Bizi Takip Edin

SAĞLIK

CİNSEL ORGANIMIZI NASIL SAĞLIKLI KILARIZ?

Avatar

-

 

33) Her gün yürüyüş yapın

Egzersiz yaptığınız zaman kan dolaşımı yükselir. Kan endotel hücreleri (kan damarlarının astarı) yoluyla hücüm eder. Ereksiyon üretimine katılan anahtar bir kimyasal olan nitrik oksit uyarımı sağlanır. Dr. Lamm’e göre “Bir erkek sağlıklı oldukça daha fazla nitrik oksit üretir ve ereksiyonu daha güçlü olur.” Ayrıca egzersiz de minör depresyonlarda (penis performansını düşüren bir durum) ilaçlar kadar etkili olabilmektedir. 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Astımı olanlar nasıl beslenmeli?

Umut Doğan Yıldız

-

Astımınız varsa ve kötüye gidiyorsa, beslenme tarzınıza bir göz atmanız gerekebilir.

Newcastle Üniversitesi araştırmacıları, astım rahatsızlığı olan ve olmayanların beslenme düzenini karşılaştırmış. Sonuçta şiddetli astımı olanların daha fazla yağ, buna karşın daha az lifli gıda tükettiği bulunmuş. Diyetine eklediğin her 10 gram yağ, astım belirtileriyle bağlantılı olan enflamasyonu arttırabiliyor ve astımın ciddileşme olasılığını yüzde 48 oranında yükseltiyor. Lifin ise tam tersine, enflamasyonu azaltma özelliği var. Çalışmanın yazarı Bronwyn Berthon, yağ (özelikle de doymuş yağ) tüketimini kontrol altında tutmanın ve lif alımını arttırmanın, astımı hafifletmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Şekerli içeceklerin bir zararı daha ortaya çıktı

Umut Doğan Yıldız

-

Yapılan araştırmalar şekerli içeceklerin böbrek taşı oluşumuna neden olan faktörlerden olduğunu ortaya çıkardı.

Şekerli içeceklerin diş sağlığı için kötü olduğunu zaten biliyorsunuzdur ama Clinical Journal of the American Society of Nephrology’da yayımlanan bir araştırmaya göre onlar böbreklerinizi de etkiliyor. Sıvı almak böbrek taşıyla savaşmaya yardımcı olsa da, günde bir ya da daha fazla şekerli içecek (kola, meyve suyu gibi) içenlerde böbrek taşı oluşma riski, içmeyenlere göre yüzde 33 artıyor. Araştırmanın yazarı Doktor Pietro Manuel Ferraro, “Bunun nedeni içerdikleri fruktoz olabilir. Şeker böbrek taşı oluşumunda risk faktörlerinden biri” diyor.

Bira böbrek taşını düşürür mü?

Yapabileceğiniz en iyi tercih, şekerli içecek yerine su içmeye alışmak. Bütün içecekleri hayatınızdan çıkarın demiyoruz: Araştırmada kahve, çay, portakal suyu, bira ve şarabın da böbrek taşı riskini düşürdüğü bulunmuş.

Devamı

SAĞLIK

Maydanozun faydaları!

Umut Doğan Yıldız

-

Arındırıcı sebzelerin başında gelen maydanoz, ağız kokusunu önleyen ve nefes tazelenmesine yardımcı olan harika bir besindir. İşte maydanozun faydaları!

Ödem atıcı özelliği ile dolaşım sorunu olan, el ve ayak şişlikleri yaşayan, sık seyahat eden, regl döneminde şişkinliği artan kişiler için vazgeçilmez bir idrar söktürücüdür. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran maydanozun hazmı da kolaydır.

Maydanoz, içerdiği A, C Vitaminleri ve beta karoten sayesinde mükemmel bir antioksidandır. Folik asit içeriği ile kalp sağlığını da destekleyen bu sebze, diüretik özelliği ile tansiyon hastaları için de faydalıdır. Ayrıca içeriğinde tansiyon düşürücü özler bulunur. Beta karotenden zengin olduğu için de pek çok hastalığın önlenmesine önemli katkılar sağlar. Ayrıca içeriğindeki folik asit, kalp krizi riskini arttırabilen “homosistein” denen aminoasitlerin seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Bütün bu özellikleri, maydanoza kalp dostu sebze özelliğini kazandırıyor.

Bu küçük yeşil yapraklı sebzenin faydaları bunlarla da bitmiyor. Maydanoz, kansere karşı sağlığın korunmasında etkili olan maddelerle birlikte, tümör gelişimini önleyici ve hücreleri zararlı maddelerden koruyucu enzimlerin aktivitesini arttırabilen bileşenler de içeriyor. Kanın antioksidan kapasitesini arttırdığı da yapılan araştırmalarda gözlenmiş.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com