Bizi Takip Edin

FITNESS

DİK DURUN

-

 

Postür bozukluklarını sonsuza kadar düzeltmek üzeresiniz.

Son dönemde spor sonrası artan ağrılardan mı şikayetçisiniz? Sorun, duruş bozukluğunuzda olabilir. O yüzden kaslarınızı büyütmeye başlamadan önce vücudunuzdaki bu duruş bozukluklarını gidermeniz akıllıca olacaktır. Bunun için işe, bu bozuklukların nedenlerini ortadan kaldırmakla başlayabilirsiniz. Essporto Health and Fitness Club Eğitmeni Hüseyin Ural’a göre kifoz yani sırtın ileriye doğru yuvarlaklaşması bu nedenlerin başında geliyor. Ya da daha açık anlatımıyla kambur durma. Kambur durmak, omurgadaki kirişlerin esnemesine ve omurgadaki kemiklerin (omurların) anormal bir biçim almasına neden olabilir.
Siz de bu problemden şikayetçiyseniz, aşağıdaki dört basit egzersizi yapın. Daha evvel hiç olmadığı kadar dik oturduğunuzu ve yürüdüğünüzü fark edeceksiniz. Başlangıçta her egzersizi 15 tekrardan birer set olarak yapın.
Daha sonra set sayısını ikiye çıkarın.

1-a

I Stabilizasyon.

Pozisyon a
Bent over pozisyonu alın. Ardından avuç içleriniz birbirine dönük olacak şekilde kollarınızı omuz hizasından aşağı doğru sarkıtın. Başparmaklarınız karşıyı göstersin. Kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve ardından nefes vererek kollarımızı yukarı doğru kaldırın.

1b

1b

Pozisyon b

2a

W Stabilizasyon

Pozisyon a
Bent over pozisyonundayken kollarınız dirseklerden bükülü olsun. Ellerinizi yumruk yapıp başparmaklarınızı, yanlarınızı gösterecek şekilde açın. Ardından nefes vererek başparmaklarınız yukarı gösterecek şekilde kollarınızı açın.

2b

2b

Pozisyon b

3a

L Stabilizasyon

Pozisyon a
Başparmaklarınız birbirine, avuç içlerinizse arkanıza bakacak şekilde pozisyon alın. Kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve kollarınızı, dirsekleriniz omuz hizasına gelecek şekilde yukarı kaldırın. Daha sonra avuç içlerinizi tam karşıya bakacak şekilde çevirin.

3b

3b

Pozisyon b

4a

T Stabilizasyon

Pozisyon a
Bent over pozisyonundayken kollarınızı omuz hizasında aşağı doğru sarkıtın. Avuç içleriniz karşıya dönük olsun, başparmaklarınız da yan taraflarınızı göstersin. Bu şekilde kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve nefes vererek kollarınızı yanlara doğru açın.

4b

4b

Pozisyon b

 

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com