Bizi Takip Edin

BESLENME

DEPRESYON VE VÜCUT AĞIRLIĞI İLİŞKİSİ

-

 

Depresyon mu kilo aldırır; yoksa kilo almak mı depresyona neden olur? Aslında bu mesele, tavuk-yumurta anlatısından çok da farklı değil.

1Beden ve zihin arasındaki ilişki çoğunlukla karmaşıktır. Düşünceler, anılar ve duygular fiziksel durumları etkilediği gibi, tersi de geçerlidir. Söz konusu kilo vermek olduğunda ise bu diyalektik ilişki daha da belirginleşir. Araştırmacılar hangisinin nelere neden olduğunu kesin olarak bilmeseler de, ardı ardına gelen çalışmalar bu bağlantıların varlığına dair kanıtları daha da kuvvetlendiriyor.

Depresyondaki kişiler genellikle umutsuzluk hissine kapılabilir; buna bağlı olarak uzun vadede kendini ihmal etme eğilimi oluşabilir. Fiziksel aktiviteler ve sağlıklı yemek pişirme gibi alışkanlıklar da bu kapsamda önemini yitirebilir. Ayrıca, ümitsizliğe bağlı olarak beslenme bir uğraş olmaktan çıkar. Uğraş gerektirmeyen yemekler ise hepimizin bildiği üzere genellikle sağlıksız olurlar.

Depresyonun, enerji ve motivasyon kaybı yaşattığı için kişiyi sağlıklı beslenme alışkanlıklarından koparması akla yatkın gelebilir. Ancak, bazı araştırmalara göre vücuttaki yağ fazlaları da depresyon üzerinde etkili olabiliyor.

Yağ, etkisiz bir madde değil. Vücutta metabolizmadan hormon üretimine ve gen fonksiyonlarına kadar birçok biyolojik rol üstleniyor. Obez insanların yağ dokularında, patojenleri tüketen makrofajların sayısı yüksektir. Bu, ilk bakışta iyi bir şey gibi gelebilir; ancak Psychiatric Annals’ta yayımlanan bir çalışmaya göre aynı zamanda inflamasyona yol açan hormonların salgılanmasına da neden olur. İnflamasyonun ise aralarında en ölümcül iki hastalık olan diyabet ve kalp hastalıklarının da bulunduğu birçok rahatsızlıkta etken rol oynadığı bilinmekte.

İnflamasyon da depresyon ile ilişkilendirildiği için, araştırmacılar, söz konusu maktofajların obezite ile depresyon arasındaki mekanizmanın kilidi olabileceğini düşünüyorlar.

Eğer fazla kilolu ve depresyondaysanız, gerek mental gerek fiziksel açıdan içinde bulunduğunuz kötü koşulların ileride sağlığınızı da olumsuz etkileyebileceğini düşünebilirsiniz. Muhtemelen öyle de olacaksınız. Ancak bu döngüden çıkmanın etkili bir yolu bulunuyor: Sağlıklı beslenmek ve daha fazla hareket etmek.

Düzgün beslenmenin ve kardiyovasküler aktivitelerin hem zihin hem de beden üzerindeki olumlu etkileri uzun süredir bilinmekte. Medical Journal of Australia’da yayımlanan bir rapora göre bu faydalar özellikle de klinik depresyon ve obezite için geçerli.

Eğer depresyondaysanız ve kilo alma sorununuz bulunuyorsa uzman yardımına başvurarak bu sorunlarınızı gidermeyi denemelisiniz. Sizi zorlamayacak basit terapilerle başlayabilir, bu süre içerisinde diyetisyeninizden de yardım talep edebilirsiniz. Her ne olursa olsun, bir şeyleri değiştirmek adına atılacak ilk adım önemlidir. Bu adım ise seni depresyon-kilo alma döngüsünden çıkarabilecek bir adım olmalı.

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com