Bizi Takip Edin

anaslide

ÇOK ÜZGÜNÜM, SENİ ALDATTIM

-

 

Bu cümleyi kurmanız veya kendinize saklamanız gereken durumları bilin.

yatak-kadin

Bir hata yaptınız ve kendinizi bir çıkmazın içinde buldunuz: Ona söylemeli mi, yoksa bu sır sizinle birlikte mezara mı gitmeli? Karmaşık bir ikilem ve tek bir doğrusu yok. Dürüstçe açılmanın evrensel kuralları olmadığını söyleyen evlilik terapisti Michele Weiner-Davis, “Bazı çiftlerde gerçeklerin ortaya dökülmesi, birbirlerine karşı tamamen açık ve dürüst bir şekilde ilişkilerini tamir etmelerinin önünü açabilir” diyor. Ama bazı ilişkilerde sancılı bir ayrılık süreci başlatacağını da ekliyor. Peki hangi durumda dürüstlük sizi kurtarır? Evlilik danışmanlarına sorduk, sizin ve partnerinizin en az zararla atlatmasını sağlamanın yollarını öğrendik.

Gelin, itiraf edin

Bir anlık zayıflığınıza gelmesi başka. Ama bir başkasıyla uzun süredir görüşüyor olmak, hele ki bu kadına karşı hisleriniz de varsa, partnerinizle konuşmanız gereken bir mesele. Sadakatsizlikten sonra ilişkiyi kurtarmak üzerine bir kitap yazan seks ve ilişki terapisti Dr. Tammy Nelson, kendinize şu üç soruyu sormanızı istiyor: Bu kadını sürekli düşünüyor ve son görüşmenizden
sonra yaşadığınız tüm olayları buluştuğunuzda onunla paylaşıyor musunuz? Onu aramak veya mesaj atmak için sürekli fırsat mı kolluyorsunuz? Partnerinizi onun uğruna terk etmenin hayalini kuruyor musunuz? Bu sorulara yanıtlarınız evet olduysa, duygusal bir beraberlik yaşıyorsunuz demektir. Ve partnerinizden başka bir kadınla bağ kurduğunuzda, bunu itiraf etmeniz elzem. Çünkü kaçamak ilişkiniz, mevcut ilişkinizde cinsel yakınlık veya benzer duygusal paylaşımların eksik olduğunu gösteriyor. Ve ilişkinizi kurtarmak istiyorsanız, bu sorunları masaya yatırmanız gerekiyor. Sizden önce partneriniz bir şeylerin döndüğünü hissederse ve doğrudan sorarsa da doğruyu söyleyin. Haklı olduğu halde ona yalan söyler, kendisinden şüphe etmesine neden olursanız, kendi yargılarına olan güvenini sarsacağınız için ona zarar vermiş olursunuz. İnkarla, geri dönüşü zor bir yola girebilirsiniz. Bu noktada ilginç (ve iyi) haberi verelim: Dürüstlüğünüz ilişkinizin güçlenmesini bile sağlayabilir. UCLA ve Washington Üniversitesi’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, sadakatsizliklerini partnerlerine itiraf eden evli çiftlerin boşanma oranı, sakladıkları sır açığa çıkınca boşananların üçte biri kadar.

İyisi mi, kendinize saklayın

Bazı özel durumlarda yaptığınız sınır ihlalini açık etmemeniz daha iyi olabilir. Senaryoyu gözünüzden bir geçirin. Sadakatsizliğiniz tamamen anlık gelişen bir durum muydu? Seks yaparken korundunuz mu? Çok mu pişmansınız? Aynı şartlar yeniden gelişse kendinizi kontrol edebileceğinize inanıyor musunuz? Bu sorulara evet yanıtı verdiyseniz, çenenizi ve fermuarınızı kapalı tutsanız iyi olur. Bu tür durumlarda, vicdani yükünüzü partnerinizle paylaşmak düşüncesizlik olabilir. Neden mi? Terapist Weiner-Davis, siz sır saklamaktan kurtulduğunuz için rahatlarken, partnerinizi ona ihanet ettiğiniz bilgisiyle baş başa bırakmış olacağınızı söylüyor. Belki de bir daha hiç tekrarlanmayacak bir hata yüzünden ilişkiniz güme gidebilir. Tabii bu yaptığınız düşüncesizliği zihninize gömüp, yaşamaya bakmanız gerektiğini söylemiyoruz. İlişkinizi sürdürmeye niyetliyseniz, sizi aldatmaya iten sebeplerin derinine inin, sorunu tespit edin ve çözün ki, bir daha yoldan çıkmayın. Sürekli birileriyle aldatmak ve bunda bir sakınca görmemekse, sizi zararlı bir döngüye çekebilir, dikkat edin. Durum buysa, Weiner-Davis’in önerisi şu: “Sizi yoldan çıkaran tetikleyicilerin ne olduğunu tespit edebilmek için bir terapistten yardım almalısınız. Bunu tek başınıza halledebilirseniz, partnerinizle paylaşmadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sadakatsizlik nasıl itiraf edilir?

Dürüstlük yolunu seçtiyseniz, ona en az zarar verecek şekilde yapmak için ilk kural: Konuşmanızda kendi hatalarınıza odaklanın, onunkilere değil. Terapist Jim Walkup, “Konuşmanın ilk dakikalarında, yaptığınızı haklı çıkarmak üzere söyleyeceğiniz her şey, onun utanç ve öfke hissetmesine yol açar” diyor. “Bana yeterince vakit ayırmıyorsun” veya “Artık haftanın beş günü bana sırtını dönüp yatar oldun, benim de ihtiyaçlarım var” gibi suçlayıcı cümlelerden kaçının. Bunun yerine konuya şöyle açıklamalarla yaklaşın: “İtiraf ediyorum çünkü aramızdaki güveni yeniden inşa etmek istiyorum. Büyük bir hata yaptığımın farkındayım.” Bu konuşmayı evde yapın ve duyguların uçlarda olmaması için alkol almaktan kaçının. Ve anlatmaya niyetlendiğinizden daha fazla detay paylaşmaya hazır olun. Size fazla kişisel veya çirkin gelen detayları da bilmek istiyorsa, ona “Gerçekten bilmek istediğine emin misin?” diye sorun. Kararlıysa, ondan bir şey saklamadığınızı göstermek için isteğine saygı duyun ve anlatın. Tabii ince detayına kadar da anlatmayın. Mesela “İnanılmaz güzel göğüsleri vardı, böylesini hiç görmemiştim” gibi yorumları hiçbir kadın duymak istemez. Ve dürüstçe davrandınız diye olayın üstünün hemen kapanmasını beklemeyin. Walkup, bir çift için iyileşme sürecinin iki yıla kadar uzayabileceğini söylüyor. Bu dönemi atlatmanın sırrı sabırda yatıyor. Örneğin o kadınla buluştuğunuzu öğrendiği restoranın yanından geçerken, sadakatsizliğinizi hatırlamaya devam edecektir. Siz artık konu kapandı sanırken, o yeniden ısıtıp önünüze getirebilir. Sinirlenmeden, tepki vermeden dinleyin. Bu süreçte danışmanlık hizmet almak da iyi bir seçenek. Onunla düzenli olarak çift terapisine giderseniz, ona ve ilişkinize verdiğiniz değeri, sürdürmek için her şeyi yaptığınızı göstermiş olursunuz.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler