Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

BU KADIN SAKAL UZATIYOR (SEVGİLİSİ DE BAYILIYOR)

ERKEK AKLI

BU KADIN SAKAL UZATIYOR (SEVGİLİSİ DE BAYILIYOR)

-

 

Nadiren görülen bir hastalıktan ötürü yüzündeki tüyler sertleşen kadının sevgilisi bu durumdan hiç de şikayetçi değil.

Böyle haberlere her gün rastlayamazsınız. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 24 yaşındaki fotoğrafçı Alma Torres’e 16 yaşında oldukça nadir görülen bir hastalık teşhisi konuldu. Polikistik over sendromu bulunan Torres, hastalığından ötürü kilo almaya başladı ve yüzünde tüyler belirdi.

Daily Mail’de yer alan habere göre, hastalığından ötürü Torres yabancıların gereksiz tacizlerine maruz kalıyordu. Yıllarca yüzündeki kalın tüylerden tıraş olarak kurtulmaya çalıştı. Fakat bir noktada bu alışkanlığını terk etti ve sakal bırakmaya başladı.

Sakal uzatmaya başlamasının ardından kendisini daha iyi ve daha özgüvenli hissetmeye başladı. Torres, polikistik over sendromu bulunan diğer kadınları da kendisiyle aynı şeye yapmak için cesaretlendiriyor.

“Bana çirkin denildi; kimisi de kendimi öldürmem gerektiğini söyledi. Git tıraş ol dediler. Sen kansersin diye çağırdılar. Genelde yüzüme değil, internette konuşuyorlardı ama yine de insanlar bana dik dik bakıyorlardı. Fotoğrafımı çekmeye çalışanlar oluyordu. Onlara sadece gülüyorum. Bunun mesele olduğunu sanmıyorum ve benim için bir sorun yok.”

Merak edenler için açıklayalım: Polikistik over sendromu, aşırı yüksek seviyeli insülin ile ilgilidir. Bu sorunu çeken insanlarda yüksek insülin salınımına bağlı olarak, testosteron benzeri hormonlar da artış gözlemlenir. Kimilerinde adet düzensizliği, sivilce, tüylenme, pelvis ağrısı, üreme sorunları ya da ciltte kararmalar meydana gelebilir. Çaresi ise yoktur.

Geçtiğimiz Ağustos ayında aldığı sakal uzatma kararının ardından, Torres internet üzerinde birçok çılgın ile mücadeleye girmiş. Dışarıdakiler konuşadursun, Taylor adındaki erkek arkadaşı ona sonsuz destek oluyor.

“Çıkmaya başladığımız gün Taylor’a sakalımdan bahsettim. O zamanlar tıraş oluyordum ve yılgın hallerimi görüp bana yardım etmeye çalıştığı da çok oldu. Sakal bırakmaya başladığım zaman ona baktım ve şöyle dedim: ‘Bebeğim, eğer sakalımı uzatmak istersem ne olacak? Seni rahatsız eder mi?’ Verdiği yanıt hayır oldu. Ona göre bunlar tüyden ibaretti ve ortada sorun yoktu.”

Söz konusu hastalık olduğunda da Torres aynı sorunu yaşayan kadınlara yardım eli uzatmak istiyor.

“Polikistik over sendromundan mustarip diğer kadınlara şunu demek isterim ki, sizler kimseniz osunuz. Eğer değişmek istiyorsanız, sorun yok. Fakat kendinizle barışık hissediyorsanız, değişmeyin. Ben değişmek istemiyorum. Olduğum gibi mutluyum.”

Torres’i hem polikistik over sendromu yaşayan kadınlara verdiği tavsiyelerinden hem de kendine duyduğu güvenden ötürü tebrik ediyoruz. Sevgilisi Taylor’a da helal olsun. Şu unutulmamalı ki kimse ne dış görünümünden ne de hastalığından dolayı alay konusu olmamalı. 

 

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Stres, yağ yakmayı engelliyor

-

Yapılan araştırmalara göre stresli olmak yağ yakımını engelliyor.

Beyniniz haftanın yedi günü alarm veriyorsa, yağ yakmanız da imkânsızlaşır. Pure Sports Medicine’in kuvvet antrenörü Andy Reay’e kulak vererek biraz sakinleşin.

Kortizol adlı stres hormonunu mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Bu hormonun seviyesi kronik olarak arttığında vücudunuzda yağ depolamaya yol açan enzimler tetiklenir ve karın kaslarınız açıkça gözükmez. Bu hormon uyku kalitenizi de bozarak testosteron üretiminizin azalmasına yol açar ve antrenmanlardan aldığınız verimi azaltır.

Neyse ki bu sorunu çözmenin birkaç farklı yolu var. İlk olarak düzensiz beslenme alışkanlığınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Yemek yediğiniz zamanlarda vücudunuz insülin hormonu salgılar ve bu hormon kortizol hormonunun etkilerini ortadan kaldırır. Bu nedenle sık ama az yemek, akşam yemeğinde çok fazla beslenip sonrasında telafi etmeye çalışmaktan daha akıllıca bir yöntemdir.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde daha sıkı çalışmayı denemekse stresinizi artırarak karın kaslarınıza giden yolu uzatacaktır. Hafta içinde yüzme gibi düşük darbe etkili sporları deneyebilir ya da kuvvet antrenmanlarına devam etmek istiyorsanız düşük ağırlık-yüksek tekrar prensibini benimseyebilirsiniz. Yani ağır çalışmaları pazar gününe saklamayı düşünebilirsiniz. Bazı sporcular bu gibi durumlarda kalp atışı değişkenliğini takip eder. Elite HRV gibi uygulamalarla kalp atışlarınız arasındaki süreyi ölçmek size vücudunuzun yorgunluk veya stres durumuna dair bilgi vererek antrenmanlarınızı daha etkin bir biçimde tasarlamanızı sağlar. Öte yandan takviye edici gıdaların da yardımına başvurabilirsiniz. Bu takviyelerin kötü yaşam şartlarınızı düzeltmek gibi maharetleri olmasa da magnezyum, C vitamini ya da daha az bilinen, hücre zarınızı oluşturan fosfatidilserin gibi takviyeler stres seviyenizi azaltmada yardımcınız olabilir. Derin bir nefes alın ve karın kaslarınızı çıkarmak konusunda endişeli davranmaktan vazgeçin.”

Devamı

ERKEK AKLI

Burçlara göre spor dalları

-

Biraz eğlenmek istediğinizi biliyoruz. İşte burçlara göre spor dalları.

Hangi burca hangi spor dalı daha uygun?

İkizler Burcu

Atletizm ve takım sporları tam bu burca göre. Jimnastik ve pilates gibi sporlar ikizler burcunun başarıyla yapabileceği sporlar arasında.

Koç Burcu

Koç burcu hangi sporu yapmalı? diye düşünen varsa eğer, bu burç daha çok düşünce temelli sporlarda başarılı oluyor. Bilardo, satranç gibi sporlar ve antrenörlük, koç burcunun başarılı bir şekilde yapacağı faliyetler arasında. Ayrıca fitness ve vücut geliştirme de koç burcunun başarılı bir şekilde yapacağı spor dalları arasında bulunuyor.

Boğa Burcu

Azimli bir yapıya sahip olan boğa burcu için uygun sporlar: dağcılık, atıcılık ve ağırlık kaldırma. 

Yengeç Burcu

Deniz sporlarında oldukça başarılı olan yengeç burçları için, yüzme, yelkencilik, kano, su topu ve atlayış biçilmiş kaftan.

Aslan Burcu

Avrupalı araştırmacılar, bu burcun güç gerektiren sporları başarılı bir şekilde yaptığını ortaya koydular.

Başak Burcu

Takım sporlarında çok başarılı olan başak burcu, fitness ve pilates gibi sporlarda da oldukça başarılılar.

Terazi Burcu

Hemen hemen tüm spor dallarında başarılı olabilen bir burç varsa o da terazi burçlarıdır.

Akrep Burcu

Risk ve kuvvet gerektiren sporlarda oldukça başarılı olan akrep burçları, dövüş ve tırmanış sporlarında büyük başarı gösteriyorlar.

Yay Burcu

Yay burcu tenis ve futbol gibi sporlarda oldukça iyi performans gösterirler.

Balık Burcu

Su sporları ve fitness balık burçlarının yapmaktan zevk alacağı ve başarılı olacağı spor dalları arasında.

Oğlak Burcu

Kayakçılık, dağcılık, yüzücülük ve koşuculuk, bu burç için en önemli başarıların kaydedileceği spor dalları arasında.

Kova Burcu

Atletizm ve vücut geliştirme sporları kova burcu için ideal sporlar.

Devamı

ERKEK AKLI

Spor salonunda görülen en komik 9 kişi

-

Spor la ilgili şimdiye kadar hep bilgilendirici içerikler hazırladık. Şimdi biraz da gülelim. İşte spor salonundan komik fotoğraflar.

Spor salonlarında görme ihtimali pek olmasa da sizin için komik fotoğraflar derlemesi yaptık.

1- Evden çalışmak bağımlılık yapar

2- Güvenlik her şeyden önemlidir

3- Müziksiz asla

4- Aranılan motivasyon


5- Sonsuza kadar spora elveda diyebilecek biri daha


6- Hepinizden nefret ediyorum

7- Topuklu ayakkabısız asla

8- Son teknoloji

9- Pilates topunun rahatlığı


Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com