Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

BİLMENİZ GEREKEN 10 ERKEK FİLMİ

-

 

Bir erkek olarak mutlaka izlemiş olmanız gereken filmler var. Öncelikle erkek filmi nedir tanımlayalım: Bir erkek filmi sadece iyi bir film değildir. Sadece komik, şiddet dolu, popüler veya kadınlarla dolu filmler de değildir. Erkek filmi erkekler hakkında, içinde erkek gibi erkek karakterlerin olduğu filmlerdir. Siz de erkek filmleri hakkında bilgi sahibi olmak için listemize göz atmalısınız!

1

Rambo – İlk Kan

Vietnam gazisi John Rambo haksızlığa uğrar, bir adet bıçak ve bazukayla bir kasabanın tüm polis teşkilatını mahveder. Fazla söze ne hacet!

Unutulmaz Replik:”Avlanmak mı? Biz avlanmıyoruz, o bizi avlıyor.”
Biliyor Muydun?:Rambo rolü için ilk görüşülen isim John Travolta’ydı.

2

Star Wars – Yıldız Savaşları

Jedilar, Stormtrooperlar, ışın kılıçları, droidler ve Darth Vader. Tüm sinema tarihinin en kült filmiyle karşıya karşıyasın diyebiliriz. Devam filmlerinde Jar Jar Binks gibi skandal karakterler de olsa Star Wars hepimiz için bir başka. İzlemeyeni dövüyorlar.

Unutulmaz Replik:”Bunlar aradığınız droidler değil!”
Biliyor Muydun?:Yönetmen George Lucas bir noktada ana karakter Luke Skywalker, teyzesi ve amcasını cüce olarak hikayelendirmeyi planlamıştı.

3

Enter the Dragon – Ejder Kalesi

Hangimiz iyi bir dövüş sanatları filmini sevmeyiz? Bruce Lee (Chuck Norris’in karşısına çıkıp onu yenebilen tek kişi) insan gücü, becerisi ve disiplininin muhteşem bir gösterisiyle karşımızda. Kız kardeşinin öcünü aldığı ve Çin uyuşturucu mafyasını çökerttiği bu film en büyük klasiklerden birisi.

Unutulmaz Replik:”Tahtalar… sana saldıramaz.
Biliyor Muydun?:Filmin meşhur düello sahnesi için 8000’den fazla ayna kullanılmış.

4

Die Hard – Zor Ölüm

Erkek filminin sözlükteki tanımına bakarsanız karşınıza şu çıkacak: Zor Ölüm 1, Zor Ölüm 2, Zor Ölüm 3. Tartışmasız en büyük aksiyon filminden bahsediyoruz. Bruce Willis abimizdir.

Unutulmaz Replik:“Yippee-ki-yay!”
Biliyor Muydun?:Bruce Willis’in oynadığı John McClane karakteri için ilk düşünülen isim Richard Gere’di.

5

Indiana Jones Üçlemesi

Burada üçlemeyi birbirinden ayıramadık. Indiana Jones hepimizin olmak istediği adam. O bir hazine avcısı, kadınları her daim kendine çeken, bütün Nazileri döven ve cep telefonu taşıma rahatlığında kamçısıyla dolaşan bir adam.

Unutulmaz Replik:”Almanya Jones erkeklerine savaş ilan etti.
Biliyor Muydun?:Harrison Ford 20 yaşındayken Kuzey Kaliforniya’da bir araba kazasında çenesini yaralar. Bu yara filmde Indiana’nın kendisini kamçısıyla yaralaması olarak anlatılır.

6

Bourne Identity

Modern ajan filmlerinin en iyisi diyebiliriz. Filmde aksiyon, gerilim dozu tam ayarında, çok düzgün bir kurgusu var ve Bourne karakteri neredeyse James Bond’u zorlayacak kadar cool. Yakın dönem sinemasının en erkek filmlerinden biri.

Unutulmaz Replik:”Kendimi tanımıyorsam, bütün bunların hepsini nasıl biliyorum?
Biliyor Muydun?:Bourne rolü ilk olarak Brad Pitt’e teklif edilmiş fakat o rolü “Spy Game” için reddetmiş. Pişman olsa gerek.

7

The Great Escape – Büyük Kaçış

Bir grup Müttefik askerlerinin kaçması imkansız görünen bir Nazi esir kampından kaçışlarının hikayesi. Yapılmış en büyük kaçış filmi sayılabilir. Steve McQueen, James Garner, Charles Bronson ve James Coburn, bu İkinci Dünya Savaşı klasiğindeki isimlerden sadece bir kısmı. Film koleksiyonun için kaçıramayacağın bir klasik.

Unutulmaz Replik:”Delirmişsin, burada tutsağız…. 250 asker elini kolunu sallayarak buradan çıkacak öyle mi?
Biliyor Muydun?:Filmin meşhur motorsiklet kovalamaca sahnesinde yönetmen John Sturges iki planda çektiği sahnede Steve McQueen’in Nazi askerinin motorunu da kullanmasına izin verir. Yani gerçekte McQueen kendisini kovalamaktadır.

8

Rocky

Boks bildiğimiz en erkek spor olsa gerek. Sizi Rocky serisi kadar gaza getirecek çok az film vardır. Bu listede olması kaçınılmaz.

Unutulmaz Replik:”Adriaaaaaan!”
Biliyor Muydun?: Stallone buzhanede et döverken o kadar sert yumruklar çıkarmış ki, parmak eklemleri dümdüz olmuş. Bugün bile yumruğunu sıktığında mafsalları dümdüz görünüyormuş.

9

Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak

Neredeyse imkansız bir kaçış filmi, Normandiya çıkartması, tanklar, keskin namlulular, ağır toplar ve yüksek seviyede aksiyon. Unutulmaz bir İkinci Dünya Savaşı filmi daha.

Unutulmaz Replik:”… eğer beni dürbünlü tüfeğimle Adolf Hitler’in bir mil yakınına yerleştirebiliyorsanız, görüşüm de açıksa… çantalarınızı toplayın beyler, savaş bitmiş demektir, amin.
Biliyor Muydun?:Başrollerdeki bütün aktörler sıkı bir askeri eğitim almışlar, Matt Damon hariç. Çünkü yönetmen kaçırılacak olan Damon’a diğer oyuncuların ona alınmasını ve kızmasını hissettirmek istemiş.

10

Braveheart – Cesur Yürek

Listenin sonunda Braveheart var. Tarihsel olarak gerçek olmadığı söylense, hatta bazı İskoçları gücendirmiş bile olsa yapılmış en büyük tarihsel savaş filmlerinden biri. Kılıçlar ve İskoç etekleri beraber ancak bu kadar cool görünebilirdi. Özgür olma fikrini damarlarınızda hissettirecek bir film.

Unutulmaz Replik:”Bizi erkek yapan akıllarımızdır.”
Biliyor Muydun?:Savaş sahneleri için hazırlanan mekanik atlar tam 90 kilo ağırlandıymış ve 40 km hızla ilerleyebiliyormuş.

 

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com