Bizi Takip Edin

FITNESS

“ACI YOK, ROCKY!”

-

 

Efsane boksörün çalışma stilinden ders alıp, ip atlayarak form tutma zamanı…

Push press hareketi

Ayaklarınızı omuz hizasında açık ve dizleriniz hafif bükülü bir şekilde durun.
Dumbbell’ları çene hizanızda tutun. Dizlerinizi büküp vücudunuzu aşağıya doğru esnetin.
Bacaklarınızı düzleştirin ve aynı anda kollarınızı yukarı kaldırarak dumbbell‘ları başınızın üzerine kaldırın. Bu şekilde bekleyin ve başlama pozisyonuna dönün. Hareketi tekrarlayın.

1) Doğruca ileriye bakın. Çünkü ayaklarınıza bakmanın size bir yararı olmayacaktır. Boynunuzun gergin olmamasına ve nefesinizin de belirli bir ritimde olmasına dikkat edin.
2)Kamburunuzu çıkartmayın. Omuzlarınız düz ve rahat olsun.

3)İp atlarken vücudunuz düz olmalı, yani belinizi bükmemeli ve öne doğru eğilmemelisiniz.

4) Dirseklerinizi dumbbell kaldırıyormuş gibi kırın ve vücudunuza yakın olmalarına dikkat edin. Dirseklerinizi vücudunuzdan ayrı tutarsanız, ipinizin kavisini küçültürsünüz ki bu da tökezleme ihtimalinizi fazlasıyla artırır.

5) İp atlarken ipi çevirme gücünüzü bileklerinizden alırsınız, yani ön kollarınızı hareket ettirmeye gerek yoktur.

6) Elleriniz kalçanızla aynı hizada ve avuç içleriniz ileriye doğru bakıyor olmalı.

7) Dizleriniz düz olmalı, ama bu kaskatı olmaları anlamına gelmiyor. Özellikle yere inerken dizlerinizi hafifçe büküp yaylanın.

8) İpin uzunluğunun, doğru olup olmadığını kontrol etmek için ipin üzerinde durun ve iki ucunu yukarıya doğru kaldırın. İdeal uzunluktaki bir ip, göğsünüzün tam altına denk gelmelidir.

Sizin için hazırladığımız aşağıdaki kardiyo ve ağırlık çalışması ile dayanıklılığınızı artırıp şekle gireceksiniz. Verdiğimiz hareketleri aralarına ip atlama serileri koyarak yapın. Dumbbell dead lift hareketini maksimum 8 kez yapın ve ara vermeden 45 saniye ip atlayıp push press hareketine geçin. Bitince yine ara vermeden 45 saniye ip atlayın. Hareketleri her defasında ağırlıkları azaltarak 3 kez tekrarlayın. Böylece 15 dakikada tüm seriyi bitirebilirsiniz. Ekstra zamanınız varsa 5 dakika daha ip atlayabilirsiniz.

Dumbbell deadlift hareketi

Ayaklarınız omuz hizasında açık, dumbbell’lar ellerinizde ve onları kavrayan avuç içleriniz yere bakacak şekilde durup kollarınızı yanlarınıza doğru sarkıtın.
Dizlerinizi ve kalçalarınızı bükün. Belinizin düz durmasına dikkat edin ve baldırlarınız yere paralel hale gelene dek eğilin.
Kalçalarınızı öne doğru itip omuzlarınızı düzleştirerek ayağa kalkın ve hareketi tekrarlayın.

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com