Bizi Takip Edin

FITNESS

BİR SONRAKİ ANTRENMANINIZDA NEDEN TAM ’28’ TEKRAR YAPMALISINIZ?

-

Video yükleniyor

Bu vücut geliştirme püf noktası kaslarınızı daha da büyütecek.

“28 Metodu” birçok vücut geliştirmeci tarafından kullanılan klasik bir teknik. Fakat kas yapmak isteyen her erkek için de geçerli.

Üst üste 7 tekrarlık 4 set olacak şekilde aynı egzersizi yapacaksınız. Fakat her sette küçük değişikliklerle kaslarınızı farklı şekillerde çalıştırmak için hızı ve hareket açıklığını değiştiriyor olacaksınız.

1

Videoda Men’s Health Fitness Direktörü BJ Gaddour bu teknik ile Bulgarian split squat gerçekleştiriyor. Fakat tekniği diğer hareketlere de uyarlayabilirsiniz.

Gaddour’a göre egzersizin temposuyla oynamak kaslarda farklı kas tepkimeleri yaratabiliyor. Yani bir egzersizi daha hızlı veya yavaş yaparak kazancınızı artırabiliyorsunuz.

Aynı şey hareketin yarısını izole ederek çalışmak için de geçerli.

Gaddour’a göre eğer genelde tam ‘Bulgarian split squat’ tekrarları yapıyorsanız, kısmi tekrarlar yapmak kas uyarılması ve gelişimi sağlayacaktır. Ayrıca, hareketin her parçasında çalıştırdığınız farklı kasları güçlendirmiş olacaksınız.

Sonuç: Daha büyük kaslar ve gelişmiş performans.

Nasıl yapılır: Ara vermeden ve durmadan, aşağıdaki tekrar şemasıyla Bulgarian split squat gerçekleştirin.

1. 7 yavaş tekrar
2. 7 hızlı tekrar
3. 7 alt yarım tekrarı
4. 7 üst yarım tekrarı

Zaman bazlı da çalışabilirsiniz. Örneğin her varyasyonu 30 saniye yapmak gibi.

Daha da zorlaştırmak için her sette tekrar sayılarını 8,9,10 olarak değiştirin ya da süreleri 5 saniye artırın. Ağırlığı artırmak için dambıl da ekleyebilirsiniz.

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Uzun ve kaslı kadın: Kiki Vhyce

Umut Doğan Yıldız

-

Avustralyalı Kiki Vhyce, dünyanın en uzun ve kaslı kadınları arasında yer alan bir sporcu. İşte onun kısa biyografisi.

Sporcu kadınlar dosyası

2011 yılında çok zayıf bir kadın olan Kiki Vhyce, hayatının hem uzun hem sıska bir şekilde geçmesinden şikayetçiydi. Biraz kilo almak ve boyuna oranla daha büyük bir bedene sahip olmak için deyim yerindeyse gece gündüz ağırlık çalıştı.

Spor salonunda ağırlık çalışmaları yapan ve beraberinde beslenmesine dikkat eden ünlü sporcu Kiki Vhyce, 5 yıl gibi bir sürenin ardından tatminkar bir vücuda ulaştı.

Açtığı sosyal medya hesaplarında bu beş yıllık sürede geçirdiği değişimleri takipçileri ile paylaşan Kiki Vhyce, sosyal medyada kısa süre içinde bir fenomen haline geldi. 

Kısa süre içinde bir çok yarışmaya katıldı ve Avustralya’nın en ünlü sporcuları arasına adını yazdırdı.

Milliyet: Avustralya

Meslek: Fitness modeli

Devamı

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

Popüler