Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Baş ağrısını geçiren 8 yöntem

-

 

Beyninizdeki sızlamayı ilaç kullanmadan dindirmek istiyorsanız, bu sekiz yöntemle rahatlayabilirsiniz.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

ARA ARA BAŞINIZDA zonklamalar ya da ağrılar hissediyorsanız, öncelikle yalnız olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, gezegen nüfusunun yarısı hayatının bir bölümünde mutlaka baş ağrısıyla yüzleşirken, bu kişilerin yüzde 90’ından fazlası da ömrünün herhangi bir döneminde bu rahatsızlığından şikâyetçi oluyor. Ancak bu durum, çektiğiniz ağrılara katlanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor.
Başı ağrıyan insanların ilk tercihi genellikle parasetamol ve ibuprofen içeren reçetesiz ilaçlar olur. Atlantic Health System’dan Dr. Maria Vila, bu tarz ilaçlara ulaşmanın kolay olduğunu ve bu ilaçların bazı insanların ağrısını çabucak dindirebildiğini söylüyor. Bu tür ilaçlar vücudunuzda ağrıya ve yangıya neden olan prostaglandin moleküllerinin üretimiyle ilgili bir enzimi engellemesi sebebiyle iş görebilir.

Öte yandan ilaçları nane şekeri gibi tüketmek de işinize gelmeyecektir. Advil gibi steroid nitelikli olmayan antienflamatuvar ilaçları sıklıkla kullanmak, mide bulantısı ve gastrointestinal kanama gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca reçetesiz ilaçların yarattığı etki zamanla azalacağı için bu ilaçları daha fazla kullanmaya başlarsınız ve bu durum da aşırı ilaç kullanımına dayalı baş ağrısı sorununu beraberinde getirir. Başınızın ağrımasını doğal yolla önleyebileceğiniz bu yöntemler, ilaçlardan daha etkili sonuçlar doğurabilir.

SU TÜKETİN

Dr. Vila’ya göre baş ağrısının en yaygın sebeplerinden biri, vücudun susuz kalmasıdır. Vücudunuzda yeterli miktarda sıvı olmadığında kan miktarınız da azalacaktır. Bu da yalnızca beyninizin oksijen açısından zengin olan kandan mahrum kalmasına neden olmaz, aynı zamanda beyninizin geçici olarak kasılmasına sebebiyet verebilir.

Bu gerilme, oksijenin de azalmasıyla birleşince ağrıya neden olabilir. Vücudunuzdaki su seviyesini normal orana yükseltirseniz, dolaşım eksikliğinden kaynaklı ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz.

BİTKİSEL TAKILIN

Koyungözü bitkisinin baş ağrısına iyi geldiğini ifade eden Dr. Vila, “Bu bitki, reçetesiz ilaçların daha güvenli alternatifidir,” diyor.
Birleşik Krallığın kar amacı gütmeyen kuruluşu The Migraine Trust migrenle boğuşan birçok kişinin koyungözü bitkisini kullandığını belirtirken, kullananlardan bazıları, baş ağrısını daha ortaya çıkmadan engelleyebildiğini söylüyor. 2005 yılında Almanya’nın Essen şehrinde bulunan Neurologische Üniversite Hastanesi tarafından yapılan bir başka araştırma ise, migreni olan kişilerin koyungözü bitkisi takviyesi aldığında ay boyu yaşadığı atakları beşten ikinin altına kadar düşürebildiğini ortaya koydu.

Tıpkı diğer bitkisel takviyeler gibi, koyungözünün de başka tedavilerle birleştirilmesi önerilmiyor. Örneğin ibuprofen içeren ilaçlarla birlikte koyungözü tabletlerini aynı anda almamanız gerekiyor. Zira ikisinin de kan sulandırıcı etkisi olduğu için, kanama riskiniz yükselecektir.

YEDİKLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Bilhassa migreniniz varsa, Dr. Vila yiyeceklere olan duyarlılığınızın da baş ağrısını tetikleyebileceğini belirtiyor. Besinlere olan alerjileriniz ve intoleransınız, enflamasyona sebep olarak bağışıklık sisteminizin istilacılarla baş edebilme kabiliyetini azaltır. Bu enflamasyonlar beyninizde de ortaya çıkarak ağrıya sebep olabilir.

Dr. Vila, migrenle en çok etkileşime geçen yiyecekler arasında kırmızı şarap, çikolata, siyah bira, işlenmiş etler ve kaşar peyniri olduğunu söylüyor.

Bu yiyecekleri birkaç haftalığına beslenme programınızdan çıkarın ve dönüşümlü olarak hayatınıza sokarak hangilerinin tetikleyici unsur olduğunu öğrenin. Örneğin herhangi bir yiyeceği tüketmeyi bıraktıktan sonra baş ağrılarınız azalmıyorsa, bu yiyeceğin sizin için bir tehdit olmadığını anlayabilir ve yemeye devam edebilirsiniz.

KALİTELİ UYUYUN

Missouri Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda, derin uykudan mahrum kalan farelerin kronik ağrıyı bastıran proteinlerinde değişiklikler gözlemlendi.

Bu araştırma hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da, Dr. Vila “Farklı araştırmaların insanlarda da kalitesiz uyku ve baş ağrısı arasındaki bağlantıyı ortaya koyduğunu söylemek mümkün,” diyor.

Beyninizin siz uyurken de birçok iş yaptığını düşündüğünüzde, bu durum aslında şaşırtıcı değil. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne (NIH) göre uyku, atıklardan arınma, iletişim yollarını ve sinir hücrelerini koruma gibi birçok farklı beyin fonksiyonunu gerçekleştirmeniz için kritik önem taşıyor. Yine NIH’e göre, kötü uyku sadece baş ağrısına değil, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, diyabet, depresyon ve obezite risklerinin artmasına da sebep oluyor. Bu nedenle günde 7-9 saat uyumaya özen gösterin.

20-20 KURALINI UYGULAYIN

Birçok kişi gibi telefonunuzu kontrol ediyor, ardından dizüstü bilgisayarınıza bakıyor, telefonunuza tekrar göz atıyor ve tüm bunları yaparken tabletinizi de ulaşabildiğiniz bir noktada tutuyor olabilirsiniz. Diğer bir adı dijital göz yorgunluğu olan bilgisayar görme sendromu (CVS), baş ağrısına sebep olan faktörler arasında yer alıyor. The Vision Council verilerine göre Amerikalıların yarısı bu rahatsızlıkla boğuşuyor ve bu kişilerin üçte biri baş ağrısı yaşıyor.

Peki, bu ağrıdan kurtulabilmek için nereye tıklamanız gerekiyor? Aslında teknolojiden faydalanırken gözlerimizden daha fazlasını kullanıyoruz. Örneğin iPad’inizdeki kelimelerin kontrastı ve netliği basılı bir sayfadakinden daha düşük olduğu için, okunmaları da daha zordur. American Optometric Association’a (AOA) göre, ekranın göz kamaştırıcı etkisi, yansıtıcı özelliği ve bilgisayarınızla aranızdaki kötü açı da olaya tuz biber ekerek kuruyan gözlere, göz yorgunluğuna, boyun ve baş ağrısına yol açabiliyor.

Tüm gün bilgisayar kullanmak durumundaysanız, gözlerinizi dinlendirmek için her 20 dakikada bir 20 saniyelik molalar vererek altı metre uzağınızdaki bir şeylere bakın. AOA’ya göre gözlerinizi ayrıca her iki saatte bir 15 dakikalık aralarla dinlendirmelisiniz.

BİRAZ SAKİNLEŞİN

Bu aralar biraz stresliyseniz, bu gerginlik başınıza da yansımış olabilir. Neurology’de yayımlanan bir araştırma, stresin en yaygın görülen ağrı türü olan gerilim tipi baş ağrısının en büyük tetikleyicisi olduğunu söylüyor. Bu ağrıyı verdiği gerginlik hissinden ve şiddetli ağrısından tanıyabilirsiniz.
Yollardaki trafiği ve patronunuzun ensenizde hissettiğiniz nefesini kontrol edemeseniz bile, günde 10 dakika boyunca sakinleşebilmek sizin elinizde. Sokağın sonuna doğru yürüdüğünüz ya da köpeğinizle geçirdiğiniz 10 dakikalık dingin zamanlar, stresten kurtulmanıza ve hâliyle başınızdaki ağrıların geçmesine yardımcı olabilir.

AKUPUNKTUR YAPTIRIN

Vücudunuza stratejik olarak iğne yerleştirilmesi, baş ağrınıza iyi gelebilir. JAMA Internal Medicine’de yayımlanan bir araştırmaya göre, geçmişi 2000 yıl öncesine kadar dayanan akupunktur, migren ataklarının sıklığını azaltabiliyor. Yapılan araştırmada, akupunktur tedavisi gören kişilerin, tedavi almayan ya da sahte akupunktur seansları görenlere oranla daha az sıklıkta ve yoğunlukta migren sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı.
Akupunktur tedavisini denemek istiyorsanız, American Migraine Association’a göre, baş ağrılarınızın hafiflemesi için en az altı seans görmeniz gerekiyor.

HAREKETE GEÇİN

Başınız ağrıyorken kafanızı daha fazla sallamak kulağa korkutucu gelse de (ki bazen egzersiz de baş ağrısı yapabilir), spor yapmak baş ağrınızı tetikleyen birçok etkeni zayıflatacaktır. American Migraine Association’a göre egzersiz yapmak stresinizi azaltır, gece uykunuzun daha kaliteli geçmesine yardımcı olur ve vücudunuzun doğal ağrı kesicisi olan endorfin salgılamanızı sağlar.

İsveç’teki Lund Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, baş, boyun ve migren ağrısından şikâyetçi olanların haftada üç kez, 45 dakika boyunca egzersiz yaptıklarında bu semptomlarda fark edilir miktarda düşüş yaşandığını ortaya koydu. Migreni olanlar daha az atak geçirdiklerini söylerken, yaşadıkları ağrıların da daha düşük yoğunlukta ve daha kısa süreli olduğunu belirttiler. Ayakkabılarınızı giyin ve harekete geçin.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden kurtulun

-

Hava kirliliği; yüksek kalp krizi, felç, diyabet ve hatta demans riskini sunabilir. DAVID FERRY, havanızı temizlemenize yardımcı oluyor.

Baş: Yeni araştırmalar, yüksek kirlilik seviyelerine maruz kalmanın otizm ve Alzheimer da dâhil olmak üzere demans geliştirme riskini artırabildiğini ileri sürüyor.

Akciğerler: Endüstri sisi astım ile ilişkilendirildi ve arabalar, enerji santralleri ve fabrikalardan gelen kirlilik akciğer işlevlerini azaltarak kansere yol açabilir.

Kalp: Nefesinizle aldığınız parçacık kirliliği, damarlarınızdaki kalsiyum birikimini hızlandırarak kalp krizi ve felç geçirme riskinizi artırabilir.

Pankreas: Araştırma, kirliliğin sadece 2016’da Amerika’daki 150.000 diyabet vakasına yol açtığını gösterdi; kirli hava glikoz/insülin dengenizi etkileyebilir.

Yeni araştırmalar, kirlilik alımını azaltan kişilerin akciğer işlevinde gelişmeler gördüğünü ve daha düşük kardiyovasküler hastalık riski olduğunu gösteriyor.

NEFES ALMAK bugünlerde yeni moda. Her hafta yeni bir çalışmanın, basit bir nefes alma ve vermenin faydalarının çığırtkanlığını yaptığı görülüyor. Doğru yaparsanız -yavaşça ve dikkatli bir şekilde- sinirleriniz, kan basıncınız ve hafızanız için iyi olabilir. Diğer bir deyişle, nefes almak CBD yağının daha ucuz versiyonu gibidir.

Bu yılın daha erken dönemlerinde, kişisel bir hava takip cihazına para bayılan binlerce Amerikalıdan biri oldum. Benimki çantama taktığım Atmotube’dan 85 dolarlık sigara filtresi boyutunda gümüş bir silindir. Bunu almamdaki itici güç astım veya puslu gökyüzü değildi; tabii Los Angeles’da yaşadığımdan bunlar şehirle birlikte size sunuluyor.

Hayır, bir takip cihazı aldım çünkü geçtiğimiz birkaç yılda yapılan çok sayıda bilimsel çalışma hava kirliliğinin daha önce düşündüğümüzden daha kötü halde olduğunu açığa çıkardı. Kirli havanın solunum sorunlarına yol açtığını muhtemelen biliyorsunuz ancak artan kalp krizi ve diyabet riski ya da Alzheimer da dâhil demans hastalıklarıyla bağlantısı olduğunu biliyor muydunuz?

Kirli havanın sonuçları çok daha geniş kapsamlı. Çocukların beyin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor, yetişkinler işyerinde daha az verimli oluyor. Geçen yıl, NYU epidemiyologları hava kalitesinin tavsiye edilen sağlık standartlarına yükseltilmesi durumunda -sadece Los Angeles’ta- yıllık olarak 1341 ölümün engellenebileceğini hesapladı. Global olarak geniş ölçekten baktığınızda hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda 7 milyon kişiyi öldürüyor. Ortalama yaşam süresini iki yıl azalttığından bahsetmiyoruz bile. Gerçekten de Dünya Sağlık Örgütü artık hava kirliliğini insan sağlığı için en büyük çevresel risk olarak kabul ediyor. “Farkına varmayı başaramadığımız şey, her dakika, her gün kirliliğin durmadan bizimle savaşıyor oluşu,” diyor kirlilik uzmanı ve USC’deki Keck School of Medicine’den klinik koruyucu sağlık profesörü Ed Avol. Siz bilseniz de bilmeseniz de kirlilik sizi yavaş yavaş öldürüyor.

Kişisel hava takip cihazım pek de rahatlatıcı değildi: Beş ana kirleticinin ölçümüyle elde edilen iyi bir Hava Kalitesi Endeksi 0 ile 50 arasındadır. Cihazımın ölçümü 122’ydi. Kirlilik problemi “bunaltıcı görünebilir,” diye kabulleniyor Avol. ABD hükümetinin resmi olarak bu konuyu umursamamaya karar vermek için bu zamanı seçmesi pek de yardımcı olmuyor. (Geçen iki yılda, EPA elektrik santrali emisyonları, yakıt verimliliği, endüstri sisi ve daha fazlasını yöneten düzenlemeleri geri çekti; ajans istatistiklerine göre bu kombinasyon 2030 yılına dek 14.000’e kadar çok sayıda insan hayatına mal olacak.) Ancak umutsuzluk tek seçeneğiniz değil. “Yapabileceğiniz, fark yaratacak şeyler var,” diyor Avol.

İşin Gerçek Yüzü

İlk olarak, kimsenin sormadığı ancak herkesin sorması gereken sorunun cevabı: Hava kirliliği tam olarak nedir? Toprak seviyesi ozonu olarak da adlandırılan endüstri sisi, egzoz emisyonunda olduğu gibi, nitrojen oksit ve uçucu organik bileşenler güneş ışığıyla buluştuğunda gerçekleşir. Muhtemelen bildiğiniz üzere, solunum sisteminiz veya sizin için iyi değildir. Ancak daha az bilinen tehlike, “parçacıklı madde” olarak adlandırılan, daha yaygın ve tehditkâr maddedir. Bunlar, vücudunuzun doğal savunma sistemini savuşturabilecek kadar ufak olan küçük kir benekleridir. Enerji santrallerinden ve dizel jeneratörlerden, inşaat alanları ve dökümhanelerden, arabanızın içten yanmalı motorundan ve yoldaki lastiklerinden, odun ateşinden, orman yangınlarından, sürülmüş tarlalardan, ızgara yiyeceklerden, havadaki yüzlerce diğer kimyasallarla birbirine karışacak küçük parçacıklar üreten her şeyden gelirler. 0,1 mikrometre genişliğinde olan ve yazıdaki virgülün içine birkaç bin kez sığabilecek olan bu beneklerin en küçüğü o kadar ufaktır ki akciğerlerinizin siliyalarına -normalde hava yollarınızdan kötü maddeleri uzak tutan, bronşlarınızdaki titreyen, saç benzeri ipçikler- doğru kolayca kayabilir ve kan dolaşımınıza girebilir. Ve bu zehirli benekler bir kez kanınıza girdiğinde, Avol’un dediğine göre “her yere giderler.” “Ultra ince” parçacıklı maddelerin ne kadar zarar verebileceği henüz anlamaya başladığımız bir şey ancak vücudunuzun buna beyninizi, kalbinizi ve çok daha fazlasını etkileyen bir enflamasyonla tepki verdiği görülüyor. Hiçbir sağlıklı insan puslu bir günde nefes alarak ölmez, diyor UCLA’deki Center for Clean Air’in yöneticisi Suzanne Paulson fakat zehirli parçacıklı maddenin en küçük parçaları sizinle sonsuza dek kalır. Sigara içmeyen bir Los Angeles sakininin ciğerlerine bakarsanız sigara içen birininkine benzer görünür, diyor Paulson.

Kendi Filtreniz Olun

Ortalama bir insan günde 20.000 kez nefes alıyor, sadece bunu okurken bile büyük ihtimalle 48 nefes aldınız; bu yüzden bugünlerde nefes üzerine düşünüyor olmamız o kadar da çılgınca değil. Dışarıdaki hava kalitesini kontrol edemiyor olsanız da nefes aldığınız hava üzerinde etkiniz olabilir. Yeni araştırmalar da kirlilik alımını azaltan kişilerin akciğer işlevinde gelişmeler gördüğünü ve daha düşük kardiyovasküler hastalık riski olduğunu gösteriyor. Aldığınız kirlilik miktarını sınırlamak için, açık havada koşuyor ya da bisiklet sürüyorsanız yoğun saatlerdeki antrenmanları atlamaya çalışın. Ana yollardan bir ya da iki blok uzakta kalmak riskinizi düşürür, diyor Avol. Ara yol kullanmak maruziyeti yüzde 60’a kadar azaltabilir. İç mekânlara girmek her zaman hava kirliliğinden kaçış sağlamaz; modern evler hava geçirmezdir ve içeri giren ve dışarı çıkan hava miktarını sınırlar, bu da iç mekânda hava kirleticilerin birikmesine yol açar. Yiyecekleri kızartırken aspiratörü açın (evet, kızartma da parçacıklı madde üretiyor) ve süpürmek yerine silin. Ayrıca evinizin klima sistemini iyileştirin. Standart filtrenizi, küçük parçacıkları daha iyi filtrelediğini gösteren daha yüksek MERV değerine sahip bir filtreyle değiştirin. 1 ila 20 arasında en az 13 değerine sahip birini almayı hedefleyin. Bu filtreye ek olarak harici bir hava temizleyici almak tüm evinizin havasını saf hale getirmeyebilir ancak bulunduğunuz odadaki parçacıklı maddeleri uzaklaştırabilir ve büyük ihtimalle cebinizi biraz yakacaktır. 2,5 mikrondan küçük parçacıkları hapseden ve tescilli bir ürün tercih edin. İşyerinde, hava kalitesinin muhtemelen kontrolünüzde olmadığı yerlerde, en azından fotokopi ya da lazer yazıcının yanına oturmayın; bunların ozona ek olarak ufak parçacıklar da püskürttüğüne dair deliller var. Dilerseniz, nefes temizleyici listenize kişisel hava takip cihazı da ekleyebilirsiniz. Benimki hayatımı değiştirmedi ancak aralıksız olarak kontrol ediyorum ve çevremin daha çok farkında olmamı sağladı. Ayrıca sonraki evime taşınmadan önce, kontratı imzalamadan evvel civardaki ortalama hava kalitesi okumalarını inceleyeceğim.

Devamı

SAĞLIK

Protein tozunda nelere dikkat edilmeli

-

Protein takviyesi ne kadar önemliyse, kullandığınız ürünün içeriği de aldığınız verim açısından aynı öneme sahiptir. Protein tozunda nelere dikkat edilmeli?

Tükettiğiniz şeyin gerçekten protein olduğundan emin olun.

Protein tozu nasıl olmalı? Hangi protein tozu güvenilir?

“Snickers” protein bar tarifi mi aradınız: Tıklayın

Söz konusu performans ve kas kütlesi artışı olduğunda, ister vücut geliştirme, ister CrossFit, isterseniz de futbol ile ilgileniyor olun, başvuracağınız ilk adres proteinlerdir. Yine bu nedenle, insanlar farklı sporlarla uğraşıyor olsa da protein tozlarındaki açıklamaların anlaşılır ve kolay olmasını beklerler. Ne var ki beslenme camiasında gerçekleşen ve her ikisi de “protein spiking” ile ilgili olan iki gelişmenin gösterdiğine göre, hangi protein tozunun alınacağına karar vermek hala oldukça zor. O yüzden proteinleri ve ürün içeriklerini daha iyi tanımak, ideal seçimi yapabilmek adına işinize yarayacaktır.

Protein Spiking Nedir?

Natural Products Insider’in Nisan 2014 sayısında yayımladığı “Pure Protein Products” adlı makalenin de altını çizdiği sorun, sporcu besinleri endüstrisindeki sıkıntıya işaret ediyor. “Protein spiking” ya da “Amino spiking”, üreticilerin supplement içeriği kısmındaki bilgilerinin değerlerini arttırmak amacıyla protein içerikli ürüne ucuz yollu amino asit veya kreatin ekleme işlemidir. American Herbal Products Association (AHPA), tam da makalenin yayımlandığı sıralarda tüketiciler için proteinli ürünlerin seçimini kolaylaştıracak bir içerik etiketinin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bir kılavuz yayımladı. İşin özünde AHPA, içerik kısmında belirtilen değerlerin bozulmamış, amino asitlere bağlı, doğal formdaki proteinler olması gerektiğini söylüyor.

Protein Tozunda Olmaması Gerekenler

Makale ve AHPA’nın kılavuzu; amino asit, kreatin ya da nitrojen bazlı içeriklerin protein desteklerine konulamayacağını söylemiyor. Aksine, bu içerikler protein desteklerinde kullanımı bakımından kesinlikle onaylı, sadece içerik kısmına protein olarak yazılmamalılar.

Natural Products Insider’in makalesine göre glisin, taurin ve kreatin, protein spiking için kullanılan başlıca içerikler. İşleme karşı olan tartışmaların bir kısmı taurin ve kreatin amino asitleri, protein yapı taşı olmadığından dolayı ürününün içerisindeki toplam protein miktarı dahilinde sayılmamalı. Aynı zamanda, glisin kas içersinde protein yapımında kullanılabiliyorken, lösin de dahil olmak üzere  önemli  olan amino asitllerin miktarını seyreltmesinden dolayı belki de amino asitler arasında en az gerekli olanı.

Protein Tozunun Olmazsa Olmazları

Dallı zincirli amino asitler (BCAA) arasında en önemli olanı lösin, kastaki protein üretimini doğrudan arttırdığından; kas büyümesi, dayanıklılığın arttırılması ve performans için önemli. Natural Products Insider’ın makalesine göre lösin miktarı, ürünün kalitesini ölçmek için bir parametre olarak kullanılabilir. Bir ürüne başka amino bileşenler eklenirse lösin miktarı seyrekleşir ve bozulmamış proteine kıyasla ürünün potansiyeli azalır.

Genellikle,  protein miktarının yüzde 11 gibi bir kısmını sağlayan lösin, whey ve kazein gibi süt bazlı proteinlerde bulunur. Bu durumda, kazein ve süt proteinleri yüzde 10 daha fazla, yani 25 gramlık protein servisi başına 2.5 gr lösin içerir. (Yumurta, soya ve diğer sebze proteinleri 25 gramlık bir servis başına en az 2 gram lösin içerir.) Bu da demek oluyor ki amino asit miktarlarını ambalajda belirten ve örneğin tek serviste 25 gramda 2,5 gr lösin içeren protein tozları üreten markalara bakmalısınız.

Paranızın karşılığını aldığınız bir ürün satın aldığınızdan emin olmak için içerikleri, şişirilmiş protein miktarına sebep olan amino asitler bakımından derinlemesine incelemekte fayda var. Öte yandan protein ürünü diğerine göre çok daha ucuzsa bunun sebebi “protein spiking” olabilir.

Devamı

SAĞLIK

Başarısızlığı kabullenememek size ne yapar?

-

Başarısızlığı kabullenmek ya da kabullenememek size ne yapar? Hayatınızdaki etkisi nedir? Beraber inceleyelim.

Suikastından iki yıl önce, Robert Kennedy ırkçılık hareketleri esnasında (apartheid) Güney Afrika’yı ziyaret etti ve Cape Town Üniversitesinde bir konuşma yaptı. New York senatörü, “Ne zaman bir insan inandığı bir idealin arkasında dursa veya başkalarının da hakkını gözetmek için harekete geçse… o kişi küçük bir umut dalgası oluşturur,” dedi. Bu konuşma, Jim Crow yasalarının Amerika’yı böldüğü ve Nelson Mandela’nın terörist kabul edildiği zamanlarda hala tartışmalı bir konu olan ırkçılığın adaletsizliğine karşı bir yakarıştı. Kennedy siyasal olarak büyük bir tepki çekmeyi göze almıştı fakat 1966 yılının o sıcak haziran akşamında da söylediği gibi, “Sadece çok başarısız olmaya cesaret edenler çok büyük işler başarabilir.”

Başarısızlıktan korkmak

Başarısızlıktan korkuyoruz ve bunun için haklı sebeplerimiz var. Çok hata yaparsanız insanlar sizin dikkatsiz, beceriksiz ya da sadece aptal olduğunuzu düşünebilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma* bu durumdan kaçınmayı giderek daha çok önemsediğimizi gösterdi: 1989 ve 2016 yılları arasında, başkalarının beklentilerine göre yaşama isteği üçte bir oranında arttı. Çalışmanın yazarları, sosyal medya ve usanmak bilmeyen rekabetçi toplumun körüklediği mükemmeliyetçi davranışların “mantıksız isteklere” yol açtığı konusunda uyarıyor. Mükemmele ulaşmaya çalışmak sizi sonunda daha mutlu ya da sağlıklı yapmıyor; aslında, bunun tam tersine daha çok rastlanıyor. Bir başka çalışma, mükemmeliyetçilik puanları daha yüksek olan kişilerin “önemli ölçüde” daha yüksek ölüm riski** taşıdığını buldu çünkü bu özellik beden algı bozukluğu ve depresyonla ilişkilendiriliyor.

Başarısızlığı kabullenmek

Başarısızlığı kabullenmeyi söylemesi tabii ki yapmasından daha kolay. Ancak beyninizi bu korkuyu aslında bir heyecanmış gibi algılaması konusunda kandırırsanız, bunu yapmak mümkün. Cosmopolitan’ın editörü ve Discomfort Zone’un yazarı Farrah Storr, “Hızlı çarpan bir kalbi, terleyen elleri ve kurumuş bir ağzı korku işaretleri olarak algılıyoruz ancak heyecanlandığımızda da aynı semptomları deneyimliyoruz,” diyor. “Eğer bu semptomları bir meydan okuma işareti olarak algılarsanız, ciğerleriniz genişler, oksijen vücudunuzda daha rahat dolaşır ve siz de daha açık kararlar verirsiniz.” Bu strateji, 2014 yılında gerçekleştirilen ve kendinize “Heyecanlan!” diyerek zihinsel değişimi yakalamanızı öneren bir Harvard çalışması tarafından onaylandı.

Kimse mükemmel değildir. Bazen başarısız olacağınızı kabullenirseniz, genel kanının aksine belki de umut dalgaları yaymak konusunda daha mutlu, güvenli ve özgür olursunuz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com