Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Daha önce duymadığınız bilgiler

Umut Doğan Yıldız

-

 

Midenizin yolunu izleyin ve tüm vücudunuz size teşekkür etsin. Paranızı ağzınızın olduğu yere yatırın. İşte daha önce duymadığınız bilgiler.

ARTIRIN

KARDİYO SİZİ ÇAĞIRIYOR

10K mesafeye kadar düzenli dayanıklılık koşularının probiyotik etkisi vardır. Mide ekolojinizi iyileştirir, bu da daha yüksek enerji seviyesiyle ilişkilendirilir. University of Zanjan.

ARTIRIN

YEŞİLLİĞE HÜCUM

Tepelere doğru yola çıkın. Kırsal yaşam, bağırsaklarınızın birçok yeni bakteriyle karşılaşması nedeniyle enflamatuar bağırsak hastalıkları riskinizi düşürür. American Journal of Gastroenterology.

ARTIRIN

KRİLLE SİNDİRİN

Sindirim sisteminizle ilgili bir zorluk yaşıyorsanız kril yağı kullanın. Bu takviye gıdadaki antioksidan astaksantin, bağırsak iritasyonuna karşı sizi korur. En iyi sonuç için iyi bir ürün seçmeye özen gösterin. Scandinavian Journal of Gastroenterology.

SABİTLEYİN

PRO TÜKETİCİ

Vücudunuzu probiyotik yönünden zengin yiyeceklerle (yoğurt, turşu türevleri) beslemek, demans ve yaşla ilgili diğer hastalıklarla ilişkilendirilen enflamasyonla savaşır. Frontiers in Immunology.

AZALTIN

BİRA GÖBEĞİ

İşten sonra içeceğiniz çok fazla bira mide duvarınızı zedeleyebilir, kanınıza öğütülmemiş gıda karışmasına izin verebilir; bu nedenle besleyici gıdalar tüketmeyi unutmayın. Savunmanızı çinko takviyesiyle güçlendirin. Alcohol

AZALTIN

KÖTÜ TESİSAT

Duşa girmeden önce suyun bir dakika akmasına izin verin. Su borularınız dumanla solunduğunda bağırsaklarınızı yakan bakteriler taşıyor olabilir.Lancaster University

AZALTIN

BİR TUTAM ALIN

Yüksek tuzlu bir beslenme düzeninin kalbinizle ilgili yarattığı riskin, kan basıncınızın yükselmesine neden olan mide bakterilerinizden kaynaklandığı düşünülüyor. Tuzluktan uzak durun.University of Sydney

AZALTIN

İLAÇLARI BIRAKIN

Kilo verme hapları boşaltım sisteminizde tahribat yaratabilir. Tuvaletinizi yaparken gelen öğütülmemiş yağlar yüzünden klozette geçireceğiniz zaman hiç de keyifli olmayacaktır. The Lancet

AZALTIN

PİS AĞIZ

Gülüşünüzü tazeleyin. Ağızda bulunan ve mideye kadar giden bakteriler tahrişe neden olur. Bu nedenle davetsiz misafirlerden kaçınmak için mutlaka diş ipi kullanın. Science

SABİTLEYİN

SÜPER ÇORBA

Fazladan tükettiğiniz her 10 g lifle bağırsak kanseri riskiniz yüzde 10 azalıyor. Tek bir porsiyon kurutulmuş bezelyede 16 g lif vardır; çorbanıza eklemeyi unutmayın. BMJ

ARTIRIN

KITIR KITIR

Esmer versiyonu övgüleri toplasa da beyaz ekmekteki işlenmiş tahıllar midenizde bağışıklık sistemini güçlendiren bakterilerin çoğalmasını destekliyor. Journal of Agricultural and Food Chemistry

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com