Bizi Takip Edin

FITNESS

Daha iri ve daha belirgin trisepsler için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Video yükleniyor

Kısa yoldan taş gibi trisepslere kavuşun.

Ortamlarda “The Quad Guy” olarak bilinen Julian Smith, aynı zamanda aşırı gösterişli ve belirgin triseps kaslarına sahip olmasıyla da tanınıyor. Julian’ın trisepslerinin de neredeyse quad kasları kadar gösterişli olduğu ortada. Neredeyse ama!

Triseps kasları, üst kol kütlenizin 3’te 2’sinden 4’e 3’üne kadarlık bir kısmını kapsıyor. Yani, gösterişli kollara sahip olmak istiyorsanız, birinci önceliğinizi trisepslerinize vermeniz gerek.

Julian Smith, size gösterişli trispes kaslarına sahip olmanız için kestirme yollar gösteriyor. Bu 3 harekete yapmadan önce triseps fleksibitenizin ve omuz mobiliteinizin sağlam olduğundan emin olun.

1. Skull-crusher into throat-crusher

Skull crusher hareketini spor salonu müdavimleri iyi bilirler. Fakat buna bir de throat-crusher eklendiği zaman, ortaya çıkan hareket kendine has bir özellik kazanıyor.

Smith, “İşin çoğunu trisepslerinize yaptırmanın püf noktası, üst kolunuzun hareketini sınırlamanız.” diyor. Üst kolunuz, sadece throat-crusher yaparken bir miktar hareket ediyor olmalı.

Julian’ın önerisi, en iyi sonuçları almanız için 4-6 set halinde 6-12 tekrar yapmanız yönünde. Trisepsleriniz yüksek hızla kasılan bir kas grubu olduğu için, yüksek ağırlıklar ile yapılan az ya da orta seviyeli tekrar aralığında daha iyi tepki verecektir.

2. Dumbbell overhead triceps extension

Bu hareketin öneminin kavranması için, triseps anatomisi hakkında biraz konuşmak gerek. Trispesleriniz, 3 baştan oluşur: Yan,  orta ve uzun baş. Her 3 baş da dirsek ekleminin arkasında konumlanan tendona bağlanır. Fakat yan ve orta başlar humerus başına, uzun baş ise kürek kemiğine bağlanır.

Genellikle ihmal edilen ve gelişmemiş uzun başı hedeflemek için, kollarınızı yukarıya kaldırdığınız hareketleri yapmanız gerekir. Estetik açıdan bakacak olursak, iyi gelişmiş bir uzun baş, arka kolunuzun iri görünmesini sağlayacaktır.

Julian, bu hareketi yavaş ve kontrollü bir şekilde, 3-4 set olacak şekilde 8-12 tekrar yapmayı tavsiye ediyor. 

Tıpkı diğer triseps hareketlerinde olduğu gibi, bu hareketi yaparken de üst kol hareketini sınırlandırın.

3. Wide-grip triceps cable push down

Push down hareketleri, total triseps antrenmanlarının olmazsa olmazıdır. Julian, triseps kaslarınızın uzun başlarına daha fazla önem vermek adına geniş tutuşu öneriyor ve kendi antrenmanlarında tekrar aralığını 10-20 arasında tuttuğunu söylüyor. Eğer fazla tekrar yapıyorsa, kasılma anında kısa bir bekleme yaparak daha patlayıcı tekrarları; az tekrar yapıyorsa da, hareketi,  gerilimi yüksek bir tempo ile negatif evreyi yavaş tutarak uyguluyor.

 

Son olarak, hareketi 4 set yapmanızı öneriyor.

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler