Connect with us

SEKS & İLİŞKİLER

Bütün çiftlerin ortak problemleri

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Partneriyle hiç kavga etmediğini söyleyen arkadaşlarınıza “Hadi oradan!” demek istiyorsanız, haklısınız. İşte bütün çiftlerin ortak problemleri…

New York’tan ilişki terapisti Rachel Sussman, “Bütün çiftler tartışır ve bu tamamen normaldir,” diyor. “Sağlıklı çiftleri daha zorlu ilişkilerden ayıransa, bu tartışmaların nasıl gerçekleştiğidir.”

Herhangi bir kavgada hatırlamanız gereken en önemli nokta, daha fazla iletişim kurmak istemenizdir, daha az değil. “Partnerinize sinir olduğunuzu ya da öfkelendiğinizi hissettiğinizde, iş iyice büyümeden meseleyi halledin. Aklınızdan geçenleri anlatın,” diyor Sussman. “Partnerinize sizi neyin, neden rahatsız ettiğini söyleyin ve duygusal yükünüzü boşaltmaktansa gerçekten problemi çözmeye odaklı olun. Daha sonra arkanıza yaslanıp onu dinleyin ve vereceği cevapları onaylamaya çalışın. Dinleyebilmek; kendi hislerinizi keşfetmek ve açıklayabilmek kadar önemlidir.”

Tamamen normal olan dargınlıklar ve büyük patlamalarda size biraz olsun yol gösterebilmek adına, ilişkinizde yaşanması olası problemleri ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi uzmanlara sorduk.

EKONOMİK ÖNCELİKLERİNİZ BİRBİRİNDEN FARKLI

O, birikiminizi bitcoin’e yatırmanızı isterken, siz kanepeyi yenilemeyi düşünüyorsunuz. Belki de, nasılsa bütün gün sahilin tadını çıkaracağınız için ucuz bir otelde kalmayı düşünürken, o lüks bir yer tercih ediyor. Para konusunda farklı fikirlere sahip olmak gayet normaldir; fakat New York’tan terapist Rebecca Hendrix, “Karşı tarafın bu konudaki düşüncelerinizi bilmesi, daha sonra sıkıntı çıkmaması için önemlidir,” diyor. “Her görüş ayrılığı yaşandığında kazanamayabilirsiniz, ancak ihtiyaçlarınızı paylaşmak sağlıklıdır.” Nasıl halledeceksiniz: “Partnerinizin yapmak istediği şeyi neden yapmak istediğini anlamak önemlidir. Bazen onların bakış açısından bakıp durumu anlamaya çalışmak, ortak kararlar almanıza yardımcı olur,” diyor Hendrix. Diyelim ki lüks bir otelde kalmanın tüm avantajlarının farkındasınız ancak bütün gün dışarıda vakit geçireceğinizi, bu yüzden de buna değmeyeceğini düşünüyorsunuz. “Partnerinizin de olayı bu şekilde görmesine ve bunun size sağlayacağı faydayı anlamasına yardımcı olun.”

BULAŞIK MAKİNESİNİI DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE DOLDURUYORSUNUZ

Tamam, belki bu sadece bulaşık makinesiyle ilgili değil, ama hepimizin işleri farklı şekilde halletme yolları vardır. Diş macununu sıkma, yatağı toplama veya çöpleri ayırma yöntemimiz sevgilimizin sinirlerini hoplatıyor olabilir. “Ne yazık ki hiçbir çift, ‘biz bu işleri farklı yaparız’ sıkıntısından kaçamaz,” diyor Hendrix. En nihayetinde, tartışma kaçınılmazdır. Nasıl halledeceksiniz: Hendrix, “Bir çamaşırı onun gibi katlayıp katlamama seçiminizin partnerinizi ve evinizin durumunu nasıl etkileyeceğini sorgulayın,” diyor. “Bu gerçekten de büyütülecek bir mesele mi?” Belki bu konuda biraz daha esnek davranabilirsiniz. Belki de bir şeyleri katlama şekliniz zihinsel sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve bunu değiştirmek sizi bir duvara toslamışsınız gibi hissettirecektir. Eğer savaşmaya değeceğini düşünüyorsanız, partnerinize bunun sizin için neden önemli olduğunu açıklayın.

FARKLI ZAMANLARDA SOSYALLEŞİYORSUNUZ

Birçok çift, ne kadar süre beraber ve ne kadar süre ayrı takılmak istedikleri konusunda anlaşmazlığa düşüyor,” diye belirtiyor Hendrix. Yine, bu konuyu ne kadar erken konuşursanız uzun vadede o kadar rahat edersiniz. Nasıl halledeceksiniz: “Partnerinizle çok fazla ya da yetersiz zaman geçiriyor oluşunuzun ilişkilenme biçiminizi nasıl etkilediğini onunla paylaşın,” diyor Hendrix. “Bu maratona hazırlanma, onun yerine benimle daha fazla vakit geçir,” demek yerine, partnerinize, hedeflerini desteklediğinizi ancak bu süreçte onunla olan bağlantınızın kopmasını istemediğinizi söyleyin. “Kişisel hedeflerinizin peşinde koşarken birbirinizden nasıl kopmayacağınız hakkında birlikte oturup düşünün.”

“TEMİZLİK” KAVRAMLARINIZ BİRBİRİNDEN FARKLI

Toplu olmak konusunda farklı görüşlere sahipseniz, bu durum sürekli tartışmanıza yol açabilir. Hendrix, bir görüşün diğerinden iyi veya kötü değil, sadece farklı olduğunu belirtiyor. Nasıl halledeceksiniz: “Partnerinizi suç lamayın ya da ayıplamayın,” diyor. Başka bir deyişle, çoraplarını yerde bıraktığı için ona korkunç bir insan olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım değil. Bunun yerine, bu huyunun sizi nasıl etkilediğini ona anlatmaya çalışın. “Ayıplanmak, partnerinizin sadece suçlu ve öfkeli hissetmesine yol açar.”

Devamı
Advertisement

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Vajinal orgazm nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Vajinal orgazm nasıl meydana gelir, vajinal orgazm nedir, vajinal orgazm nasıl olunur? İşte vajinal orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz.

Vajinal orgazm vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki,  “G noktası”nın  uyarılması sonucu  yaşanıyor.

Vajinal orgazm nedir? 

Vajinal orgazm, vajinadan gelen ve genellikle G noktasına bağlı uyarılardır. Tahrik olduğunda , nefes hızı artar, G noktasına ve vajinanın alt kısımlarına kan daha hızlı bir şekilde hücum eder. Bu sırada vajina penisi daha iyi kavrayabilmek adına darlaşır.  G noktası vajinanın ön tarafının 50-80 mm içinde yer alır. Buraya baskı uygulandığında vajina duvarının arkasındaki klitoral kompleksin parçası olan hassas kısım uyarılır. Bu uyarı kişiye çok yoğun ve haz verici bir his verir ve idrar gelmesine benzer bir his olarak da tarif edilebilir.

Genital bölgedeki kasların gerginleşmesi, üst düzey bir coşkuya doğru yol alabilir.

Vajinal orgazm nasıl olunur? Vajinal orgazm nasıl yaşanır?

 Yapılan araştırmalara göre yalnızca üç kadından sadece biri sevişme anında vajinal orgazma ulaşabiliyor. G noktasındaki uyarıları tüm vücuda yayılmaya başladığı anda büyük patlama geliyor demektir.

Misyoner pozisyonu vajinal orgazm için birebir

Derin bir penetrasyonun gerçekleşebilmesi için kalçadan eğilmek yeterli olacaktır. Örneğin ilk olarak bacakların birbirine yakın olduğu, alnın ya da dirseklerin yatağa dayalı olduğu pozisyon ya da bacakların çeneye doğru yaklaştırıldığı misyoner pozisyonu vajinal orgazmdaki büyük patlamaya olumlu etkide bulunur.

 

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Kadınlar erekte olur mu?

Umut Doğan Yıldız

Published

on

The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann kadın ereksiyonu meselesini açıklıyor.

Kadın ereksiyonu denilen şey gerçekmiş! 

Bir klitoris gerçeği: Orada 8.000 sinir ucu var ve bu oran erkeklerin penisindekinin tam iki katı. The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann“Klitoris, dört bacak ve boyun kısmından oluşan büyük bir organdır. İçeride kalan ve genital bölgeyi çevreleyen kısmı 11 cm’e kadar uzanabilir” diyor.

Kadınların cinsel organı daha hassas!

Klitoris, peniste bulunan erektil dokunun aynısına sahip.  Bu nedenle  kadınlar da erekte olabiliyorlar.  Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann, Kadınlar gecede sekiz kereye kadar erekte oluyor” diyor. Sabah ereksiyonunun kadınlardaki haline “klitoral gece ereksiyonu” deniyor.

Brochmann, bu durumu şöyle anlatarak açıklama yapıyor:

“Cinsel uyarılma söz konusu olduğunda erkek ve kadınlar arasında, anatomik ve fizyolojik fark çok az. Biz kadınlar da penis gibi erekte olabilen ve uyarılan bir cinsel organa sahibiz. Bu çoğu kadının sabahları seks yapmaktan hoşlanmasının nedenini açıklayabilir.”

Devamı

Popüler