Bizi Takip Edin

FITNESS

ÇELİK GİBİ BİCEPS KASLARI

-

 

Gösterişli biseps kaslarına sahip olmanız için altı yeni hareketi öğretiyoruz.

Vücudunuzda aşağı yukarı 640 kas grubu vardır. Tabii ki bu kasların hepsi biz erkekler için aynı derecede önemli değil. Biseps kasları kuşkusuz aralarında en değerli olanlardan biri. Bu yüzden ki biseps curl hareketi ağırlık antrenmanlarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Antrenman programları değişse de, biseps curl mutlaka kendine yeni programda da yer bulur. Ancak sürekli klasik biseps curl hareketi yaparak da bu kasların büyüme limitlerini zorlamak imkansızdır. Sürekli biseps curl yapmanıza rağmen, bu kaslarınızın hayal ettiğiniz kadar güçlenmediğinden şikayetçiyseniz, sıkı durun. Bir sonraki sayfada daha önce büyük ihtimalle hiç yapmadığınız altı farklı hareketle tanışacaksınız.
Bu hareketler sadece biseps kaslarınızı da geliştirmeyecek. Merkez bölgenizi kuvvetlendirmek, yağ yakmak ve atletik özelliklerinizi geliştirmek konusunda size önemli faydalar sağlayacak. Spor salonunda bu hareketleri yaparken yan yan size bakanlar olabilir. Çünkü dediğimiz gibi, bu hareketleri birçok erkek hayatında bırakın yapmayı, görmedi bile. Bu hareketleri onlarla paylaşıp paylaşmamak tamamen sizin elinizde

1

Şınav pozisyonunda hammer curl

NASIL YAPILIR? Elleriniz yerde duran iki dambılın üzerinde olacak şekilde klasik şınav pozisyonu alın. Kollarınızın dirseklerinizin üzerinde kalan bölümünü sabit tutarak sağ elinizle curl hareketi yapın ve dambılın sağ omzunuza doğru götürün. Başlangıç pozisyonuna dönün ve aynısını sol elinizle yapın. Bu şekilde 30-60 saniye devam edin. Zamanla ağırlığı artırın.
NE İŞE YARAR? Eğer şınav pozisyonunda row hareketini daha önce yaptıysanız, bu hareket size tanıdık gelecektir. Ancak bu şekilde curl hareketi yaparken ağırlık vücudunuzun ağırlık merkezinden çok daha fazla uzaklaşır ve merkez bölgesi kaslarınız vücudunuzu dengede tutmak için çok daha fazla çalışır.

 

2

Diz üstünde tek kolla curl

NASIL YAPILIR? 15 saniyede beş tekrardan fazla yapamayacağınız ağırlıkta bir dambılı, yazı yazmadığınız elinize alın ve dizüstü yere çökün. Şimdi curl hareketi yaparak dambılı omzunuza kadar kaldırın. Bu sırada bileğinizi döndürerek hareketin sonunda avuç içinizin size dönük olmasını sağlayın. Üç tekrar sonra aynısını diğer elinizle tekrarlayın. Beş dakika boyunca bu şekilde devam edin.
NE İŞE YARAR? Biseps kaslarınızın iki fonksiyonu vardır. Dirseklerinizi kırmak ve önkollarınızı içe doğru döndürmek. Bu ikisini birden yüksek ağırlıklarla ve az tekrar sayısıyla yapmak bu kaslarınızın hızla gelişmesini sağlar. Bu hareketi diz üstündeyken yaparken de oblik kaslarınız vücudunuzu dengede tutmak için aktif olarak çalışırlar.

3

Split jack curl

NASIL YAPILIR? İki elinize birer dambıl alın ve vücudunuzun yan taraflarında tutun.Ayaklarınız bel genişliğinde açık olsun. Şimdi sıçrayın ve sol ayağınız bir adım önde olacak şekilde yere inin. Aynı esnada iki elinizle de curl hareketi yapın. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi diğer ayağınızı öne atarak tekrarlayın. Toplamda 10 ya da 20 saniyede yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. Hareketi daha da zorlaştırmak için yere indiğinizde lunge hareketi de yapabilirsiniz.
NE İŞE YARAR? Bu hareketi hafif ağırlıklarla yaptığınızda biseps kaslarınızı çalıştıran iyi bir kardiyo antrenmanı yapmış olursunuz. Yüksek ağırlıkla yapıldığındaysa biseps kaslarınızı büyütmek için en ideal hareketlerden birini yaparsınız.

4

Direnç bandıyla jumping jack-hammer curl

NASIL YAPILIR? Bir direnç bandının üzerinde ayakta durun ve bandın iki ucunu iki elinizle kavrayın. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Curl hareketi yaparak bandın uçlarını omuzlarınıza doğru kaldırın ve aynı esnada bacaklarınızı yana açarak sıçrayın. Daha sonra hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Toplamda 10 ya da 20 saniyede yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. Aralarda 10 saniye dinlenerek sekiz set yapın.
NE İŞE YARAR? Direnç bandı kullanarak jumping jack hareketi yapmak özellikle lunge ve squat hareketlerinde işe yarayan bel kaslarınızı çalıştırır. Bu kaslarınızı güçlendirmek sizi aynı zamanda diz sakatlıklarından da korur. Biseps kaslarınızın güçlendiğini söylememize herhalde gerek yok.

5

Konsantre squat curl

NASIL YAPILIR? İki elinize birer hafif dambıl alın (5-7,5 kg) ve ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun. Ayak parmaklarınız hafif dışa dönük olsun. Kalçanızı geri alın ve üst bacaklarınız yere paralel gelene kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Dirsekleriniz üst bacaklarınızın iç kısmına dayalı olsun ve avuç içleriniz birbirine baksın. Şimdi 30-60 saniye boyunca bir sağ, bir sol elinizle curl hareketi yapın.
NE İŞE YARAR? Bütün gün masa başında oturmak bel ve üst bacak kaslarınızı gerginleştirir. Bu hareket bu kaslarınızın esnekliğinin artmasını sağlar. Dirseklerinizi bacağınızın iç kısmına dayayarak da ağırlıkları kaldırırken bütün ağırlığı diğer kaslardan destek almadan sadece biseps kaslarınızla kaldırmak zorunda kalırsınız.

6

Negatif curl

NASIL YAPILIR? Normalde beş tekrarlık bir sette kullandığınız ağırlıktan 2,5-5 kilogram daha ağır olan bir çift dambılı iki elinize alın. Dizleriniz hafif kırık bir şekilde ayaktayken dambılları vücudunuzun iki yanında tutun. belinizden de çok hafif aşağı sarkın. Şimdi, doğrulun, aynı esnada da dambılları curl hareketi yaparak omuzlarınızın üzerine kadar kaldırın. Ağırlıkları geri indirmek için 5 saniyelik bir zaman ayırın. Beş tekrardan üç set yapın, set aralarında 90 saniye dinlenin.
NE İŞE YARAR? Kaslarınız yukarı kaldırdığınızdan çok daha yüksek ağırlıkları aşağı indirebilir. Bu yüzden ağırlığı yavaşça aşağı indirdiğiniz bu hareket biseps kaslarınızın büyümesinde ve uzamasında önemli bir rol oynar. Ayrıca koparma hareketi de vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırır.

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com