Bizi Takip Edin

Antrenmanlarda performansınızın yükselmediğini, dönüp dolaşıp aynı yerde durduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Bazen spor salonuna bile gidecek enerjinizin kalmadığını düşündüğünüz oluyor mu? O zaman sizin ihtiyacınız olan gıda takviyesi kreatin diyebiliriz.

Kreatin enerji üretiminde rol oynayan önemli bir maddedir. Kreatin ile ilgili yapılan onlarca araştırma göstermektedir ki, kreatin kas gelişimine ve güçlenmeye yardımcı olmanın yanı sıra, yaşlanma karşıtı özellikler gösterebilen, hafızayı destekleyebilen ve hücre üretim kapasitesini arttırabilen bir besin desteğidir. Dolayısıyla vücut direnci denildiğinde kreatin en ideal besin olacaktır!

Kreatin ile Güç Artık Sizde!

Kreatin, ATP üretimi döngüsünü uzatır. Yani enerji üretiminiz daha uzun süre korunur. Gücünüz tamamen tükenmeden 5 saniye öncesine kadar ağırlık kaldırmaya devam edebilirsiniz. Eğer enerji üretiminiz yeterince hızlı değilse bir sonraki harekete gücünüz yetmeyebilir.

Kaslarınıza sağlanacak olan enerjinin daha hızlı gelmesinin yolu ise kreatinden geçer. Bu da hareketi birkaç tekrar daha uygulamanıza imkan verecektir. Bu yüzden kısa süreli enerjiye ihtiyacı olan atletler ve ağırlık kullanan sporcular için kreatin önemli bir yer elde etmektedir.

Kreatin genelikle antrenman öncesi veya antrenman sırasında kullanılmaktadır. Ancak kullanım zamanıyla ilgili net bir kısıtlama yoktur. Enerji üretimine uzun süreli etkisi olduğundan istediğiniz zaman diliminde kullanabilirsiniz.

En çok tercih edilen 5 Kreatin ürününü sizler için Supplementler.com’a sorduk

5) Grenade Creatine %100 Pure Creatine Monohydrate 500 Gr

Grenade Creatine %100 Pure Creatine Monohydrate Özellikleri

Fiyat: 99
Servis Sayısı: 100
Servis Başı Fiyatı: 0,99 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • 100% Kreatin monohidrat içeriği.
  • 1 kutuda 100 servis.

Tüketici Yorumları

“Hiç bu kadar güçlü hissetmemiştim.”

“Fiyat/Performans açısından kaliteli bir ürün.”

Grenade Creatine %100 Pure Creatine Monohydrate hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.


 

4) Optimum Micronized Creatine Powder 317 Gr

Optimum Micronized Creatine Powder Özellikleri

Fiyat: 75 TL
Servis Sayısı: 88  
Servis Başı Fiyatı: 0,85  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenler

  • Hızlı emilim.
  • Mikronize teknoloji olması

Tüketici Yorumları

“Optimum Nutrition olduğu için düşünmeden aldım ve çok memnunum.”

“Ağır ve kötü bir tada sahip olmadığı için tercihim.”

Optimum Micronized Creatine Powder hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Kreatin %100 Mikronize 300 Gr

Hardline Kreatin %100 Mikronize Özellikleri

Fiyat: 54 TL
Servis Sayısı: 60
Servis Başı Fiyatı: 0,90  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Uygun fiyat.
  • Hızlı emilime sahip olması.

Mikronize kreatin olması.

Tüketici Yorumları

“İlk kullanımdan itibaren etkisini gördüm.”

“Sayesinde daha önce kaldıramadığım ağırlıkları kaldırdım.”

Hardline Kreatin %100 Mikronize hakkında daha fazla bilgi edinin.

 
Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

2) Weider Pure Creatine 250 Gr

Weider Pure Creatine Özellikleri

Fiyat: 69 TL
Servis Sayısı: 50
Servis Başı Fiyatı: 1,38 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Alman firmasi ALZCHEM tarafindan üretilmistir..
  • Creapure hammadde.

Tüketici Yorumları

“Topaklanma yaratmayan mükemmel karışım.”

“Weider markasının hangi ürününü kullansam mükemmel sonuç alıyorum.”

Weider Pure Creatine 250 Gr hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Scitec Creatine Monohydrate 500 Gr

Scitec Creatine Monohydrate Özellikleri

Fiyat: 66 TL
Servis Sayısı: 100
Servis Başı Fiyatı: 0,66  TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

  • Servis sayısının yüksek olması.
  • Fiyat/Performans kalitesi.

Tüketici Yorumları

“1 kutuyu uzun süre kullandım ve çok memnunum.”

“Servis sayısına göre fiyatı çok uygun.”

Scitec Creatine Monohydrate hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sci-Mx BCAA hakkında daha fazla bilgi edinin.


Sporcu Besinleri

KREATİN ALMAK İÇİN UYGUN ZAMAN NEDIR?

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar, yoğun egzersizin anabolik hormon salınımını artırdığını gösteriyor.

Yoğun bir egzersiz sonrası karbonhidrat ve protein veya esansiyel amino asitler almak, glikojenin yeniden sentezlenmesini hızlandırabilir ve protein sentezi sağlayabilir. İnsülin seviyeleri kreatin alımını artırdığından, egzersizden sonra karbonhidrat ve/veya protein takviyeleriyle birlikte kreatin almak, kastaki kreatin depolarını artırmanın veya korumanın etkili bir yöntemi olabilir.

Devamı

Sporcu Besinleri

PROTEİN TOZUNU DOĞRU KULLAN

Umut Doğan Yıldız

-

Yaygın olarak yapılan protein tozu kullanımı hatalarını listelemeye devam ediyoruz. İşte sıkça yapılan takviye kullanım hataları:

FAZLA PROTEİN TÜKETİYORSUNUZ

Gerçekten de iyi bir şeyden aşırı tüketmiş olabilirsiniz. Alışveriş sepetinizi tavuk ve protein tozuyla dolduruyorsanız size kötü haberimiz var: Tek yaptığınız, belinizi kalınlaştırabilecek fazladan kaloriler almak. Aslında, profesyonel
atletlerin beslenme programlarını kopyalamanız, kariyerinizi yalnızca bir spora yönlendirecek: Sumo güreşi.

Çözüm: Hesap makineleri hazır: Vücut büyütmek isterseniz vücut ağırlığınızın her kilogramı için 1,6 – 2,0 gram oranında protein almanız gerekir. Örneğin, ortalama 83 kilogramsanız her gün en az 133 gram protein almalısınız. Bir tavuk göğüs etinin 30 gram protein içerdiğini düşündüğünüzde bu rakam size çok gelirse moraliniz bozulmasın. Kişisel antrenör Peter Parasiliti, “Bu, takviye gıdalara başvurmadan kolaylıkla yeterince protein tüketebileceğinizi gösterir,” diyor. Öğle yemeğinizde protein dolu bir tavuk salatası ve akşam da kas büyütmeye uygun bir burger yediyseniz, almanız gereken protein miktarını karşılıyorsunuz demektir.

4 YEMEK YERİNE KULLANIYORSUNUZ

Tüm proteinlerin eşit olduğunu düşünen ve hepsinin yerine shake kullanan çok fazla erkek var. Onlardan biri olmayın. “Kullanması hızlı olabilir ancak yüksek kalorili bir smoothie’nin sizi doyurması pek mümkün değildir ve düzgün bir yemek gibi birçok besin değerini size sunmaz,” diyor Baptie. “Ayrıca tam bir öğün, vücudunuzun yiyeceği öğütmek için daha çok çalışacağı ve yemeği sindirirken daha çok kalori harcayacağı anlamına gelir.”

Çözüm: Yoğun iş gününüz yemeği protein shake ile değiştirme fikrini çekici kılıyorsa, öğle yemeğinizi bir gece önceden hazırlayın. “En iyi protein için balık, tavuk, hindi, biftek gibi ürünlere yönelin. Sizi tok tutmak için çok daha fazla besin değerine sahipler,” diyor Baptie. Eve folyo, saklama kapları ve yemek malzemelerini depolamak, biçimli karın kaslarına giden yolun anahtarıdır.

EN SIK GÖRÜLEN 2 PROTEİN HATASI

Devamı

Sporcu Besinleri

EN SIK GÖRÜLEN 2 PROTEİN HATASI

Umut Doğan Yıldız

-

Protein tozları: Hızlıca kas kazanmanın ve toparlanma sürenizi azaltmanın en basit yolu. Ancak unutmayın, büyük miktarlarda protein tozu, büyük sorumluluk gerektirir.

Dikkatle kullanmazsanız size en yakın olanları, yani kol ve karın kaslarınızı üzersiniz ve emin olun, bu sandığınızdan daha kolay. Montreal Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma, dört profesyonel atletten üçünün, protein tozunu uygun bir şekilde nasıl kullanacağını bilmediğinden performanslarını veya toparlanma sürelerini toz yardımıyla iyileştirmekte başarısız olduğunu gösterdi. Neyse ki, MH tavsiyesi sizi profesyonellerin önüne geçirecek.

1 HER ŞEYI FAZLA KARMAŞIK BIR HÂLE GETIRIYORSUNUZ

Sütünüz mü var? Ayrıca kurutulmuş meyveleriniz ve birkaç kaşık badem ezmeniz… Her şeyi yanlış yapıyorsunuz. Beslenme uzmanı Scott Baptie, “Ev yapımı shake’inizi çok fazla içerikle doldurursanız hiçbir ekstra fayda görmeden kalori miktarını artıracaksınız,” diyor. Çözüm Oldukça basit: Karnınızı değil, kaslarınızı şişirmenize yardımcı olacak düşük şekerli içerikleri tercih edin.

2 UCUZA KAÇIYORSUNUZ

Konu protein tozu olduğunda ucuz ama kaliteli diye bir şey söz konusu değildir. Baptie’ye göre, tozunuz şüpheli bir şekilde ucuz bir fiyat ve uzun raf ömrüyle geliyor ve konsantre toz içeriyorsa, paranızı yağ ve karbonhidratla dolu bir kutu toza kaptırmışsınız demektir. Çözüm İzole protein. Normalden bir tık daha pahalı olsa da protein tozundan bahsediyorsak ne öderseniz onun karşılığını alırsınız. “Uzun arıtma süreci sayesinde, izole protein size gereksiz katkılar olmadan daha yüksek kaliteli protein sağlayacaktır,” diyor Baptie. Mevcut protein tozunuzun yeterli orana sahip olduğundan emin değil misiniz? Bir ölçeğinde en az 20-25 gram protein olduğundan emin olun. Bu rakamın altına düşerseniz, cüzdanınızın küçülüp göbeğinizin büyüdüğünü göreceksiniz.

Devamı

Popüler