Bizi Takip Edin

FITNESS

BANTLA SQUAT

-

 

Dizlerinizi kırmızı bölgeden uzak tutun.

01

Asker Ruhlu Musunuz?

İspanyol Ordusu’nun araştırmalarında askerler yüksek yoğunlukta interval çalışmalarla forma kavuşturuluyor. Yapılan çalışmada askerler hem modern dövüş sanatlarıyla hem de Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma tekniklerle çalıştılar. Sonuç: Günümüz mücadeleleri çok daha yüksek fitness dayanıklılığı gerektiriyor.
Yeşil: Dövüş sanatı
Gri: Geleneksel savaş

Sporun DNA’sı

Bazı erkekler neden daha atletik? Japon araştırmacılar bu insanların atlet genlerine sahip olabileceklerini söylüyor. Atletik erkeklerin DNA’ları araştırıldığında daha fazla ağırlık kaldırabilen kişilerde bulunan iki değişik form görüldü. Bilim insanları bu kişilere özel antrenman programı hazırlanması durumunda atletik performanslarının da artacağını düşünüyor.

POZİTİF GÜÇ

Lyon’da bulunan Institute of Cognitive Science’a göre ağırlık kaldırırken pozitif anlamlı fiilleri duymak gücünüze güç katıyor. Antrenman sırasında bu tarz kelimeleri dinleyen grubun kavrama güçlerinde artış kaydedildi. Öte yandan ‘itmek’ yerine ‘kaldırmak’ tarzı negatif fiillere maruz kalan grupta her hangi bir ilerleme kaydedilmedi. Bilim insanlarına göre pozitif güç veren hareket fiilleri kişinin beyinde bulunan cevap verme mekanizmasını etkiliyor.

Gelecek sefer squat yaptığınızda korunun. Bant sarmak dizlerinizi koruyabilir. Alt bacaklarınızda dayanıklılık bandı olması squat sırasında dizlerinizi ileriye doğru itmenizi sağlayacaktır. Sports Biomechanics’te yayımlanan bir habere göre bu, aynı zamanda ön çapraz bağlarınızın yırtılmasına da engel olabilir. Diesel Strength’in sahibi Jim Smith “Dizlerinizi dışarı doğru itmek hamstring ve kalça kaslarınızda daha fazla gerilimin oluşmasına neden olur. Bu da dizlerinizi sabitlerken daha büyük ağırlık kaldırmanızı ve ağırlığı kalçanıza dengeli şekilde dağıtmanıza yardımcıdır” diyor. Bant yok mu? Sorun değil. Bir duvarın 30 santimetre önünde durun. Sırtınızı duvara dönün. Ayaklarınızı süpürgeliğe dayayın. Yapabildiğiniz kadar squat yapın. Kalçanızı geriye doğru itin. Üç setten 10 tekrarı çıkartmalısınız.

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com