Bizi Takip Edin

SAĞLIK

BEYİN YAŞLANMASINA KARŞI EGZERSİZ

-

 

Egzersizlere gereken önemi vermemeniz, ilerleyen yıllarda beyninizin küçülmesine neden olabilir.

1Neurology’de yayımlanan bir çalışmaya göre, orta yaşlarda fiziksel yeterliliğin zayıf olması, ilerleyen yıllarda beyin hacminin küçülmesi ile ilişkilendiriliyor.

Yaş ilerledikçe beyin küçülüyor; buna bağlı olarak bilişsel yetenekler zayıflıyor ve bunama riski artıyor. Egzersiz ise bu sorunların önlenmesi konusunda yardımcı oluyor.

Çalışmada, bunama ya da herhangi bir kalp hastalığı bulunmayan, yaş ortalaması 40 olan 1.500’den fazla insana koşu bandı testi uygulandı. 20 yıl sonra katılımcılara aynı test, beyin taramaları ile birlikte tekrar yapıldı. Çalışmanın bulgularına göre koşu bandı testinde iyi performans sergileyemeyenler, 20 yılın ardından daha küçük beyinlere sahiptiler.

Düşük performans sergileyenlerin arasında kalp sorunları gözlemlenmeyen ve tansiyon ilacı kullanmayanların beyin yaşlanması 1 yıl daha hızlanırken, kalp sorunları olanlar ya da ilaç tedavisi görenlerde bu süre 2 yıl olarak ölçüldü.

Egzersiz kapasitelerinin ölçümü ise, kalp ritmleri belirli bir seviyeye gelmeden önce katılımcıların koşu bandında ne kadar süre geçirdiklerine bağlı olarak gerçekleştirildi. Araştırmacılar, koşu bandındaki ilk safhada kişilerin kalp ritmlerini ve tansiyon tepkilerini ölçerek, kişilerin fiziksel yeterliliğine dair bir tablo oluşturdular.Satır içi resim 1

Fiziksel yeterlilik, ilerleyen yaşlardaki zihinsel sağlık ile ilişkili önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. 2015 Mayıs ayında yapılan bir araştırmada orta yaşlardaki yüksek fiziksel yeterliliğin, 5 yıl sonra daha geniş beyin hacmine sahip olunması ile ilişkili olduğu belirtilmişti.

Bu çalışma, kalp hastası insanlarda beyin yaşlanmasını engelleme konusunda fitness’ın önemli bir yardımcı olabileceğini kanıtlıyor.

Bulgulara göre, orta yaşlardaki fiziksel aktivite eksikliği, beynin ilerleyen 20 yıl boyunca daha hızlı yaşlanmasına yol açıyor. Söz konusu bulgu, özellikle kalp hastası ya da kalp hastalığı riski altındaki kişiler için önem taşıyor.

Araştırmacıların bir diğer bulgusu ise, yüksek tansiyon ve egzersiz sırasında yüksek kalp ritmine sahip insanların beyinlerinin 20 yılın ardından daha küçük hacimli olduğu. Fiziksel yeterliliği kötü durumda olan kişilerin tansiyonları ve düşük seviyeli egzersizlerdeki kalp ritmleri daha yüksek oluyor.

Egzersiz programları ise kısa vadede beyne yönelen kan ve oksijen akışını hızlandırıyor. Yaşamın tümü değerlendirildiğinde, gelişen kan akışının beynin genç kalmasına ve ilerleyen yaşlardaki zihinsel sorunların önlenmesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Yapılan bu çalışma, orta yaşlarda fiziksel yeterliliğin artırılmasının, ilerleyen yıllarda beynin sağlıklı yaşlanmasına yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

 

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler