Bizi Takip Edin

FITNESS

DENGELİ GELİŞİM

-

 

Asimetrik antrenmanlarla daha fazla verim alın.

Denge aslında çok önemlidir, özellikle söz konusu gelir gider tablosuysa. Ancak Massachusetts’te bulunan Cressey Performance’ın sahibi Tony Gentilcore’a göre, ağırlık antrenmanlarında, vücudunuzun iki farklı tarafını ayrı ayrı çalıştıran asimetrik hareketler en etkili silahınız olabilir: “Bu hareketler vücudunuzun denge sistemini harekete geçirir. Koordinasyonunuzu geliştirir. Merkez bölgenizi kuvvetlendirir ve kas dengesizliklerinin önüne geçer.” Sonuç mu? Daha güçlü ve dengeli kaslar.

1

Valiz kaldırma

Ayaktayken sağ elinize bir dambıl alın ve kolunuz gergin olacak şekilde üst bacağınızın hizasında tutun. Ayaklarınız bel genişliğinde açık, dizleriniz hafif kırık olsun. Kalçanızı geri atın. Dambıl kaval kemiği hizasına gelene kadar squat hareketi yapın. Bir saniye duraklayın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Gentilcore “Dambıl yere değmesin ama hareket boyunca vücudunuza yakın olsun” diye uyarıyor.

2

Tek kolla dambıl pres

Sağ omzunuzun hemen yanında, dirsekleriniz kırık olacak şekilde bir dambıl tutarak ayakta durun. Sağ kolunuz tamamen gergin olana kadar ağırlığı başınızın üzerinde havaya kaldırın. Yavaşça geri indirin. Gentilcore “Hareket boyunca kalça kaslarınızı sıkarak belinize fazla yük binmesini engelleyebilirsiniz” diyor.

3

Dambıl offset ters lunge

Sağ elinizde bir dambıl varken ayakta durun. Sağ ayağınızı bir adım geri atın. Öndeki diziniz 90 derecelik bir açı oluşturana kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Bir saniye duraklayın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Gentilcore “Eğer hareketi yaparken dizlerinizden birinin titrediğini ve zorlandığını hissederseniz, daha hafif bir ağırlıkla çalışın ve öndeki dizinizin ayak parmaklarınızla aynı hizada olmasına dikkat edin” diyor.

4

Tek kolla dambılla bench pres

Bir sehpaya sırtüstü uzanın. Sağ elinize bir dambıl alarak göğsünüzün üzerinde tutun. Şimdi dambılı elinizin açısını değiştirmeden göğsünüzün üzerine doğru indirin. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Gentilcore, tek kolla yaptığınız bu harekette vücudunuzun diğer tarafını bench’ten kaldırmamanız gerektiğini söylüyor. Bunun için karnınıza yumruk yiyecekmiş gibi karın kaslarınızı sıkmalısınız.

5

Tek kolla dambıl row

Sağ elinize bir dambıl alın. Dizlerinizi kırın ve gövdeniz yere paralel gelene kadar belinizden aşağı sarkın. Dambılın olduğu kolunuz aşağı doğru sarksın. Şimdi dambılı gövdenizin yanına doğru çekin ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün. Dambılın kontrolü hareket boyunca sizde olsun. Dambılı sıkıca kavramak Gentilcore’a göre ‘rotator cuff’ bölgenizi çalıştırmanın en iyi yolu.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Uzun ve kaslı kadın: Kiki Vhyce

Umut Doğan Yıldız

-

Avustralyalı Kiki Vhyce, dünyanın en uzun ve kaslı kadınları arasında yer alan bir sporcu. İşte onun kısa biyografisi.

Sporcu kadınlar dosyası

2011 yılında çok zayıf bir kadın olan Kiki Vhyce, hayatının hem uzun hem sıska bir şekilde geçmesinden şikayetçiydi. Biraz kilo almak ve boyuna oranla daha büyük bir bedene sahip olmak için deyim yerindeyse gece gündüz ağırlık çalıştı.

Spor salonunda ağırlık çalışmaları yapan ve beraberinde beslenmesine dikkat eden ünlü sporcu Kiki Vhyce, 5 yıl gibi bir sürenin ardından tatminkar bir vücuda ulaştı.

Açtığı sosyal medya hesaplarında bu beş yıllık sürede geçirdiği değişimleri takipçileri ile paylaşan Kiki Vhyce, sosyal medyada kısa süre içinde bir fenomen haline geldi. 

Kısa süre içinde bir çok yarışmaya katıldı ve Avustralya’nın en ünlü sporcuları arasına adını yazdırdı.

Milliyet: Avustralya

Meslek: Fitness modeli

Devamı

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

Popüler