Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

BEYNE BİLGİ YÜKLEMENİN YOLU BULUNDU

-

 

Matrix’te izlediklerimiz yakın gelecekte gerçek olabilir!

matrix

Bilim insanlarına göre, bilgilerin beyne tıpkı Matrix’te olduğu gibi direkt olarak yüklenmesi, yakın zamanda uykuya dalmak kadar kolay olacak.

Araştırmacılar, bilgileri insan beynine direkt olarak aktarabilecek ve insanlara çok kısa sürede yeni yetenekler öğretebilecek bir simülatör geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Hatta, bu yeni gelişmeyi, Matrix benzeri hızlı öğrenmeyi mümkün kılabilecek yeni bir yazılımın ilk adımları olarak tanımlıyorlar.

Çoğumuzun bildiği üzere Matrix’te Neo karakteri, beynine yüklenmesinden saniyeler sonra kung fu yapmaya başlayabiliyordu.

via GIPHY

Kaliforniya’daki HRL Laboratuvarları araştırmacıları, henüz Matrix’teki kadar gelişmiş bir sisteme ulaşamasalar da, yükleme yolu ile öğrenmeye dair ilk adımları atmış bulunuyorlar.

Araştırma kapsamında, eğitimli bir pilotun beynindeki elektrik sinyalleri üzerinde çalışıldı ve elde edilen bilgiler acemi pilot adaylarına aktarıldı. Bu adaylar, aynı zamanda uçuş simülatöründe uçaklara pilotluk yapmayı öğreniyorlardı.

Frontiers in Human Neuroscience’da yayımlanan çalışmada, kendilerine beyin uyarımı gönderilen pilot adaylarının pilotluk yeteneklerinin geliştiği, plasebo grubu ile kıyaslandıklarında ise görevleri %33 daha iyi öğrendikleri belirtiliyor.

Dr Matthew Phillips, geliştirdikleri sistemin türünün ilk örneği olduğunu ve bunun bir beyin uyarım sistemi olarak tanımlandığını belirtiyor. Tüm bunlar size bir bilim kurgu filmi gibi gelebilir. Fakat bu yeni yöntemin arkasında devasa bir bilimsel dayanak bulunuyor.

“Peşinde olduğumuz şey, hem zihinsel hem de motor performansının sinerjisini gerektiren bir iş olarak uçağa pilotluk yapmaktı.”

“Bir şey öğrendiğiniz zaman, beyniniz fiziksel olarak değişir. Nöroplastisite olarak adlandırılan bu süreçte, bağlantılar oluşturulur ve güçlendirilir.”

“Öyle görünüyor ki, beyindeki konuşma ve hafıza gibi belirli fonksiyonlar, beynin belirli bölümlerinde konumlanmış durumda.”

Dr. Matthews, araç kullanma, sınava hazırlanma ya da dil öğrenme gibi belirli şeylerde bu yeni yöntemin kullanılabileceğine inanıyor.

ERKEK AKLI

Kendini çirkinleştirme modası

Umut Doğan Yıldız

-

Instagramda kendilerini filtreler ile güzelleştirmiş kadınlara aşinayız. Şimdilerde ise bu ideal güzellik anlayışına bir tepki doğdu.

   

Dünyanın çeşitli bölgelerinden kadınlar, Pretty Girls Making Ugly Faces adlı bir sosyal medya hesabında birleştiler ve suratlarını çirkinleştirerek fotoğraflar paylaşıyorlar.

Tumblr’da açılan Pretty Girls Making Ugly Faces (Güzel Kızlar Yüzlerini Çirkinleştiriyor) adlı akım çok sayıda kişinin ilgisini çekmiş durumda.

Güzel kadınların kendilerini çirkinleştirerek fotoğraf paylaştıkları bu platformun amacı güldürmek olduğu kadar farkındalık yaratmak da.

Bored Panda sitesi bu fotoğrafları toplamış ve güzel bir arşiv yapmış. İşte karşınızda kendini çirkinleştiren kadınlar:

          

Devamı

ERKEK AKLI

Merve Sanay kapıyı çıplak açtı!

Umut Doğan Yıldız

-

Instagram fenomenlerinden olan Merve Sanay, kapısına gelen pizzacıya kapıyı çıplak açtı ve sosyal medyadan ilgili videoyu paylaştı.

Cesur paylaşımlarıyla gündemden düşmeyen internet fenomeni Merve Sanay, pizzacıya çıplak kapı açma videosu ile gündeme bomba gibi düştü.

Merve Sanay’a sosyal medyadan tepki geldi

Pizza siparişi verip, gelen pizzacıya kapıyı iç çamaşırlarıyla açan Merve Sanay’ın arkadaşları da olay anlarını kaydettiler.

Sanay’ın bu videosu sosyal medya takipçileri tarafından tepki gördü.

Merve Sanay fotoğrafları ile gündeme gelmişti

Instagram hesabından cesur fotoğraf paylaşımında bulunun Merve Sanay, adından daha önce fotoğraflarıyla söz ettirmişti.

Devamı

ERKEK AKLI

NARCOS: Mexico ikinici sezon

Umut Doğan Yıldız

-

Narcos hayranları için güzel bir bilgi paylaşıldı. Narcos: Mexico ikinci sezonu ile geri dönüyor. 

Meksika’daki modern uyuşturucu savaşının başlangıcına odaklanan Narcos: Mexico, birbirinden bağımsız olarak büyüyen kartellerin hikayesini konu alıyor. 1980’lerde Guadalajara kartelinin yükselişine tanık olan Félix Gallardo (Diego Luna), başına geçeceği bir imparatorluk inşa etmek üzere insan tacirlerini bir araya getirir. Yeni bir görev için karısı ve oğlu ile birlikte Kaliforniya’dan Guadalajara’ya taşınan DEA ajanı Kiki Camarena (Michael Peña), kısa sürede bu görevin hayal ettiğinden çok daha zor olacağını anlar. Kiki, Félix hakkında istihbarat toplayıp kendini işine adadığı sırada meydana gelen gelen trajik olaylar zinciri, uyuşturucu ticaretine karşı yıllarca sürecek bir savaşı başlatır.

Gaumont Television tarafından Netflix için hazırlananNarcos: Mexico”’nun yapımcılığını, Eric Newman önderliğinde, José Padilha, Doug Miro ve Carlo Bernard üstleniyor.

Devamı

Popüler