Bizi Takip Edin

anaslide

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİR

-

 

Kışı hastalanmadan, hastalık kapacak kadar şanssızsanız bile günlerce yatmadan geçirmek için bu tüyoları uygulayın.

Kış başlıyor. Bu yıl grip, nezle, soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonu gibi sezonun hit hastalıklarına karşı taktiklerinizi belirlediniz mi? Biz sizin için yaptık. Boğazınızda kuruluk hissettiğinizde -ki bu hastalığın ilk cemresi sayılır-veya burnunuz akmaya, kendinizi bitkin hissetmeye başladığınızda bağışıklık sisteminizi nasıl silahlandırabileceğinize ilişkin güncel bir araştırma üzerine çalıştık. Geçmişte virüslerin vücudumuzda cirit atmasına müsaade ettik ama bu kez onları alt edeceğiz (ya da daha güzel yenileceğiz). Savaş stratejileriniz aşağıda.

1/ Antiviral Bir Kahvaltı Yap

Hasta ve bitkin mi uyandınız? Bir araştırma sabah kahvaltısının soğuk algınlığı virüsünü yenebildiğini gösteriyor. Hollanda’da yapılan bir çalışmada, araştırmacılar sabahları 1200 kalorilik bir kahvaltı yapmanın ve hiçbir şey yememenin bir erkeğin bağışıklığı üzerindeki etkilerini inceledi. Erken ve zengin bir kahvaltının doğal bir antivirüs ajan olan gamma interferonun kandaki seviyesini yüzde 450 oranında artırdığını buldu. (Aç kalmaksa yüzde 17’lik bir düşüş yaratıyor.) Daha düşük kalorili bir kahvaltının aynı etkileri sunup sunmadığını henüz bilmiyoruz ama hastalık geçene kadar 1200 kalori diyetine sadık kalın. 1200 demişken, ballı şuruplu bir pankek ziyafetinden bahsetmiyoruz. Sütlü yulaf, bir bardak portakal suyu, kızarmış ekmeğe sürülmüş yer fıstığı ezmesi ve reçel, sağlıklı bir smoothie tercih edin.

2/ Semptomları Strese Sok

Ohio State Üniversitesi araştırmacıları 34 erkeğin bir bölümüne 12 dk’lık hafıza testi uygulayıp diğerlerine ameliyat videosu izletti. Gördüler ki test olanların SIgA (bağışıklık sistemindeki kilit bir protein) değerleri çarpıcı derecede yükseldi. Sonuç: Kendinizi kısa süreli, kontrolü elinizde tutabileceğiniz bir strese maruz bırakın çünkü bu bağışıklığınızı güçlendiriyor. Araştırmanın yazarı Dr. Jos A. Bosch “Stres tepkisi doğal ve koruyucu bir savunma mekanizmasıdır” diyor. Vücut kendini olası zararlara karşı hazırlıyor ve bağışıklığı devreye sokuyor. Stresi bir araç olarak kullanırken elinizde patlamaması için Bosch’un önerisi iş yerinde küçük bir iş almak: “Bir veya yarım günden uzun olmamalı zira stres tepkisi devam ederse bağışıklık sistemini baskılar.” Zaten strese batmışsanız eve gidip biraz oyun oynayın.

3/ Virüs Öldürücü İksir Hazırla

Akşamüzeri kahvesini kafein içeren yeşil çayla değiştirin. Kanadalı araştırmacılar laboratuvarda adenovirüs (soğuk algınlığına neden olan virüslerden biri) numunelerine yeşil çay karıştırdıklarında virüslerinin üremesinin durduğunu gördüler. Bu süper güç, bazı çay türlerinde bulunan ama en yüksek miktarda yeşil çayda bulunan EGCG adlı kimyasaldan geliyor. Hastalık belirtileri başladığında yeşil çay içerek adenovirüslerin gelişimini durdurabilirsiniz. Çalışmanın başyazarı ve Sherbrooke Üniversitesi’nde mikrobiyoloji üzerine çalışan Dr. Joseph M. Weber “Birkaç gün evde yatmakla gidip burun çekmek arasında fark var” diyor. EGCG’den maksimum fayda görmek için bir kupa suyu mikrodalgada ısıtın, içine yeşil çay poşetini koyup 10 dk demlenmesini bekleyin. Balla tatlandırın.

4/ Bağışıklığını Şarj Et

California Üniversitesi’nde psikiyatrist ve uyku araştırmacısı Dr. Michael Irwin’e göre uyku miktarınız yüzde 40 ve daha fazla düştüğünde (örneğin bir gece yedi saat yerine dört saat uyudunuz), bağışıklık sisteminizin verimi yüzde 50 düşüyor. Eğer bu koruyucu sistemin tam performansla çalışmasını istiyorsanız geceleri sekiz saat uyumanız gerekiyor. Sekiz saatlik ideal bir uykuda, vücudunuzda virüslere karşı savaşan doğal öldürücü hücreler yüksek oranda üretilmiş oluyor. Ama uykunuz gelmediğinde alkole başvurmayın. Irwin alkolün uykunuza zarar vereceğini söylüyor. Bunun yerine evde rahat ve ince giysiler tercih edin. Japon araştırmacılar ince kıyafetlerin, vücut sıcaklığını kişinin iyi bir uyku çekmesini sağlayacak bir noktaya getirdiğini, bu sayede bağışıklığını güçlendirebildiğini buldu.

5/ Akyuvarlara Çalış

Massachusetts Üniversitesi’nde 547 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, bilim insanları fiziksel olarak en aktif kişilerin, hareketsiz olanlara kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimallerinin yüzde 25 daha düşük olduğunu buldu. Araştırmacılara göre egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, bunu da akyuvarların üretimini artırarak yapıyor. Çalışmanın yazarı Dr. Charles E. Matthews, “Egzersizin iki faydası görürsünüz: Birincisi gribe yakalanma riskiniz azalır; ikincisi yakalansanız da daha kısa sürede atlatırsınız” diyor. Yani düzenli spor yapsanız da hasta olmanız ihtimal dahilinde. Hatta maraton koşucuların yarıştan sonra üst solunum yolu enfeksiyonu yaşama riski yükselir. Her ihtimalde de Matthews’in kuralını uygulayın: Günlük 60 ila 90 dk orta tempoda hareket edin. Yürüyüş de halterle aynı kefeye giriyor.

6/ Savunma Sanatını Öğrenin

Bilimsel olarak baktığınızda soğuk almanın genellikle iki yolu vardır. Ya farkında olmadan ellerinizi ağız ve burnunuza götürerek virüslerin vücut sistemine
girmesine yol açarsınız ya da hasta olan kişilerin hapşırık ve öksürüklerinden kaparsınız. Gün boyu hastalıklı şekilde elleri yıkamak çok önemli ve gerekli olsa da havadan virüs kapmaya engel olmaya yetmiyor. Geriye tek bir seçenek kalıyor: Nefesinizi tutmak. Şaka yapmıyoruz. Los Angeles’taki Cedars-Sinai Hastanesi’nden KBB uzmanı, aynı zamanda The Sinus Cure kitabının yazarı Dr. Murray Grossan, hasta biri yanınızda öksürdüğünde veya hapşırdığında nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutmanızı tavsiye ediyor ve ekliyor: “Virüslerle dolu bir havayı renkli bir duman gibi düşünün. Eğer burnunuz açık olmazsa, o da içeriye giremez.”

anaslide

Asker antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com