Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

APPLE iPHONE 6 ve iPHONE 6 PLUS’I DUYURDU

-

 

iPhone 6 dün Apple‘ın gerçekleştirdiği ve sunumunu Tim Cook‘un yaptığı etkinlik ile resmi olarak tanıtıldı.

 

Daha önce de dedikoduları yapıldığı şekilde Apple tasarımda değişikliğe giderek iPhone 4 ile gelen köşeli hatları yine yuvarlak hatlar ile değiştirdi fakat hepsinden önemlisi ekranı 4.7 inç olarak büyüttü. Hatta ekranı büyüttüğü yetmedi bir de iPhone 6 Plus adında 5.5 inçlik bir model daha tanıttı ki Apple büyük ekran istediğini daha önce dile getirdiği halde bu durum biraz şaşırtıcıydı. Etkinlik esnasında bir de Apple Watch isimli bir akıllı kol saati tanıtıldı. 

 

 

EKRAN:

Apple’ın tanıttığı 6. nesil telefon modellerinin birbirinden ekran büyüklüğü dışında çok da başka hayati farkları yok aslında. iPhone 6, 4.7 inç büyüklüğünde bir ekrana, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Her iki ekran da geliştirilmiş Retina HD özelliklerini taşıyor. iPhone 6’nın ekran çözünürlüğü ise 750 x 1,334 piksel ve bu ekranda 348ppi piksel yoğunluğu var, IPS LCD ekrana sahip iPhone 6 Plus ise 1920 x 1080 piksel yani FULL HD bir görüntü sunuyor ve 400 ppipiksel yoğunluğuna sahip. Ama aradaki boyut farkını ele aldığımızda çözünürlüğün ve görüntü kalitesinin her iki telefonda da çokça fark etmeyeceğini söyleyebiliriz. Yine de iPhone 6 Plus hem bugüne kadarki en büyük ekrana sahip iPhone olarak hem de ilk Full HD iPhone olarak dikkat çekici. Her iki modelin de bir önceki nesilden yaklaşık %35 daha çok piksel içerdiğini de söylemek gerek.

 

 

 

İŞLEMCİ:

Her iki model de Apple’ın yeni geliştirdiği A8 işlemcisini ve M8 yardımcı işlemcisini kullanıyor. 64 bit A8 yongası sayesinde iPhone 6 eski nesile göre en az %20 daha fazla işlemci gücüne ve en az %50 daha fazla GPU gücüne sahip.İşlemcinin güç tüketimi de eski nesillere oranla çok daha minimale indirilmiş durumda.

 

 

KAMERA:

Her iki telefon modeli de 8MP iSight kamera ile geliyor. Apple kamera özelliklerinin geliştirildiğini dile getiriyor ve dijital sabitleme de yapabilen kamera 43MP değerinde panaromik fotoğraflar çekebiliyor.1080p video kaydedebildiğini cihaz ile dilerseniz 60fps 720p normal ya da 120 fps 240p slow motion videolar da kaydedebiliyorsunuz. iPhone 6 Plus bu özelliklerden farklı olarak True Tone çift LED flaşa sahip ve optik görüntü sabitleme, otofokus özelleği ve görüntü sinyali işlemcisine sahip. Bu özellik de Apple için bir ilk. Yani iPhone 6 Plus’ın ufak kardeşinden görüntüleme özellikleri açısından bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz ki büyük ekrana da yakışan bu zaten.

 

 

BOYUT:

iPhone 6, 6.9 mm inceliğe, iPhone 6 Plus ise 7.1 mm inceliğe sahip. Her iki telefon da iPhone 5’ten daha ince hatta Apple’ın ürettiği en ince telefonlar diyebiliriz. Buna tekrar yuvarlak hatlara kavuşan şık tasarımı da eklediğimize telefonun görüntüsünün gayet şık olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 6 Plus’ın paslanmaz çelik çerçeve ile geldiğini de belirtmekte fayda var.

 

PİL ÖMRÜ:

Telefonların pil ömrü, konuşma süresi, internette gezinme sürüsü ve hepsinden önemlisi wi-fi gücü eski nesile göre bir hayli iyileşmiş durumda. iPhone 6’nın 14 saat konuşma süresi mevcut. Yani eski nesilden %40 daha fazla. 20 LTE bandını destekleyen telefonlar 802.11ac bağlantılarıyla eski nesile göre 3 kat daha hızlı bağlantı hızı vaat ediyorlar.

iOS 8:

Beklendiği şekilde iOS 8 ile birlikte gelecek olan cihazlar kullanıcıya yeni özellikler de sunacak. Yeni mesajlaşma uygulamaları, geliştirilen uyarılar ve aralarındaki iletişimin kuvvetlnemesi açısından daha güçlü uygulamalar iOS 8 ile birlikte bizimle olacak. 

 

 

 

Apple Pay:

Apple yeni nesil telefonları ile nihayet NFC teknolojisine de geçiyor. Apple bu konuda oldukça iddialı. Ben de hakkı yenen bir özellik olduğunu düşündüğüm NFC’nin Apple ile şahlanabileceğini düşünüyorum çünkü ne yazık ki durum böyle. Apple bir özelliğin üstüne düşerse o özellik popüler olabilir. Apple Pay ismini verdikleri ödeme sistemi ile devrim niteliğinde olaylara sebebiyet vereceğini iddia eden Apple, bu özellik ileTouch ID kullanarak yanınızda kredi kartınız olmadan tanımladığınız kart ile harcamalar yapmanızı sağlayan bir özellik getiriyor.

 

 

iPhone 6 Türkiye’de hangi tarihte ve hangi fiyatlar ile satışa çıkacak?

Apple Store’un resmi olarak açılmasının ardından artık markanın ürünleri için uzun süreler beklemeye bir son veriyoruz. 12 Eylül’de ön siparişe açılıp 19 Eylül’de Amerika ve bir kaç Avrupa ülkesine satışa çıkacak olan iPhone 6 modelleri ülkemizde 26 Eylül‘de resmi olarak satılmaya başlanacak. Hemen aşağıda ise açıklanan resmi fiyatları görebilirsiniz.

Gümüş, altın rengi ve uzay grisi renk seçenekleri bulunan telefonların fiyatları şöyle:

iPhone 6

16 GB – 2.349 TL
64GB – 2.649 TL
128GB – 2.949 TL

iPhone 6 Plus

16GB – 2.649 TL
64GB – 2.949 TL
128GB – 3.249 TL

 

ERKEK AKLI

Kilolarıyla dalga geçenleri ifşa etti!

Umut Doğan Yıldız

-

Shelly Proebstel adında bir kadın plajda bikinili vücuduyla dalga geçen kişileri sosyal medyada ifşa etti!

Shelly Proebstel adındaki kadın, facebook hesabından yaptığı paylaşımda: “Kiloluyum diye etrafta birkaç adam benimle sesli bir şekilde gülerek dalga geçti. Bikinili görüntüme çok gülen bu insanlar, parmakla beni gösterip sesli sesli alay ediyorlardı” diye paylaştı. 

Bikinili vücut algısının kendisini çok üzdüğünü ve bu algının yanlış olduğuna dikkat çeken Shelly Proebstel,

Kilolular bikini giyemez mi?

Bikini giymek için sadece zayıf olmak gerekmediğini söyleyen Shelly, bu tip insanlar yüzünden kilolu insanların özgüvenlerini yitirdiğini ve yazın sıcağında bile kapalı giysiler giymeyi tercih ettiklerini belirtti.

Artık bu duruma dur demesi gereken birilerine ihtiyaç olduğunu da söyleyen genç kadın, bu zorbalık yüzünden çoğu kilolu insanın kendini evlerine hapsettiklerini ve hayata küserek intihar bile ettiklerinin altını çizdi.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni nesil menü FineDine

Umut Doğan Yıldız

-

Yeme–içme sektörünün yıldızı parlayan girişimlerinden FineDine, restoranlara dijital tablet menü hizmeti sağlayarak misafirin yemek deneyimini ve restoranın operasyonunu verimli hale getirmek için çalışıyor.

FineDine, restoranları her değiştireceği yemekte menü basmaktan kurtaran, mevsim değişikliklerinde istediği ürünü ve yemeği menüsüne kolayca ekleyebilmeyi sağlayan, müşterilerinin en çok hangi yemeğin sayfasına girip hangisine hiç bakmadıklarını görebilecekleri bir çözüm.

Restoran misafirleri, günlük hayatlarına dahil ettikleri teknolojik yenilikleri restoran deneyimlerinde de görmek istiyorlar. Restoran hikayesinin olmazsa olmazı menü de artık yeni nesil hale geliyor. Mobil telefonlar ve tabletler son tüketicinin hayatında vazgeçilmez bir yer aldı, hayatlarını kolaylaştırırken alışkanlıkları olmaya da başladı. Mobil cihaz kullanmaya alışan tüketiciler, farklı deneyimlerinde de bu cihazların sağlayacağı faydayı öngörebiliyor ve ürünün kullanımını kabulleniyor. FineDine, misafire menüde yönlendirici unsur olan görselliği sağlıyor. Yemeklerin istediğiniz kadar fotoğrafına, hatta videosuna menünüzde yer verebiliyorsunuz. FineDine, restoran açısından ise misafirlerine hikayesini yeni nesil teknoloji ile sunan bir enstrüman.

FineDine kullanan restoranlar, hesap ortalamasında %20 bir artış olduğunu söylerken restoranlarının misafirlerinin gözünde yenilikleri takip eden bir algı ile konumlandıklarını da belirtiyorlar. FineDine, restoranlara ciro artışı, marka algısının artırılması gibi katkılarda bulunurken aynı zamanda çok önemli bir bilgi kaynağı haline de geliyor. Menüdeki yemeklerin satışına ve görüntülenmesine dair bilgileri restoranlara sağlayabilen FineDine, yeme içme sektörünün geleceğinin yorumlanması açısından da önemli bir değer taşıyor. FineDine’nın bir hizmeti de Mobil menü servisi. Bu servis, restoran misafirlerinin tabletle birlikte telefonlarında da menüleri görüntülemesine herhangi bir uygulama indirmeden olanak sağlıyor.

İki genç Türk girişimcinin kurduğu FineDine’nın, hem Türk restoran pazarına hem de global restoran pazarına sağlayacağı katkıları ileriki dönemlerde sıkça duyacağız gibi gözüküyor. Dünyada Raffles Hotels, Shangri-La Hotels, Hilton Hotels ve Hard Rock Cafe gibi markalarla çalışan FineDine’dan tablet menü hizmeti almak için websitelerinden iletişime geçebilirsiniz. www.finedinemenu.com @finedinemenu #finedinemenu

Devamı

ERKEK AKLI

Spider Curl egzersizi

-

Editör :

Adeta bir örümcek gibi esnek ve güçlü olabilirsiniz.

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com