Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

CİDDİ BİR STRES PROBLEMİ YAŞAMAMAK İÇİN GÜNDE KONTROL ETMENİZ GEREKEN E-MAIL SAYISI

-

 

mailBilim inbox’ınızı ne sıklıkta kontrol etmeniz gerektiğini keşfetti. 

Bazılarımız e-maillerimizi çok sık kontrol ederiz. Bir çalışmaya göre Amerikalı çalışanların 4’de 3’ü aldıkları e-maillere 1 saat içinde geri dönüş yapıyor ve %81’i maillerini iş dışında, hatta haftasonlarında dahi kontrol ediyor. Önemli bir %55’lik kesim ise gece 11’den sonra mail sayfalarını yenilemeye devam ediyor.

Yani, evet bir problem mevcut. Peki nasıl düzeltebiliriz? Bu alkolik olduğunuzu fark edip, içkiyi bir kenara bırakmak gibi bir durum değil. Bizler e-maillerin hayatın gerçeği olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Peki ne kadarı makul? Ortalama kaç sayıda e-mail okumalıyız ve hangi sayılar sağlıksız bir hayatı gösterir?

Bilimin bir cevabı var. Sihirli sayı…5.

‘Computers in Human Behavior’ dergisinde yayınlanan Kanada merkezli araştırma meslekleri öğrenciden, doktora değişkenlik gösteren 124 yetişkinle gerçekleştirilmiş. Bu kişilerden e-maillerini düzenli bir program ile kontrol edilmesi isteniyor. Katılımcılar maillerini gün boyunca kontrol etmektense, günde 5 kez kontrol ettiklerinde kendilerini daha rahat hissettiklerini söylüyorlar.

Peki doğru sayının 5 olmasının sebebi ne? Gerçek şu ki 5 sayısı, insanların maillerini daha az kontrol edeceklerini söyleyip, kendilerini sınırladıklarında ortaya çıkan sayı.

Araştırmacılardan Dr. Kostadin Kushlev anlatıyor: “Biz insanlardan maillerini günde ortalama 3 kez kontrol etmelerini istedik. Onlar ise ortalama 5’e çekmeyi başarabildiler. Optimal sayı çalışılan işe ve güne göre değişebilir. Bence burada anahtar nokta, bir çalışanın iş arkadaşları ve patronlarıyla beraber kendi kararının verip bu zorunluluktan çıkıp bir düzene bindirebilmesi.”

Eğer böyle bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, hemen başvurabileceğiniz stratejiler mevcut. Örneğin mailinize kontrol etmek için saatler koyun; her saat başı gibi. Bunu yaparken de günün kalanında bildirimlerinizi kapatın.

Çalışmanın bir parçası olarak, bazı katılımcılardan maillerini aktif olarak kontrol etmedikleri zamanlarda mail kutularını kapatmaları isteniyor. Kushlev’e göre “Bu durum insanların gereğinden fazla arzu duymasının önünü kesebilir. Bence bitmeyen mesaj trafiğini frenleyecek her şey işe yarayabilir. İş yerinde 20 dakika bile olsa, işe yarayabilir.”

Maillerle sağlıklı bir ilişki kurabilmek sayılarla alakalı değil. Günde 5 veya 100 mail cevaplamanız önemli değil, o maillerin nasıl cevaplanıldığı önemli. Kushlev’e göre “Bu mail kutunuzun kontrolünü ele almak ve sürekli gelen maillerle dikkatinizin dağılmasını engellemekle alakalı bir durumdur.”

ERKEK AKLI

Kilolarıyla dalga geçenleri ifşa etti!

Umut Doğan Yıldız

-

Shelly Proebstel adında bir kadın plajda bikinili vücuduyla dalga geçen kişileri sosyal medyada ifşa etti!

Shelly Proebstel adındaki kadın, facebook hesabından yaptığı paylaşımda: “Kiloluyum diye etrafta birkaç adam benimle sesli bir şekilde gülerek dalga geçti. Bikinili görüntüme çok gülen bu insanlar, parmakla beni gösterip sesli sesli alay ediyorlardı” diye paylaştı. 

Bikinili vücut algısının kendisini çok üzdüğünü ve bu algının yanlış olduğuna dikkat çeken Shelly Proebstel,

Kilolular bikini giyemez mi?

Bikini giymek için sadece zayıf olmak gerekmediğini söyleyen Shelly, bu tip insanlar yüzünden kilolu insanların özgüvenlerini yitirdiğini ve yazın sıcağında bile kapalı giysiler giymeyi tercih ettiklerini belirtti.

Artık bu duruma dur demesi gereken birilerine ihtiyaç olduğunu da söyleyen genç kadın, bu zorbalık yüzünden çoğu kilolu insanın kendini evlerine hapsettiklerini ve hayata küserek intihar bile ettiklerinin altını çizdi.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni nesil menü FineDine

Umut Doğan Yıldız

-

Yeme–içme sektörünün yıldızı parlayan girişimlerinden FineDine, restoranlara dijital tablet menü hizmeti sağlayarak misafirin yemek deneyimini ve restoranın operasyonunu verimli hale getirmek için çalışıyor.

FineDine, restoranları her değiştireceği yemekte menü basmaktan kurtaran, mevsim değişikliklerinde istediği ürünü ve yemeği menüsüne kolayca ekleyebilmeyi sağlayan, müşterilerinin en çok hangi yemeğin sayfasına girip hangisine hiç bakmadıklarını görebilecekleri bir çözüm.

Restoran misafirleri, günlük hayatlarına dahil ettikleri teknolojik yenilikleri restoran deneyimlerinde de görmek istiyorlar. Restoran hikayesinin olmazsa olmazı menü de artık yeni nesil hale geliyor. Mobil telefonlar ve tabletler son tüketicinin hayatında vazgeçilmez bir yer aldı, hayatlarını kolaylaştırırken alışkanlıkları olmaya da başladı. Mobil cihaz kullanmaya alışan tüketiciler, farklı deneyimlerinde de bu cihazların sağlayacağı faydayı öngörebiliyor ve ürünün kullanımını kabulleniyor. FineDine, misafire menüde yönlendirici unsur olan görselliği sağlıyor. Yemeklerin istediğiniz kadar fotoğrafına, hatta videosuna menünüzde yer verebiliyorsunuz. FineDine, restoran açısından ise misafirlerine hikayesini yeni nesil teknoloji ile sunan bir enstrüman.

FineDine kullanan restoranlar, hesap ortalamasında %20 bir artış olduğunu söylerken restoranlarının misafirlerinin gözünde yenilikleri takip eden bir algı ile konumlandıklarını da belirtiyorlar. FineDine, restoranlara ciro artışı, marka algısının artırılması gibi katkılarda bulunurken aynı zamanda çok önemli bir bilgi kaynağı haline de geliyor. Menüdeki yemeklerin satışına ve görüntülenmesine dair bilgileri restoranlara sağlayabilen FineDine, yeme içme sektörünün geleceğinin yorumlanması açısından da önemli bir değer taşıyor. FineDine’nın bir hizmeti de Mobil menü servisi. Bu servis, restoran misafirlerinin tabletle birlikte telefonlarında da menüleri görüntülemesine herhangi bir uygulama indirmeden olanak sağlıyor.

İki genç Türk girişimcinin kurduğu FineDine’nın, hem Türk restoran pazarına hem de global restoran pazarına sağlayacağı katkıları ileriki dönemlerde sıkça duyacağız gibi gözüküyor. Dünyada Raffles Hotels, Shangri-La Hotels, Hilton Hotels ve Hard Rock Cafe gibi markalarla çalışan FineDine’dan tablet menü hizmeti almak için websitelerinden iletişime geçebilirsiniz. www.finedinemenu.com @finedinemenu #finedinemenu

Devamı

ERKEK AKLI

Spider Curl egzersizi

-

Editör :

Adeta bir örümcek gibi esnek ve güçlü olabilirsiniz.

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com