Bizi Takip Edin

BESLENME

İHTİYACIN OLAN YAKITLAR

-

 

Yıllarca taurin ve guarananın gerçek yüzünü anlattık durduk. Enerji içeceği üreticileri de sizi ayartmanın yeni yollarını buldu. Sizi kandırmalarına izin vermeyin.

Dünya enerji krizinin tam ortasında. Enerji içeceklerini bir dikişte içme rekorları kırıyoruz ama kendimizi her zamankinden daha halsiz hissediyoruz. ABD’de Mintel’in yaptığı yeni bir anketin sonuçlarına göre, bu ürünlerin satışları son beş yılda iki kat arttı. 18-24 yaş arası erkeklerin yüzde 35’i düzenli olarak enerji içeceği içiyor

“The Power of Rest”in yazarı Dr. Matthew Edlund “Erkekler yavaşlamamak için içtikleri enerji içecekleriyle kendilerine inişli çıkışlı tuzaklar kuruyorlar. Asla tamamen dinlenmiş hissetmiyorlar” diyor. Daha korkuncu, kendilerini acil serviste bir sedyenin üstüne buluyorlar. ABD’deki Center for Behavioral Health Statistics and Quality’nin raporuna göre, enerji içeceklerine bağlı hastane ziyaretleri 2005 yılından bu yana 10 misli arttı. Bu hastaların büyük çoğunluğunu erkekler oluşturuyor.

Kuzey Kentucky Üniversitesi’nde psikoloji yardımcı profesörü olan Dr. Cecile Marczinski’ye göre, enerji içecekleri zindeliğe, güce, erkeklere cazip gelen her şeye vurgu yapıyor. Erkekler “Neden bu kadar yorgun hissediyorum?” diye soracaklarına, memnuniyetle enerji içeceklerinin dibini görüyorlar

Bu içeceklere yaşam destek ünitesi gibi davrandıktan sonra zombi gibi dolaşmamıza şaşmamalı. Bu yüzden bu trendi sorgulamanın ve güçlenmek için daha sağlıklı yollar bulmanın zamanı geldi.

ENERJİ PATLAMASI 1

Kafeinsiz enerji içeceği

Enerji içeceği pazarlayan şirketler sizin sandığınızdan çok daha zeki. Zira en çok bilinen kaygı verici bileşiği çıkarıp, içeceği “daha sağlıklı” diye pazarlıyorlar. İlk önce en çok çamur atılan içerik şekerdi. Şimdiyse kafein. ABD’de bazı enerji içecekleri kafeinsiz olanlarını üretmeye başladılar. Oldukça mantıklı: Mintel anketine göre enerji içeceği alan erkeklerin yüzde 38’i artık düşük kafeinli olanları tercih ediyor.

Peki iddia edilen alternatif enerji kaynağı ne? Çoğunlukla, B vitamini. Örneğin kafeinsiz bir enerji içeceğinde günlük ihtiyacınız olan B12 ve B6 vitaminlerinin binlerce kat fazlası var. Ama olay şu: B vitamini yüklü bir patlama yaşamıyorsunuz. Çünkü B vitaminin sağladığı enerji, kafein gibi uyarıcı değil. ABD’deki ConsumerLab.com’un başkanı Dr. Tod Cooperman, besin ürünleriyle testler yapan bağımsız bir araştırmacı. B vitaminlerinin besinlerden enerji elde edebilmenize yardım ettiklerini ve fazlasına ihtiyacınız olmadığını belirten Dr. Cooperman, “Bilim, insanları aşırı dozda B vitamini alırlarsa enerji dolacaklarına inandırıp yanlış yönlendiriyor ama bu doğru değil” diyor.

Ayrıca, eğer takviyeli gıdalar veya multivitaminler alırsanız, enerji patlamaları folik asit sınırını aşmanıza yola açar, bu da uzun vadede kanser riskinizi artırır.

NE YAPMALI?
Kafein almadan zihninizi uyandırmanın n güzel yolu nedir? İçinde folik asit bulundurmayan ve B vitaminlerinden makul miktarda içeren enerji içeceklerine yönelin. İçinde kuversetin maddesi olanlar daha bile iyidir. Kuversetin, Güney Carolina Üniversitesi’nin 2010’da bulduğu, egzersiz sırasında yorgunlukla savaşmanıza yarayan bir antioksidan. Araştırmanın yazarı Prof. Dr. Mark Davis, kuversetinin de kafein gibi adenozine (uykunuzu getiren bir kimyasal) karşı beyin reseptörlerini bloke ettiğini belirtiyor. Böylece enerjik kalmanızı sağlıyor. Zamanla hücrelerinizdeki mitokondri sayısını da arttırıyor, bu da kaslarınız için gerekli enerjiyi sağlıyor.

ENERJİ PATLAMASI 2

Kahveli enerji içecekleri

Bitkisel içerikler bir adamın şüphelerini tetikleyebilir ama nedense kahve herkese cazip gelir. Ancak etikette kahve yazsa da, alfabetik sırayla her türlü maddenin çorba olduğu bir şey içiyor olabilirsiniz. Örneğin ‘kaliteli filtre kahve ve krema’ içerdiğini iddia eden enerji içecekleri aslında içinde kahve özü, süt, taurin, panaks, ginseng, kafein ve guarana barındırabiliyor.

Massachusetts Üniversitesi’nden toksikolog Dr. Richard Church, “Panaks ginsengin abdominal ağrı ve baş ağrısı gibi birçok yan etkiyle ilişkilendirildiğini biliyoruz” diyor. Ayrıca guarana, ekstra kafein etkisi için bitkisel bir maske. Tohumlarında, kahvedeki kafeinin dört katı kadar fazla kafein var.

NE YAPMALI?
Kahve cezvesi ne güne duruyor? Dr. Edlund, kahvenin kafein uyarılmasına ek olarak depresyon, diyabet ve Parkinson hastalığı riskini de azalttığını söylüyor. Ayrıca sosyal bir işlevi de var. Kahve içerken diğer insanlarla bir araya geliyorsunuz. Eğer evde yapıyorsanız, hafif kavrulmuş kahve çekirdeklerini seçin. 2011 yılında Portekiz’de yapılan bir araştırmada, bu tür hafif kahvelerin, çifte kavrulmuş çekirdeklerden daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıktı.

ENERJİ PATLAMASI 3

Enerji içeceği shot’ları

Artık yarım litrelik, adeta bira kutusu boyutunda enerji içecekleri var. Esas trendse küçülen içecekler. Mintel’in ölçümlerine göre, Amerikalılar 2011’de enerji içeceği shot’larına 1,3 milyon dolar bıraktı. Bu miktar, 2006’da harcadıkları 73 milyon doların 17 mislinden daha fazla. Oltanın ucundaki yem ne sizce? Birkaç fırtta kesintisiz enerji vadetmeleri. Bu içecekleri tehlikeli kılan da bu zaten. Shot’ların büyük kutulardaki uyarıcı maddelerin tamamını içerdiğini belirten Dr. Marczinski, buna rağmen insanların miktarı az buldukları için daha çok shot içtiklerini, böylece tüm geceyi ayakta geçirdiklerini söylüyor.

NE YAPMALI?
Macera dolu bir gece için uyanık kalmanın daha iyi yolları var. Virginia Beach’te bir uyku uzmanı olan Dr. Michael Breus, bir fincan ılık kahveyi hızlıca içip, ardından 15-20 dakika gözlerinizi kapatmanızı tavsiye ediyor. Böylece uykunuzu açmak için yeterince dinlenmiş olacaksınız. Tekrar hareket etmeye başladığınızda kafein, sizi zinde tutmak için devreye girecek. Dışarı çıkmadan önce badem gibi protein bakımından zengin bir atıştırmalık yemeyi de ihmal etmeyin. Protein insülin üretimini artırır. İnsülin de bünyede uyarıcı bir etki yapar.

ENERJİ PATLAMASI 4

Meyve suyu ve çay

Mintel’e göre, enerji içeceği tüketicilerinin yarısına yakını meyve suyu ya da çay bazlı çeşitleri tercih ediyor. Bu olumlu bir şey. Meyve suları enerji içeceklerine katılan birçok vitaminin doğal hallerini içeriyor. Enerji içecekleri size siyah çaydan daha çok enerji verebilir ama o teneke kutudaki sıvı, çaydaki hastalıklarla savaşan antioksidanlardan yoksun.

NE YAPMALI?
Etiketi kontrol edin: Meyve suyu ve çay, enerji içeceklerinin içindeki guarana ve B vitaminlerine eşlik ediyor olmamalı. Aksine onların yerine konmuş olmalı. Veya en iyisi bir fincan çay için gitsin. 2008 yılında ABD’de yayımlanan Psychopharmacology’de yer alan bir araştırmaya göre, çaydaki aminoasitle kafein ve teaninin birleşimi, tansiyonu yükseltmeden kafeinin tek başına yaptığı kadar sizi zinde tutabiliyor.

ENERJİ PATLAMASI 5

Enerji sakızları

Enerji artışı için bir şişeye bile ihtiyacınız yok. Sakız formunda satılan enerji takviyeleri piyasaya çıkmaya başladı. Bir parçada 40 miligram kafein bulunuyor. Bazı enerji sakızları bir fincan kahve kadar kafein içerdiklerini söylüyorlar. Dr. Church’a göre bu sakızlardaki tehlike, insanların sakızı önemsiz görmelerinde. Böylece farkına bile varmadan peş peşe bir sürü sakız çiğneniyor. Kahve içmeye benziyor. Farkı, yapay tatlandırıcılarda

NE YAPMALI?
Dr. Edlund, gözlerinizi kapatmanızı ve başınızdaki ya da boynunuzdaki gergin bir noktaya odaklanmanızı öneriyor. Gergin bir noktayı rahatlatmak tüm vücudunuzu rahatlatabilir. Odaklanma ve enerji birbiriyle oldukça bağlantılı.

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Yeni sporcu sandviç tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Evinizde hazırlayıp, işe, okula, dışarı götürebileceğiniz kolay ve besleyici sporcu sandviçleri tariflerine devam ediyoruz.

Sporcu tarifleri, sporcu beslenmesi konusunda daha fazla bilgi almak için beslenme kategorimizi tıklayın.

Sandviç için malzemeler

1/ Çok Tahıllı ve Siyez Buğdaylı ekmek

2/ Salatalık, küp doğranmış

3/ Domates, küp doğranmış

4/ Beyaz peynir, küp doğranmış

5/ Fındık turp, ince, yuvarlak doğranmış

6/ Yeşil zeytin, küp doğranmış

Guacamole Sos tarifi:

Yarım olgun avokado

Çeyrek yemek kaşığı yeşil limon veya limon suyu

Yarım yemek kaşığı kırmızı soğan, ince doğranmış

Yarım yemek kaşığı kişniş, iyice doğranmış

Yarım yeşil acı biber, iyice doğranmış (isteğe bağlı)

Tuz

Karabiber

YAPILIŞI

Bir dilim çok tahıllı ekmeğin üzerine, guacamole için verilen malzemeleri blenderdan geçirerek sos olarak hazırlayıp sürün. Geriye kalan malzemeleri de ekmeğin üzerine koyup tuz, karabiber ve dilediğiniz baharatla tatlandırın. Açık sandviç, düşük karbonhidrat almanızı sağlayacak ve mükemmel lezzetin yanında avokadodaki sağlıklı yağı da almanızı sağlayacaktır.

Devamı

BESLENME

Toksin atıcı smoothie tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Smoothie’ler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Smoothie dosyamızın bir başka konuğu: Toksin atıcı smoothie tarifi

Gamze’nin Fit Notu: Zerdeçal, özellikle enflamasyonu (iltihap) önleyici etki gösterir. İçeriğinde bulunan kurkumin adlı madde kansere karşı koruyucu etki gösteren çok güçlü bir antioksidandır. Kurkumin sayesinde yağ sentezini azaltarak zayıflamayı destekler, toksin atıcı etki yaratır.

MALZEMELER
10 yaprak ıspanak
1 çay bardağı donmuş yabanmersini
10 adet çiğ badem
1 yemek kaşığı haşlanmış kinoa
Yarım çay kaşığı toz zencefil
Yarım çay kaşığı toz zerdeçal
1 top karabiber
1 dal taze nane
200 ml su

Süslemek için
10 adet taze karadut
1 dal Frenk üzümü

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için karadut hariç tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve yarısını ayırın. Karadutları ezin, smoothie karışımının ara katına koyun ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Spor öncesi smoothie tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Smoothie’ler, almamız gereken besin değerlerini en kısa hazırlama ve tüketim süresiyle, en sağlıklı şekilde almanın bir yolu. İşte Spor öncesi smoothie tarifi!

Bir smoothie’nin yapımı vaktinizi beş dakikadan fazla almıyor. Meyve suları gibi oksitlenme de yapmadığından önceki geceden hazırlayabiliyor, tüm malzemelerin posası içinde kaldığından her besinden en iyi şekilde yararlanıyorsunuz. Smoothie’leri her gün güvenle tüketebilirsiniz çünkü diyet programlarına destek oluyor ve sindirim sisteminizi yormadan bağırsak sağlığınızı iyileştiriyor.

Birazdan göreceğiniz tarifler, Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın yazdığı, ülkemizin gastronomi literatüründeki bir diyetisyen tarafından yazılmış ilk smoothie kitabı olma özelliğini taşıyan Fit Smoothie kitabından. Kitabı yazmaktaki amacının, “insanların sağlıklı, temiz, hafif beslenmesine; yeterli besin öğelerini alarak ve sindirimi destekleyerek formda kalmalarına yardımcı olacak, pratik ve özgün tariflerden oluşan faydalı bir kitap sunmak” olduğunu belirtiyor. “Sağlık yönünden oluşturduğu artıları ile birlikte, smoothie hazırlaması çok kolay bir besin ve kilo vermeyi destekliyor.”

SPOR ÖNCESİ ENERJİ

Gamze’nin Fit Notu: Zencefil, içerdiği gingerol maddesi sayesinde sindirime yardımcı olurken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık yüzde 20 oranında artırır. Vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

MALZEMELER
Yarım orta boy donmuş muz
Yarım donmuş mango
1 yemek kaşığı Frenk üzümü
2 yemek kaşığı haşlanmış kinoa
200 ml light kefir
1 çay kaşığı tarçın
Yarım çay kaşığı toz zencefil

Süslemek için
1 tatlı kaşığı
matcha tozu
1 dal Frenk üzümü

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve üzerini süsleyin.

Devamı

Popüler