Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Acı çekme dozu ve faydası!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Acının faydalı olabilmesi için doz önemlidir. Çok fazla güçlük sizi bunaltır ancak çok azı da sizi sertleştirmeye yetmez.

Bastian bunu bağışıklık kazanmaya benzetiyor. Örneğin, yas tutma gibi bazı acıların pozitif değeri olduğunu hayal etmek zordur. Ancak bu bireysel tepkilere bağlı olabilir.

Bangor Üniversitesi’nde madalya kazanan atletleri yarışmayı kaybedenlerden ayıranın ne olduğuna dair yapılan bir çalışmada, birçoğunun zorbalık veya ailede ölüm gibi çocukluk travmalarına katlandığı görüldü. ABD’de 2007 yılında yaşanan kampüste ateş açma olayının ardından bazı öğrencilerin daha az kaygılı hissettiği bildirildi. İçinde bulunduğumuz koşullara uyum sağlıyoruz. “Yüz yıl önce insanlar 17 °C’de rahattı,” diyor What Doesn’t Kill You: How Freezing Water, Extreme Altitude Acının faydalı olabilmesi için doz önemlidir. Çok fazla güçlük sizi bunaltır ancak çok azı da sizi sertleştirmeye yetmez. Bastian bunu bağışıklık kazanmaya benzetiyor. Örneğin, yas tutma gibi bazı acıların pozitif değeri olduğunu hayal etmek zordur. Ancak bu bireysel tepkilere bağlı olabilir.
Bangor Üniversitesi’nde madalya kazanan atletleri yarışmayı kaybedenlerden ayıranın ne olduğuna dair yapılan bir çalışmada, birçoğunun zorbalık veya ailede ölüm gibi çocukluk travmalarına katlandığı görüldü. ABD’de 2007 yılında yaşanan kampüste ateş açma olayının ardından bazı öğrencilerin daha az kaygılı hissettiği bildirildi. İçinde bulunduğumuz koşullara uyum sağlıyoruz.

“Yüz yıl önce insanlar 17 °C’de rahattı,” diyor What Doesn’t Kill You: How Freezing Water, Extreme Altitude Geçand Environmental Conditioning Will Renew Our Lost Evolutionary Strength kitabının yazarı Scott Carney. “Merkezi ısıtma yüzünden artık bu rakam 22°C.” Vücut kıllarımızı dökmemiz ve yeni pişmiş yemeklerimizi çok fazla çiğnememiz gerekmediğinden, ağzımızın küçülmesine neden olan ateşin icadından bu yana, teknoloji bizi daha konforlu ve daha az kabiliyetli yaptı.

Carney’nin kitabı, Playboy dergisinden aldığı bir görevle başladı. Görünüşe göre vücut sıcaklığını ve bağışıklık sistemini nefes alma egzersizleri aracılığıyla kontrol edebilen Hollandalı tuhaf guru Wim “Iceman” Hof’un bu iddialarını çürütmek için yola çıktı ancak bunda başarılı olamadı. Kısa süre sonra Carney, yalnızca bir yüzücü kıyafeti, yün şapka ve botlarla Kilimanjaro Dağı’na tırmanıyordu. Ayrıca ocak ayında Staffordshire’de yapılan, orijinal ve hâlâ en sadist engelli parkur yarışı olan Tough Guy yarışında soğuğun acısını kendisine zevk olarak çevirmek için tişörtsüz koştu. “Karnımda bir ateş olduğunu hayal ettim,” diyor.

Acıdan kaçmak, acıyla karşılaştığımızda onunla başa çıkma yeteneğimizi azaltır. “Bu günlerde insanlar fiziksel stres ve tehlike yaşamıyor,” diyor Carney. “Vergilerle ilgili endişeli olduğumuzda yapmak üzere evrildiği şeyi yapmasına, yani bizi fiziksel olarak daha dayanıklı kılmasına izin vermek yerine savaş ya da kaç hâline giriyoruz.” İnsanlar gerilimi ve onunla gelen başarı duygusunu hissetmek için bu etkinliklere para ödüyor. Acı, diyor Carney, “lüks ürün” oldu.
Acının fiyatı size asıl acı verecek şey olabilir. Tam bir 10 millik Tough Mudder koşusu 100 pound civarında. Sınırsız bir CrossFit box’ı üyeliği, cebinizi ayda 400 Türk lirası kadar yakabilir. 2018 Birleşik Krallık Ironman yarışının en ucuzu ise 385 pound ve buna ekipmanlar dâhil değil. Bunların ağırlıklı olarak beyaz yaka etkinliği olması boş yere değil, diyor Bastian. “Ne kadar rahatsak, o kadar aktif bir şekilde rahatsızlık arayışında oluruz.”

Oxford English Dictionary, çileciliği “genellikle dini sebeplerle, aşırı öz disiplin ve hazzın tüm formlarından sakınmayla nitelenir” şeklinde tanımlıyor. Biz bunu kırbaçlama, oruç tutma ve benzeri diğer ritüellerle ilişkilendiriyoruz ancak kelime antik Yunan’daki “egzersiz” sözcüğünden geliyor. Bu bağı, tek bir New York şehir bloğunda gerçekleştirilen ve tamamlaması 52 güne kadar sürebilen, adını koşmanın aydınlanmaya giden yol olduğuna inanan Hint spiritüalistten alan Sri Chinmoy Self-Transcendence 3.100 Mil Yarışı’nda en açık şekilde görüyoruz. Geleneksel meditasyon formlarını yapmakta zorlananlar için acı, farkındalığa giden yolda alternatif bir güzergâh olabilir. Meditasyon gibi acı da odaklanmayı artırır, hem de yok sayması neredeyse imkânsız bir şekilde.

Acıdan kaçınma dürtümüze engel olup olamamamız, fitness düzeyimizi artırmanın da ötesinde etkilere sahiptir. “Dayanıklılık etkinliklerinin tamamlanması, insanların disiplinini, feda edebilme kabiliyetini yansıtıyor,” diyor Ironman dövmesine sahip Bridel. “Benim için bu, sporu sosyal kazancın bir türü olarak kullanmakla ilgili. İnsanlar, diğerlerinin imkânsız olarak gördüğü bu etkinlikleri tamamlamanın getirdiği kabulden keyif alıyor.”

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

Popüler