Bizi Takip Edin

FITNESS

DAHA GÜÇLÜ SIRT

-

 

Sırtınızı hiçbir yere dayamaya ihtiyaç duymayacak kadar güçlü müsünüz? Ne kadar sağlam bir sırtınız olduğunu test etmek için sadece 15 dakikanızı ayırın ve Mac Academy Eğitim Departmanı’ndan antrenör Atakan Ata Şentürkün’ün hazırlamış olduğu programı deneyin. Unutmayın, güçlü sırt kasları hem üçgen bir vücuda kavuşmanıza yardım eder, hem de size daha heybetli bir görünüm kazandırır.

TALİMATLAR

Aşağıdaki hareketleri sırasıyla yapın. Antrenmana başlamadan önce 5 dakika boyunca ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu hazırlayın. Hareketler arasında 30, setler arasında 45 saniye dinlenin.0

01

Parallel Grip Chin up

Kollarınızı omuz genişliğinde açın. Bir barfiks barını alttan tutuşla kavrayın. Çeneniz bar ile aynı seviyeye gelene kadar kendinizi yukarı doğru çekin. Duraklayın, ardından kollarınız gergince uzanana kadar vücudunuzu aşağıya indirin. Hareketi maksimum tekrarla 4 set halinde tamamlayın.

02

Seated Row

Bir kablo istasyonuna geçin. Yere ya da bir sehpanın üzerine oturun. Tutacağı kablo istasyonunun alt kısmına yerleştirin. Kollarınızı gergince uzatın. Tutacakları üstten tutuşla kavrayın. Dirsekleriniz omuzlarınızın altına gelene kadar, barı merkez bölgenize doğru çekin. Bu sırada gövdenizi ve sırtınızı dik tutun. Hareketi 4 set halinde yapın. 12 tekrarla başlayarak her sette tekrar sayısını ikişer tane

03

Alternate Dumbbell Row

İki elinize birer dambıl alın. Gövdeniz yere paralel uzanana kadar öne doğru eğilin. Bir dambılı gövdenizin yanından sarkıtın. Gövdenizi hareket ettirmeden kürek kemiklerinizi sıkarak ve dirseğinizi kırarak, sağ elinizi yukarı doğru kaldırın. Sonra dambılı aşağı indirip, hareketi sol kolunuzla tekrar edin. Bu, ilk tekrar ediyor. İlk sette 12 tekrar yapın. Dördüncü sete gelene kadar ikişer tane azaltın.

04

Shrug

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Bir çift dambıl alıp yanlarınızdan sarkıtın. Avuç içleriniz birbirlerine baksın. Dirseklerinizi bir parça kırın. Omuzlarınızı yapabildiğiniz kadar yukarı kaldırıp, neredeyse kulaklarınıza değdiğini hayal edin. Vücudunuzda başka hiçbir yer hareket etmemeli. Şimdi duraklayın, ardından yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün. 20 tekrarla başlayın. Her bir sette ikişer tekrar azaltın. Toplamda dört set yapın.

 

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com