Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

CİDDİ BİR STRES PROBLEMİ YAŞAMAMAK İÇİN GÜNDE KONTROL ETMENİZ GEREKEN E-MAIL SAYISI

-

 

mailBilim inbox’ınızı ne sıklıkta kontrol etmeniz gerektiğini keşfetti. 

Bazılarımız e-maillerimizi çok sık kontrol ederiz. Bir çalışmaya göre Amerikalı çalışanların 4’de 3’ü aldıkları e-maillere 1 saat içinde geri dönüş yapıyor ve %81’i maillerini iş dışında, hatta haftasonlarında dahi kontrol ediyor. Önemli bir %55’lik kesim ise gece 11’den sonra mail sayfalarını yenilemeye devam ediyor.

Yani, evet bir problem mevcut. Peki nasıl düzeltebiliriz? Bu alkolik olduğunuzu fark edip, içkiyi bir kenara bırakmak gibi bir durum değil. Bizler e-maillerin hayatın gerçeği olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Peki ne kadarı makul? Ortalama kaç sayıda e-mail okumalıyız ve hangi sayılar sağlıksız bir hayatı gösterir?

Bilimin bir cevabı var. Sihirli sayı…5.

‘Computers in Human Behavior’ dergisinde yayınlanan Kanada merkezli araştırma meslekleri öğrenciden, doktora değişkenlik gösteren 124 yetişkinle gerçekleştirilmiş. Bu kişilerden e-maillerini düzenli bir program ile kontrol edilmesi isteniyor. Katılımcılar maillerini gün boyunca kontrol etmektense, günde 5 kez kontrol ettiklerinde kendilerini daha rahat hissettiklerini söylüyorlar.

Peki doğru sayının 5 olmasının sebebi ne? Gerçek şu ki 5 sayısı, insanların maillerini daha az kontrol edeceklerini söyleyip, kendilerini sınırladıklarında ortaya çıkan sayı.

Araştırmacılardan Dr. Kostadin Kushlev anlatıyor: “Biz insanlardan maillerini günde ortalama 3 kez kontrol etmelerini istedik. Onlar ise ortalama 5’e çekmeyi başarabildiler. Optimal sayı çalışılan işe ve güne göre değişebilir. Bence burada anahtar nokta, bir çalışanın iş arkadaşları ve patronlarıyla beraber kendi kararının verip bu zorunluluktan çıkıp bir düzene bindirebilmesi.”

Eğer böyle bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, hemen başvurabileceğiniz stratejiler mevcut. Örneğin mailinize kontrol etmek için saatler koyun; her saat başı gibi. Bunu yaparken de günün kalanında bildirimlerinizi kapatın.

Çalışmanın bir parçası olarak, bazı katılımcılardan maillerini aktif olarak kontrol etmedikleri zamanlarda mail kutularını kapatmaları isteniyor. Kushlev’e göre “Bu durum insanların gereğinden fazla arzu duymasının önünü kesebilir. Bence bitmeyen mesaj trafiğini frenleyecek her şey işe yarayabilir. İş yerinde 20 dakika bile olsa, işe yarayabilir.”

Maillerle sağlıklı bir ilişki kurabilmek sayılarla alakalı değil. Günde 5 veya 100 mail cevaplamanız önemli değil, o maillerin nasıl cevaplanıldığı önemli. Kushlev’e göre “Bu mail kutunuzun kontrolünü ele almak ve sürekli gelen maillerle dikkatinizin dağılmasını engellemekle alakalı bir durumdur.”

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com