Bizi Takip Edin

FITNESS

ÇOK DAHA HIZLI BURPEE NASIL YAPILIR?

-

 

bottomburpeDaha kısa sürede daha çok tekrar yapmak için hazır olun.

Burpeelerinizi daha hızlı hale getirmek istemez misiniz? Men’s Health fitness direktörü BJ Gaddour’un tavsiyesi ‘bottom burpee’leri denemeniz.

Standart burpee’den farklı olarak (her tekrarın sonunda ayakta durmanızı  ya da zıplamanızı gerektiren), bu versiyon bir şınavın zemin hamlesinden, squatın zemin hamlesine ve tekrar şınavın zemin hamlesine dönmenizi gerektiriyor.

Gaddour’a göre “Egzersizlerin bu kısımlarına  yoğunlaşmak, burpeelerinizi daha güçlü ve verimli şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak.”.

Nasıl işe yarıyor?: Aşağıdaki videoda eller zemine değerken ayakların yerden kesilmesine dikkat edin. Sonra ise yerden kalkarken ayaklarınız yere değmeden, ellerin yükseldiğini göreceksiniz. Bunlar Gaddour’a göre geçiş süresini azaltacak ve eklem konumlanmanızı geliştirecek.

Deneyin: Bir daha ki sefere burpee yaparken ya ısınmak için bu varyasyonu deneyin ya da bütün antrenmanı bu hareketle gerçekleştirin. Gaddour aynı zamanda hareket kesmelerde 3-5 saniyelik isometric duruşlara da önem veriyor. Bu gerilmiş kaslarınızın gelişmesini ve eklem dayanıklılığınızı artıracaktır.

DOUBLE-TAP IF YOU WANT TO BANG OUT YOUR BURPEES BETTER AND FASTER! It’s #BurpeesWeek at MH IG and today we’re targeting the bottom of the burpee, where you move from the bottom of the pushup to the bottom of the squat and back. According MH Fitness Director @bjgaddour, these are called BOTTOM BURPEES and they teach you how to bang out your burpees with more efficiency. In the video, you’ll notice how the feet leave the floor before the hands touch on the way down. On the way back up, your hands leave the floor before your feet touch. This decreases your transition time and improves your joint positioning, specifically for the spine. The next time you do burpees, either warm-up with this variation or use it for the whole workout. @bjgaddour also likes to mix in 3-5 second isometric holds in each position to increase the time-under-tension on your muscles and bulletproof your joints. Be sure to tag someone who needs to UP their burpee game! #MHFit #Fitness #MensHealth #Burpees #BuckFurpees #BurpeesSuck #Squats #Pushups #YourBodyIsYourBarbell #Bodyweight

Men’s Health (@menshealthmag) tarafından paylaşılan bir video ()

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com