Bizi Takip Edin

BESLENME

BU BESİNİN EKSİKLİĞİ DEPRESYON RİSKİNİ %112 ARTIRIYOR

-

 

Uzmanlara göre sağlıklı yağlar yeterince tüketilmediğinde depresyon riski artış gösteriyor.

1Yakın zamana kadar, kalp sağlığımız için yağdan ve kolesterolden uzak durmamız gerektiği, yağ ve kolesterol meselesini abartmamızın kalp krizi, felç ve erken ölüm riskini artıracağı söyleniyordu. Fakat sağlık faydalarının yanı sıra, acaba 90’lı yıllar ve 2000’li yılların ilk dönemlerinde Amerika’da gözlemlenen intihar vakalarının sorumlusu “yağ kötüdür” inancı olabilir miydi?

İddia biraz abartılı olabilir; ancak Journal of Psychiatry & Neuroscience’da yayımlanan yeni bir meta-analiz bu konuda bir şeyler söyleyebilir. Söz konusu analize göre muhtemelen beslenmede yetersiz yağ bulunmasından kaynaklanan düşük kan kolesterolü seviyeleri, insanları depresyona ve intihar eğilimine sürüklüyor olabilir. Çünkü düşük kolesterol seviyesine sahip insanlarda intihar düşünceleri %112 artış gösteriyor.

Neden mi? İlk teori şu: Beynin %60’ı ile yağdan oluşuyor ve vücuttaki kolesterolün %25’i beyinde bulunuyor. Bu değerler tatmin edici bir seviyede olmadığında ise beyin, fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremiyor. Bireyleri baz alan bazı çalışmalarda, oldukça düşük kolesterol seviyelerinin, serotonin taşınmasını ve verimli bir şekilde sentezlenmesini fazlasıyla olumsuz etkilediği gözlemlendi.

Burada bir duralım ve ekleyelim: Kesinlikle mutlu olmak için kızartmalara ve koca hamburgerlere sarılmanız gerektiğini söylemiyoruz. Sağlıklı yağ tercihleri yapmanız ve bu yağları ayarında tüketmeniz gerektiğini belirtiyoruz. Eating in Color kitabının yazarı Beslenme Uzmanı Frances Largeman-Roth, 2000 kalorilik bir diyet uyguluyorsanız, bunun kalori açısından %25-%35’lik bir kısmının -55-78 gram- yağlardan oluşması gerektiğini belirtiyor.

2

Peki hangi yağlar tercih edilmeli? İyi kolesterol (HDL) seviyesini yükselten ve beyinde yoğun bir şekilde bulunan Omega-3 iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca, Omega-3 eksikliğinin yetişkinlerde depresyon ve ruh hali değişimlerine neden olduğu da akılda tutulmalı. Omega-3 almak için yağlı balıklar, organik kırmızı et, süt ürünleri, pastörize yumurta, chia tohumu ya da keten tohumu tercih edilebilir.

Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan besinler arasında ise avokado, badem ve zeytinyağı sayılabilir. Bu besinlerin bilişsel fonksiyonları iyileştirdiği ve HDL seviyesini artırdığı da bilinmekte. Doymuş yağlar ya da trans yağar ise, söz konusu sağlıklı yağların aksine depresyon riskini artırmakta.

Uzmanlar, sadece yüksek kalite yağların tüketilmesinin mutluluğun anahtarı olamayacağının altını çiziyor. Düşük kolesterol, gizli hastalıklar, besin eksikliği, bazı tedaviler ya da kolesterole karşı genetik direnç gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

 

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com