarı ise yalnızca 46’dır. 1 kilo almak için 7700 kalori tüketmeniz gerektiği düşünülürse, karpuz yiyerek kilo almak çok da kolay değildir. Zira 150 gram karpuzda 1 gramdan az yağ vardır ve karpuz düşük yağ tüketilen diyetler için idealdir.

Karpuzdaki amino asitler

Karpuz gibi antioksidan ve amino asit oranı yüksek yiyeceklerin vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağladığını söyleyen Academy of Nutrition and Dietetics’in beslenme uzmanı Angela Lemond, “Antioksidanlar vücuttaki hasarı azaltır ve kanseri önler. Proteinleri oluştan amino asitler ise vücutta önemli görevler üstlenir” diyor.

Karpuzun içinde bulunan likopenin kalp ve kemik sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Texas Üniversitesi Fitness Enstitüsü’nde beslenme uzmanı olarak görev yapan Victoria Jarzabkowski, “Likopen ayrıca prostat kanserini önler ve inflamasyonları engelleyen etkili bir antioksidandır” diyor.

Karpuzun içerisinde bol miktarda bulunan bir başka bileşen ise kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuzda yoğun miktarda bulunan sitrülin adlı bileşen, vücudun içerisinde arjinin adlı temel amino asitlerden birine dönüşür. Amino Acids dergisinde 2015 yılında yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, farelerin vücudunda artan arjinin seviyesinin yağ depolarındaki yağı azalttığı ve kas gelişimini artırdığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, kandaki arjinin miktarının artışının kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

BONUS: KARPUZ YEMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar karpuz yemek ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Karpuzla mutluluk arasında bir ilişki olmalı. Biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar öyle diyor: Amerikan Journal Of Public Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, her yemeğine meyve (ya da sebze) ekleyenlerin mutluluk katsayısı artıyor. Mutsuz hissettiğin anlarda, kıpkırmızı bir dilim karpuz atıştırmak size iyi gelebilir. Kendisi bolca vitamin ve kalp dostu likopen ile dolu. Üstelik yüzde 90’ından fazlası su! Susuzluğunuzu gidermek, sağlık ve mutluluk kazanmak için dolabınızda ona yer açın. Ancak dikkat edin: Şeker oranı da yüksek bir meyve olduğundan, aşırıya kaçmak kilo kontrolünde sorun yaratabilir.

Devamı

BESLENME

Spor Yapılmayan Günlerde Kötü Beslenmek

-

Spor yapılmayan günlerde beslenmek, daha da önemlisi spor yapılmayan günlerde kötü beslenmek mi dediniz? İşte cevabı.

Spor Yapılmayan Günlerde Kötü Beslenmek

Yalnız değilsiniz. Hafta sonu kaçamakları spor salonu kültürünün bir parçası haline geldi. Örnek vermek gerekirse, Dwayne Johnson ve dev pankekleri. Fakat herkes Johnson’ın beslenme planını kaldıramaz.

Kendinizi aç bırakıp daha sonrasında tıka basa yemek kan şekeri değerlerinizi altüst eder. Çalışmalar, bir günlük kötü beslenmenin iki gün sonra “mutsuzluk geri tepmesi” olarak geri döndüğünü gösteriyor. Ancak sürekli olarak “temiz” beslenmek de hüsranla sonuçlanabilir: “Diyetlerinin sıkıcı ya da kısıtlayıcı olduğunu düşünen çoğu insan bir noktada aşırı yemeye geri dönüyor,” diyor beslenme uzmanı Ben Coomber. Sağlıklı sayılmayan yiyecekleri hafta boyunca beslenme düzeninizin içine yaymanızı öneriyor fakat kalori alımınızın yüzde 20’sini geçmeyeceklerinden emin olmanız konusunda uyarıyor. Bu tarz yiyecekleri daha boş, yoğun çalışma gerektirmeyen günlerde tüketmeyi tercih edin.

Kaçamaklar bir zorunluluk değil ancak kendinizi sürekli ölçüyü kaçırdığınız noktada buluyorsanız, beslenme düzeninizin çok önemli bir ögeden yoksun olduğunu söyleyebiliriz: Keyif.

MUTLU ÖĞÜNLER

Daha esnek bir yaklaşımla kaçamak günlerinin suçluluğundan sıyrılın.

MOTİVASYONUNUZU KORUYUN

Antrenmanlarınızda da olduğu gibi, sürdürülebilirlik önemlidir. Diyetinizi yemekten hoşlandığınız yiyecekler üzerine kurun. Ton balığını tavuğa ya da tostu yulaflı bir kâseye tercih mi ediyorsunuz? Makrolarınızı öğrenerek tercihlerinizi ona göre yapın.

YEME İSTEĞİNE SON VERİN

Bastırılmış yeme isteği daha sonrasında aşırıya kaçmanıza neden olabilir fakat asıl olay, rotanızı değiştirmeyi öğrenmekte. Her gün işe gelirken bir poğaça almak yerine, kendinize cuma günü karışık tost sözü vererek bunun önüne geçin.

DAHA İYİ UYUYUN

Karbonhidratları diyetinizden çıkarmak, uykunuzu iyileştiren serotonin hormonunun azalmasına yol açabilir. Bu konuda daha esnek davranmak hafta içi uykularınızı iyi almanıza yardımcı olur ve böylece siz de pazar günü kontrolden çıkmazsınız.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com