Connect with us

ERKEK AKLI

Bu ülkede şişmanlar seviliyor

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Batı Afrika ülkesi Moritanya’da kilolu kişiler el üstünde tutuluyor. Kilolu olmak zenginliğin ve güzelliğin bir işareti olarak görülüyor.

Bu ülkede kadınlar, kilo alabilmek için günde 16 bin kalori almak zorundalar. Evlenme çağına gelen kadınların en az 60 en fazla 100 kilo olmaları şart.

Batı Afrika’da Batı Sahra ile Senegal arasında bulunan küçük ülke Moritanya’da kadınların zayıf olması hoş karşılanan bir durum değil.

Moritanya’da şişmanlar el üstünde tutuluyor

Dünyanın başka yerlerinde kadınlara zayıflamaları için baskı yapılırken, Moritanya’da baskı tam ters işliyor. ‘beslenme mevsimi’ adı verilen bir uygulamayla, kadınlar zorla şişmanlatılıyor.

Son yıllarda sıfır bedene karşı büyük bir cephe alındı. Zayıf olmanın güzel olmakla eş değerde tutulduğu bir algı yavaş yavaş yıkılıyor. Moritanya’da ise bunun tam tersi geçerli. Zayıf olmak hiç de hoş karşılanmıyor.

Erkeklere daha çekici görünmek için şişmanlıyorlar

Erkeklere ‘daha çekici’ görünmek için kilo almaya çalışan kadınlar, bunun için ellerinden geleni yapıyorlar.

Batı Afrika kültüründe, iri kadınlar her zaman daha güzel sayıldılar. Küçük yaşlardan itibaren gençler, kilo almak için her türlü gıdayı mideye indirmekten çekinmiyorlar.

Günde 16 bin kolari almak için saatler süren yemek seansları yapan kadınlar için durum risk taşımıyor değil. Diyabet, kalp ve böbrek hastalıkları, kendini şişmanlatma sevdası uğruna kadınların karşılaşabileceği sağlık sorunlarından bazıları.

Devamı
Advertisement

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

Published

on

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler