Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Ayrılık acısı nasıl geçer?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Ayrılık acısı nasıl geçer? Ayrılık acısını geçirme yolları nelerdir? Ayrılık acısı çekenlere uygun içerik!

Bitti. Hayal kırıklığına uğradınız. Ve bu tamamen normal. İşte, eski sevgilinizi unutmanız için adım adım bir rehber: Kötü bir ayrılıktan sonra her erkeğin yapması gereken dokuz şey…

Erkekler ayrılıkları kolay kolay kabullenemezler. Acımızı uzun, sıkıcı ve depresif bölümler hâlinde yaşarız. Sürekli nerede yanlış yaptığımızı sorgular, duygusal deliller üzerinde saatlerimizi harcar ve yaşadığımız ayrılıkların hikâyelerini kendi kendimize tekrar tekrar anlatırız. Üstelik, eski sevgililerimizi aylarca sosyal medyada takip ederiz. Penn State Üniversitesi’nde kalp kırıklıkları üzerine çalışan antropolog Dr. Craig Eric Morris’e göre, ayrılıkları atlatamıyoruz; bu durum böyle uzayıp gidiyor.

Dahası, ayrılık gerçek bir mental sağlık sorununu tetikleyebiliyor. Buna, UC San Diego’dan psikolog Dr. Reid Meloy tarafından bulunan bir terim olan “terkedilme öfkesi” diyoruz. Sevgiliniz artık olmadığı için âdeta yıkılmış hissedersiniz ve sanki bir hortumdan sağ kurtulmuşçasına, az önce neler yaşadığınızı anlamaya çalışırsınız.

Hiçbir ayrılık aynı değildir fakat bunun acısını yaşayıp hayatınıza devam edebilmenin en iyi ve en sağlıklı yolları genellikle benzerdir. Bu dokuz yöntemle, acılı bir ayrılığın açtığı yaraları etkili bir şekilde sarabilirsiniz.

1- KENDİNİZİ SUÇLAMAYI BIRAKIN

Bu negatif içgüdüye hemen bir son verin. Stanford Üniversitesi’nde doktora adayı olan ve reddedilme tepkileri üzerine çalışan (bir de kendi işinizin depresif olduğunu söylersiniz) Lauren Howe, “Sürekli ‘Fazla yapışkan davrandım,’ ya da ‘Fazla hassas davrandım,’ diye düşünüyorsanız, ilişkinize dair kendinize anlattığınız hikâyeyi sorgulayın,” diyor. “Bir ilişkinin sürüp sürmeyeceğini birçok etken belirler. Bu, zamanlama ya da belki bir insanın bu kadar olgun bir şeye hazırlıklı olmaması olabilir.”

Eğer üzgün ve tamamen dağılmış olan zihniniz sizi suçlu gösteren bir senaryoya takılı kalıyorsa, bir kaosu kontrol etmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu hikâyeyi değiştirmek geri dönüşünüzü hızlandıracaktır.

2- HİSLERİNİZİ KÂĞIDA DÖKÜN

Eski sevgiliniz tarih oldu ve somurtmak ya da onu Instagram’da takip etmek bu durumu değiştirmeyecek. İlişkinizin neden bittiğini, ikinizin de neleri yanlış yaptığını ve neleri bir daha asla yapmayacağınızı yazmayı deneyin. Psikolog ve ilişki uzmanı Dr. Gary Lewandowski, günde yarım saatinizi buna ayırmanızı tavsiye ediyor. Geri kazandığınız özgürlüğünüz ya da poker geceleriniz gibi pozitif şeylere odaklanın ve bir sonraki ilişkinize daha hazırlıklı olarak başlayacağınızın bilincinde olun.

Lewandowski, pozitif şeylere ve kendilerini keşfetmeye dair yazı yazanların, negatif şeyler hakkında yazanlara kıyasla daha sakin, kendilerinden emin ve daha güçlenmiş olduklarını gördü.

3- ESKİ SEVGİLİNİZİ BLOKLAYIN. ŞİMDİ

“Sosyal medya, eski sevgiliniz hakkındaki negatif hislerinizle yüzleştiğiniz anları daha sıradan bir hâle getirir,” diyor Howe.

Onu gördüğünüz ve onun da sizi görebildiği ortamları sınırlayın. Geçici de olsa onu Instagram’da bloklayın ya da sessize alın. Ancak ne yaparsanız yapın, story’lerini görmek için fake bir hesap açmayın. Saplantılı olmak gerçek bir sorundur ve hayatınıza eskisi gibi devam edemezsiniz.

İhtiyacınız olan en son şey, eski sevgilinizin fotoğrafının yanlış bir zamanda ekranınızı ele geçirmesidir.

iMore’un Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Serenity Caldwell, fotoğraf albümünde ve sık sık uğradığınız mekânlarda eski sevgilinizin adını aratmanızı (eğer onu etiketlediyseniz yüz taraması yapacaktır) öneriyor.

Anıların sizde kalmasını istiyorsanız, onları kalıcı olarak silmek yerine sadece görünmez kılabilirsiniz.

4- HİSLERİNİZİ KÂĞIDA DÖKÜN

Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, romantik olarak reddedilmenin yaratacağı etkinin kokain yoksunluğu gibi görünebileceğini buldu. Kendinize kafanızı toplayabileceğiniz bir zaman yaratın, diyor Lewandowski. Biraz dışarıda zaman geçirin: Yürüyüşe çıkın, kampa gidin ya da tırmanmaya gidin. Finlandiya’da yapılan bir araştırmada, doğada vakit geçiren insanların daha iyi bir duygusal sağlığa sahip olduğu ortaya çıktı.

5- ARKADAŞLARINIZLA DERTLEŞİN

Hepimiz arkadaş çevremizde yaklaşmakta olan ayrılıklara tanık olduk. Hatta bazen aylar öncesinden bile. Sizin arkadaşlarınız da sizinkini fark etmiş olabilirler. “Arkadaşlarınız büyük resmi görmenizde size yardımcı olabilir,” diyor Howe. Bunu arkadaşlarınıza sorun ancak çok da abartmayın, yoksa barda tek başınıza takılmak zorunda kalabilirsiniz.

6- İLİŞKİNİZDEN ÖNCE KİM OLDUĞUNUZU HATIRLAYIN

Bir ilişkinin bir parçası olmadan önce siz de sevdiği hobileri, içkileri, yazarları ve markaları olan normal bir insandınız. O adamı hatırladınız mı? İşte onun gibi olmaya çalışın. Önceden öyleydiniz; şimdi de olun. En sevdiğiniz diziyi aralıksız izlemek ya da takımınızın futbol maçına gitmek gibi, eski sevgilinizle yapmadığınız ya da yapamadığınız aktiviteleri düşünün. Ve bunları yapın.

7- DURUP DÜŞÜNÜN

Ayrılığınız üzerine sürekli kafa patlatmanızı istemeyiz; ancak Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, arada bir bunu düşünmek daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir. Her gün 10 dakikanızı bu konuyu düşünmeye ayırın. Sizi sinirlendiren hareketlerini ya da özelliklerini düşünebilirsiniz. Hatta Denver Üniversitesi’nden Dr. Scott Stanley, bunu yapmanın bir sonraki ilişkinizde daha uyumlu bir partner bulmanıza yardım edebileceğini söylüyor.

8- BİR SÜRE SONRA, BİRİLERİYLE ÇIKMAYA AÇIK OLUN

Ayrılık acısını ne kadar sürede atlatabileceğimize dair sihirli bir formül yok; bu herkes için farklıdır ve bunu atlattığınızda farkına varırsınız. Başka biriyle görüşmeye hazır hissedip sahalara geri döndüğünüzde, o kişiye eski sevgilinizden yakınmayın. “Başka bir partner bulmanın bu konuda oldukça yardımcı olduğunu biliyoruz,” diyor Lewandowski. “Herkes için işleyen yüzde 100 bir çözüm yok fakat bilim sizin yanınızda: 10 üzerinden yedi ya da sekiz kez, yeni ve anlamlı bir ilişkiye başlamak bir öncekini unutmanıza yardım ediyor.”

9- ESKİ SEVGİLİNİZLE HEMEN ARKADAŞ OLMAYA ÇALIŞMAYIN

Bu belki de hepsinden önemli olan kural: Eski sevgilinizi unutabilmek için ona karşı duygusal mesafenizi korumanız gerekiyor. Psikolog ve Davranışsal Sağlık Uzmanı Doktor Anne Gilbert, yapabileceğiniz en ihtiyatlı şeyin ilişkinizi birden kesmek olduğunu fakat çocuklarınız varsa bunun zor olabileceğini söylüyor. Bu durumda, “eski sevgilinize sadece oda arkadaşınızmış gibi davranın,” diyor Gilbert. “Sınırlarınızı belirlemek için elinizden geleni yapın ve duygusal olarak tamamen ayrı olun. Sohbetlerinizi dostça, profesyonel ve kısa tutun; onun tepkilerine karşılık bir tepki vermemeye çalışın.”

Ancak daha sonrasında arkadaşlığınızı yeniden canlandırmak kısmını gözden geçirebilirsiniz, diyor Gilbert. “İnsanların ‘Benim en yakın arkadaşlarımdan biri eski eşimdir,’ dediği birçok boşanma gördüm,” diye de örnekliyor. “Fakat bu çok sonraki aşama. İlk başta kurallar koymanız gerekiyor çünkü bir taraf mutlaka diğer tarafa kıyasla daha duygusal olacaktır. Acınız dindikçe kurallarınızı esnetebilirsiniz.”

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler