Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

ARANIZA SOĞUKLUK GİRMESİN

-

 

Mutlu bir cinsel yaşam için cinsel isteksizlik sorununuzu tespit edip, size en uygun çözüm yöntemi için adım atın.

1Cinsel arzu yaşamın en temel dürtülerinden biridir. Neslin devamlılığı için zorunlu bir ihtiyaç olmasının yanında, bedenimizin daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için bize sunduğu bir
anahtardır. Cinsel isteğin işlevi, erkek ve kadın vücutlarını cinsel birleşmeye elverişli hale getirmektir. Bu, beynin duyguları kontrol eden bölgesinin uyarılmasıyla gerçekleşir. Ancak farklı nedenlerden kaynaklanan isteksizlik hali sizi mutsuzluğa, ilişkinizi de çıkmaza sürükleyebilir. Mutsuzluğun yatak odanızdan başlayarak bütün hayatınızı etkisi altına almaması için, sorunu kabullenerek köküne inmeli ve ona göre çözüm yolları arayışına girmelisiniz.

Cinsel İstek Nedir?

Canlıların sahip olduğu, yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ama en basit şekilde, kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu olarak tanımlanabilir. Olası cinsel partnere yönelik, yazılı veya görsel erotik materyallere karşı ilgi, cinsel içerikli rüyalar veya fanteziler kurma, cinsel etkinlikle ilgili arzuların farkında olunması halidir. Görme, koklama, işitme, dokunma, tatma, düşünce ve duyguların bütünü, bu cinsel isteği meydana getirir. Öte yandan cinsel istek, cinselliğin azalmasına ilişkin hayal kırıklığını da kapsıyor.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Herhangi bir şekilde cinsel arzu duyulmamasıdır. Yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fanteziler ve cinsel etkinlikte bulunma isteğiniz ya çok düşük bir seviyede oluyor ya da tümüyle yok oluyor. Halk arasında “frijidite” ya da “cinsel soğukluk” olarak da adlandırılan bu durum geçici olsa da, her iki taraf için de yıpratıcı olabiliyor. Cinsel isteksizliğin iki tipi bulunuyor. Primer cinsel isteksizlik, ergenlik döneminde başlıyor. Sekonder cinsel isteksizlik ise cinsel sorunu olmayan bir kadının hayatının herhangi bir evresinde, cinsel açıdan isteksizleşmesi anlamına geliyor. Cinsel isteksizlik, kadınlarda erkeklerden daha çok görülüyor. Kadınlarda bu oran yüzde 33 olmakla beraber, son yıllarda bu problemi yaşayan erkeklerin sayısı da hızla yükseliyor.

Cinsel Soğukluğun Nedenleri

FİZİKSEL FAKTÖRLER Temel nedenleri şöyle sıralayabiliriz: Yaşlanma ve menopoz, cinsellikten uzun süre uzak kalmak, kullanılan bazı ilaçlar, alkolizm, böbrek, karaciğer ve kalp yetmezliği, tiroit hastalıkları, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklar, multipl skleroz (MS) ve Parkinson gibi nörolojik problemler, rahmin ameliyatla alınması, hormonal dengesizlikler, doğumdan sonraki lohusalık ve emzirme dönemleri, cinsel organlarının yapı ve fonksiyonlarının bilinmemesi, rahim ağzı enfeksiyonları, vajinal mantar, trikomonas gibi vajen enfeksiyonları,
vajen akıntıları, yaşa bağlı hormonal yetersizlikten kaynaklanan kuruluk, ameliyat sonrası meydana gelmiş yapışıklıklar gibi cinsel hayatı etkileyecek jinekolojik rahatsızlıklar ve ilişki sırasında
ağrı hissetmek.
PSİKOLOJİK FAKTÖRLER Vajinismus, aşırı stres, eşler arasındaki geçimsizlikler ve çatışmalar, homoseksüellik, evlilikle ilgili problemler, beden şekli ile ilgili kaygılar, bıkkınlık, cinsel travmalar, tecavüz, ailede birinin ölümü, çocuk doğumu, taşınma gibi önemli yaşam olayları, ilişkiye gerekli özenin gösterilmemesi, cinsel ilişki ile bazı olumsuz anıların yerleşmesi, cinsel ilişkide bulunmanın bir suç veya günah olarak algılanması, anksiyete ve depresyon olarak sıralayabiliriz. Bu nedenlerden bir kısmı erkeklerin sebep olduğu, bir kısmı kadınların kendilerinden gelen ve
bir kısmı da çevre ile ilgili nedenlerdir. Kadınların yaklaşık yüzde 1’inde gerçekten fiziksel bir problem görülüyor. Geri kalan yüzde 99’luk kesimin problemi psikoloji kaynaklı oluyor.

SEKS & İLİŞKİLER

Mastürbasyonun sağlığa 6 etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Cinsel sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeyler arasında mastürbasyoın da var.

Dr. Nina Brochmann, mastürbasyon yapmanın faydaları konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Doktora göre mastürbasyon, çoğu cinsel sorunu çözmede birebir.

Mastürbasyon yapmak, uykuya dalmanızı kolaylaştırmasının yanı sıra ruh hâlinizi de olumlu bir şekilde  etkiliyor. Ayrıca mastürbasyon yapan insanların daha iyi bir beden algısına sahip olduğunu söyleyen 
Dr. Nina Brochmann, vücudunuzu keşfetmenin önemine değiniyor.

İşte mastürbasyonun sağlığınız için faydaları:

  • Kadınların regl sancılarıyla başa çıkmasını kolaylaştırır.
  • Genital enfeksiyonları önler.
  • Seksin süresini uzatır.
  • Endometriozis ve idrar yolları enfeksiyonlarını önler.
  • Libidonuzu yükseltir.
  • Pelvik kaslarınızı güçlendirir.

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Dünyanın en ilginç fetişi

Umut Doğan Yıldız

-

İngiltere’de bir kadının balon fetişi, dünyanın en ilginç fetişleri arasında yer alıyor.

Bu ilginç fetişi duyanları hayrete düşürüyor. İngiltereli kadının en büyük tutkusu uzun yıllardır hiç değişmiyor; balonlarla seks!

Maggy Berloon isimli kadın, yıllar önce balonlarla ilk tanıştığı zaman bunun büyük bir fetiş haline geleceğinden habersizdi. Zaman geçtikçe bu tutkusundan vazgeçemeyen Maggy, tutkulu bir balon hayranı olmaya devam ediyor.

Yatarken yatağa mutlaka balon alıyor

Öyle ki, eşi ile evlendikten sonra bile Maggy’nin balon tutkusu azalmamış. Çift, uyurken yataklarına mutlaka balon alıyorlar.

Seks oyuncağı olarak kullanıyorlar

Genç kadın balonları bazen seks oyuncağı olarak kullandığını bazen de eşi ile seks yaparken balonları kullandığını ifade ediyor.

“Balonlar patlayacak korkusu tahrik ediyor”
Maggy, balonların her an patlayacak olma korkusundan duyduğu endişenin büyük bir hazza çevrildiğini söylüyor ve bu tutkusundan vazgeçmemekte ısrarlı.


Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

Popüler