Bizi Takip Edin

SAĞLIK

BEL FITIĞI / DİSK HERNİSİ

Umut Doğan Yıldız

-

 

Bel fıtığı, disk hernisi gibi bir durum yaşadığınızı bel fıtığı belirtilerinin neler olduğunu mu merak ediyorsunuz işte sizin için önemli bilgiler!

Sabah erken saatlerde antrenmana başlıyorsunuz ve barlar da size hiç sıcak görünmüyor. Ağırlık kısmı kalabalık, bu yüzden deadliftlerinizi bir an önce tamamlamak istiyorsunuz. Birkaç setten sonra ısınacağınızı düşünerek barı kişisel rekorunuzu kırma amacıyla ağırlıklarla dolduruyorsunuz. İlk set iyi gidiyor, bu nedenle maksimum ağırlığınıza geçiyorsunuz. Amacınız, o zorlu, sınırlarınızı aşan kaldırışa ulaşmak. Yüklü barı kaldırmak üzere doğrulurken belinize bir çekiç gibi saplanan acıyı hissediyorsunuz. Bel fıtığı oldunuz. Schwellnus, “Belinizi akut olarak sakatlayabileceğiniz birçok yol var ancak yaşınız ilerledikçe omurlarınızın arasındaki diskler tehlikededir ve daha kolay bir şekilde sakatlanabilir” diyor. “Genellikle sakatlanan diğer bölgeler, faset eklem olarak adlandırılan sırtınızdaki küçük eklemler ve bağ dokulardır.” Beş erkekten dördünde farklı türlerde kronik bel ağrısı görülse de bel fıtığı en yaygın akut sırt yaralanmasıdır. Siz bu sakatlanmayı bel fıtığı olarak biliyorsunuz, ancak kullanılan medikal terim lumbar disk hernisidir. Ayrıca disk rüptürü veya prolabe disk olarak da bilinir.

Omurganızdaki kıkırdakta bulunan küçük diskler aslında “kaymıyorlar” (bulundukları yerde sabitler) ancak asıl yaşanılan, diskin dışındaki life benzer kaplamasında gerçekleşen bir yırtılma sonucu diskin yumuşak, iç kısmının dışarı
taşması. Bu ise ciddi bir ağrı ve tutukluğa neden olabilir ve maalesef, herhangi bir ağır nesneyi yanlış teknikle kaldırdığınızda bu sakatlanmaya yol açabilirsiniz.

NE YAPMALI: Sporu bırakın. Kâğıt ağırlığından daha ağır hiçbir şey kaldırmayın. Çoğu durumda fıtık küçüktür ve dinlenme ve antienflamatuar yardımıyla haftalar içinde iyileşebilir. Ancak ciddi fıtıklar bazı durumlarda kendi kendilerine iyileşemez ve ameliyat gerektirir. İltihaplar, hasara göre (yumuşak doku da etkilenmiş olabilir) çeşitlilik gösterir. Ayrıca sinir köklerini etkileyebilir, bu da vücudunuzun diğer bölgelerinde de ağrı hissedebileceğiniz anlamına gelir. Bu sakatlıklar, benzeri sağlık sorunlarına da yol açabilir, o nedenle düzgün bir teşhis konulmadan spor yapmaya geri dönmek için acele etmeyin. Bel fıtığı genellikle vücudun bir tarafını etkiler ve normalde sırtın bel veya boyun bölgesinde gerçekleşir. Ancak siz yine de doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

NASIL ÖNLENİR: Merkez bölge antrenmanı, doğru teknik, sırt desteği ve kalça esnetme egzersizleri. Schwellnus, “En önemli tedbir, güçlü merkez bölge kaslarına ve kas kontrolüne sahip olmak” diyor. Antrenmanınızın büyük bir kısmını merkez bölge egzersizlerine ayırın. Ağırlık kaldırmak sizin mesleğinizse (veya rutin olarak yaptığınız bir eylemse), doğru formda kaldırın.

Düz bir sırt ve doğru formla (göğüs ve gövde her zaman dik olacak ve hareket için bacaklardan güç alınacak) kaldıramıyorsanız, sakatlığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Vücudunuz yoruldukça formunuz etkilenir. Yuvarlanmış bir sırtla kaldırmaya başlıyorsanız, durun. İyi bir kişisel antrenör veya koçunuz varsa sizi izleyecektir. Sırt desteği de doğru tekniği korumanıza yardımcı olabilir çünkü iyi formu garantilemek için destek yeterli olmasa da sırtınızın ne zaman yuvarlanmaya başladığına dair bir geri bildirim almış olursunuz.

Son olarak, Kanadalı araştırmacılar, esneme yoluyla kazanılan gelişmiş kalça hareketliliğinin, sırt sakatlanmalarından kaçınmanızı sağlayabileceğini gördü. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, altı haftalık esneme programını tamamlayan gergin kalça kaslarına sahip erkeklerin hareket açıklığında yüzde 50 oranında bir artış gözlemlendi. Çalışmanın yazarı Profesör Janice Moreside, “Kalçalarını döndüremeyen erkekler sıklıkla bellerini çeviriyor, bu da omurga yaralanmasına neden olabilir” diyor. Kısa bir esneme egzersizi: Sol ayağınızı arkanızdaki bir masaya koyun ve sol kolunuzu kaldırın. Hafifçe sağa eğilin, 30 saniye boyunca bu pozisyonu koruyun. Tarafları değiştirerek hareketi tekrarlayın.

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler