Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

ADRENALİNİ ATV İLE KEŞFEDİN

-

 

Beton duvarlarla sınırlandırılmış sıkıcı hayatınıza, ATV safarisi ile heyecan katın.


Hayatı iş ve ev arasında sıkışıp kalan ve son adrenalin fırtınasını kırmızı ışıkta geçtiğinde yaşayan domestik erkeklerden olmadığınızı kanıtlamanın zamanı geldi. Bu aysize vücudunuzdaki testosteron seviyesini artıracak ve gerçekten yaşadığınızı hissettirecek bir önerimiz var; ATV safari. Bu kalın tekerlekli ve güçlümotorlu araçlar en zor arazi şartlarını sizin için bir oyunparkuruna çevirdiğini gördükçe kendinizi yenilmez hissedeceğinizin garantisini veriyoruz.

ATV’leri yakından tanıyalım
ATV iki ve dört çekerli, üstü açık, küçük arazi araçlarıdır. Açılımından da anlaşılacağı gibi (All Terrain Vehicle) zorlu arazi şartlarında karşınıza çıkacak engelleri aşmak için üretilmiştir. Çölde, karda ve çamurda zorlanmadan ilerleyen bu araçları kullanmak da oldukça basit… Motosiklet ya da bisikletlerde olduğu gibi önde iki elinizle kavrandığınız bir düzeneği, sağ elinizle kavradığınız kolun hemen alt tarafında, ön, arka ve boş olmak üzere üç vitesi var.

ATV motorlar ilk olarak 1960’lı yılların sonlarında Japon üreticiler tarafından, dağlık bölgelerde ulaşımı sağlamak amacıyla üretildi. Diğer motorlu araçların geçemediği engelleri kolaylıkla aşsın diye üretilen ATV araçlar kısa süre içerisinde sadece bu amaca hizmet etmekle kalmadı ve bir hobi aracı olarak da kullanılmaya başlandı. ATV’ler önceleri Honda, Yamaha gibi üreticiler tarafından bütün dünyaya pazarlandı. 1980’lere kadar sadece üç tekerlekli ATV araçları üretilse de, yaşanan kazaların sıklığı üreticileri yeni arayışlara itti. Suzuki 1982 yılında ürettiği 4 tekerlekli ATV ile yeni jenerasyon ATV’leri yarattı. Suzuki’yi önce diğer Japon rakipleri daha sonra da diğer uluslararası markalar takip etti. Bunun sonucunda da ATV dünya çapında onlarca markanın üretimini yaptığı dev bir sektör haline geldi. Türkiye’de de meraklılarının sayısı gittikçe artan ATV araçlarının birçok marka ve modeli bulunuyor. Üç tekerlekli ve dört tekerlekli ayrımı dışında, ATV’lerin hizmet amaçlı (utility vehicles) ve spor amaçlı modelleri mevcut. Spor modeller hizmet amaçlı modellere göre daha hafif, çevik ve hızlı oluyor. 2 çeker olarak üretilen spor modeller tahmin edeceğiniz gibi daha az engebeli, sert arazilerde ya da kumluk alanlarda kullanmaya uygundur. Hizmet amaçlı ATV’ler ise hızdan çok torka önem veren araçlardır ve daha zor arazi şartlarıyla başa çıkabilirler.

200cc üzerindeki araçlar genelde profesyonel kullanıma hitap ediyor. Bunun dışında ATV modelleri 2 çeker veya 4 çeker olabiliyor. Genel olarak otomatik şanzımanlı araçların tercih edildiği ATV dünyasında, otomatik şanzıman çoğunlukla sportif amaçlı üretilen modellerde kullanılıyor. Yüksek hacimli motoru olan, performans bazlı üretilen ATV’lerle saatte 150 kilometre hıza ulaşmanız mümkün; tabii ATV kullanıcısı olarak belli bir seviyeye geldiyseniz.

Yapmamanız gerekenler
Safari turumuz için seçtiğimiz yer Şile’deki Yeşilvadi Köyü. Burada bizi motosiklet eğitmeni Kutsu Koray karşıladı ve yapabileceğimiz hatalar konusunda bizi uyardı; “Yapmamanız gereken en önemli şey, dengenizi kaybettiğinizi hissettiğiniz anda ayağınızı yere koymak; çünkü eğer bu hataya düşerseniz hemen arkanızda bulunan arka tekerleğin ayağınızı ezme girişiminde bulunması an meselesidir.” Evet, bu uyarıdan sonra kanımızdaki adrenalin seviyesinin daha ATV üstüne çıkmadan zirve yaptığını söyleyebiliriz.

İkinci önemli nokta ise fren ile gaza aynı anda basmamak. “Böyle hata da yapılır mı hiç?” demeyin sakın. ATV’lerde gaza sağ el başparmağınızın hemen önünde duran butonla basılıyor. Ön frenlere de sağ elinizin diğer parmakları hükmediyor. Panik halinde verilen ilk tepki ise sağ elinizin bütün parmaklarını kullanmak oluyor haliyle. Son derece masum bir hata olan bu tepkinin sonuçları aynı masumlukta olmayabilir. Son olarak, bütün doğa sporlarında olduğu gibi, ATV keyfini de en az bir kişinin eşliğinde yapmalısınız. Ufak bir sakatlık ya da herhangi başka bir problem baş gösterirse, uçsuz bucaksız ormanlarda yalnız olmanız size pahalıya patlayabilir.

ATV kullanmayı öğrenmek zor mu?
Yolda düşmeden yürümeyi başarıyorsanız, rahatlıkla ATV kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Zaten o yüzden bu spor erkeklerin en gözde hobilerinden biri. İlk defa ATV kullanmak için, bir eğitmenden almanız gereken ders son derece kısa. Yani ilk dakikadan hemen heyecana dalıyorsunuz.

Kendime uygun bir ATV’ye nasıl karar verebilirim?
Diyelim ki bu eğlence çok hoşunuza gitti ve dört tekerlekli bu canavarlardan alıp tatilde her dakikanızı onun üzerinde geçirmek istiyorsunuz. O zaman önce aracı kullanacağınız araziyi düşünün. Eğer zor arazi şartlarında sürecek bir ATV arıyorsanız, 4×4 hizmet türü araçlara yönelmelisiniz. Hayır, ben daha düz arazilerde sürat yapmak istiyorum, diyorsanız spor model ATV’ler sizi daha çok tatmin edecektir.

Ve safari başlasın!
Yaz aylarında serin dakikalar yaşamak için kendinizi alışveriş merkezlerine tıkmaktan sıkılanlar, bu satırları biraz daha dikkatli okusun. Çünkü ATV maceramız başlıyor.    Biz bu keyfi ‘Yeşil Vadi Motor ve Doğa Sporları’ tesisinde yaşadık. Yeşilvadi, İstanbul’a çok yakın olmasına rağmen, şehrin bütün stres ve gürültüsünden uzak, doğayı ve macerayı sevenlerin bütün günü geçirebilecekleri bir tesis. En büyük özelliği ileri derecede ATV sürücülerinden oluşan ‘Polaris Riders Club’a da ev sahipliği yapıyor. İstanbul’un ilk profesyonel ATV safari turuna sahip olan Yeşilvadi’nin uçsuz bucaksız orman parkurunda aynı yerden geçmeden saatlerce safariye devam etmeniz mümkün. Emrinizle kükremeye hazır 200cc’lik bir motorun üzerinde yürümenin bile imkânsız olduğu parkurlardan geçtiğinizi hayal ederseniz, ne demek istediğimizi anlarsınız.

Safari keyfini yaşamadan önce, Kutsu Koray tarafından 10 dakikalık teori ve pratik dersleri veriliyor. Aracı ve ekipmanları tanıyıp, ATV kullanmanın püf noktalarını öğrendikten sonra, kendinizi çamurlu yollara ve sarp yamaçlara bırakıyorsunuz. Bize bu zor şartlarda eşlik eden araç, 200cc’lik Polaris Sawtooth’du. Bize yaşattığı adrenalin fırtınası ile performansının beş yıldızı hak ettiğini söyleyebiliriz.

Önde rehber eşliğinde yapılan safaride ilerledikçe, parkurun sonsuzluğu karşısında şaşırıyorsunuz. Metropollerde böylesine bir vaha bulmak bulunmaz nimet doğrusu. Safari sırasında yolumuza çıkan hiçbir engel bizi durduramıyor. Hatta ATV safarisini zevkli kılan en önemli unsurlar da bu engeller; taşlar, tümsekler, yokuşlar, su birikintileri. Toplam 1,5 saat süren safaride hem yemyeşil doğa ve tertemiz havanın, hem de ATV kullanmanın keyfini sürmenin, macera ve doğa sevenler için bulunmaz bir aktivite olacağını kesin olarak anlıyoruz. Adrenalin dolu ATV Safari turu sırasında zorlu tepeleri aşacak, dere yataklarından geçecek, çamura batacak, hem kendi, hem ATV’nizin fiziksel sınırlarını zorlayacaksınız. Sonuç mu? Eve gittiğinizde kendinizi gerçek bir erkek gibi hissedeceğinizi garanti ediyoruz. Hani şu eski günlerde, atalarımızın mızrakla dev bizonları avladığı zamanlardaki gibi gurur duyuyorsunuz kendinizle. Her şeyden öte, doğa ile iç içe bir gün yaşamış oluyorsunuz. Bahsettiğimiz şey, sahil kenarında üzerinde yürümekten aşınmış çimlerin bulunduğu yapay bir bahçe değil, yer yer ağaçlardan güneşi göremediğiniz vahşi bir orman. Nasıl kulağa son derece heyecanlı geliyor değil mi? Siz de bu keyfi yaşamak istiyorsanız, http://www.gercekmacera.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ERKEK AKLI

Hastalanmayan domuz geliştirildi

Umut Doğan Yıldız

-

Yapılan deneyler ile hayvanların genetiği değiştirilerek hastalıksız bir ırk geliştirilmeye çalışılıyor.

Hayvanların DNA’ları üzerinde deneyler uzun süredir yapılıyordu ve çoğu çevrede bunun ne denli ahlaki olduğu tartışılıyordu. Gerçekleştirilen yeni araştırmalar ile hayvanların daha fazla etli olmasını sağlayacak gen değişimi yöntemleri bulundu.

Hayvan hakları savunucularının tüm karşı çıkışına rağmen, gen değişimleri ile hayvanların yiyecek sektöründe daha ucuz fiyatlı daha kârlı olması amaçlanmakta.

theguardian’ın haberine göre; Edinburgh Üniversitesi‘nin yaptığı çalışmalarda domuzların nefes darlığı çekerek ölümüne yol açan “Domuz Üreme ve Solunum Sendromu” geni DNA’dan çıkarıldı ve sağlıklı domuz döllerine ulaşıldı.

Domuz ölümlerine neden olan bu genin ortadan kaldırılması ve hastalığın yok edilmesiyle birlikte daha sağlıklı bir ırk ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Bunun insan sağlığı üzerinde ne denli etkisi olacağı ise henüz bilinmiyor.

GDO (Genetiği değiştirilmiş organizma) ile kanser ilişkisinin kanıtlanmasının ardından, domuz eti tüketen ülkelerin bu domuzlara ne denli talepte bulunacağı bilinmiyor. Bilinen şu ki, bir hastalık yok edildiği zaman başka bir hastalık da mutlaka ardından geliyor. Bilim şimdilik temkinli.

Devamı

ERKEK AKLI

Kaslı bacakları olay oldu!

Umut Doğan Yıldız

-

Bizim Hikaye dizisinin Tülay’ı, Nesrin Cavadzade, katıldığı davette giydiği dekolteli elbisesiyle olay oldu.

FOX TV kanalında yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde Tülay rolüne can veren başarılı oyuncu, geçtiğimiz akşam katıldığı davete giydiği kıyafetle hayranlarının ilgisini daha da çok çekti. Ünlü oyuncunun bacaklarının sıkı ve kaslı olması dikkat çekti.

36 yaşındaki Azerbaycan asıllı Türk oyuncu Nesrin Cavadzade, dün katıldığı bir davetten fotoğraflarını paylaştı.

Güzel oyuncu Nesrin Cavadzade, bu sefer de derin yırtmacıyla dikkat çekti ve paylaşılan fotoğraf kısa süre içinde 100 bin beğeni aldı.

Med Yapım’ın 25. yıl gecesinde giydiği derin yırtmaçlı elbisesiyle gecenin en dikkat çeken isimlerinden biri olan arama motorlarında en çok aranan fotoğraflardan biri olan bu kareler, takipçilerden ve hayranlardan tam not aldı.Devamı

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

Popüler