Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

DİREKSİYON BAŞINDA SIRT AĞRISINA SON

-

 

arabaAğrılarınızdan kurtulmanızı sağlayacak bu ipuçlarına dikkat edin.

Trafikte sıkışık kalmak sadece popo ağrısından fazlasına sahip olabilir: Uzun süre trafikte araç kullanan insanlarda sırt ağrıları sık rastlanan bir yan etki.

Ofis koltuğunuzda yayılmanın verdiği rahatlığın tersine, araç koltuklarında vücudunuz farklı kuvvetlerin etkisi altında kalır. Cornell University’de ergonomi konusunda çalışan Prof. Dr. Alan Hedge’e göre bunlar ivmeler, yanal salınımlar ve titreşimlerdir.

Hedge’e göre omurganın titreşimi omurlar arasındaki disklere itme etkisi yaratır. Bu da disklere mekanik zararlar verebilir. “Bu faktörlerin birleşmesi ve araç koltuğunun dizayn tarzının bazı kişilerde sırt problemleri yaratabildiğinin kanıtları bulunmakta.”

Peki hem fiziksel koşullar hem arabanın koltuğu size karşı birleşiyorsa belimizi nasıl koruyacağız? Elimizdekinin en iyisini yapmak için arabanın konforuyla ilgilenmeliyiz.

Chicago’da kayropraktik orthopedist olan Douglas Krebs’in tavsiyesi koltuğun arkasını 100 dereceye, koltuk altını ise 5 dereceye. 130 derece sırtınız için ideal ölçü olmasına rağmen, hafif alçak bu pozisyon boynunuzu dayayabileyip, yolu da görmenizi sağlar.

Birçok arabada bel desteği yoktur. Onun için de bir sweatshirtü bile kıvırıp belinize yerleştirmek destek sağlayacaktır. Boyun, kalça ve sırt birbirine bağlıdır, yani birisi hareket ederse diğerleri de edecektir.

“Alt sırtınızda belinizdeki disklere ekstra basınç olmaması için sağlıklı bir eğim yakalayabilirseniz her şey yerine oturacaktır.” diyor Hedge.

İki ayağınız da pedallara bastığı için sandalye oturduğunuz gibi alt beden için bir denge sağlayamazsınız. Onun için 90 derecelik bir açı tutturmaya çalışın.

Eğer 20 dakikadan az süre kullanacaksanız, koltuğunuzu birkaç santim ayarlayın. Bu kuvvet etkilerini azaltıp omurganızı koruyabilir. Eğer 1 saatten fazla kullanacaksanız, arada mola verip esneme hareketleri gerçekleştirin.

Cüzdanınızı arka cepte tutmak da kalçada bir asimetri yaratabilir ve omurganızı yıpratabilir. Koltuğu direksiyondan uzak tutmak da kontrol içim eğilmeyi gerektireceğinden yanlıştır.

 

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dünyanın en güzel kadını seçildi!

Umut Doğan Yıldız

-

Miss World 2018 Güzellik Yarışması’nın birincisi Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Çin’de düzenlenen Miss World 2018’in kazananı Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Uluslararası İşletme bölümünden mezun olan 26 yaşındaki genç kadın Vanessa Ponce de Leon, modellik ve sunuculuk da yapmakta.

Meksika’da gönüllü hizmet veren bir rehabilitasyon merkezinin yönetim kurulunda da görev alan dünya güzelinin sloganı ise “Hepimizin birbirine ihtiyacı var”.

Meksikalı güzelin birinci olduğu Miss World 2018 yarışmasında Beyaz Rusya, Fransa, İskoçya, Jamaika, Martinique, Meksika, Panama, Mauritius, Uganda, Nepal, Yeni Zelanda ve Tayland da ilk 12’ye kaldı.

Miss World’de Türkiye’yi temsil eden Miss Turkey 2018 birinci güzeli Şevval Şahin ise ilk 30 güzel arasına giremedi.

Devamı

Popüler