Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

BİLİM DE TASDİK ETTİ: PARA MUTLULUĞU SATIN ALMIYOR

-

 

paraAraştırma nasıl şımardığımızın bilimsel altyapısını inceliyor.

Aklınızda hep en yakın zamanda almak istediğiniz zam olabilir ama acaba bu sizi gerçekten mutlu edecek mi?

İspanya’da gerçekleştirilen araştırmaya göre para basit zevklerden keyif almayı zorlaştırıyor.

Bu genel ruh haliniz için hiç de iyi bir durum değil. Sebebi: ‘Happy Money: The Science of Happier Spending’ kitabının yazarı ve University of British Colombia’da psikoloji profesörü olan Dr. Elizabeth Dunn’a göre hayatımızın çoğunluğu küçük zevklerden oluşmaktadır. Bunlarda mutluluğu yakalayabilmek, mutlu olmak için asli şansımızdır .

Araştırmacılar 415 katılımcıyı incelemiş ve sonuçlara göre bir insanın ne kadar çok seyahat ederse güzel fakat ‘sıradan’ bir seyahatte zevk alma şansları da düşüyor. Araştırmacılar yemek gibi konularda da benzer sonuçlar görüyorlar. Lüks restoranlarda ne kadar çok yenilirse bir corner pizzacıdan keyif alma şansı da düşecektir.

Bu az olan şeylerden daha çok keyif almamızla alakalı bir durum. Ne kadar çok şey biriktirirsek (bu seyahat de olabilir, yemek de, saat de) her parçayı, deneyimi daha az takdir etmeye başlarız.

Dunn’ın ‘Happy Money’ kitabını beraber yazdığı Michael Norton’a göre basit zevklerin olağanüstü olanlar ile karşılaştırıldığında zayıf görünebilme gerçeğinden bahsediyor. Eğer makarnayı Toscana’da yemeye alışırsanız, köşede restorandaki makarna sizi kesmeyebilir.

Fakat bu perspektif resetlenebilir. Bazı deneyimleri kendinize sınırlayarak daha çok zevk almaya kendinizi yönlendirebilirsiniz.

Favori anlarınızı düşünün. Kaçında lüksten bahsedebilirsiniz, kaçında ise sevdiğiniz insanlarla olmaktan? En doğru yatırım insana yaptığınız yatırım olacaktır.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Dambılla Sumo Squat ve bekleme

-

Editör :

Dambılla sumo squat hareketi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, videomuzu izleyin.

 

Devamı

ERKEK AKLI

Köpeklerin yüz kasları üzgün görünmek için evrimleşmiş

-

Köpeklerin üzgün bakışları için gereken kasların evrim sonucunda ortaya çıktığı bulundu.

Köpeklerin masum ya da üzgün bakışlarının insanların ilgisini çekmek için yapıldığı ve evrim sonucunda ortaya çıktığı bulundu.

ABD Bilim Akademisi’nin yayın organı PNAS’ta yayınlanan araştırma, köpeklerin özellikle kaş kısmında bulunan ve köpeklerin üzgün ya da masum görünmesini sağlayan bu kasların köpeklerin atalarında bulunmadığını, bu kasların zaman içinde insanlara sevimli görünmek için oluştuğunu ortaya koydu.

Devamı

ERKEK AKLI

Whatsapp’tan yanlış kişiye fotoğraf gönderimine son

-

Güncellenerek daha iyi bir kullanım deneyimi sunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni özelliğiyle gönderilen görsellerin doğru kişiye gitmesini hedefliyor.

Artık bir görseli paylaşırken, alıcı isimlerini görebilmek mümkün olacak ve böylelikle gönderilen mesajın doğru kişiye gittiğinden emin olunabilecek.

Özellik şu anda yalnızca beta kullanıcılarına açık. WhatsApp’ın bu özelliği yakın zamanda diğer kullanıcılara da açacağı söyleniyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com