Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

AYRILMAYI BİLMEK GEREK

-

 

Aşkınız bittiyse bile ayrılığın da bir raconu var elbet…

Hiç bir duygusal ilişki sadece aşktan ibaret değildir. İşin içinde birlikte geçirilen zaman ve o ilişkiye özel bir takım alışkanlıklar da var. Bu alışkanlıklar ilişkinin garantisi olarak tanımlanabilir. İlişki, bu alışkanlıklar doğrultusunda hem kadına, hem de erkeğe ‘güvende olma’ duygusunu verebilir. Sevgilisine karşı artık pek bir şey hissetmeyen; ama buna rağmen ayrılamayan insanların aslında kaybetmek istemediği şey de bu güven duygusu, bir başka deyişle alışkanlıklardır. Mesela, birlikte televizyon izlemek, gün boyu üç-beş kez aranmak, ortak arkadaşlarla yemeğe, sinemaya gitmek… Bakın belki de en önemlisi bu sonuncusu… Birlikteliğiniz süresince ister istemez ortak bir arkadaş çevreniz olur ve ayrıldığınızda muhtemelen bu insanların bir kısmını da kaybedeceksiniz. Bütün bunların yerini koskocaman bir boşluk alacak ve siz, bu boşluğa düşmekten ölesiye korkuyor ve aslında çoktan bitmiş olan ilişkiyi çeke çeke sürdürmeye çalışıyorsunuz.

Öncelikle bilmelisiniz ki onu sevmediğiniz halde birlikte olmaya devam etmeniz, sevgilinize de kendinize de büyük bir haksızlık. Ayrıca duygularınız eşlik etmediği zaman, o alışkanlıklar da anlamlarını yitirmeye ve hatta size itici gelmeye başlayacaktır. Sevgi paylaşılmadığı vakit, yaşananlar da paylaşılamaz. İnsanlar ve ilişkiler sürekli değişir, dolayısıyla alışkanlıkların da değişmeleri gerekebilir. Kendiniz için yeni bir hayatın temellerini atmalısınız. Bunun bir hazırlık süresi var elbette. Ama hazır olduğunuz anda ayrılık kararını bildirmelisiniz. Böylece hem ona hem de kendinize eziyet etmemiş olur ve iki iyi arkadaş olarak görüştüğünüzde, geçmişteki ortak alışkanlıklarınızı gülümseyerek anabilirsiniz.

Tabii bir de işin ‘deklare’ kısmı var ki o ölümden beter… Ayrılık kararını nasıl bildirecekseniz? Ona ne diyeceksiniz? Ne zaman söyleyeceksiniz? Bir kere kesinlikle bahaneler üretmeyin. Ayrılma sebeplerini, açıkça söylemek durumundasınız. Bu gerçek, karşınızdaki insanın canını yakacaktır; ama başka çaresi de yoktur. Her ayrılık kararı mutlaka taraflardan birini, bazen her ikisini üzer. Tabii, iş ayrılma noktasına gelmişse artık geçmişi kurcalamanın, “Zamanında sen de şöyle yapmıştın,” demenin hiçbir faydası yok. Ayrılmak, karşınızdaki insan için yeterince kırıcı olacaktır zaten. Bu yüzden ayrılık konuşmasını yaparken kırıcı sözler kullanmayın. Dümdüz neyi istediğinizi ya da neyi istemediğinizi söyleyin. Böylece her şey çok daha çabuk biter. Ayrılacağınız kişiye “Sen çok iyi bir insansın. Benden daha iyilerine layıksın,” gibi eski Türk filmlerinde kalmış klişe sözcükleri kullanmaktan kaçının. Buna kimse inanmaz!

Bunların yanında konuşulacak yerin de iyi seçilmesi gerekiyor. Ayrılık konuşması kalabalık içinde yapılmamalı. Böylesi o insanın gururunu kırar. Kendinizi onun yerine koyun. Aynı durumda siz olsaydınız bu hoşunuza gider miydi? Çok sayıda insanın bu ayrılığa tanık olmasını ister miydiniz? Mümkünse sadece ikinizin olduğu bir ortamda, değilse çok sakin bir kafede ya da parkta bu konuşmayı yapmalısınız. İlişkiniz bitmiş olsa da unutmayın ki karşınızdaki insanın bir kişiliği ve gururu var. Ayrıca telefon, e-posta, mektup ya da başka herhangi bir iletişim kanalını da ayrılmak için kullanmamalısınız. Bu konuşmayı mutlaka yüz yüze yapmalısınız. En azından bunu hak ediyor, öyle değil mi?

Ayrılmayı kafanıza koymuşsanız, ayrılık konuşmasını yaparken “Belki bir gün bir yerde…” gibi umut verici cümleleri sakın kullanmayın. Siz bunu onu üzmemek ya da daha fazla kırmamak adına yaparsınız; ama karşınızdaki insana boş yere ümit vermiş olursunuz. Konuşmanın ardından o da bu ilişkinin bittiğini anlamalı. Bu yüzden konuşmayı fazla uzatmanın da anlamı yok. Son bir şey daha var. İlişki bittikten sonra bir süre onunla aynı ortamlarda olmamaya özen gösterin. Sizi görmek, hele hele yeni sevgilinizle görmek onu çok fazla üzecektir.

 

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Vajinal orgazm nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Vajinal orgazm nasıl meydana gelir, vajinal orgazm nedir, vajinal orgazm nasıl olunur? İşte vajinal orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz.

Vajinal orgazm vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki,  “G noktası”nın  uyarılması sonucu  yaşanıyor.

Vajinal orgazm nedir? 

Vajinal orgazm, vajinadan gelen ve genellikle G noktasına bağlı uyarılardır. Tahrik olduğunda , nefes hızı artar, G noktasına ve vajinanın alt kısımlarına kan daha hızlı bir şekilde hücum eder. Bu sırada vajina penisi daha iyi kavrayabilmek adına darlaşır.  G noktası vajinanın ön tarafının 50-80 mm içinde yer alır. Buraya baskı uygulandığında vajina duvarının arkasındaki klitoral kompleksin parçası olan hassas kısım uyarılır. Bu uyarı kişiye çok yoğun ve haz verici bir his verir ve idrar gelmesine benzer bir his olarak da tarif edilebilir.

Genital bölgedeki kasların gerginleşmesi, üst düzey bir coşkuya doğru yol alabilir.

Vajinal orgazm nasıl olunur? Vajinal orgazm nasıl yaşanır?

 Yapılan araştırmalara göre yalnızca üç kadından sadece biri sevişme anında vajinal orgazma ulaşabiliyor. G noktasındaki uyarıları tüm vücuda yayılmaya başladığı anda büyük patlama geliyor demektir.

Misyoner pozisyonu vajinal orgazm için birebir

Derin bir penetrasyonun gerçekleşebilmesi için kalçadan eğilmek yeterli olacaktır. Örneğin ilk olarak bacakların birbirine yakın olduğu, alnın ya da dirseklerin yatağa dayalı olduğu pozisyon ya da bacakların çeneye doğru yaklaştırıldığı misyoner pozisyonu vajinal orgazmdaki büyük patlamaya olumlu etkide bulunur.

 

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Kadınlar erekte olur mu?

Umut Doğan Yıldız

-

The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann kadın ereksiyonu meselesini açıklıyor.

Kadın ereksiyonu denilen şey gerçekmiş! 

Bir klitoris gerçeği: Orada 8.000 sinir ucu var ve bu oran erkeklerin penisindekinin tam iki katı. The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann“Klitoris, dört bacak ve boyun kısmından oluşan büyük bir organdır. İçeride kalan ve genital bölgeyi çevreleyen kısmı 11 cm’e kadar uzanabilir” diyor.

Kadınların cinsel organı daha hassas!

Klitoris, peniste bulunan erektil dokunun aynısına sahip.  Bu nedenle  kadınlar da erekte olabiliyorlar.  Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann, Kadınlar gecede sekiz kereye kadar erekte oluyor” diyor. Sabah ereksiyonunun kadınlardaki haline “klitoral gece ereksiyonu” deniyor.

Brochmann, bu durumu şöyle anlatarak açıklama yapıyor:

“Cinsel uyarılma söz konusu olduğunda erkek ve kadınlar arasında, anatomik ve fizyolojik fark çok az. Biz kadınlar da penis gibi erekte olabilen ve uyarılan bir cinsel organa sahibiz. Bu çoğu kadının sabahları seks yapmaktan hoşlanmasının nedenini açıklayabilir.”

Devamı

Popüler