Bizi Takip Edin

BESLENME

BU BESİNİN EKSİKLİĞİ DEPRESYON RİSKİNİ %112 ARTIRIYOR

-

 

Uzmanlara göre sağlıklı yağlar yeterince tüketilmediğinde depresyon riski artış gösteriyor.

1Yakın zamana kadar, kalp sağlığımız için yağdan ve kolesterolden uzak durmamız gerektiği, yağ ve kolesterol meselesini abartmamızın kalp krizi, felç ve erken ölüm riskini artıracağı söyleniyordu. Fakat sağlık faydalarının yanı sıra, acaba 90’lı yıllar ve 2000’li yılların ilk dönemlerinde Amerika’da gözlemlenen intihar vakalarının sorumlusu “yağ kötüdür” inancı olabilir miydi?

İddia biraz abartılı olabilir; ancak Journal of Psychiatry & Neuroscience’da yayımlanan yeni bir meta-analiz bu konuda bir şeyler söyleyebilir. Söz konusu analize göre muhtemelen beslenmede yetersiz yağ bulunmasından kaynaklanan düşük kan kolesterolü seviyeleri, insanları depresyona ve intihar eğilimine sürüklüyor olabilir. Çünkü düşük kolesterol seviyesine sahip insanlarda intihar düşünceleri %112 artış gösteriyor.

Neden mi? İlk teori şu: Beynin %60’ı ile yağdan oluşuyor ve vücuttaki kolesterolün %25’i beyinde bulunuyor. Bu değerler tatmin edici bir seviyede olmadığında ise beyin, fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremiyor. Bireyleri baz alan bazı çalışmalarda, oldukça düşük kolesterol seviyelerinin, serotonin taşınmasını ve verimli bir şekilde sentezlenmesini fazlasıyla olumsuz etkilediği gözlemlendi.

Burada bir duralım ve ekleyelim: Kesinlikle mutlu olmak için kızartmalara ve koca hamburgerlere sarılmanız gerektiğini söylemiyoruz. Sağlıklı yağ tercihleri yapmanız ve bu yağları ayarında tüketmeniz gerektiğini belirtiyoruz. Eating in Color kitabının yazarı Beslenme Uzmanı Frances Largeman-Roth, 2000 kalorilik bir diyet uyguluyorsanız, bunun kalori açısından %25-%35’lik bir kısmının -55-78 gram- yağlardan oluşması gerektiğini belirtiyor.

2

Peki hangi yağlar tercih edilmeli? İyi kolesterol (HDL) seviyesini yükselten ve beyinde yoğun bir şekilde bulunan Omega-3 iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca, Omega-3 eksikliğinin yetişkinlerde depresyon ve ruh hali değişimlerine neden olduğu da akılda tutulmalı. Omega-3 almak için yağlı balıklar, organik kırmızı et, süt ürünleri, pastörize yumurta, chia tohumu ya da keten tohumu tercih edilebilir.

Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan besinler arasında ise avokado, badem ve zeytinyağı sayılabilir. Bu besinlerin bilişsel fonksiyonları iyileştirdiği ve HDL seviyesini artırdığı da bilinmekte. Doymuş yağlar ya da trans yağar ise, söz konusu sağlıklı yağların aksine depresyon riskini artırmakta.

Uzmanlar, sadece yüksek kalite yağların tüketilmesinin mutluluğun anahtarı olamayacağının altını çiziyor. Düşük kolesterol, gizli hastalıklar, besin eksikliği, bazı tedaviler ya da kolesterole karşı genetik direnç gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

 

BESLENME

Toksin atıcı smoothie tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Smoothie’ler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Smoothie dosyamızın bir başka konuğu: Toksin atıcı smoothie tarifi

Gamze’nin Fit Notu: Zerdeçal, özellikle enflamasyonu (iltihap) önleyici etki gösterir. İçeriğinde bulunan kurkumin adlı madde kansere karşı koruyucu etki gösteren çok güçlü bir antioksidandır. Kurkumin sayesinde yağ sentezini azaltarak zayıflamayı destekler, toksin atıcı etki yaratır.

MALZEMELER
10 yaprak ıspanak
1 çay bardağı donmuş yabanmersini
10 adet çiğ badem
1 yemek kaşığı haşlanmış kinoa
Yarım çay kaşığı toz zencefil
Yarım çay kaşığı toz zerdeçal
1 top karabiber
1 dal taze nane
200 ml su

Süslemek için
10 adet taze karadut
1 dal Frenk üzümü

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için karadut hariç tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve yarısını ayırın. Karadutları ezin, smoothie karışımının ara katına koyun ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Spor öncesi smoothie tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Smoothie’ler, almamız gereken besin değerlerini en kısa hazırlama ve tüketim süresiyle, en sağlıklı şekilde almanın bir yolu. İşte Spor öncesi smoothie tarifi!

Bir smoothie’nin yapımı vaktinizi beş dakikadan fazla almıyor. Meyve suları gibi oksitlenme de yapmadığından önceki geceden hazırlayabiliyor, tüm malzemelerin posası içinde kaldığından her besinden en iyi şekilde yararlanıyorsunuz. Smoothie’leri her gün güvenle tüketebilirsiniz çünkü diyet programlarına destek oluyor ve sindirim sisteminizi yormadan bağırsak sağlığınızı iyileştiriyor.

Birazdan göreceğiniz tarifler, Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın yazdığı, ülkemizin gastronomi literatüründeki bir diyetisyen tarafından yazılmış ilk smoothie kitabı olma özelliğini taşıyan Fit Smoothie kitabından. Kitabı yazmaktaki amacının, “insanların sağlıklı, temiz, hafif beslenmesine; yeterli besin öğelerini alarak ve sindirimi destekleyerek formda kalmalarına yardımcı olacak, pratik ve özgün tariflerden oluşan faydalı bir kitap sunmak” olduğunu belirtiyor. “Sağlık yönünden oluşturduğu artıları ile birlikte, smoothie hazırlaması çok kolay bir besin ve kilo vermeyi destekliyor.”

SPOR ÖNCESİ ENERJİ

Gamze’nin Fit Notu: Zencefil, içerdiği gingerol maddesi sayesinde sindirime yardımcı olurken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık yüzde 20 oranında artırır. Vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

MALZEMELER
Yarım orta boy donmuş muz
Yarım donmuş mango
1 yemek kaşığı Frenk üzümü
2 yemek kaşığı haşlanmış kinoa
200 ml light kefir
1 çay kaşığı tarçın
Yarım çay kaşığı toz zencefil

Süslemek için
1 tatlı kaşığı
matcha tozu
1 dal Frenk üzümü

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Karbonhidrat düşmanımız mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Proteinin, yağla savaşan en üst düzey makro olma tahtından inmesinin tam zamanı.

ESKİ KURAL
Dambılları elinizden bıraktığınız gibi et ve yumurta dolu bir tabağa uzanmak, en üst seviye yağ yakan bitirici harekettir. Karbonhidratlar? Hayır, teşekkürler. Onlar sizi sadece şişirecektir.

YENİ KURAL
Karbonhidratlar istikrarlı olarak gelen ödeme çeki gibidir: Onlara ne kadar bel bağlarsanız, yokluğunda o kadar mücadele edersiniz. Vücut karbonhidratsız bir diyete adapte olabilir ancak bu nadiren sürdürülebilir olur ve keşişler gibi bir perhiz hayatına kendini adamak istemeyenlerimiz için yağ kaybı hedeflerine ulaşmaya faydası olmaz.

Karbonhidratları tamamen keserseniz, vücudunuz metabolizmanız için hayati önem taşıyan tiroit hormonu T3’ten daha az üretir,” diye açıklıyor Embody Fitness’tan vücut dönüşüm uzmanı Chris Walton. “Müşterilerimizi karbonhidratlarının çoğunu egzersiz sonrası, vücutlarının yeniden kas ve karaciğer glikojenini depolamaya cevap verdiği anda almaları için teşvik ediyoruz.” Ancak sisteminizin yoksun kalmasına izin verirseniz kas kütlenizi parçalayacaktır, aslına bakılırsa göbeğiniz yerine bicepslerinizden yakacaktır.

Bir süredir yeterli miktarda tüketmiyorsanız bu iki katı önemli olur. “Düşük karbonhidratlı diyetlerde kortizol artar,” diyor Zolkiewicz. “Bunun az uyku ve zorlu antrenmanla birleşimi, adrenal tükenmişliğin reçetesidir.” Semptomları neler mi? Düşük enerji ve karın bölgesinden kilo kazanımı.

Proteinin kas kütlesini korumada hayati bir rol oynadığını ileri sürmüyoruz, sadece besin değerlerinin derisi yüzülmüş tavukla başlayıp bitmediğini söylüyoruz. Şimdi, patatesleri bize uzatır mısınız?

Devamı

Popüler