Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ALMAK İSTEDİĞİNİZ İNTİKAM O KADAR DA TATLI OLMAYABİLİR

ERKEK AKLI

ALMAK İSTEDİĞİNİZ İNTİKAM O KADAR DA TATLI OLMAYABİLİR

-

 

İntikamınızı almak sizi de bir o kadar yıpratıyor olabilir.

1

İhanete uğradığınızda karşılığını vermek için temkinli olun: Washington University’de yapılan araştırmaya göre intikamınızı almak sonuçta sizi daha iyi hissettirmeyecek.

Araştırmacılara göre bunun nedeni intikam sürecinde çelişkili duyguların ortaya çıkması ve bunların hepsinin iyi olmaması.

Araştırmada, katılımcılar intikam arayan bir kişinin hikayesini okuyorlar. Sonrasında ise, tatmin olmak, sükunet ve mutluluk gibi duygular hissettiklerini söylüyorlar.

Dr. Fade Eadeh’e göre insanların önemli bir amacın gerçekleşmesinden (cezalandırılması gereken bir kişinin hakkını bulması) dolayı hissettikleri.

Fakat öykü iyi olduğu kadar kötü duyguları da tetikleyebiliyor.

Katılımcılar okuduktan sonra öfke, stres, üzüntü ve anksiyete gibi durumlar da yaşadıklarını söylüyorlar.

Eadeh şöyle açıklıyor: “İnsanlar öç almanın negatif reaksiyonlar yaşattığını düşünmezler ve tatmin olacaklarını düşünürler fakat aslında durum böyle değil.”

Negatif duygular intikam almanın aslında sebep olan olayları tekrar tekrar yaşamanızı sağlayarak kötü hissetmenizin üstüne ortaya çıkıyor.

Diyelim ki arkadaşınız kız arkadaşınızla birlikte oldu ve keşfettiniz. Ne yapmalısınız?

Tabi ki haklısınız. Öç almak istemeniz dayanılmaz olacaktır. Aldıktan sonra bir süre iyi hissetmeniz de oldukça normal.

Problem şu ki bu hissiyat hızla geçebilir ve potansiyel olarak size daha da kötü hissettirebilir.

Arkadaşınızın yüzüne yumruk atmak için direnin. Çünkü gerçekleşmesi gerekmiyor. Manevi olarak zaten siz üst konumda olacaksınız ve kendinize bunun bir hayat deneyimi olduğunu söyleyip, ders çıkartmanız gerektiğini söyleyebileceksiniz.

Bunlar öç almaktan vazgeçmek için geçerli sebepler.

Hatta daha da iyisi olabilir? Bu ihanet yüzünden zaten canınız sıkıldı. Neden bunu size sürekli hatırlatabilecek ve sonuçta daha da kötü hissettirebilecek bir duruma düşesiniz.

ERKEK AKLI

Stres, yağ yakmayı engelliyor

-

Yapılan araştırmalara göre stresli olmak yağ yakımını engelliyor.

Beyniniz haftanın yedi günü alarm veriyorsa, yağ yakmanız da imkânsızlaşır. Pure Sports Medicine’in kuvvet antrenörü Andy Reay’e kulak vererek biraz sakinleşin.

Kortizol adlı stres hormonunu mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Bu hormonun seviyesi kronik olarak arttığında vücudunuzda yağ depolamaya yol açan enzimler tetiklenir ve karın kaslarınız açıkça gözükmez. Bu hormon uyku kalitenizi de bozarak testosteron üretiminizin azalmasına yol açar ve antrenmanlardan aldığınız verimi azaltır.

Neyse ki bu sorunu çözmenin birkaç farklı yolu var. İlk olarak düzensiz beslenme alışkanlığınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Yemek yediğiniz zamanlarda vücudunuz insülin hormonu salgılar ve bu hormon kortizol hormonunun etkilerini ortadan kaldırır. Bu nedenle sık ama az yemek, akşam yemeğinde çok fazla beslenip sonrasında telafi etmeye çalışmaktan daha akıllıca bir yöntemdir.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde daha sıkı çalışmayı denemekse stresinizi artırarak karın kaslarınıza giden yolu uzatacaktır. Hafta içinde yüzme gibi düşük darbe etkili sporları deneyebilir ya da kuvvet antrenmanlarına devam etmek istiyorsanız düşük ağırlık-yüksek tekrar prensibini benimseyebilirsiniz. Yani ağır çalışmaları pazar gününe saklamayı düşünebilirsiniz. Bazı sporcular bu gibi durumlarda kalp atışı değişkenliğini takip eder. Elite HRV gibi uygulamalarla kalp atışlarınız arasındaki süreyi ölçmek size vücudunuzun yorgunluk veya stres durumuna dair bilgi vererek antrenmanlarınızı daha etkin bir biçimde tasarlamanızı sağlar. Öte yandan takviye edici gıdaların da yardımına başvurabilirsiniz. Bu takviyelerin kötü yaşam şartlarınızı düzeltmek gibi maharetleri olmasa da magnezyum, C vitamini ya da daha az bilinen, hücre zarınızı oluşturan fosfatidilserin gibi takviyeler stres seviyenizi azaltmada yardımcınız olabilir. Derin bir nefes alın ve karın kaslarınızı çıkarmak konusunda endişeli davranmaktan vazgeçin.”

Devamı

ERKEK AKLI

Burçlara göre spor dalları

-

Biraz eğlenmek istediğinizi biliyoruz. İşte burçlara göre spor dalları.

Hangi burca hangi spor dalı daha uygun?

İkizler Burcu

Atletizm ve takım sporları tam bu burca göre. Jimnastik ve pilates gibi sporlar ikizler burcunun başarıyla yapabileceği sporlar arasında.

Koç Burcu

Koç burcu hangi sporu yapmalı? diye düşünen varsa eğer, bu burç daha çok düşünce temelli sporlarda başarılı oluyor. Bilardo, satranç gibi sporlar ve antrenörlük, koç burcunun başarılı bir şekilde yapacağı faliyetler arasında. Ayrıca fitness ve vücut geliştirme de koç burcunun başarılı bir şekilde yapacağı spor dalları arasında bulunuyor.

Boğa Burcu

Azimli bir yapıya sahip olan boğa burcu için uygun sporlar: dağcılık, atıcılık ve ağırlık kaldırma. 

Yengeç Burcu

Deniz sporlarında oldukça başarılı olan yengeç burçları için, yüzme, yelkencilik, kano, su topu ve atlayış biçilmiş kaftan.

Aslan Burcu

Avrupalı araştırmacılar, bu burcun güç gerektiren sporları başarılı bir şekilde yaptığını ortaya koydular.

Başak Burcu

Takım sporlarında çok başarılı olan başak burcu, fitness ve pilates gibi sporlarda da oldukça başarılılar.

Terazi Burcu

Hemen hemen tüm spor dallarında başarılı olabilen bir burç varsa o da terazi burçlarıdır.

Akrep Burcu

Risk ve kuvvet gerektiren sporlarda oldukça başarılı olan akrep burçları, dövüş ve tırmanış sporlarında büyük başarı gösteriyorlar.

Yay Burcu

Yay burcu tenis ve futbol gibi sporlarda oldukça iyi performans gösterirler.

Balık Burcu

Su sporları ve fitness balık burçlarının yapmaktan zevk alacağı ve başarılı olacağı spor dalları arasında.

Oğlak Burcu

Kayakçılık, dağcılık, yüzücülük ve koşuculuk, bu burç için en önemli başarıların kaydedileceği spor dalları arasında.

Kova Burcu

Atletizm ve vücut geliştirme sporları kova burcu için ideal sporlar.

Devamı

ERKEK AKLI

Spor salonunda görülen en komik 9 kişi

-

Spor la ilgili şimdiye kadar hep bilgilendirici içerikler hazırladık. Şimdi biraz da gülelim. İşte spor salonundan komik fotoğraflar.

Spor salonlarında görme ihtimali pek olmasa da sizin için komik fotoğraflar derlemesi yaptık.

1- Evden çalışmak bağımlılık yapar

2- Güvenlik her şeyden önemlidir

3- Müziksiz asla

4- Aranılan motivasyon


5- Sonsuza kadar spora elveda diyebilecek biri daha


6- Hepinizden nefret ediyorum

7- Topuklu ayakkabısız asla

8- Son teknoloji

9- Pilates topunun rahatlığı


Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com