Bizi Takip Edin

BESLENME

ÇOK FAZLA KİLO VERMEK İÇİN

-

 

Çok mu kilo vermek istiyorsunuz? Unutun. Gerçekten de unutun. İşin püf noktası bu. Hedefinizi unutun ve bugüne odaklanın.
Uzmanlar, “Bugünkü egzersizimi yaptım mı?”, “Doğru yemekler yedim mi?” diye kendinize sormanızı ve ertesi gün yeni baştan başlayarak kendinizi geliştirmeye çalışmanızı öneriyor. İşte, uzmanların önerdiği en etkili beş çözüm önerisi. Unutmayın; şişmanlamak kolay, zayıflamaksa zordur…1 Spor salonu korkusunu üstünüzden atın
Spor salonunun bol kaslı müdavimlerinin sizi yargılamak gibi bir derdi yoktur. Ayrıca, bu kişiler kilolu birinin canla başla çalıştığını gördüklerinde yardım etmek için ellerinden geleni de yaparlar. Çekinmeden onlardan yardım isteyebilirsiniz. Süper görünüyor olsalar da onlar da diyet ve egzersiz planlarıyla boğuşuyor. Yani, halinizden çok iyi anlarlar.

2 Acıya karşı savaşın
Bedeninizi ihmal ederseniz, eskiden yaptıklarını yapamaz hale gelir. İşe, hafif ve yavaş egzersizlerle başlayın. Egzersiz sonrası ağrılarının başarılı olduğunuz anlamına geldiğini bilin. Bunu bir motivasyon aracı olarak kullanın. Böylece, kendinizi ne kadar zorladığınızı görecek, neleri becerebilmeye başladığınızı öğreneceksiniz.

3 Cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin
Dostlarınızın yardımıyla bu mümkün. Hele ki eşiniz ya da en yakın dostunuzla bu işe giriştiyseniz çok şanslısınız. Birbirinizi kolayca gaza getirip, motive edebilirsiniz. Ayrıca, destek grupları da çok işe yarar. Örneğin internet siteleri ve forumlar kilo verirken büyük bir itici güç olacaktır. Hikâyenizi diğer üyelerle paylaşıp sizinkine benzer sıkıntılarla nasıl başa çıktıklarını okuyun.

4 Tartıları unutun
Her hafta kilo kaybetmeseniz bile çabalarınızın sağlık durumunuzu daha iyiye götürdüğünü, kolesterolünüzü düşürdüğünü, iç organlarınızdaki yağlanmayı azalttığını unutmayın. Ve haftada bir kereden fazla tartılmayın. Bu sizi takıntılı yapmaktan başka işe yaramaz.

5 Altı kere düşseniz de yedi kere ayağa kalkın!
Eğer düşerseniz tren sizi geride bırakır. Treni tekrar yakalamak sizin görevinizdir, unutmayın!

 

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com