Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

APPLE iPHONE 6 ve iPHONE 6 PLUS’I DUYURDU

-

 

iPhone 6 dün Apple‘ın gerçekleştirdiği ve sunumunu Tim Cook‘un yaptığı etkinlik ile resmi olarak tanıtıldı.

 

Daha önce de dedikoduları yapıldığı şekilde Apple tasarımda değişikliğe giderek iPhone 4 ile gelen köşeli hatları yine yuvarlak hatlar ile değiştirdi fakat hepsinden önemlisi ekranı 4.7 inç olarak büyüttü. Hatta ekranı büyüttüğü yetmedi bir de iPhone 6 Plus adında 5.5 inçlik bir model daha tanıttı ki Apple büyük ekran istediğini daha önce dile getirdiği halde bu durum biraz şaşırtıcıydı. Etkinlik esnasında bir de Apple Watch isimli bir akıllı kol saati tanıtıldı. 

 

 

EKRAN:

Apple’ın tanıttığı 6. nesil telefon modellerinin birbirinden ekran büyüklüğü dışında çok da başka hayati farkları yok aslında. iPhone 6, 4.7 inç büyüklüğünde bir ekrana, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Her iki ekran da geliştirilmiş Retina HD özelliklerini taşıyor. iPhone 6’nın ekran çözünürlüğü ise 750 x 1,334 piksel ve bu ekranda 348ppi piksel yoğunluğu var, IPS LCD ekrana sahip iPhone 6 Plus ise 1920 x 1080 piksel yani FULL HD bir görüntü sunuyor ve 400 ppipiksel yoğunluğuna sahip. Ama aradaki boyut farkını ele aldığımızda çözünürlüğün ve görüntü kalitesinin her iki telefonda da çokça fark etmeyeceğini söyleyebiliriz. Yine de iPhone 6 Plus hem bugüne kadarki en büyük ekrana sahip iPhone olarak hem de ilk Full HD iPhone olarak dikkat çekici. Her iki modelin de bir önceki nesilden yaklaşık %35 daha çok piksel içerdiğini de söylemek gerek.

 

 

 

İŞLEMCİ:

Her iki model de Apple’ın yeni geliştirdiği A8 işlemcisini ve M8 yardımcı işlemcisini kullanıyor. 64 bit A8 yongası sayesinde iPhone 6 eski nesile göre en az %20 daha fazla işlemci gücüne ve en az %50 daha fazla GPU gücüne sahip.İşlemcinin güç tüketimi de eski nesillere oranla çok daha minimale indirilmiş durumda.

 

 

KAMERA:

Her iki telefon modeli de 8MP iSight kamera ile geliyor. Apple kamera özelliklerinin geliştirildiğini dile getiriyor ve dijital sabitleme de yapabilen kamera 43MP değerinde panaromik fotoğraflar çekebiliyor.1080p video kaydedebildiğini cihaz ile dilerseniz 60fps 720p normal ya da 120 fps 240p slow motion videolar da kaydedebiliyorsunuz. iPhone 6 Plus bu özelliklerden farklı olarak True Tone çift LED flaşa sahip ve optik görüntü sabitleme, otofokus özelleği ve görüntü sinyali işlemcisine sahip. Bu özellik de Apple için bir ilk. Yani iPhone 6 Plus’ın ufak kardeşinden görüntüleme özellikleri açısından bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz ki büyük ekrana da yakışan bu zaten.

 

 

BOYUT:

iPhone 6, 6.9 mm inceliğe, iPhone 6 Plus ise 7.1 mm inceliğe sahip. Her iki telefon da iPhone 5’ten daha ince hatta Apple’ın ürettiği en ince telefonlar diyebiliriz. Buna tekrar yuvarlak hatlara kavuşan şık tasarımı da eklediğimize telefonun görüntüsünün gayet şık olduğunu söyleyebiliriz. iPhone 6 Plus’ın paslanmaz çelik çerçeve ile geldiğini de belirtmekte fayda var.

 

PİL ÖMRÜ:

Telefonların pil ömrü, konuşma süresi, internette gezinme sürüsü ve hepsinden önemlisi wi-fi gücü eski nesile göre bir hayli iyileşmiş durumda. iPhone 6’nın 14 saat konuşma süresi mevcut. Yani eski nesilden %40 daha fazla. 20 LTE bandını destekleyen telefonlar 802.11ac bağlantılarıyla eski nesile göre 3 kat daha hızlı bağlantı hızı vaat ediyorlar.

iOS 8:

Beklendiği şekilde iOS 8 ile birlikte gelecek olan cihazlar kullanıcıya yeni özellikler de sunacak. Yeni mesajlaşma uygulamaları, geliştirilen uyarılar ve aralarındaki iletişimin kuvvetlnemesi açısından daha güçlü uygulamalar iOS 8 ile birlikte bizimle olacak. 

 

 

 

Apple Pay:

Apple yeni nesil telefonları ile nihayet NFC teknolojisine de geçiyor. Apple bu konuda oldukça iddialı. Ben de hakkı yenen bir özellik olduğunu düşündüğüm NFC’nin Apple ile şahlanabileceğini düşünüyorum çünkü ne yazık ki durum böyle. Apple bir özelliğin üstüne düşerse o özellik popüler olabilir. Apple Pay ismini verdikleri ödeme sistemi ile devrim niteliğinde olaylara sebebiyet vereceğini iddia eden Apple, bu özellik ileTouch ID kullanarak yanınızda kredi kartınız olmadan tanımladığınız kart ile harcamalar yapmanızı sağlayan bir özellik getiriyor.

 

 

iPhone 6 Türkiye’de hangi tarihte ve hangi fiyatlar ile satışa çıkacak?

Apple Store’un resmi olarak açılmasının ardından artık markanın ürünleri için uzun süreler beklemeye bir son veriyoruz. 12 Eylül’de ön siparişe açılıp 19 Eylül’de Amerika ve bir kaç Avrupa ülkesine satışa çıkacak olan iPhone 6 modelleri ülkemizde 26 Eylül‘de resmi olarak satılmaya başlanacak. Hemen aşağıda ise açıklanan resmi fiyatları görebilirsiniz.

Gümüş, altın rengi ve uzay grisi renk seçenekleri bulunan telefonların fiyatları şöyle:

iPhone 6

16 GB – 2.349 TL
64GB – 2.649 TL
128GB – 2.949 TL

iPhone 6 Plus

16GB – 2.649 TL
64GB – 2.949 TL
128GB – 3.249 TL

 

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com