Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Çok egzersiz yapmak sonuç vermiyor

SPOR

Çok egzersiz yapmak sonuç vermiyor

-

 

Yapılan araştırmalar hem psikolojik hem de fiziksel etkilerle çok fazla yapılan egzersizin istenen sonucu vermediğini ortaya koyuyor.

Dr. Church ve Martin, ürkütücü bir sonucu olan yeni bir çalışma yayımlıyor. Çok fazla egzersiz yapan çalışma denekleri (koşu bandında haftada 220 dakika), onların yarısı kadar egzersiz yapan kişilerden daha fazla kilo vermedi. Çalışmanın yazarları bir tür süslü laboratuvar bilimini kullanarak (enerji alımını ve harcamasını ölçmek için kullanılan “çift etiketli su” tekniği) basit bir bulguya ulaştı. Çok fazla egzersiz yapan insanlar ciddi derecede daha fazla kalori almaya hak “kazandıklarını” hissediyor.

ÇÖZÜM:

❱ YAKTIĞINIZ KALORİLERİ BÜYÜTMEYİN:

Dinlenirken vücudunuz her saatte vücut ağırlığınızın her kilogramı için yaklaşık bir kalori yakar. Bir saatte 8 km koşarak fazladan 686 kalori yakarsınız ki koşu kıyafetlerinizi çıkarmak için gereken zamandan daha kısa zamanda yiyebileceğiniz büyük bir cheesecake dilimine denk geldiğini fark etmeden önce kulağa çok fazla gelir.

❱ ANTRENMAN/MİSKİNLİK DÖNGÜSÜNDEN KAÇININ:

Mükemmel antrenmanınız yemekle hiç alakası olmayan kötü bir yan etki doğurabilir. Antrenmandan sonra çok yorgun olduğunuz için sonraki bir-iki gün boyunca normalden daha az hareket ediyorsanız, aldıklarınızdan daha çok kalori harcayabilirseniz şanslısınız. “En iyi egzersiz programı,” diyor Dr. Church, “sonunda enerji dolduğunuz programdır; tekrar gidip spor yapmak için sabırsızlanırsınız.”

❱ METABOLİZMANIZI DÜZENE SOKUN:

Dr. Church ve Martin, yüksek kan şekeri ve bozuk insülin cevabı olan deneklerin antrenmandan sonra aşırı yeme ihtimalinin üç kat daha fazla olduğunu gördü. Teorileri ise egzersiz yaptıklarında daha fazla karbonhidrat yaktıkları, bunun da kan şekerini düşürdüğü ve iştahı artırdığı yönünde. Ancak zaman içinde, orta düzeyde, sabit antrenmanlar insülin hassasiyetinizi geliştirebilir. İnsülin cevap vermeye açıksa, kanınızda daha az glukoz vardır, enerji olarak daha yüksek oranda yağ yakarsınız ve daha az antrenman sonrası açlık çekersiniz.

❱ ÖDÜL ARAMAYI BIRAKIN:

Church-Martin çalışmasındaki deneklerden zorlu antrenmanları için bir bonusu hak ettiklerini düşünenler, bunu karşılayamayacakları kalorilerle telafi etmeye daha eğilimliydiler. Çocuk değilsiniz; egzersizi egzersizin size faydaları için yapın, bittiğinde yiyeceğiniz çikolatalı kurabiye için değil.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yasemin Can olimpiyat barajını geçti

-

5 Avrupa şampiyonluğu bulunan milli atlet Yasemin Can, Hollanda’da katıldığı Etiyopya seçmesinde üç yıl sonra 31 dakikanın altında koşarak olimpiyat barajını geçti.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre Yasemin, Hollanda’nın Hengelo kentinde yapılan 10 bin metre Etiyopya Dünya Şampiyonası seçmelerindeki 30.59.20’lik derecesiyle Tokyo 2020 barajını geçti.

2016 Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar 5 bin ve 10 bin metrede altın madalya kazanan 22 yaşındaki sporcu, 2016 Rio Olimpiyatları’ndan (30.26.41) sonra kariyerinde ikinci kez 10 bin metrede 31 dakikanın altına indi.


Devamı

SPOR

Milli atıcıdan altın madalya

-

ISSF Tüm Dallar Gençler Dünya Şampiyonası’nda kadınlar 10 metre havalı tabancada milli sporcu Şevval İlayda Tarhan, ülkemize altın madalya kazandırdı.

Uluslararası Atıcılık Sporları Federasyonu (ISSF) Tüm Dallar Gençler Dünya Şampiyonası’nda milli sporcu Şevval İlayda Tarhan, 10 metre havalı tabancada altın madalya kazandı.

Türkiye Atıcılık Federasyonundan yapılan açıklamada, Almanya’nın Suhl şehrinde düzenlenen şampiyonada, kadınlar 10 metre havalı tabancada milli sporcu Şevval İlayda Tarhan’ın finalde topladığı 232,1 puanla birinci olarak altın madalyaya uzandığı belirtildi.

Aynı yarışta 215,4 puan alan Yasemin Beyza Yılmaz’ın ise bronz madalya kazandığı kaydedildi.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

18 TEMMUZ PERŞEMBE

13:00 beIN Sports Haber – beIN Gün Ortası

14:00 TRT Spor – Gündem Futbol

14:00 Tivibu Spor – Her Gün Spor

15:00 A Spor – Transfer Hattı

16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü

17:00 A Spor – Spor Gündemi

18:00 beIN Sports Haber – beIN Ana Haber

21:00 Tivibu Spor – Transfer Market

21:00 beIN Sports Haber – Spor Toto 1. Lig Fikstür Çekimi

21:00 A Spor – Transfer Raporu

23:00 Tivibu Spor – Her Gece Spor

23:00 A Spor – Son Sayfa

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com