Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Çocuk büyütmenin incelikleri

Umut Doğan Yıldız

-

 

Birden fazla çocuk büyütmenin nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Her şeyin olduğu gibi ebeveynliğin de kendine has sırları var.

Derleyen: Uğur Mutlu

Az önce dört aylık kızımın kafasına Tayland yemeği döktüğümden eminim. Merak etmeyin, kızarmış pirinç üzeri kızarmış tavuktan meydana gelen bu yemek dört saatlik olduğu için soğuktu. Tekrar ısıtabilmek için mikrodalgaya koymamıştım. Böyle şeylere vakit ayırabilmek benim için bir lüks.

Bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde eşim, üçüncü çocuğumuz Asha’yı hâlâ doğurmamıştı. Yazıyı evden yazabileceğim için baba olmak hakkında yazı yazmanın güvenli olacağını düşündüm. Ancak bir şeyi güzel yazabilmek için (ister makalenizi, ister yapılacaklar listenizi, hatta adınızı) dört saatten fazlasına ihtiyacınız olduğuna şüphem yok. Aynı zamanda dikkatinizi bozan şeylerin sayısının da üçten az olması kesinlikle daha iyi olurdu. Bu işin gerekliliklerinden biri de wwerdasjuobbbwwwertttttttytgh.

Aslında ben wwerdasjuobbbwwwertttttttytgh yazmadım. Dört yaşındaki kızım kucağıma atladı ve yazmaya başladı. Yazdığını silebilirdim ancak bu yazıdan kelime başına para alacağım için kızımın yaptığı işime geldi. Buradan kızıma teşekkür ediyorum. Wwerdasjuobbbwwwertttttttytgh kelimesini üç kez kullanabildim.

Konumuzu toparlayalım. Son bölümü yazmamın ardından biraz Twitter’da vakit öldürdüm. Yoksa YouTube muydu? İnanın hatırlamıyorum. Beynim yorgunluktan çorbaya dönmüş durumda ve bu çorbanın içinde beyin kıvrımlarına denk gelebilmek için yüzüyorum. Beynimden bir parça bulabildiğimde şimdiki bölümü bitirmek ya da öğle yemeğimi vaktinde yiyebilmek gibi basit şeyleri yapabilmek adına sağlıklı düşünebileceğim.

İşin kötü yanı, beynimin bu şekilde çorba olacağını önceden biliyordum. Bunu daha önce yaşamıştım. Hem de iki kez. Az önce bahsi geçen kelime ustası kızım Juno ve 7 yaşındaki en büyük kızım Sami sayesinde.

Bana göre çocuk sayınız arttıkça daha iyi bir ebeveyn olmaz, sadece yaşlanırsınız. Yaşım ilerledikçe benim beynim de ebeveynliğimi hem benim, hem de umarım ailemdeki herkes için kolaylaştıran birkaç zihinsel jiujitsu yöntemi geliştirdi.

Azalan Verim Kuralı

Ebeveyn olmak itfaiye aracı olmaya benzer. Bir itfaiye aracı yanan bir evi söndürebilir mi? Tabii ki de söndürür. Önceden yaptığımız da tam olarak buydu. Peki, bir itfaiye aracı, aynı anda yanan iki evi söndürebilir mi? Üstelik yanan evler farklı televizyon programlarını izlemek istiyor ve iPad bozulduğu için elde sadece bir televizyon bulunuyorsa? İtfaiye aracının bu durumda yapabileceği şey yangını elinden geldiğince söndürebilmektir.

Gürültülü Filmleri Tercih Edin

Bebekle birlikte uyanık kalmak ne kadar zor olsa da, kungfu filmlerini gece geç saatlerde keyifle izlediğimi hatırlıyorum. Fakat onlar da gece saat 02.00’den sonra uyanık kalmam için yeterli olmuyor. Biraz gürültülü ve bir sürü aksiyon sahnesiyle beni çekmesi lazım. Hikâyenin değil, aksiyonun değişmesi gerek. Ses ayarını değiştirmek de yardımcı olabilir. Zaten hikâyeyle pek aram yoktur. Sanırım Hızlı ve Öfkeli serisini izlemek için en iyi zamanlar bu zamanlar.

İşinizi İhmal Etmeyin

Özel bir komedi programının reklamını yapmak için podcast yayını yaptığım bir sırada, dinleyicilerden biri bana iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olup olmadığımı sordu. Güldüm ve ona eşimin sırtını yaslayıp dinlenebilmesi için bebeğimizi tutmak yerine bir podcast kaydettiğimi söyledim. Öte yandan çocuklarımın beslenme, ev, eğitim, giyim, eğlence ve sağlık masraflarını karşılamak için dışarıdayken, nasıl daha iyi bir baba olabileceğimi de merak ediyordum. Dengesizliği ne kadar erken fark ederseniz, kendinizi daha dengeli hissedeceksiniz.

Tabii Ev İşlerinizi De

Üç kızım da bugüne kadar tanıştığım en havalı insanlar. Teknik olarak Asha için bunu söylemek erken olsa da, şimdilik onun da aynı yoldan yürüdüğünü belirtebilirim. Zaman zaman 1950’li yıllarda baba olmanın, sabah saat 8.30’da evden çıkıp bir kadeh içki içtikten sonra akşam 19.00’da eve dönmenin ya da gece yarısına kadar mahallemdeki barda takılmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum. Öyle olsaydı eşim sabah 10.00’da bana kızımı vermeye çalıştığında ona bakıp, “Bebeği niçin bana veriyorsun? Ben bir erkeğim.
Onlara düğünlerinde sarılıncaya dek dokunmayacağım. Ya da bana oğlumu getir ki kuvvetlice el sıkışalım,” diyebilirdim.

Asla böyle yapamam. 50’li yıllardaki babalar gibi kaba olmak ya da her an ortalarda gözükmek istemiyor gibi davranmak şu an yaşadıklarımdan daha zor olurdu. Üçüncü çocuğa sahip olmak kargaşa yaratacak gibi gözükse de, kaçırmak istediğim bir şey yok.

Saat şu an 18.00 ve dinlenmek için birkaç saat uzanacağımı söylemek isterdim. Fakat imkânı yok. Büyük çocuklarım parktan döndü ve yatmadan önce onlarla takılmam gerekiyor. Tıpkı Juno’nun her zaman dediği gibi, “Esdsdsdsdsdazazazartghnnmjkszxcdeertghyjcvdfgbhhjjkkk,ll.”

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Game of Thrones’un Sansa’sı: Dizi boyunca saçlarımı yıkamadım

Umut Doğan Yıldız

-

Game of Thrones’un Sansa’sı Sophie Turner, dizi boyunca saçlarımı yıkamadığını itiraf etti.

Game of Thrones dizisinde Sansa Stark karakterine hayat veren Sophie Turner, dizi çekimleri boyunca hiç saçlarını yıkamadığını söyledi.

InStyle dergisine konuşan 22 yaşındaki İngiliz oyuncu, “Beşinci sezon boyunca benden saçlarımı yıkamamamı söylediler. Bu gerçekten iğrenç bir şeydi” açıklamasında bulundu.

İlk sezonlarda saçlarını yıkamasına izin verildiğini çünkü o sezonlarda bakımlı olması gerektiğini söyleyen Turner, saçını yıkamadığı sezonun gerçekten bir felaket olduğunu söyledi.

Game of Thrones’ta yapay kar yağdırılan sahnelerde, kar makinasından çıkar yapay karların saçlarına yapıştığını da ekleyen ünlü oyuncu, bu durumdan hiç hoşlanmadını da ekledi.

Bu konuyla ilgili ünlü oyuncu rahatsızlığını dile getirmiş ve saçlarının bir süre yıkanmasına izin verilmiş ve peruk takması kararlaştırılmış.

Game of Thrones dizisi ne zaman başlayacak?

Sekizinci ve final sezonu dört gözle beklenen  Game of Thrones dizisinin 14 Nisan’da başlayacağı açıklandı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dede Korkut Chronicles çok yakında Google Play Store’da

Umut Doğan Yıldız

-

Türkiye’nin ilk VR aksiyon macera oyunu,  Dede Korkut Chronicles çok yakında Google Play Store’da yerini alacak.

2017 yılının Kasım ayında Türkiye’nin ilk VR oyunu olma özelliğini taşıyan Kayıp Efsaneler’i yayınlayarak ilklere imza atan Bond Game Studio ekibi, kısa süre önce Oculus Store’da yerini alan yeni VR oyunları Dede Korkut Chronicles ile bir ilke daha imza attı. Samsung Gear VR kullanıcıları için yayınlanan ve Türkiye’nin ilk kapsamlı VR aksiyon macera oyunu olan Dede Korkut Chronicles, Samsung’un da desteğiyle oyunseverlere hikaye tabanlı eşsiz bir deneyim sunuyor.

Orta Asya’nın Masalsı Coğrafyasından Sanal Gerçeklik Dünyasına

2018 yılının son günlerinde UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne alınan Dede Korkut Destanı, dünya çapında adından bahsettirir hale gelmişken, Bond Game Studio Ekibi yayınlandıkları VR oyunla bu mutluluğu ikiye katlıyor.

Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik destanı Dede Korkut Hikayeleri’nden ilham alarak, 8 farklı dilde hazırlanan Dede Korkut Chronicles, toplam 12 hikaye arasından Oğuz halkına musallat olan Tepegöz ile kahramanımız Basat’ın destansı mücadelesini konu edinerek tüm dünyadaki oyunseverlerle buluşturuyor.

Daha önce de kültürel öğelerin yer aldığı karakter ve temaları global oyun dünyasına başarılı bir şekilde taşıyan Bond Game Studio ekibi, “Kayıp Efsaneler” puzzle oyununda Hacivat ile Karagöz gibi iki ikonik karakteri ele alarak oyunseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı.

Gerçekçi Oyun Dinamikleri ile Sınırları Zorlayan VR Deneyimi

VR teknolojisinin kullanıcılar ve geliştiriciler için sağladığı özgürlük alanın sınırlarını zorlamaktan çekinmeyen Dede Korkut Chronicles, kullanıcılara sanal gerçeklik bağlamında eşsiz bir deneyim vadediyor. Tek bir anlatıcıyla değil, oyundaki tüm karakterlerle diyalog halinde olarak bir masalı yaşayacağınız oyunda, Gear VR kumandasıyla el becerilerinizi de en üst seviyede test etme şansı yakalayacaksınız.

Orta Asya’nın büyülü coğrafyasında Basat karakterine bürünerek Oğuz halkını Tepegöz’ün lanetinden kurtarmaya çalışırken size eşlik edecek olan peri kızıyla birlikte kılıç, kalkan ve arbalet kullanma deneyimi yaşarken bir yandan zorlu bölüm sonu canavarlarıyla mücadele edeceksiniz.

Global normları göz önünde bulundurarak grafik kalitesinden de ödün vermeyen Dede Korkut Chronicles, mobil cihazların işletim sistemlerinin sınırlarını adeta sonuna kadar zorlamaya geliyor diyebiliriz.

Samsung Desteği ile Geliştirilen İlk Türk VR Aksiyon Macera Oyunu

Bond Dijital ajansının bünyesinde kurulan Bond Game Studio, tamamen türk yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan bir oyun yapım stüdyosu. Yenilikçi ve dinamik yapısıyla yeni nesil oyun platformlarında yer alacak oyunlar geliştirmek için bir araya gelen ekip, yeni trendlerin peşinden gitmek ve henüz yapılmamış işler ortaya çıkarmak için tüm yeteneklerini ortaya koyuyor.

Türkiye’de mobil cihaz pazarının lideri Samsung’un desteğiyle geliştirilen VR aksiyon macera oyunu Dede Korkut Chronicles, Oculus Go ve Samsung Gear VR mobil platformlarından kullanıcılara sunulmuş durumda. Oyunun yayınlandığı günden itibaren Oculus Store’da öne çıkanlar arasında yer alması, Bond Game Studio ekibinin ilerleyen zamanlarda daha iyi üretimler yapması için kuvvetli bir motivasyon kaynağı oluşturuyor.

Şirinler’in İkonikleşmiş Sesi Nur Subaşı’nın Seslendirdiği Son Oyun

Sesiyle pek çok esere hayat veren ünlü tiyatro ve seslendirme sanatçısı Nur Subaşı’nı birçoğumuz Şirinler’den hatırlıyoruz. 80’ler kuşağı çocuklarının favori çizgi filmi Şirinler’in jeneriğini seslendiren sanatçı, “İyi bir çocuk olursanız, belki Şirinleri bile görebilirsiniz” sözüyle bir nesilin aklına kazınmıştı.

Dede Korkut karakterinin konsept çalışmaları sırasında seslendirme için ilk isim olarak Nur Subaşı’nı düşünen Bond Game Studio ekibi, keyifli bir çalışma sürecinin ardından büyük bir deneyime ortak olduklarının da altını çiziyor. Ünlü sanatçının oyun henüz yayınlanmadan hayata veda etmesiyle beraber, ekip için önemli bir yere sahip olan Dede Korkut Chronicles kendisine ithaf ediliyor.

Merak Uyandıran Kazak Ezgileri: Kamazhai Türküsü

Dede Korkut Chronicles henüz yayınlanmadan önce tanıtım videosu ile büyük bir yankı uyandırmayı başarmış, bu başarının büyük bir payı da içinde yer alan Kazak türküsünün büyüleyici ezgilerine bağlanmıştı.

Orta Asya bölgesinde geçen oyunda kullanılacak müziklerde, bu bölgeye yönelik ezgiler arasında yapılan ciddi bir araştırma sonucunda Kamazhai türküsüne ulaşılıyor. Dinleyen herkesin tüylerini diken diken eden bu eski Kazak türküsü oyunda kullanılmak üzere yeniden düzenlenerek ses sanatçısı Sinem Güngör vasıtasıyla tekrar seslendirildi. Oyunseverler ve müzikseverler için çok yakın zamanda Youtube kanalında oyun içi sahnelerden oluşan bir klip daha yayınlanacak.

Dede Korkut Chronicles Çok Yakında Mobil Platformda

Yakın zamanda oyunun mobil versiyonunun Google Play Store platformunda yayınlanacağının müjdesini veren Bond Game Studio ekibi, bununla birlikte yeni VR oyunlar üretmeye devam edeceğini de belirtti. Böylelikle Kayıp Efsaneler ile başlayıp Dede Korkut Chronicles ile devam eden bu öncü yaklaşımın, geleceğin oyun oynama alışkanlıklarını tamamen değiştirecek olan VR deneyiminde, başka yerli üreticiler için de örnek olması bekleniyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com