Bizi Takip Edin

SAĞLIK

D vitamini eksikliği ağrı yapar mı

Umut Doğan Yıldız

-

 

Yapılan araştırmalar fizik tedavi merkezlerine başvuranların büyük bir kısmının D vitamini eksikliği yaşadığını saptadı.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın ağrı ile başvuran hastaların çoğunda D vitamini eksikliği görülüyor.

D vitamininin vücuttaki rolü nedir?

 • Kemik ve diş sağlığını destekler. Kalkan görevi görür.
 • Bağışıklık sistemi, beyin ve sinir sistemi sağlığını olumlu etkiler.
 • İnsülin düzeyini düzenler ve diyabet hastalığına karşı korur.
 • Akciğer fonksiyonlarını destekler ve kardiovasküler sağlığa olumlu etki yapar.
 • Kansere neden olan genlere nüfuz ederek, aktivitelerini engeller. Kanserle savaşır.

D Vitamini bakımından zengin besinler nelerdir?

D vitamini için en etkin kaynak güneş ışığıdır. Güneş ışığından sonra en etkili d vitamini barındıran gıda ise balık yağıdır. D vitamini bakımından zengin besinler şöyle sıralanabilir:

 • Balık,
 • Süt
 • Ton balığı,
 • Yumurta,
 • Tavuk eti,
 • Taze sıkılmış portakal suyu,
 • Tahıllar.

SAĞLIK

Bir hafta boyunca 3 litre su içti

Umut Doğan Yıldız

-

Ünlü blogger Sophie Swietochowski, sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini görmek için bir hafta boyunca 3 litre su içti ve sonunda fotoğraflarını karşılaştıdı.

Daha önce günde iki litre su içme düşüncesinden bile çok uzak olduğunu söyleyen blogger Sophie Swietochowski, bir deney yapmaya karar verdi. Ünlü yıldızların günde üç litre su içmelerini sürekli bir yerlerde okuyan Swietochowski, kendisi de bunu denemeye ve sonucu paylaşmaya karar verdi.

Bir hafta boyunca 3 litre su içti ve değişimi gözleriyle gördü!

1. GÜN

Sophie ilk gün içtiği bol miktarda suyun (üç litre) neticesinde 12 defa tuvalete gitti.

denemenin ilk gününde 12 kez tuvalete gitti. Sophie’nin, ilk litreyi bitirebilmesi öğleden sonra saat  3’ü buldu. Blogger, diğer kalan kısmı nasıl içeceğini kara kara düşünmeye başladı.

2. GÜN

İkinci gün de su içmeye devam etti. İlk günkü şişkinlik gitmiş ve kendini daha iyi hissetmeye başlamıştı.

3. GÜN

Sophie üçüncü gün cildindeki değişimi fark etmeye başladı. Sabah uyandığında uykusunu almış bir şekilde güne başladı. Fiziksel olarak bir değişiklik hissetmese de yüzündeki parlaklık dikkatini çekiyordu.

4. GÜN

Su içme deneyinde dördüncü güne geldiğinde Swietochowski, artık çok kısa süreler içinde tuvalete koşmuyordu ve şişkinlik de hissetmemeye başlamıştı.

5. GÜN

Sophie beşinci günde 3.5 litre su içmeyi denedi ve bunu da başardı. Su içme deneyindeki beşinci gününde göz altlarındaki morlukların yavaş yavaş silindiğini fark etti. Gözlerinin içi çok parlak görünüyordu.

6. GÜN

Sophie, altınca gününde cildinin nemli, dolgun ve sağlıklı göründüğünü, kendisini fiziksel olarak da çok iyi hissettiğini anladı.

7. GÜN

Sophie, deneyindeki son güne geldiğinde en büyük değişikliği cildinde gördüğünü söylüyor. Bu yaşadığı değişimin beklentisinin ötesine ulaştığının da altını çizen blogger, artık uykusuzluk yaşamadığını, enerji dolu bir şekilde uyandığını ve kilo bile verdiğini söylüyor.


Devamı

SAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü 2019’daki tehditleri açıkladı

Umut Doğan Yıldız

-

Dünya Sağlık Örgütü, 2019 yılında dünyayı tehdit etmesi beklenen tehlikeleri açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı rapora göre 1.6 milyar kişiyi etkileyecek tehditler arasında başta ekonomik daralma ve yetersiz beslenme geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2019 yılında insanlığı tehdit etmesi beklenen tehlikeleri bir rapor şeklinde açıkladı. WHO’nun raporuna göre zayıf ekonomi, kuraklık, küresel ısınma, yetersiz sağlık hizmetleri gibi pek çok farklı nedenden dolayı can kayıpları yaşanacak. Listede ayrıca hava kirliliği, insani krizler ve aşı olmayı reddeden insanlar da sağlık krizlerinin nedeni olarak gösteriliyor.

10 yıl sonra dünyanın hali ne olacak?

WHO, bundan 10 yıl sonra küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkan kuraklık, yetersiz beslenme, aşırı sıcaklık ve ishal nedeniyle yılda fazladan 250 bin kişinin öleceğini düşünüyor. Ölüm sebepleri arasında ise başı, yüzde 70 ile diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıkları çekiyor.

2019 yılında sağlığı tehdit eden etmenlerin sıralaması ise şöyle  

 1. Aşı olmaya karşı direnç/Aşı karşıtları
 2. Küresel grip salgını
 3. Hava kirliliği ve küresel ısınma
 4. Bulaşıcı olmayan hastalıklar
 5. Sağlıklı ve kaliteli yaşam koşullarından mahrum kalmak
 6. Mikroplara karşı dayanıklılık
 7. Ebola ve diğer ölümcül hastalıklar
 8. Yetersiz temel sağlık hizmetleri
 9. Dang hastalığı
 10. Aids (HIV)

Devamı

SAĞLIK

Buzdolabında bozulan besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Buzdolabına girince bozulan ve hastalıklara neden olan besinleri sizin için sıraladık.

Besinler nasıl saklanır?

Kahve

Buzdolabının içerisindeki nemli ortam kahvenin tadını, yapısını ve görüntüsünü bozar. Kahve ışık görmeyen bir yerde oda sıcaklığında saklanabilir.

Sarımsak

Sarımsağı 2 gün boyunca dolapta bekletirseniz eğer bu onun bakteri üretmesini sağlayacaktır. Sarımsakları, güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Patates

Kesilmiş ancak kullanılmadan buzdolabına koyulmuş patatesler 1.günün ardından bozulur ve bu şekilde tüketilmesi, bağırsak problemlerine neden olabilir.

Reçel ve bal

Bu tarz besinler buzdolabında saklandığında organik içeriklerini kaybedelerler ve sadece şekerden ibaret bir yiyecek olarak kalırlar. Güneş görmeyeni kuru ve serin b,r yerde saklamakta fayda var.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com