Bizi Takip Edin

SAĞLIK

ÖMRÜ UZATMAK İÇİN 5 TEMEL TEKNİK

-

 

Hastalık, rahatsızlık, yaşlılık kelimelerini hayatınızdan çıkarın.

Bilimin izinden giderek siz de Azrail’e geçit vermeyin. Bu beş ipucunu kullanarak daha uzun ve sağlıklı yaşayacaksınız.YÜKSEKLERE ÇIKIN
Bilim: 2009 yılında İsviçre’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan kişilerin koroner kalp hastalıklarından ölme riskleri neredeyse yüzde 22 daha az.

Neden işe yarıyor: Kimse tam olarak açıklayamasa da bilim insanlarına göre bunun sebebi güneşin UVA ışınlarından daha fazla yararlanmak (yani daha fazla D vitamini) olabilir. D vitamini eksikliğinin kemik ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırladığını düşününce bu iddia daha da önemli hale geliyor.

Hamleniz:
Günde 1000 IU D vitamini almak yeterlidir. O yüzden somon ya da ton balığı gibi D vitamini açısından zengin besinler yiyin. Ya da D3 takviyesi alın.

İLİŞKİLERİNİZİ SÜRDÜRÜN
Bilim:
Brigham Young Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre güçlü arkadaşlıkları ya da aile bağları olan yetişkinler 3,7 sene daha fazla yaşıyor.

Neden işe yarıyor:“
Sosyal destek ile bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması arasında bir ilişki var” diyor Brigham Young üniversitesinden profesör Julianne Holt. Neden ömrünüzün uzadığına ilişkin açıklaması ise son derece basit: “Hayatınızdaki bu anlamlı bağlara zarar gelmemesi için daha dikkatli olur daha az risk alırsınız.”

Hamleniz:
İşinizin ya da futbol maçlarının sevdiklerinizle kurduğunuz ilişkileri bozmasına izin vermeyin. Onlarla yaptığınız planlara daima sadık kalın.

DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN
Bilim:
2010 yılındaki bir İngiliz araştırmasına göre dişlerini günde iki kereden daha az fırçalayan kişilerin kalp hastalıkları nedeniyle ölme ya da hastaneye düşme olasılıkları, üç ya da daha fazla fırçalayanlara göre yüzde 70 artıyor.

Neden işe yarıyor:
Ağzınızdaki bakteriler kan dolaşımınıza karışarak arterlerinizde plak oluşumunu tetikleyebilir.

Hamleniz:
Diş fırçalama ve diş ipi kullanmak bakterileri yok eder. Ancak çoğu kişi diş ipini yanlış kullanır. Doğru kullanmak için şunu yapın: İpi bir dişinizin ön tarafından, bitişikteki dişinse arka tarafından geçirerek C şeklini oluşturacak şekilde dolayın. Sonra da aşağı yukarı oynatın.

TEMİZ HAVA SOLUYUN
Bilim:
New England Journal of Medicine dergisindeki bir araştırmaya göre temiz bir havaya sahip olan şehirlerde yaşayan insanların ömrü birkaç ay ila bir yıl uzuyor.

Neden işe yarıyor:
Kirli hava iltihaplanmaları artırıcı mikro kirletici partiküller taşır. En ufak enflamatuvar bir tepki bile kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Hamleniz:
Nerede yaşarsanız yaşayın, sokaklarda koşuya çıkmayın. Zira sokaklarda taşıtlar yüzünden çok daha fazla hava kirliliği vardır ve derin nefes almak kirli hava partiküllerinin daha fazla vücudunuza girmesine neden olur.

YAŞINIZI KABULLENİN
Bilim:
Alman bilim insanlarının 2009’da yaptığı bir araştırmada, insanlara yaşları hakkında ne düşündükleri soruldu. Sonuçta yaşları hakkında mutlu olanların, bu konuda endişelenen kişilerden iki yıl daha fazla yaşadıkları saptandı.

Neden işe yarıyor:
“Yaşlanmayı inkâr etmek yerine kabullenmek sağlıklı bir davranıştır” diyor Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden psikolog Dr. Dana Kotter-Grühn.

Hamleniz:
İnsanlar yaşlandıkça kendilerini genç halleriyle karşılaştırmaya başlar. Onun yerine kendinizi yaşıtlarınızla karşılaştırın. Zira asıl durumunuzu o belirler.

 

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler