Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

CROSSFIT HAKKINDA BİLMEDİĞİN 9 ŞEY

FITNESS

CROSSFIT HAKKINDA BİLMEDİĞİN 9 ŞEY

-

 

Bilinmeyen yönleriyle CrossFit…

Birçok insan için Crossfit hala kendilerine acı vermeyi, yıpratmayı seven bir grup takıntılı insanın sporu. Fakat sporcular hiç de öyle olmadıklarını sonuçlarıyla gösteriyorlar ve bu s
por hergün daha popüler oluyor. İşte Crossfit hakkında bilemeyebileceğin 9 ilginç bilgi.

1

 


1.CrossFit’i bulan kişi:

Greg Glassman. Eski bir jimnastikçive kişisel antrenör.

2

2. Ve artık sporla uğraşmıyor.

3

3. İlk CrossFit antrenmanları California’nın Santa Cruz şehrindeki bölge polisi ve şerifi için hazırlandı.

Glassman’dan haber alan polis teşkilatı, elemanlarına bu eğitimi verdirerek trendi başlattı. Şu an dünyada 6000 CrossFit gymi var. (CrossFitçiler gündelik deyimle bu antrenman salonlarına “box” yani kutu diyor.)

4

4. CrossFit’in hala polis ve askeri eğitimle sıkı bağları var.

Polis akademileri, taktik operasyon ve özel hareket timleri CrossFit’i temel güç ve dayanıklılık eğitimlerinde kullanmaya devam ediyorlar.

5

5. Antrenmanlar kadın isimleriyle adlandırılıyorlar çünkü…

CrossFit mucidi Glassman’ın kendi sözleriyle:

“Sizi sırt üstü yatmış, havaya bakarken, “Ne oldu bana böyle?!” dedirten şeyin ancak bir kadın ismiyle adlandırılması gerektiğini düşündüm. Bu antrenmanlar fırtınalara benziyorlar, ortalığı kasıp kavuruyorlar.”

Örneğin Fran: 21 adet 95 poundluk halter kaldırma üstüne 21 barfiks, sonra 15 ağırlık kaldırma, 15 barfiks, tekrar 9 ağırlık ve 9 barfiks daha. Gerçekten de sizi dağıtıp yere uzandıracak antrenman bir kadın olmalı.

6

6. Bazı antrenmanlar savaşta ölen Amerikan askerlerinin isimleriyle anılıyor.

“Hero workout” (Kahraman antrenmanları)’ın isimleri 2005 yılında Afganistan’da ölen denizci teğmen Michael Murphy anısına onun ve diğer askerlerin isimleriyle anılıyor.

“Murph” ismi verilen antrenman 1 millik koşu, üstüne 100 barfiks, 200 şınav, 300 squat ve tekrar 1 millik koşudan oluşuyor.

7

7. Her isteyen bir “box” (CrossFit Gym’i) açamıyor.

Herhangi bir yere gym açıp “CrossFit Box burada” diyemiyorsunuz. Bir başvuru süreci, ilişkilendirme gerekliliği, yıllık ödenen ücret ve eğitmenlerin bir seri eğitimden geçerek lisans almaları gerekiyor.

88. CrossFit’in yardımsever bir tarafı var.

“CrossFit for Hope” gibi organizasyonlar vasıtasıyla hayır işleri yapılıyor. Örneğin organizasyon genç yaşta kanser olan hasta insanlara yardım ediyor.

 

9

9. CrossFitçilerin çoğunluğu kadın.

Kendini “CrossFitter” olarak adlandıran 10 milyon kişinin %60’ı kadınlardan oluşuyor.

 

 Progenex-Satın-Al-Görsel

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com