Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

ALTERNATİF BİR TATİL PEŞİNDEKİLER İÇİN

-

 

Ön yargılarınızdan kurtulun. Egzotik ve mistik bir tatil için tek rotanın Uzakdoğu olduğunu sanıyorsanız oldukça şaşıracaksınız.


Deniz tatiline farklı bir alternatif arıyorsanız, Kapadokya aradığınız yer olabilir. Özellikle macera ve doğaseverlerin en popüler tercihlerinden biri olan Kapadokya, Cappadocia Cave Resort&Spa (CCR) sayesinde size tam bir yenilenme, huzur ve keşif imkânı sunuyor.

Kapadokya vadisi ayaklarınızın altında
Kayalara oyulmuş otel sizi tüm haşmetiyle karşıladığında kendinizi sadece televizyonda izleme imkânı bulduğunuz o gezgin kaşifler gibi hissedip heyecanlanıyorsunuz. Düşünün ki Anadolu’nun tam ortasında, bir tepenin yamacında konuşlanmış odaların tümü Kapadokya vadisine bakıyor. Yani kötü manzaralı oda sıkıntısı en baştan yok edilmiş.

Ancak uyaralım kararsız bir kadınla beraberseniz (ki aksi oldukça zor) hepsi birbirinden farklı döşenmiş, lüks, modern ve tarih kokan odalardan birini seçmek uzun sürebilir. Ancak sabah erken saatlerde balkonunuzda uzanıp, onlarca sıcak hava balonunu izlerken her şeyi unutmuş olacaksınız.

Havuz zamanı
Özellikle yaz mevsiminde gündüzlerin oldukça sıcak geçtiği bölgede tabii ki serinleme imkânı da düşünülmüş ve dağ manzarası eşliğinde yüzmenizi sağlayacak bir havuz yapılmış. Üstelik bu tip iklimlerde kazanılan bronzluğun çok daha kalıcı olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Sadece 2 gün geçirdiğim otelde 10 dakikada bir sürdüğüm 50 koruma faktörlü güneş kremine rağmen İstanbul’a bronz dönmüş olmayı başarmam bunun en büyük kanıtı.

Dünyanın ilk tüf kaya SPA’sı
CCR Otel size Kapadokya’da egzotik bir konaklama imkânı vermenin yanı sıra SPA’sıyla da bedeninizi ve zihninizi arındırmayı amaçlıyor. Hiç mağara odalarda Uzakdoğu masajı yaptırdığınızı hayal edebiliyor musunuz? Emin olun görür görmez masaj randevusu almak için sabırsızlanıyorsunuz. Hem eşiniz ya da sevgilinizle birlikte vakit geçirebileceğiniz masaj odaları da unutulmamış. Dahası, başka SPA’ların aksine özellikle dinlenme odaları ve saunalarda, ferah ve aydınlık bir ortam sunulması sayesinde içiniz kararmıyor ve adeta aydınlanıp temizlendiğinizi hissediyorsunuz. Masaj olarak Uzakdoğu ya da İsveç masajı gibi seçenekleriniz olsa da biz özellikle Ottoman masajını denemenizi tavsiye ediyoruz. Zira ne varsa yine geleneksel olanda var. Kesenin ardından köpükle yapılan Ottoman masajı sayesinde hem kaslarınız tekrar canlanıyor hem de ağrı sızılarınız son bularak rahatlıyorsunuz. Kısacası bir taşla iki kuş vuruyorsunuz.

Hastalık düşmanı tuz
Buhar odası ve saunada vücudunuzdaki toksinlerden kurtulduktan sonra asla es geçmememiz gereken bir yer daha var: Tuz odası. Dört bir yanınızın kuru kaya tuzuyla kaplandığı ve sirkülasyon makinesiyle havaya tuz partiküllerinin püskürtüldüğü oda sağlık için bire bir. Size düşen ise üstünüzde bornozunuz, elinizde derginiz nefes alıp dinlenmek. Tuz odası özellikle astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları için öneriliyor.

Cappadocia Cave Resort&Spa

ERKEK AKLI

90’ların efsane ayakkabısı geri döndü

Umut Doğan Yıldız

-

90’lı yılların efsane koşu ayakkabısı Aztrek, tam 25 yıl sonra kendini özgün bir stille ifade etmek isteyenler için yepyeni bir sneaker olarak pazara çıkıyor. 

Zamanının ilerisinde, benzersiz tasarımıyla Aztrek ’93 capcanlı renklerle 90’ları yeniden yaşatmaya geliyor.

Reebok Classic ailesinin en özel üyelerinden biri olan Aztrek ’93, çağın canlı ve genç enerjisinden ilham alırken 90’lı yılları yeniden yaşatmak üzere benzersiz bir sneaker olarak geri döndü.

Piyasaya çıktığı andan itibaren öncü kabul edilen Aztrek, benzersiz tasarımıyla tam 25 yıl sonra kendini özgün bir stille ifade etmek isteyenler için yeniden tasarlandı. Cesur renk tonları ve kendine has çizgileriyle göz alan Aztrek ’93, zamanının ilerisinde, yenilikçi bir sneaker olarak piyasaya çıktı.

Ünlü model Gigi Hagid, rap kraliçesi Cardi B’nin yanı sıra Future ve ikinci kişiliği Hndrxx ile iş birliğinde lanse edilen Aztrek ’93, 90’lar ruhuyla geçmişten esintiler taşırken yenilenmiş tasarımıyla günümüz sneaker modasına öncülük etmeye geliyor.

Petra Roasting pop-up mağazaya dönüştü

90’lı yılların tavrını otantik performansla harmanlayan Aztrek ’93, birbirinden renkli modelleriyle Mart ayı boyunca Gayrettepe Petra Roasting’deki Reebok Pop-Up Mağaza’da 559 TL fiyatla satışta olacak.

90’ların havasını solumak isteyenler için yeniden tasarlanan Reebok Pop-Up Mağaza, 7 Mart’tan başlayarak tam bir ay boyunca ziyaretçilerini karşılayacak. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan pop-up mağazada bir ay boyunca eşsiz tasarımıyla göz dolduran Aztrek ’93 modelleri sergilenirken, en sevilen Reebok Classic ürünleri de satışta olacak. 90’lar temalı dekorasyonu ile ziyaretçilerini bekleyen Petra Roasting’de 90’ları yeniden anmak üzere çeşitli atölyeler, Duygu Özaslan, Ekin Beril, Deniz Marşan ve Selen Akyüz gibi isimlerle birbirinden eğlenceli hafta sonu sohbetleri ve pazar günleri ise 90’ların efsane oyunlarını içeren heyecanlı oyun turnuvaları gerçekleşecek.

Reebok Petra Roasting Etkinlik Takvimi:

9 Mart – Duygu Özaslan ile “90’lardan Günümüze Değişen Medya”
13 Mart- Serigrafi baskı yöntemiyle Reebok Classic çanta tasarımı
16 Mart – Ekin Beril ile “90’larda Müzik”
20 Mart – D-I-Y Sticker tasarlama
23 Mart – Deniz Marşan ile “90’lar Modası”
27 Mart – Geçici Dövme atölyesi
30 Mart – Selen Akyüz ile “Sneaker nasıl evrim geçirdi?”
3 Nisan- Kişiye Özel Reeboklar..

Devamı

ERKEK AKLI

İyimser olmak ömrü uzatıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Geleceğe yönelik olumsuz bakış, kişinin hem fiziksel hastalıklara hem de zihinsel rahatsızlıklara yakalanma sebebi

İyimser olmanın faydaları

İyimserlik ise fiziksel sağlık ve ruh sağlığı ile yakından ilişkili… Bilim adamlarının araştırmalarına göre iyimserler uzun yaşarken, kötümserler konforsuz bir hayat sürüyor hatta erken ölüyor! Kötümserlik ve fiziksel sağlık şikâyetler de birbiriyle alakalı. Buna göre 65-85 yaş aralığındaki kadın ve erkekler, iyimser bir bakış açısına sahipse kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini daha az taşıyor; ancak aynı şaş grubundakiler kötümser ise kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm riskleri yükseliyor. Öte yandan genç olmasına rağmen kötümser mizaca sahip göğüs kanseri hastalarında da erken ölüm gözlemleniyor. İyimser mizaçlılar, stresli durumlarla baş etmede daha rahat bir tutum sergiledikleri için depresyonu da daha düşük seviyede yaşıyor. Dahası, iyimser olanlar; kendilerinden daha az iyimser ve kötümser kişilere göre daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip oluyor.

Bu durum, ağır hastalıklarda ve operasyonlarda da geçerli… Örneğin, by-pass ameliyatı geçirmiş bir grup hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ameliyatı takip eden 6 ay içinde, iyimser hastalarda yaşam kalitesi önemli ölçüde artış göstermiş ve hastanede kaldıkları sürede daha hızlı iyileşip taburcu olduktan sonra da günlük yaşamlarına daha çabuk dönebilmiş.

Devamı

ERKEK AKLI

Kendinize güvenmenin yolları var!

Umut Doğan Yıldız

-

Kendimize güvenmiyorsak bu güveni nasıl inşa edeceğiz? Bunun da yolları var elbette. Uzmanların tavsiyelerini sıralamak gerekirse.

*Yaşadığınız ve özgüveninizi sarsan bütün deneyimlerinizi unutun. Bu deneyimler aklınızda kalıcı bir yer edindiği için önünüzü kesip sizi engelliyor olabilir. İkinci adım olarak da istediğiniz şey her ne ise ona odaklanın. Yarım bırakmayın, başarısızlık düşüncesine prim vermeyin ve yapın! Yine başarısız mı oldunuz? Önemli değil. Eksiklerinizi belirlemek ve tamamlamak için zaman kazandınız sadece.

*Arkadaşlarınızla, dostlarınızla sık sık bir araya gelmeye çalışın ve onların başarı ve başarısızlık hikâyelerini dinleyin. Bu, hem kendinizi başkalarıyla kıyaslama fırsatı verecektir hem de karşınızdakilerin anlattıkları, gözünüzde büyüttüğünüz başarısızlıkların o kadar da “felaket” şeyler olmadığını anlamanıza yardım edecektir.

*Dert yanmayı, dünyanız yıkılmış gibi, bitmiş tükenmişsiniz, siz bir sıfırmışsınız gibi davranmayı bırakın! Fırsat buldukça başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyun. Hepsinin birkaç ortak noktası olduğunu fark edeceksiniz: Hepsinin istediği şeye odaklanan, sorunları gözlerinde büyütmeyen ve (en önemlisi) çözüm odaklı düşünüp davranan insanlar olduğunu göreceksiniz.

*Başkalarının düşüncelerini umursamayın! Herkes istediğini düşünsün, siz ne düşünüp ne hissediyorsunuz, önemli olan bu.

*Enerjinizi doğru yere harcayın. Spor yapın, yürüyüşe çıkın; onlar da bir yana sizi mutlu eden şeylere yönelin. Depresif, her şeye olumsuz yaklaşan, sürekli eleştiren insanları etrafınızdan uzak tutun.

*Renkler daima hayatınızın içinde olsun. İşyerinizin kuralları gereği lacivert, siyah, gri gibi renkler kullanmaya mecbursanız renkli bir aksesuarla dış görünümünüzü canlandırın. Masanızda kullandığınız malzemeleri en göz alıcı renklerden seçin. Evinizi, hatta evinizin odalarını farklı renklere boyatın. Bütün bu “renkli” yaklaşımlar, hayata daha olumlu yaklaşmanızı sağlayacaktır.

*”Evet” ve “Hayır” iki basit kelime gibi görünebilir ama çoğumuz, kendimize güvenmediğimiz için, hiç istemediğimiz anlarda bile “hayır” diyecekken “evet, “evet” diyecekken “hayır” diyoruz. Size bir soru, bir öneri geldiğinde; siz, içinizdeki asıl kişi ne istiyor, hangi seçim onu mutlu eder, önce ona karar verin. Kimsenin hatırı için de seçiminizi değiştirmeyin.

*Kendinize, özgüven ile ilgili bir program da yapabilirsiniz. Başlangıç için gerçekte istediğiniz ama kendinize bahaneler üretip yapmadığınız bir isteğinizi hedefe koyun. Bir el sanatları kursuna gitmek, saçınızı kestirmek, öğle yemeğine arkadaşlarınız olmadan çıkmak ya da çocuklarınızla sinemaya gitmek gibi bir istekle işe başlayın. Bunu başardıktan sonra sizin için biraz daha önemli olanı, sonra daha da önemli olanı listeye alın. Bir süre sonra geldiğiniz noktaya kendiniz bile inanamayacaksınız! Hayatın ve kendinize güvenmenin tadını çıkarın!

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com